Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2024 r.
9:32

Trwa rekrutacja na studia. Nowe i najpopularniejsze kierunki

W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego.
W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego. (fot. DW)

Sprawdzamy, jakie nowości proponują lubelskie uczelnie i jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
Rekrutacja trwa już od połowy kwietnia. Uczelnia w tym roku oferuje 13 nowych kierunków.
Nowości na studiach I stopnia: * Socjologia cyfrowa (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filozofii i Socjologii) * Studia miejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnouniwersyteckim prowadzone przez Wydziały: Politologii i Dziennikarstwa, Filozofii i Socjologii oraz Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) * Marketing i lobbing polityczny (3-letnie stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Business Analytics and Data Science (3-letnie studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Inżynieria polimerów (3,5-letnie studia niestacjonarne o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Chemii) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (3-letnie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Inżynieria druku 3D (3,5-letnie inżynierskie studia stacjonarne I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki).

Nowości na studiach II stopnia i jednolitych: * Business Analytics and Data Science (2-letnie studia II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Ekonomicznym) * Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filologicznym) * International Political Communication (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Public History in International Relations (2-letnie studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS) * Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją II stopnia (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Historii i Archeologii UMCS) * Fizyka (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki) * Strategiczne Studia Wschodnioeuropejskie (2-letnie studia stacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa) * Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (5-letnie stacjonarne studia jednolite magisterskie o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Artystycznym).

– Z jednej strony UMCS oferuje zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej uniwersytetu kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak m.in.: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie; jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Rekrutacja na UMCS trwa od 17 kwietnia i zakończy się 10 lipca. 16 lipca kandydaci poznają listę osób zakwalifikowanych na wszystkich kierunkach. Uniwersytet oferuje dla maturzystów 93 kierunki studiów I stopnia i jednolitych magisterskich. Na przyszłych studentów czeka około 8 tysięcy miejsc.


KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI
W ofercie uniwersytetu znajduje się blisko 100 kierunków. Rekrutacja podobnie jak na UMCS już się rozpoczęła. Trwa ona od 6 maja i zakończy się 12 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca. Od tego momentu osoby chętne do studiowania na KULu będą miały 3 dni na zatwierdzenie swojej decyzji o podjęciu studiów poprzez internetowy system rekrutacji.

W tym roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nowości będzie niewiele, jednak władze uczelni chcą postawić na rozwój kierunku medycznego i zachęcają kandydatów do podjęcia właśnie tego kierunku studiów. KUL stara się o status uczelni badawczej. Z niewielkiej ilości nowych kierunków warto jednak zwrócić uwagę na Management – zarządzanie w języku angielskim oraz ekologię integralną. Od roku akademickiego 2024/25 KUL umożliwi po raz pierwszy studiowanie dwóch kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: Romanistyki I stopnia i Italianistyki II stopnia.

W roku akademickim 2023/2024 do najpopularniejszych kierunków należały następujące kierunki: * kierunek lekarski - 25 kandydatów/miejsce * psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 * italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65 * kryminologia – 5,36 * pielęgniarstwo – 5,10.

POLITECHNIKA LUBELSKA
Tu wybierać można spośród 26 kierunków na studiach I stopnia, takich jak budownictwo, architektura, informatyka, mechatronika, finanse i rachunkowość, sztuczna inteligencja w biznesie, inżynieria środowiska, transport, mechanika i budowa maszyn oraz kilka innych. Ale są też kierunki o charakterze ekonomicznym, takie jak finanse i rachunkowość oraz marketing i komunikacja rynkowa.

– W tegorocznej rekrutacji nie mamy w ofercie nowych kierunków. Ale na rok akademicki 2025/2026 planujemy otworzyć 3 nowe,w tym cyberbezpieczeństwo i informatykę techniczną – przekazuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. – Dotychczas najwięcej chętnych zarejestrowało się na kierunki: informatyka; budownictwo; architektura; inżynieria i analiza da-nych oraz inżynieria pojazdów.

Uczelnia oferuje blisko 3,9 tys. miejsc, z czego 1890 przypadnie w udziale tegorocznym maturzystom. W ubiegłym roku o możliwość studiowania na Politechnice Lubelskiej ubiegało się ponad 5,8 tys. chętnych. 2,4 tys. osób dostało się na swoje wymarzone studia.

Rekrutacja na tej uczelni potrwa do 11 lipca, jednak osoby chcące studiować Architekturę mają na złożenie swojej kandydatury mniej czasu, bo tylko do 21 czerwca. W dniach 17-19 lipca osoby zakwalifikowane muszą dostarczyć komplet dokumentów. Jeżeli tego nie zrobią, oznaczać to będzie rezygnację ze studiów.


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
Na tej uczelni wyższej w Lublinie rekrutacja rozpoczęła się już 6 maja. Zgłaszać można się już teraz, a wyniki matur uzupełnić po ich uzyskaniu. Kandydaci czas na zgłoszenia mają do 14 lipca. Dwa dni później 16 lipca ogłoszone zostaną pierwsze listy zakwalifikowanych kandydatów. Następnie, na kierunkach na których pozostaną wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca.

– Kształcimy przed wszystkim inżynierów, lekarzy weterynarii, specjalistów z różnych gałęzi przemysłu oraz sektora usług. Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy – mówi Monika Zając koordynator biura rekrutacji i promocji kształcenia UP w Lublinie.

W ubiegłorocznej rekrutacji wzięło udział wzięło 6220 kandydatów. Spośród nich, na studia stacjonarne zarejestrowało się 4990 osób. Ogółem na I roku studiów stacjonarnych przygotowanych było 2040 miejsc.

– Oferta edukacyjna jest stale poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy. Niezmienną popularnością cieszy się kierunek weterynaria, jeden z pierwszych powstałych na uczelni, zwykle o jedno miejsce stara się tu 8-9 osób. Podobnie w przypadku analityki weterynaryjnej i chociaż kierunek ten jest stosunkowo nowy zyskał już ogromną popularność. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki unikatowe, dotyczące zwierząt: behawiorystyka zwierząt, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz hipologia i jeździectwo – relacjonuje Monika Zając. – W pierwszej 10 wyborów w UP w Lublinie znajdują się również m.in. architektura krajobrazu, geodezja i kartografia oraz dietetyka. Nieco mniej kandydatów rejestruje się na tradycyjne kierunki takie jak rolnictwo czy ogrodnictwo. Wychodząc jednak naprzeciw rynkowi pracy staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością i proponujemy kandydatom kierunki łączące te dwa ważne aspekty np. zarządzanie w biobiznesie, zielone technologie, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna. Misją naszego uniwersytetu jest rozwój nauki służący gospodarce i społeczeństwu, dlatego w ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o dwa kierunki studiów związane z informatyką: informatykę przemysłową oraz bioinformatykę w biogospodarce.

W ubiegłym roku najpopularniejszymi kierunkami były: * weterynaria: 8,6 osób na miejsce * analityka weterynaryjna: 7,9 * architektura krajobrazu: 4,1 * hipologia i jeździectwo: 3,9 * behawiorystyka zwierząt: 3,8.


UNIWERSYTET MEDYCZNY
Uniwersytet będzie rekrutował kandydatów na 16 kierunków studiów. Co oczywiste, największą popularnością cieszy się zwykle kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja i od niedawna psychologia.

„Medyk” rekrutację rozpoczyna najpóźniej, bo dopiero 3 czerwca. Kandydaci mają do wyboru wiele kierunków takich jak: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, techniki dentystyczne, terapia zajęciowa czy ratownictwo medyczne. Uniwersytet dostosowuje również swoją ofertę do osób mających inne zobowiązania dodatkowe, takie jak praca. W przypadku ratownictwa medycznego oraz części kierunków stacjonarnych drugiego stopnia istnieje możliwość dostosowania planu zajęć do obowiązków.

– Nasza oferta studiów stanowi realną odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy i w sektorze ochrony zdrowia. W ubiegłorocznej rekrutacji, największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który przypadło ponad 15 osób na jedno miejsce. W przypadku kierunku lekarskiego było to blisko 11 kandydatów, a na kierunek psychologia aplikowało ponad 10 osób na miejsce. Ostatni ranking „Perspektyw” po raz kolejny pokazał naszą pozycję lidera wśród wszystkich uczelni wyższych Lublina. Jesteśmy uczelnią, która zapewnia doskonałe warunki do studiowania – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty