Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 kwietnia 2022 r.
8:00

W Lublinie już jest maszt z biało-czerwoną flagą. A gdzie jeszcze będą?

59 6 A A
Tak ma wyglądać świdnicki maszt
Tak ma wyglądać świdnicki maszt (fot. Wizualizacja Marcin Magier)

165 masztów z biało-czerwoną flagą ma stanąć na terenie naszego województwa. Przynajmniej tyle wniosków od samorządów wpłynęło do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie rządowego programu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Kilkanaście miesięcy temu mieszkańcy zdecydowali, za pośrednictwem specjalnej ankiety online – o tym, że Świdnik znalazł się w gronie miast, w których zostanie ustawiony maszt z „białoczerwoną” – opisuje świdnicki radny Marcin Magier, lokalny lider projektu „Pod biało-czerwoną”. „Realizacja programu odwlekała się w związku z pandemią COVID-19 ale powoli nadchodzi dzień, gdy maszt zostanie ustawiony na terenie miasta. Lokalizację masztu wybrali mieszkańcy, którzy mieli okazję wypowiedzieć się w ramach konsultacji społecznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Najwięcej głosów opowiedziało się za rondami – u zbiegu ul. Racławickiej i Wyszyńskiego oraz pomiędzy Armii Krajowej a Krępiecką. Ostatecznie wytypowana została lokalizacja w centrum”.

Projekt – zakładający sfinansowanie zakupu masztów i flag oraz ich instalacji – był adresowany do gmin, ale „aktywnymi uczestnikami programu są mieszkańcy, których zaangażowanie przesądzi o udziale gminy w projekcie”. Aby wziąć udział w projekcie, należało uzbierać odpowiednią liczbę głosów.

Na 2477 gmin w Polsce do finałowego etapu projektu zakwalifikowało się 1514.

– Do projektu „Pod biało-czerwoną” zakwalifikowało się 181 gmin (w województwie lubelskim – red.) spełniających warunek pozyskania 100 głosów. 165 gmin złożyło stosowne wnioski i aktualnie oczekuje na otrzymanie dotacji, aby móc rozpocząć realizację zadania – informuje Paweł Paszko, dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

– Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani ustawieniem masztu z biało-czerwoną flagą na terenie naszej gminy – potwierdza Agata Zielińska, zastępca wójta gminy Abramów (powiat lubartowski). – Złożyliśmy już wniosek z uzasadnieniem do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Wniosek do wojewody złożył Urząd Miasta Świdnik, zaś maszt stanie przy drodze powiatowej (u zbiegu ulic Racławickiej i Wyszyńskiego – red.), więc w tym zakresie mamy piękny przykład współpracy obu samorządów – podkreśla w rozmowie z nami radny Marcin Magier. – Świdnicki maszt nie będzie tak okazały jak ten z Lublinie. Przypuszczam, że będzie wysokości latarni, ale myślę, że jest wystarczający jak na to stosunkowo małe rondo.

– Nie składaliśmy wniosku, w naszej gminie ten projekt został przełożony w czasie. Na razie nie mamy możliwości, aby tym się zająć – tłumaczy Teodora Zaręba, wójt gminy Zakrzew (powiat lubelski). Gmina ta znalazła się na finałowej liście projektu, po wynikach głosowania mieszkańców.

– O ile dobrze pamiętam, Kraśnik został zgłoszony przez mieszkańców do udziału w tym konkursie, ale oddano zbyt małą liczbę głosów. Nie wynika to z deficytu postaw patriotycznych – tłumaczy Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Po prostu: mamy ładne maszty i na rynku starego miasta, i przed dawną wartownią 24. Pułku Ułanów, gdzie obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Każdego roku odbywają się tam uroczystości patriotyczne z wciągnięciem flagi narodowej.

Na liście gmin zakwalifikowanych do finałowego etapu projektu nie ma też gminy Kraśnik. – Ale złożyliśmy wniosek do urzędu wojewódzkiego – mówi nam Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik, który dodaje, że maszt z flagą stanąłby w Stróży Kolonii.

Maszty w wybranych lokalizacjach w Polsce mają zostać wybudowane jeszcze w tym roku, choć pierwotnie miało stać się to wcześniej. Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że „termin realizacji projektu został przesunięty ze względu na działania podejmowane przez rząd związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa oraz realizacją programu szczepień przeciw COVID-19”. I zapowiada: Pierwsze maszty z biało-czerwonymi flagami w całej Polsce pojawią się w maju 2022 r.

– Maksymalna wysokość dotacji dla każdej gminy to 8 tys. zł na pokrycie zakupu flagi i masztu oraz montaż. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, podobnie jak inne województwa, czeka na udzielenie dofinansowania w ramach rezerwy ogólnej budżetu państwa. Po jego otrzymaniu przekaże na konta gmin celem realizacji projektu – zapowiada Paweł Paszko.

Projekt „Pod Biało-czerwoną”

„Ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu” – czytamy w regulaminie.

„Inicjatywa realizowana będzie (w czasie od 25 sierpnia 2020 r. do 11 listopada 2022 r. – red.) pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Zaangażowanie mieszkańców jak największej liczby gmin w naszym kraju ma sprzyjać refleksji, zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. 100-lecie Bitwy Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.”

Zgodnie z zapisami w regulaminie projektu, „dla trzech gmin, które osiągną najlepsze procentowo wyniki w stosunku do liczby mieszkańców, przewidziana jest nagroda specjalna w postaci wizyty Prezesa Rady Ministrów na uroczystości oddania do użytku masztu z „Biało-czerwoną”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!