Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 maja 2021 r.
6:36

Wreszcie można leczyć inne choroby. Te szpitale przyjmą więcej niezakażonych pacjentów

Szpital przy al. Kraśnickiej od czerwca wraca do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów
Szpital przy al. Kraśnickiej od czerwca wraca do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów (fot. Jacek Szydłowski)

Szpitale wracają do leczenia niezakażonych pacjentów, którzy w trzeciej fali epidemii mieli do niego bardzo utrudniony dostęp, albo nie mieli go wcale. Do 7 czerwca w całym województwie ma być odmrożonych ponad 1080 łóżek covidowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej jest aktualnie 26 pacjentów z COVID-19. Jeden chory wymaga respiratora. W związku ze spadkiem liczby hospitalizacji, szpital odmroził znaczną część łóżek covidowych. Ze 159 zostało 54. Zmniejszyła się też liczba łóżek respiratorowych przeznaczonych dla zakażonych pacjentów - z 12 do 4.

To dobra wiadomość dla niezakażonych pacjentów, którzy w związku z trzecią falą epidemii mieli ograniczony dostęp do leczenia. – „Uwolniono” Oddział Kardiologii Zachowawczej, Oddział Rehabilitacyjny i Oddział Otolaryngologiczny. Dwa pierwsze przez wiele miesięcy były wyłączone z udzielania świadczeń dla niezakażonych pacjentów – przyznaje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Dodaje: – Aktualnie obszar COVID-19 obejmuje Oddział Ftyzjopulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej oraz Oddział Obserwacyjno-Zakaźny.

Jednocześnie rośnie liczba ozdrowieńców z powikłaniami, którzy korzystają z poradni pocovidowej w bialskim szpitalu. Od 4 stycznia do 14 maja lekarze przyjęli tam już blisko 800 pacjentów w wieku 18-99 lat (najwięcej w wieku 51-70 lat: 232 kobiety i 220 mężczyzn). – Trafiają tu przede wszystkim pacjenci z niewydolnością oddechową, dusznościami, przewlekłym zmęczeniem, gorszą tolerancją na wysiłek. Występują też zmiany w płucach oraz problemy z koncentracją – wylicza rzeczniczka.

Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie przyjmuje już nowych pacjentów z COVID-19, którzy do tej pory trafiali na oddział chorób wewnętrznych lub intensywną terapię.

– W tym momencie na intensywnej terapii nie mamy już żadnego covidowego pacjenta, a na oddziale chorób wewnętrznych, do końca miesiąca kontynuujemy leczenie tych chorych, którzy byli przyjęci dużo wcześniej. Decyzją wojewody, od czerwca wracamy do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów w naszym szpitalu – tłumaczy Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej. – Na SOR chorzy będą wstępnie diagnozowani i w przypadku potwierdzenia zakażenia będą przewożeni do wyznaczonych szpitali covidowych. W tym celu pozostał tam obszar obserwacyjno-izolacyjny z kilkoma miejscam – dodaje Piasecka.

W szczycie trzeciej fali w województwie lubelskim zostało uruchomionych 2123 łóżek dla pacjentów covidowych. Do 7 czerwca ma być w sumie odmrożonych 1083 z nich (czeka na to jeszcze 325 łóżek).

– Pozostałoby wówczas 1040 łóżek zakaźnych, w tym 748 dla dorosłych. Aktualnie jest hospitalizowanych ok. 500 pacjentów, co oznacza bufor w granicach ponad 200 miejsc – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Wyjaśnia, że w pierwszej kolejności są całkowicie odmrażane szpitale, które przed pandemią COVID-19 nie miały oddziałów zakaźnych.

– Do szpitali w Bychawie, Bełżycach, Świdniku oraz szpitala wojskowego w Lublinie, które nie miały łóżek zakaźnych w czasie trzeciej fali, dołączyły cztery szpitale, które są całkowicie odmrożone: w Łęcznej, we Włodawie, szpital wojskowy w Dęblinie i Zamojski Szpital Niepubliczny – wylicza rzeczniczka wojewody. Dodaje, że do 7 czerwca w podobnej sytuacji będą szpitale w Parczewie, Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Opolu Lubelskim oraz szpital przy Kraśnickiej w Lublinie.

Chodzi też o odblokowanie oddziałów zakaźnych dla pacjentów z innymi niż COVID-19 chorobami zakaźnymi (zostanie przygotowany plan odmrożenia łóżek covidowych na tych oddziałach).

– Baza wyjściowa na ewentualność czwartej fali pandemii to Szpital MSWiA w Lublinie – około 160 łóżek covidowych oraz SOR, a także sieć ośmiu szpitali z oddziałami zakaźnymi sprzed pandemii COVID-19 i dodatkowo utrzymywane oddziały zakaźne dla dorosłych w Szpitalu Jana Bożego oraz w Instytucie Medycyny Wsi – tłumaczy Strzępka.

Dodaje, że we wszystkich szpitalach w województwie lubelskim zostają łóżka izolacyjno-obserwacyjne dla pacjentów oczekujących na wynik testu na koronawirusa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium