Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

7 listopada 2019 r.
14:32

Podczas liczenia zniknęło 19 głosów. Sąd Najwyższy przyznał rację kandydatowi z woj. lubelskiego

93 25 A A

– Wyrok jest kuriozalny, będę się od niego odwoływał. W ten sposób uczymy młodych ludzi nie chodzić na wybory – tak Piotr Zygarski, komentuje środowy wyrok Sądu Najwyższego. SN uznał za zasadny protest kandydata Koalicji Obywatelskiej. Ale nie ponownego przeliczenia głosów nie nakazał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piotr Zygarski to warszawski prawnik i samorządowiec. Kieruje Fundacją Honor Pomagania Dzieciom, która prowadzi ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci w Kawęczynku, dlatego kandydował w naszym województwie.

13 października z rodziną i grupą znajomych przyjechał na Roztocze. Wszyscy oddali głosy w Wiejskim Klubie Kultury w Kawęczynie (gmina Szczebrzeszyn). Po ogłoszeniu wyniku wyborów okazało się, że w tej komisji Zygarski nie dostał ani jednego głosu. Prawnik domagał się więc ponownego przeliczenia głosów i ukarania winnych.

Jak podaje RMF w środę Sąd Najwyższy uznał zarzuty podniesionych w proteście Zygarskiego za zasadne. Jednocześnie jednak stwierdził, że stwierdzone naruszenia zasad liczenia głosów nie mają wpływu na ostateczny wynik wyborów.

– Wyroków nie powinno się komentować. Ale ten jest śmieszny. Jeśli 20 głosów nie ma wpływu, to ile ma? – komentuje Piotr Zygarski, który o wyroku SN dowiedział się od nas. – Jeśli np. Konferederacji brakowało tysiąca głosów, by dostać jeszcze jeden mandat, to wystarczyłoby w 50 komisjach na terenie danego obwodu ukraść po 20 głosów.

Jego zdaniem, tym wyrokiem „Sąd Najwyższy legalizuje kradzież głosów”.

– Daje wyraźny sygnał: nie chodźcie ludzie na wybory. Nie ma znaczenia jeden głos i 20 głosów – stwierdza. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile było oddanych na mnie głosów. Ja wiem o 20, ale równie dobrze mogło być ich 400.

Wyrok polskiego Sądu Najwyższego zamierza zaskarżyć. – Do Trybunału Praw Człowieka. Jedno z podstawowych praw - prawo wyboru - zostało mi właśnie odebrane – tłumaczy.

Jak przyznaje, nie ma konkretnych podejrzeń w jaki sposób oddane na niego głosy nie znalazły się w raporcie komisji z przeliczania głosów.

– Może z głupoty? – podejrzewa. – Ja uważam, że dalej tą sprawę powinna prowadzić prokuratura. By osoba, która popełniła przestępstwo, została ukarana. Jeżeli takich pań byłoby 50 to już jest tysiąc głosów.

Zygarski startował do Sejmu z 13. pozycji na liście PO w okręgu chełmskim. Ogółem zdobył 254 głosy. Mandatu nie zdobył.

Była to pierwsza z 33 dotychczas rozpatrzonych protestów wyborczych, które Sąd Najwyższy uznał za zasadne. Do rozpatrzenia przez SN zostało jeszcze 241 spraw, w tym radnego z Zamościa Rafał Wolaka.

Wygrał proces z Lechem Kaczyńskim

O Piotrze Zygarskim było głośno, gdy jako wiceburmistrz warszawskiej dzielnicy Wawer pozwał wspólnie ze swoim szefem ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Zarzucał mu lobbing i dyskryminowanie. Po trwającym sześć lat procesie sąd zasądził mu odszkodowanie – 120 tys. zł.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 15:37
+27
Te 19 jest czarno na białym że są jakieś nieprawidłowości. Ciekawe jak było z liczeniem reszty głosów...
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 14:48
+18
nie no fajnie tu 19 tam 40 gdzie indziej 200...i tak sie nazbiera...dziwne że akurat wszystkie braki dotyczą jednej strony...
Avatar
kazik / 7 listopada 2019 o 19:15
+17
Zastanawiające jest to że kasta nie dopuściła do żadnego sprawdzającego liczenia. Jestem pewien że były duże wały. A szykowane są większe.
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 15:33
+15
Pewnie ktoś dzieki tym głosom przeszedł
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 14:50
+15
Powinni jeszcze raz przeliczyć te głosy.
Avatar
JunakMłody / 7 listopada 2019 o 15:15
+14
Został stworzony bardzo niebezpieczny precedens. Żegnajcie wolne wybory, można manipulować głosami w majestacie prawa! Ktoś powinien za taki przekręt zdrowo oberwać. Ale to w normalnym kraju. W Pisim pojęciu sprawiedliwości nie wchodzi w rachubę. Czarno to wszystko widzę...
Avatar
Prawo i bezprawie / 7 listopada 2019 o 14:55
+12
Co się będzie działo w maju? Na razie system został przetestowany.
Avatar
Neumann / 7 listopada 2019 o 20:11
+10
Jak widzisz "sont najwyszszy" jest święcie przekonany,że tak było.Tak samo jest święcie przekonany,że nie było wałków przy wyborze Gawłowskiego.I co im zrobisz?
Avatar
glif / 7 listopada 2019 o 14:53
+10
"Ale nie ponownego liczenia głosów nie nakazał". Kto pisze te teksty, kolejny przykład analfabetyzmu dziennikarskiego, o pardon jakiego dziennikarskiego, heh.
Avatar
jo / 7 listopada 2019 o 15:57
+7
JunakMłody - Co ma "Pisie pojęcie sprawiedliwości " do wyroku Sądu Najwyższego? O ile mi wiadomo, na jego czele stoi pani Gersdorf ze starego rozdania.
Avatar
Just True / 9 listopada 2019 o 15:55
+1
Jak mawiał Stalin, nie ważne na kogoś głosują, ważne kto liczy głosy.
Avatar
Mieszkaniec / 8 listopada 2019 o 12:50
+1
Dziwi poparcie w tej komisji dla Pani Kornelii Wroblewskiej, która zdobyła najwięcej głosów z KO.
Avatar
robol / 8 listopada 2019 o 12:44
+1
a jak udowodnić że rodzina i znajomi nie zrobili ustawki i głosowali na kogoś innego tylko głosowanie imienne z odciskiem palca i podpisem na karcie może podnieść wiarygodność "wyborów " reszta to lipa
Jakbyś czytał wcześniejszy artykuł to byś wiedział. Rodzina robiła sobie zdjęcia wypełnionymi z kartami do glosowania. Stąd ma pewność, że na niego głosowali.
 A moze później postawili dodatkowy krzyżyk by głos był nieważny?  A może później wynieśli karty do głosowania z komisji wyborczej nie wrzucając ich do urny?
 A moze później postawili dodatkowy krzyżyk by głos był nieważny?  A może później wynieśli karty do głosowania z komisji wyborczej nie wrzucając ich do urny? rozwiń
Avatar
ten facet to buc / 8 listopada 2019 o 09:15
+4
Dziś w Biedronce w Zakopanym stoję w Biedronce do kasy. Mam dwie bułki i wodę —pisze Piotr Zygarski. Dodaje, że podeszła do niego matka z czwórką dzieci i pełnym koszykiem zakupów i zapytała, czy mężczyzna może ją przepuścić w kolejce. Oczywiście powiedziałem NIE, bo nie widzę powodu. Usłyszałem, że jestem chamem, bo nic by mi się nie stało. Powiedziałem: Mogłaby być Pani grzeczniejsza wobec swojego sponsora —to nie koniec tej żenującej historii. Popatrzyła oburzona. Tak. Bo to ja pracuję na Pani 4x500plus, a Pani mnie jeszcze wyzywa —napisał mężczyzna w mediach społecznościowych.
Dziś w Biedronce w Zakopanym stoję w Biedronce do kasy. Mam dwie bułki i wodę —pisze Piotr Zygarski. Dodaje, że podeszła do niego matka z czwórką dzieci i pełnym koszykiem zakupów i zapytała, czy mężczyzna może ją przepuścić w kolejce. Oczywiście powiedziałem NIE, bo nie widzę powodu. Usłyszałem, że jestem chamem, bo nic by mi się nie stało. Powiedziałem: Mogłaby być Pani grzeczniejsza wobec swojego sponsora —to nie koniec tej żenującej historii. Popatrzyła oburzona. Tak. Bo to ja pracuję na Pani 4x500plus, a Pani mnie jeszcze w... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec85 / 8 listopada 2019 o 07:29
+3
a jak udowodnić że rodzina i znajomi nie zrobili ustawki i głosowali na kogoś innego tylko głosowanie imienne z odciskiem palca i podpisem na karcie może podnieść wiarygodność "wyborów " reszta to lipa
  Jakbyś czytał wcześniejszy artykuł to byś wiedział. Rodzina robiła sobie zdjęcia wypełnionymi z kartami do glosowania. Stąd ma pewność, że na niego głosowali.
Avatar
el / 8 listopada 2019 o 07:27
+3
co o za durna zasada , że wyroków sie nie komentuje - wydaje je nie Bóg co prawda, ale sędziowie z nadzwyczajnej kasty, którzy jacy są każdy widzi dlaczego nie można wyrazić swojego zdania, o wydawanych przez nich bezsensownych wyrokach
Avatar
Kwaczus LLE / 8 listopada 2019 o 06:11
0
Byłem w komisji wyborczej w powiecie Łęczyńskim, mogę się wypowiedzieć, że u mnie nie było przewalow, do Senatu 4 razy liczone karty z głosami, by nie było pomyłek, cztery różne osoby to liczyły... Do sejmu listę PiS również z 4 razy liczone, bo ciągle się coś nie zgadzało, siedzieliśmy z liczeniem do ok 2, tylko po to by wszystko było sprawiedliwie policzone. Jak było w tamtej feralnej komisji tego osobiście nie wiem, ale mogę podejrzewać, że albo zostały głosy wklepane do innych kandydatów przez pomieszanie kart, albo np sz. P. Był któryś na liście i były dwa krzyżyki na niego np. Nr5 i lider listy nr1. W głos liczy się dla nr 1. Te karty jednak były duże i czasem przy tylu kartkach nie problem się pomylić...
Byłem w komisji wyborczej w powiecie Łęczyńskim, mogę się wypowiedzieć, że u mnie nie było przewalow, do Senatu 4 razy liczone karty z głosami, by nie było pomyłek, cztery różne osoby to liczyły... Do sejmu listę PiS również z 4 razy liczone, bo ciągle się coś nie zgadzało, siedzieliśmy z liczeniem do ok 2, tylko po to by wszystko było sprawiedliwie policzone. Jak było w tamtej feralnej komisji tego osobiście nie wiem, ale mogę podejrzewać, że albo zostały głosy wklepane do innych kandydatów przez pomieszanie kart, albo np sz. P. Był któryś ... rozwiń
Avatar
janstan / 7 listopada 2019 o 22:42
+6
ujawniono czubeczek przewałów , które się dział w całym kraju,przy zliczaniu głosów; w następnych wyborach frekwencja ~~30%
Avatar
Neumann / 7 listopada 2019 o 20:11
+10
Jak widzisz "sont najwyszszy" jest święcie przekonany,że tak było.Tak samo jest święcie przekonany,że nie było wałków przy wyborze Gawłowskiego.I co im zrobisz?
Avatar
Neumann / 7 listopada 2019 o 19:59
-12
Królowa Gersdorf ze swoimi przybocznymi przydupasami z komuszej epoki POwinni wyznaczać kto ma w Polsce rządzić.Na juch wybory.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Orchester 1756 w Lublinie
16 stycznia 2020, 18:00

Koncert Orchester 1756 w Lublinie 0 0

Ceniona austriacka orkiestra Orchester 1756 wyrusza w trasę koncertową, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert zostanie zorganizowany już 16 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5).

Rwa kulszowa – przyczyny i leczenie metodą ArpWave

Rwa kulszowa – przyczyny i leczenie metodą ArpWave 0 0

Rwa kulszowa: te dwa słowa wywołują ciarki na plecach każdej osoby, która choć raz w życiu doświadczyła ostrego, trudnego do zniesienia bólu w okolicy lędźwiowej. Atak rwy kulszowej jest niezwykle bolesny, praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ale co najgorsze – może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Mnóstwo osób cierpiących na tę przypadłość nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co właściwie ją wywołuje. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym wymieniamy najczęstsze przyczyny rwy kulszowej. W artykule wyjaśniamy również, dlaczego leczenie rwy metodą ArpWave jest najlepszą decyzją, jaką może podjąć cierpiący pacjent.

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie 0 0

Oferta artykułów BHP jest bardzo szeroka, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Które z nich najbardziej przydadzą się na budowie?

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 3

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 0

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie. Czy powstanie tu rondo?

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie. Czy powstanie tu rondo? 0 2

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda. Rozwiązanie to analizują pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników 4 8

Nowy serwis do zamawiania jedzenia rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 2

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 82 20

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”
Aktualizacja

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 21 13

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 3

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 17

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.