Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 sierpnia 2022 r.
10:07

Wylotówka z Zamościa wciąż w budowie. To jeszcze potrwa i podrożeje

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
1 0 A A
Inwestycja trwa sporo ponad rok, ale na trasie trudno znaleźć miejsca, które wyglądałyby na już gotowe.
Inwestycja trwa sporo ponad rok, ale na trasie trudno znaleźć miejsca, które wyglądałyby na już gotowe. (fot. Anna Szewc)

Miejscowi rozumieją, że duże inwestycje rządzą się własnymi prawami i muszą trwać. Ale jednak sposób prowadzenia prac w miejscach, gdzie przebudowywana jest droga krajowa nr 17 na odcinku z Zamościa do Łabuń, nie wszystkim się podoba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przebudowa niespełna 6-kilometrowego odcinka krajówki tuż za Zamościem ruszyła wiosną zeszłego roku. Kontrakt opiewający na 31 mln zł Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z firmą Budimex. Zaplanowano wzmocnieniu konstrukcji nawierzchni, rozbudowę skrzyżowań oraz przebudowę systemu odwodnienia, a także budowę chodników, zatok autobusowych, bezpiecznych przejść dla pieszych i sygnalizacji na skrzyżowaniu w Kalinowicach.

Od razu zapowiadano, że prace będą się wiązały z utrudnieniami dla zmotoryzowanych, m.in. wprowadzaniem ruchu wahadłowego. I tak też się stało. Ci, którzy jeżdżą tą trasą od przeszło roku muszą mieć świadomość, że czasem będą musieli trochę postać, a poza tym trzeba jechać zdecydowanie wolniej, bo z powodu poustawianych wzdłuż drogi słupków szosa zrobiła się węższa.

– Niestety, jestem zmuszona tamtędy jeździć, bo pracuję w Zamościu, a mieszkam poza miastem. To jest koszmar, zwłaszcza w godzinach szczytu – mówi pani Aneta z Jatutowa. I narzeka, że trudności są wyraźnie odczuwalne, ale już postęp prac mało widoczny. – Miesiącami grzebali coś na poboczach, potem zabrali się za budowę chodników. To trwało jakoś strasznie długo – denerwuje się kobieta.

– Ja rozumiem, że nie da się wszystkiego zrobić naraz, ale skoro przebudowa ma służyć bezpieczeństwu, to już w trakcie można byłoby o bezpieczeństwie pomyśleć – przekonuje Wojciech Suchowicz, sołtys Wólki Panieńskiej, a jednocześnie radny gminy Zamość.

Jego zdaniem, drogowcy nie robią tego tak, jak powinni. – W ogóle nie wzięto pod uwagę faktu, że tu mieszkają ludzie. Jak kładli chodniki, przejść się nie dało, apelowałem o jakieś kładki dla matek z wózkami czy dla dzieci chodzących do szkoły, ale bezskutecznie – wspomina sołtys. Ostatnią, jedną z wielu interpelacji w sprawie drogi składał na ostatniej, lipcowej sesji. Tym razem zwrócił uwagę na głębokie wykopy, które w żaden sposób nie zostały zabezpieczone i ktoś może tam po prostu np. po zmroku wpaść. – Kopali rowy melioracyjne, to pozatykali je jakąś folią. Jak pada deszcz, woda się tam zbiera – wylicza Suchowicz.

O to, czy przy przebudowie krajówki wszystko idzie jak należy, zapytaliśmy w GDDKiA w Lublinie.

– Zadanie realizowane jest zgodnie z umową, w pełnym zakresie rzeczowym. Na obecnym etapie przebudowywana jest sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa i elektroenergetyczna. Prowadzone są też roboty ziemne związane z budową chodników, zjazdów, zatok autobusowych i rowów odwadniających – wylicza rzecznik Łukasz Minkiewicz.

Do zrobienia nadal jest tam sporo. Drogowcy muszą np. zająć się nawierzchnią w ciągu głównym, rozbudować skrzyżowania, bo póki co są nietknięte. Poza tym, nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo w stosunku do tego co zakładano, z powodu „uwarunkowań gruntowych” trzeba było zrealizować więcej prac ziemnych. Dlatego, jak informuje rzecznik GDDKiA, „zajdzie konieczność uaktualnienia harmonogramu rzeczowo-finansowego inwestycji'. Co to oznacza? Przede wszystkim, że z Budimexem trzeba podpisać aneks do umowy i zapłacić więcej. To ma nastąpić do końca sierpnia. Na razie nie wiadomo, o ile koszty wzrosną. Nie można też wykluczyć, że nie uda się dotrzymać pierwotnie przyjętego terminu i inwestycja nie zakończy się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Użytkownikom tej trasy nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. – Z uwagi na to, że prace prowadzone są pod ruchem, prosimy kierowców i pieszych o szczególną ostrożność i stosowanie się do oznakowania tymczasowej organizacji ruchu – apeluje Minkiewicz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ostatnia z trzech finałowych rund zostanie rozegrana w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium