Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

14 marca 2021 r.
9:38

Praca za granicą? Trzeba się dobrze przygotować i zadbać o "poduszkę finansową"

Autor: Zdjęcie autora oprac. kp
7 2 A A

Co zrobić, by mieć lepszy start za granicą i zmniejszyć lęk przed wyjazdem? Przede wszystkim zadbajmy o nawet skromną poduszkę finansową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjazd do pracy za granicą wiąże się z pewnym ryzykiem. Posiadanie dobrego planu i chociaż niewielkiego zabezpieczenia najbliższej przyszłości, na pewno pomoże spokojniej przejść przez początkowy chaos związany z nowymi wyzwaniami.

Miękkie lądowanie

Po pierwsze, jeśli tylko jest to możliwe, warto przed wyjazdem zapewnić sobie poduszkę finansową, która pozwoli nam przeżyć pierwsze miesiące. To jest istotne z kilku względów. Do pierwszej wypłaty musimy przeżyć w kraju, w którym koszty utrzymania są większe niż w Polsce. Po drugie, niestety zdarza się, że warunki pracy lub mieszkania imigrantów na miejscu okazują się o wiele gorsze, niż zapewniali organizatorzy takiego wyjazdu. Dla własnego bezpieczeństwa warto mieć środki na ewentualny szybki powrót do kraju lub utrzymanie się za granicą do czasu znalezienia innej pracy lub wygodniejszego lokum.

Nawet jeśli nie przeżyjemy przykrego rozczarowania, może okazać się że po jakimś czasie pracodawca rozwiąże umowę lub powrót do domu będzie konieczny z powodów zdrowotnych czy osobistych. Poduszka finansowa to gwarancja bezpieczeństwa.

Nie na ślepo

Im więcej mamy informacji, tym łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić jakie dokumenty są niezbędne, by legalnie pracować i mieszkać w danym kraju, czy po przyjeździe trzeba zgłosić się do jakiegoś urzędu lub załatwić np. numer podatkowy, a także jak wygląda kwestia praw pracowniczych i gdzie można zgłosić się w przypadku ich naruszenia przez pracodawcę. Warto też wiedzieć jak wygląda opieka zdrowotna: czy mamy odpowiednie ubezpieczenie, gdzie można zgłosić się w pilnych przypadkach, czy przysługuje nam prawo do leczenia w lokalnych przychodniach.

Jeśli pracodawca nie organizuje miejsca zamieszkania, warto wiedzieć jakie są zasady wynajmu w danym kraju czy wymagane są na przykład zaświadczenia od pracodawcy.

Warto też dowiedzieć się czegoś o kulturze państwa, do którego się wybieramy. Nawet jeśli jedziemy do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, które wydają się podobne do Polski na wielu płaszczyznach, może się okazać, że to co dla nas jest oczywiste, tam będzie czymś zaskakującym i odwrotnie.

Język i kontakty

Równie ważna jest nauka języka. Znajomość nawet podstawowych zwrotów, takich jak powitanie, pytania o drogę, o cenę czy krótka wymiana uprzejmości sprawi, że poczujemy się pewniej i bardziej komfortowo. Nawet jeśli nie zdążymy nauczyć się zbyt wiele przed wyjazdem, warto nieco osłuchać się z językiem. Można to zrobić oglądając na przykład serial lub krótkie filmiki w oryginale, z polskimi napisami albo czytając blogi prowadzone przez osoby, które w danym państwie mieszkają od dawna.

Kolejna rzecz to kontakty. Polonię można znaleźć na całym świecie, a internet sprawił, że do jej przedstawicieli można dotrzeć za pomocą kilku kliknięć. W takich krajach jak Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia Polaków jest na tyle dużo, że w internecie można znaleźć strony stworzone specjalnie dla tych społeczności lub np. grupy na Facebooku. Warto z tego skorzystać, by nawiązać znajomości, które mogą okazać się dla nas wsparciem.

Im lepiej się przygotujemy do wyjazdu zagranicznego, tym spokojniejsi będziemy na miejscu. Przed wyjazdem, warto więc poświęcić czas na organizację naszego pobytu i pracy.

Dobry kantor

Kwestie finansowe to także wymiana pieniędzy na walutę danego kraju i odwrotnie, przewalutowanie otrzymanej pensji na złotówki. Jeśli zrobimy to standardowym przelewem bankowym, możemy stracić nawet kilkaset złotych na jednej pensji. Tutaj z pomocą przychodzą sprawdzone kantory internetowe. – Dzięki wymianie waluty w kantorach internetowych, zyskujemy bardzo korzystne kursy, w porównaniu do bankowych nawet kilka procent korzystniejsze. Pozwala to na realne oszczędności – tłumaczy Marta Przewoźna z InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl. – A co ważne, takie kantory oferują też tanie i szybkie przelewy zagraniczne. Może to nam pomóc, gdy na przykład będziemy potrzebowali początkowo zastrzyku finansowego od rodziny, albo gdy będziemy chcieli szybko i wygodnie przesłać pieniądze do Polski – kończy ekspertka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium