Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

20 maja 2019 r.
9:02

Czy pieczywo w supermarketach powinno być zasłonięte? Lubelski sanepid kontra znana sieć handlowa

62 23 A A
Sieć sklepów przekonuje, że nie ma prawnego wymogu stosowania pokryw na pojemnikach z pieczywem
Sieć sklepów przekonuje, że nie ma prawnego wymogu stosowania pokryw na pojemnikach z pieczywem (fot. Maciej Kaczanowski)

Piątkowe wyroki sądu nie zakończyły trwającego trzy lata sporu sieci handlowej Tesco z lubelskimi inspektorami sanepidu. Poszło o brak osłon nad pojemnikami z pieczywem sprzedawanym luzem. Sanepid chce zakrycia bułek, by nie zostały zanieczyszczone. Sieć Tesco tłumaczy, że pokrywy są zbędne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowy spór dotyczy dwóch sklepów: hipermarketu w Puławach i mniejszej placówki w Łęcznej. Walka na paragrafy rozpoczęła się w lutym 2016 r., gdy inspektorzy sanepidu odwiedzili sklep w Łęcznej. Nie spodobało im się, że pieczywo było „oferowane do sprzedaży na odkrytych stołach”, a w związku z tym „nie było zabezpieczone przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza oraz od klientów”.

Kontrola zakończyła się decyzją zobowiązującą Tesco do zapewnienia w wyznaczonym terminie „prawidłowych warunków sprzedaży”, czyli zamontowania plastikowych osłon, które miesiąc wcześniej zostały zdjęte na polecenie centrali sieci handlowej „celem zwiększenia sprzedaży oraz zapewnienia klientom łatwiejszego dostępu do produktów”.

>>> Kolejny supermarket w Lublinie wprowadza płatne parkowanie. Jest już parkomat

Identycznie wyglądała sprawa w hipermarkecie w Puławach, gdzie kontrolerzy przyszli w grudniu 2016 r. Także tutaj kazali sklepowi „zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami nieopakowane bułki śniadaniowe w sprzedaży samoobsługowej”.

Sieć Tesco nie pogodziła się z tymi decyzjami i odwołała się od nich do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, ale nic nie wskórała. Wojewódzki sanepid uznał, że wskutek zdjęcia pokryw bułki mogą się stać „niezdatne do spożycia przez ludzi”.

– Wystarczy najmniejsze kichnięcie, żeby zanieczyszczenia mogły dostać się do środka – tłumaczy Joanna Kamińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Dlatego podtrzymaliśmy decyzję nakazującą zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

Tesco nie dało za wygraną i złożyło skargi do sądu. W sali rozpraw sieć handlowa przekonywała, że stosowanie pokryw wcale nie zapewnia lepszej ochrony bułkom, które są jednym z najczęściej kupowanych produktów, więc osłony „są cały czas przez klientów otwierane i zamykane”. Sieć handlowa powoływała się na prawo unijne i tłumaczyła, że nie narzuca ono określonego sposobu zabezpieczenia pieczywa, a np. Czesi z zasady nie stosują pokryw.

>>> Pierwsze polskie truskawki już w sprzedaży. Jakie będą ceny w tym sezonie?

Argumenty Tesco nie przekonały Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w obu sprawach (tej z Łęcznej i tej z Puław) przyznał rację sanepidowi. – Oczywistym jest bowiem, że ekspozycja nieopakowanego pieczywa w pojemnikach pozbawionych pokryw wiąże się z narażeniem tego rodzaju produktów na wzmożone działanie czynników zewnętrznych – czytamy w uzasadnieniu jednego z wyroków.

Oba wyroki zostały zaskarżone przez Tesco do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zajął się problemem w ostatni piątek.

W obu przypadkach uchylił niekorzystne dla sieci handlowej orzeczenia lubelskiego sądu. Uchylił również obie decyzje wojewódzkiego sanepidu, co nie oznacza ostatecznej wygranej Tesco, a jedynie to, że decyzja trafi do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obiektywny / 20 maja 2019 o 11:14
+28
Sam widziałem jak jeden facet tak kichnął na bułki że wszystkie zostały opryskane jego śliną (pól biedy jak miał grupę, gorzej jak gruźlice albo jeszcze co gorszego). Sanepid ma racje bułki w zakryte w pojemnikach nie będą opluwane.
Avatar
... / 20 maja 2019 o 09:16
+27
A jaka to różnica czy odkryte czy zakryte? I tak przyjdzie brudna baba co to wcześniej drapała się po niemytej dziurze lub śmierdzący dziad co miętosił się po zapoconym fiucie i zaczyna się festiwal macania bułek w poszukiwaniu tej najświeższej.
Avatar
rem / 20 maja 2019 o 11:16
+23
Niech zaczną wlepiać mandaty pańciom w moherowych beretach, które za każdym razem muszą wymacać brudnymi łapami kilkanaście bułek by wybrać 2-3. Rękawiczki foliowej taka nie założy bo przecież nie ma czasu, jej się śpieszy
Avatar
Lolek / 20 maja 2019 o 10:11
+15
Drapanie i macanie po "bałaganie" a później bułek przebieranie to nic jak widok dziadka któremu z nosa kapie, wprost na pieczywko.
Avatar
Ola / 20 maja 2019 o 14:05
+7
Ja widzialam faceta jak sikal kolo marketu a potem poszedl na zakupy.z ta oblana moczem raczka.ciekawe czy pieczywko kupowal.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 20:28
+6
Marketowy syfilis,mnóstwo jest chorych w tym również na gruźlicę którzy przebierają swoimi zainfekowanymi rękami, grzebią,aby potem ktoś inny jadł ich paluchami.Obleśny świat.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 09:14
+6
Niedługo ludzkość wymrze od sterylności. Już teraz dzieci są hodowane jak w próbówkach. Jak organizm nie ma kontaktu z zagrożeniem to nie buduje ochrony. Potem nietolerancja na wszystko i wszędzie
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 16:58
+5
W biedronkach np jest wszystko ładnie zabezpieczone i nie słyszałem żeby ktokolwiek się żalił z powodu utrudnionego dostępu do pieczywa
Avatar
ech / 20 maja 2019 o 15:34
+4
Niech zaczną wlepiać mandaty pańciom w moherowych beretach, które za każdym razem muszą wymacać brudnymi łapami kilkanaście bułek by wybrać 2-3. Rękawiczki foliowej taka nie założy bo przecież nie ma czasu, jej się śpieszy
  niech zaczną wlepiać mandaty mamusiom, i tatusiom z "uroczym", obślinionym dzieckiem, z glutkami zwisającymi do brody, drapiącym się nie powiem gdzie, biegającym po całym sklepie i bawiącym się na podłodze bułeczkami jak piłką - pomacać, poklepać, polizać i odłożyć na półkę. Bo dzieciom przecież wszystko wolno. Ale PIECZYWO TO przecież NIE ZABAWKI i można, a nawet należy tego uczyć.
  niech zaczną wlepiać mandaty mamusiom, i tatusiom z "uroczym", obślinionym dzieckiem, z glutkami zwisającymi do brody, drapiącym się nie powiem gdzie, biegającym po całym sklepie i bawiącym się na podłodze bułeczkami jak piłką - pomacać, poklepać, polizać i odłożyć na półkę. Bo dzieciom przecież wszystko wolno. Ale PIECZYWO TO przecież NIE ZABAWKI i można, a nawet należy tego uczyć. rozwiń
Avatar
jo / 20 maja 2019 o 12:54
+3
Sanepid niech nauczy macaczy pieczywa,że to nie kamyki tylko żywność i nie będzie problemu z zanieczyszczaniem
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 23:17
0
chciałam dodać odpowiedź ale nieopatrznie kliknęłam "zgłoszenie" -bo nie można odpowiedzieć ad. "A jaka to różnica czy odkryte czy zakryte? I tak przyjdzie brudna baba co to wcześniej drapała się po niemytej dziurze lub śmierdzący dziad co miętosił się po zapoconym fiucie i zaczyna się festiwal macania bułek w poszukiwaniu tej najświeższej." Nie tylko "baby" ale i chopy - oni to raczej w ogóle nie myją rąk po wyjściu z wc (zaawidziane np u pewnego _ookiego pana z baru w pelazie bardzo szanującego swój czas pracy) a potem grzebią w chlebie, przebierają w bułkach bez ochrony rąk folią lub rekawiczką. Na uwagi zwykle odpowiadają mało kulturalnie albo krzykiem reagują, że oni mają czyste ręce bo z ziemią się nie bili. Kiedyś taki grzebał w ziemniakach w wielkim hipermarkecie i poszedł do bułek też tam grzebał i dał jeszcze brudną ręką bułę swemu małemu dziecku. Śmiał się że od tego nie umiera się. W marketach powinni wyznaczyć stoisko i osoby do rozdzielania pieczywa. Nikt by wtedy nie grzebał w bułkach i chlebie brudnymi łap_ami
chciałam dodać odpowiedź ale nieopatrznie kliknęłam "zgłoszenie" -bo nie można odpowiedzieć ad. "A jaka to różnica czy odkryte czy zakryte? I tak przyjdzie brudna baba co to wcześniej drapała się po niemytej dziurze lub śmierdzący dziad co miętosił się po zapoconym fiucie i zaczyna się festiwal macania bułek w poszukiwaniu tej najświeższej." Nie tylko "baby" ale i chopy - oni to raczej w ogóle nie myją rąk po wyjściu z wc (zaawidziane np u pewnego _ookiego pana z baru w pelazie bardzo szanującego swój czas pra... rozwiń
Avatar
HI / 22 lipca 2019 o 09:36
+1
A jaka to różnica czy odkryte czy zakryte? I tak przyjdzie brudna baba co to wcześniej drapała się po niemytej dziurze lub śmierdzący dziad co miętosił się po zapoconym fiucie i zaczyna się festiwal macania bułek w poszukiwaniu tej najświeższej.
 No, przed "macantami" osłony nie chronią, ale jednak trochę przed "A-psikiem", kaszlem i toksycznym wydychanym powietrzem - tak!
Avatar
nul / 9 czerwca 2019 o 20:54
0
Sanepid niech nauczy macaczy pieczywa,że to nie kamyki tylko żywność i nie będzie problemu z zanieczyszczaniem
 oni sami nic nie umieją   zera nic  nie robią tam jedzą i piją kawę  jeszcze popoludniowa dżemka się zdarza .......
Avatar
gorsiejszy sort / 21 maja 2019 o 18:18
0
zastanawia mnie kto kupuje pieczywo w teskach i innych stonkach, przecież to syf mrożony naszpikowany chemią
Avatar
Marek / 21 maja 2019 o 16:02
0
Kilka lat temu widziałem jak jakiś dziad w Leclerku, który wyglądał na bezdomnego wziął butelkęz napojem i trochę sobie łykną po czym odstawił ją na pólkę. Ponieważ stałem obok i się popatrzyłem powiedział: Tylko łyka złapałem i sobie poszedł. Nie wiem czy widziała i wyłapała to ochorna, al eprzypuszczam, że nie.
Avatar
Holi / 21 maja 2019 o 01:54
+1
Kto kupuje pieczywo w markecie to syf jest największy
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 20:28
+6
Marketowy syfilis,mnóstwo jest chorych w tym również na gruźlicę którzy przebierają swoimi zainfekowanymi rękami, grzebią,aby potem ktoś inny jadł ich paluchami.Obleśny świat.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 19:09
-3
Irmina nikiel czyli wojewódzki inspektor startowała z listy PiS do sejmiku. Odnoszę wrażenie że utrudnianie życia innym to jej życiowe hobby.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 16:58
+5
W biedronkach np jest wszystko ładnie zabezpieczone i nie słyszałem żeby ktokolwiek się żalił z powodu utrudnionego dostępu do pieczywa
Avatar
ech / 20 maja 2019 o 15:34
+4
Niech zaczną wlepiać mandaty pańciom w moherowych beretach, które za każdym razem muszą wymacać brudnymi łapami kilkanaście bułek by wybrać 2-3. Rękawiczki foliowej taka nie założy bo przecież nie ma czasu, jej się śpieszy
  niech zaczną wlepiać mandaty mamusiom, i tatusiom z "uroczym", obślinionym dzieckiem, z glutkami zwisającymi do brody, drapiącym się nie powiem gdzie, biegającym po całym sklepie i bawiącym się na podłodze bułeczkami jak piłką - pomacać, poklepać, polizać i odłożyć na półkę. Bo dzieciom przecież wszystko wolno. Ale PIECZYWO TO przecież NIE ZABAWKI i można, a nawet należy tego uczyć.
  niech zaczną wlepiać mandaty mamusiom, i tatusiom z "uroczym", obślinionym dzieckiem, z glutkami zwisającymi do brody, drapiącym się nie powiem gdzie, biegającym po całym sklepie i bawiącym się na podłodze bułeczkami jak piłką - pomacać, poklepać, polizać i odłożyć na półkę. Bo dzieciom przecież wszystko wolno. Ale PIECZYWO TO przecież NIE ZABAWKI i można, a nawet należy tego uczyć. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 1:2. Seria trwa w najlepsze

Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 1:2. Seria trwa w najlepsze 0 1

Trwa znakomita passa Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Kamila Kieresia pokonali na wyjeździe Znicz Pruszków 2:1, a więc odnieśli czwartą wygraną z rzędu. Dzięki temu Leandro i spółka są na drugim miejscu w tabeli

Budżet Puław straci 5 milionów złotych?

Budżet Puław straci 5 milionów złotych? 0 2

Zapowiedziana przez rząd obniżka podatków, w tym przede wszystkim PIT-u, spowoduje wymierne straty we wpływach do budżetu Puław. Jak szacuje Ratusz, różnica może wynieść około 5 milionów złotych.

Premier Morawiecki zachwycony drogami w gm. Jastków [zdjęcia]

Premier Morawiecki zachwycony drogami w gm. Jastków [zdjęcia] 0 2

– To coś, czego ta gmina nie doświadczyła nigdy wcześniej. Takich gmin jest bardzo wiele. Gmin, dla których nowe drogi oznaczają nowe możliwości, nowe otwarcie – mówił w podlubelskich Tomaszowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w piątek przebywał z wizytą w województwie lubelskim.

Piknik Pracowników i Absolwentów UMCS w Ogrodzie Botanicznym [zdjęcia]
galeria

Piknik Pracowników i Absolwentów UMCS w Ogrodzie Botanicznym [zdjęcia] 6 1

Tłumy pracowników oraz absolwentów UMCS wraz z rodzinami wzięło udział w sobotnim pikniku w Ogrodzie Botanicznym.

Pęknięty stół, nadpalone witacze, zaorana ziemia. Co oznaczają instalacje w centrum Lublina? [zdjęcia]
galeria

Pęknięty stół, nadpalone witacze, zaorana ziemia. Co oznaczają instalacje w centrum Lublina? [zdjęcia] 0 10

Są prace przestrzenne, nieadekwatne do staromiejskiej estetyki. Nie sposób ich nie zauważyć. Są subtelne, ukryte, niezauważalne. Ich szukać trzeba z dołączoną do programu festiwalu mapką. Są neony i meble. Stos nadpalonych witaczy i wielka kolorowanka. Psychodeliczny „ogród” i zaorany pas ziemi.

Pszczółka Polski Cukier trzecia na towarzyskim turnieju w Lublinie. Jest kłopot z kontuzjami [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier trzecia na towarzyskim turnieju w Lublinie. Jest kłopot z kontuzjami [zdjęcia] 0 0

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zajęła trzecie miejsce w towarzyskim Turnieju o Puchar Rektora UMCS w Lublinie. Akademiczki przegrały dwa z trzech spotkań, ale miały też wielkiego pecha. W drugim meczu straciły aż trzy zawodniczki z powodu kontuzji

Desperat okaleczył się i wskoczył do Zalewu Zemborzyckiego

Desperat okaleczył się i wskoczył do Zalewu Zemborzyckiego 16 3

Do dramatycznych scen doszło w sobotę nad Zalewem Zemborzyckim. Mieszkaniec Lublina najpierw się okaleczył, a później wskoczył do wody

Idzie spore ochłodzenie. Będzie też padało i wiało

Idzie spore ochłodzenie. Będzie też padało i wiało 5 1

Idzie spore ochłodzenie. Temperatura ma spaść poniżej 10 stopni, a ochłodzeniu towarzyszyć będzie silny wiatr - przewidują synoptycy

Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma - wernisaż wystawy
15 września 2019, 16:00

Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma - wernisaż wystawy 0 3

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na otwarcie wystawy "Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma". Wernisaż nastąpi 15 września o godz. 16 w Domu Aleksandryjskim.

Cebulowa z kaszą, gołąbki po węgiersku. Regionalne potrawy z kapustą i kaszą
kuchnia

Cebulowa z kaszą, gołąbki po węgiersku. Regionalne potrawy z kapustą i kaszą 1 0

Zima ma być w tym roku tęga. Będzie się liczyć energetyczna kuchnia: gęste krupniki, żurki, zalewajki. Zrazy z kaszą, zawijasy i pieczenie podlane gęstym sosem. Ale przede wszystkim gołąbki w różnych odmianach

Śmigłowce Sokół z PZL Świdnik będą unowocześnione. "Dobre miejsca pracy"
galeria

Śmigłowce Sokół z PZL Świdnik będą unowocześnione. "Dobre miejsca pracy" 26 24

Miała być wielka feta, ale do podpisania rekordowego kontraktu dojdzie w zaciszu gabinetu. Chodzi modernizację przez PZL Świdnik pierwszych czterech wojskowych Sokołów. W planach jest kolejnych 25.

Lubelskie "Pszczółki" zaprezentowały się kibicom [zdjęcia]
galeria

Lubelskie "Pszczółki" zaprezentowały się kibicom [zdjęcia] 0 1

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest w środku przygotowań do nowego sezonu w Energa Basket Lidze Kobiet, ale w przerwie pomiędzy meczami zawodniczki spotkały się z kibicami. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka zaprezentowały się swoim sympatykom podczas sobotniego Pikniku Pracowników i Absolwentów UMCS

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu 14 13

Miasto chce wynająć parking przy ulicy Okopowej właścicielowi sklepu Ela w Białej Podlaskiej na czas nieokreślony. Dotychczasowa umowa najmu tego terenu skończyła się dla właściciela sklepu 30 czerwca.

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta 13 0

Kobieta zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin
galeria

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin 12 1

Sofia Ennaoui z powodów zdrowotnych nie wystąpi w mistrzostwach świata w Katarze. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m ma problemy ze ścięgnami Achillesa i kolanem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.