Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Zakupy

13 marca 2020 r.
7:50

Klienci wolą zostać w domach. Właściciele punktów usługowych już tracą przez koronawirusa

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
86 22 A A

Wczoraj zadzwoniło do nas około 70 proc. klientów. Wszyscy odwoływali swoje wizyty – mówił nam w czwartek jeden z pracowników salonu fryzjerskiego w Lublinie. Klienci obawiają się koronawirusa i odwołują swoje wizyty w salonach dentystycznych, fryzjerskich czy krawieckich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Drodzy klienci. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w najbliższych dniach sklep nieczynny”. Takie i podobne informacje widzieliśmy w czwartek w outletach, w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych w centrum Lublina.

Jedni zamykają swoje salony z powodu braku klientów, drudzy wyznaczają specjalne miejsca, gdzie ich przyjmują. – Od wczoraj nie wpuszczamy klientów do biura obsługi. Przyjmujemy ich w specjalnym pomieszczeniu przy wejściu – mówi jeden z pracowników biura nieruchomości w centrum Lublina.

– Aż tak wielkiej paniki nie odczuwamy – mówi z kolei pani Anna, pracownica jednego z salonów okulistycznych. – Dziś dzwoniliśmy do naszych klientów, którzy mieli umówione wizyty z pytaniem, czy aby ich nie odwołują. Wszyscy przyjdą – podkreśliła.

– Dziś jeszcze klienci przychodzili normalnie, żeby odebrać swoje ubrania – powiedziała Dziennikowi pani Małgorzata, właścicielka zakładu krawieckiego. – W tym tygodniu na pewno nie zamknę więc zakładu.

Największy problem związany z brakiem klientów odczuwają m.in. fryzjerzy czy sklepy z używaną odzieżą. – Klienci po prostu wolą zostać w domach. Ja się im nie dziwię – mówi jeden z pracowników sklepów z używaną odzieżą.

Imprezy odwołują kluby i dyskoteki. Straty podliczają również restauracje czy hotele. – Jeszcze wczoraj kontaktowali się z nami klienci, że odwołują wizyty w naszym hotelu – przyznaje Tomasz Strzygała, wicedyrektor Hotelu Victoria.

Jedyną dobrą informacją jest ta dla zmotoryzowanych: na stacjach benzynowych są widoczne duże obniżki cen paliw. Cena za litr paliwa Pb95 na stacji przy Auchan w Lublinie wynosiła wczoraj 4,55 zł. Jeszcze niedawno w wielu punktach cena tej benzyny dochodziła do 5 złotych za litr.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jj23 / 13 marca 2020 r. o 10:06
+19
Mam firmę usługową. W mojej ocenie sytuacja wygląda tragicznie. Przychody spadły do zera. Pracownikom, czynsz, kredyty, leasing należy zapłacić. Szybki kredyt stabilizacyjny - wymogi zaporowe. Strach potrwa do czerwca. Na przełomie kwietnia i maja trzeba będzie zbankrutować. Moja ocena działań rządu jest bardzo krytyczna. Relacje mediów są skupione na wirusie. Nikt nie analizuje co będzie za dwa, trzy miesiące i ile firm zbankrutuje i jaka będzie rzeczywistość społeczno - gospodarcza. Nastąpi ogromny kryzys finansowy. I znów zarobią banksterzy i fałszywy premier. Ocena działań rządu bardzo negatywna. Opozycja jest beznadziejna, zero pomysłów. Niech to wszystko zejdzie do samego dna. Szkoda tylko ludzi.
Mam firmę usługową. W mojej ocenie sytuacja wygląda tragicznie. Przychody spadły do zera. Pracownikom, czynsz, kredyty, leasing należy zapłacić. Szybki kredyt stabilizacyjny - wymogi zaporowe. Strach potrwa do czerwca. Na przełomie kwietnia i maja trzeba będzie zbankrutować. Moja ocena działań rządu jest bardzo krytyczna. Relacje mediów są skupione na wirusie. Nikt nie analizuje co będzie za dwa, trzy miesiące i ile firm zbankrutuje i jaka będzie rzeczywistość społeczno - gospodarcza. Nastąpi ogromny kryzys finansowy. I znów zarobią banks... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2020 r. o 07:59
+19
Chcesz uniknąć paniki związanej z koronawirusem...? Wyłącz w końcu ten cholerny TV.
Avatar
Egvx / 13 marca 2020 r. o 11:55
+8
Gospodarka to siadzie jak zamkną jak we Włoszech wszystko, powinni zamykać granice do puki jeszcze nad tym panujemy
Avatar
Gość / 13 marca 2020 r. o 08:21
+8
Do Polic a zglaszaj sobie gdzie chcesz. Te dwa miliardy powinny byc na walkę z epidemia!!!!!! Co boisz się że micha z pisu ci się kończy? Majacych takie samo zdanie jak ja jest miliony. A kaczynski zawsze się chował za kimś w sejmie, na ulicy nawet za bratem. Więc kapusiu pisowski zglaszaj. Moze naczelnik da.ci dwie maseczki za to sprzedawczyku. No leć!
Avatar
Lublinek / 13 marca 2020 r. o 08:00
+7
Co to jest salon dentystyczny ?
Avatar
qqq / 13 marca 2020 r. o 11:37
+6
Proszę bardzo. Rząd ma pełne możliwości oceny sytuacji. Zakładam, że wie więcej i ma ku temu odpowiednie narzędzia.  Co ja bym zrobił, proszę bardzo: 1. Zamknął  granice i obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających na teren kraju na koszt wjeżdżającego (tak zrobił Izrael, teraz USA). Za złamanie obowiązku kwarantanny wysokie kary włącznie z karą więzienia (np. Rosja). Termin wprowadzenia - polowa stycznia. 2. Dla gospodarki - już w styczniu, przygotował pakiet kryzysowy min. uregulowanie spawy zwolnień lekarskich i kwarantanny, odpłatności za jak wcześniej, zdalnej pracy, zawiesił terminy urzędowe na płacenie składek zus, podatków dla każdego kto prowadzi biznes i zatrudnia pracowników oraz  w dwóch zdaniach wykazałby związek z koronowirusem. 3. Uruchomił fundusz gwarancyjny (luty)  dla przedsiębiorców i osób fizycznych,  który gwarantował by pokrycie odsetek dla banków i firm leasingowych za prolongatę terminów spłaty i na uruchomienie szybkich pożyczek dla firm (np. w przeliczeniu na jednego zatrudnionego) na bieżącą działalność (jedyny warunek działalność jest prowadzona od 6 miesięcy, płaci zus i podatki oraz wykaże w dwóch zdaniach związek z koronowirusem). 4. Opracował rzetelną politykę informacyjną i sposób komunikacji ze społeczeństwem (cel - nie nakręcać spirali strachu, tylko konkretna informacja) - termin styczeń. 5. Spójność działań np. nie ma sensu zamykać szkół skoro otwarte są granice i centra handlowe. Jak decyduję się na zbiorową kwarantannę to ją robię. Przykład 11.03.2020 zamknięto szkoły, wszyscy rzucili się na zakupy i stali w kolejkach do kas - idealne miejsce na zbiorowe zarażenie. Termin - ciągle. 6. Przygotować społeczeństwo przed godziną zero (dla mnie była ją godzina w której podano, że zamykamy szkoły) tj. tak jak w Niemczech podać  zawartość pakietu kryzysowego - co trzeba kupić w przeliczeniu na jednego mieszkańca, aby przetrwać 14 dni w domowej kwarantannie, co zrobić z dziećmi itd.  Cel nie dopuścić do dzikich zakupów w czasie wzrostu krzywej zachorowań oraz zaskakiwać ogół społeczeństwa nagłymi zdarzeniami (np. zamykamy szkoły). Mogę wymieniać dalej, ale nie mam już czasu. Dodam, że od lat głosowałem na obecną partię. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż zachowali się "płaczliwie".  Życzę Ci uśmiech i jasności umysłu w ocenie sytuacji. Nie bądźmy baranami idącymi na rzeź.
   Działania w połowie stycznia... O czym Ty w ogóle piszesz człowieku? To dopiero by siadła gospodarka jakby w połowie stycznia zostały zamknięte granice. Myślisz że dzisiaj nie mielibyśmy koronawirusa? Zresztą kto w styczniu w ogóle myślał że wyjdzie ten wirus poza Chiny? Teraz to każdy mąrdy i co on by nie zrobił. Skoro wiedziałeś już w styczniu że taka będzie sytacja jak obcnie to dlaczego się do niej nie przygotowałeś? Dlaczego nie zwolniłeś cześci pracowników, dlaczego nie wypowiedziałeś leasingów?Każdy mądry po szkodzie. Nie mówię że będzie łatwo bo sam mam firmę ale jak czytam takie bzdury co to można było zrobić kilka miesięcy temu  to tylko pukam się w głowę.
   Działania w połowie stycznia... O czym Ty w ogóle piszesz człowieku? To dopiero by siadła gospodarka jakby w połowie stycznia zostały zamknięte granice. Myślisz że dzisiaj nie mielibyśmy koronawirusa? Zresztą kto w styczniu w ogóle myślał że wyjdzie ten wirus poza Chiny? Teraz to każdy mąrdy i co on by nie zrobił. Skoro wiedziałeś już w styczniu że taka będzie sytacja jak obcnie to dlaczego się do niej nie przygotowałeś? Dlaczego nie zwolniłeś cześci pracowników, dlaczego nie wypowiedziałeś leasingów?Każdy mądry po szkodzi... rozwiń
Avatar
Edward / 13 marca 2020 r. o 08:08
+6
"wudz" kaczynski zawsze chowal się za czymś lub za kimś. Teraz siedzi obesrany i pewnie knuje na kogo zwalić odpowiedzialnosc że kraj nie jest przygotowany.
Avatar
Tomasz Nowicki / 16 marca 2020 r. o 20:14
+5
A ja mam otwarty zakład. Trzeba przestrzegać higieny pracy i można pracować.
Avatar
ANTYPIS ANTYPAD / 13 marca 2020 r. o 09:43
+4
Niestety, ale muszę zgłosić Pana komentarz organom ścigania, jako propagujący nienawiść. GOŚCIU! On napisał o kaczyńskim! O pisowcu, który zniszczy Polskę, a ty chcesz to zgłaszać? Zostałeś zmanipulowany i okłamany Izraelsko=pisowską tv. 
 
Avatar
Niebawem mgr. / 13 marca 2020 r. o 08:34
+4
Czy panienki przyjmują? Wie ktoś? Czy też zpanikowały ?
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 20:31
+1
Dla czego restauracje są pozamykane a salony kosmetycznie nie? Chyba tam jest najwiecej szans zarazić się którykolwiek wirusem
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 19:45
+3
Punkty usługowe tracą, no dobrze A co z pracownikami?? Który właściciel, wypłaci odszkodowanie za złapanie wirusa i narażenie życia swoje i swojej rodziny. Do trumny nie potrzebne są nowe buty, solarium, pomalowane włosy. Zastanówcie się o czym w tym momencie piszecie ,bo tylko kasa kasa i kasa, a do dębowego łóżka nie wezmiecie pieniędzy.
Avatar
Tomasz Nowicki / 16 marca 2020 r. o 20:14
+5
A ja mam otwarty zakład. Trzeba przestrzegać higieny pracy i można pracować.
Avatar
Egvx / 13 marca 2020 r. o 11:55
+8
Gospodarka to siadzie jak zamkną jak we Włoszech wszystko, powinni zamykać granice do puki jeszcze nad tym panujemy
Avatar
qqq / 13 marca 2020 r. o 11:37
+6
Proszę bardzo. Rząd ma pełne możliwości oceny sytuacji. Zakładam, że wie więcej i ma ku temu odpowiednie narzędzia.  Co ja bym zrobił, proszę bardzo: 1. Zamknął  granice i obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających na teren kraju na koszt wjeżdżającego (tak zrobił Izrael, teraz USA). Za złamanie obowiązku kwarantanny wysokie kary włącznie z karą więzienia (np. Rosja). Termin wprowadzenia - polowa stycznia. 2. Dla gospodarki - już w styczniu, przygotował pakiet kryzysowy min. uregulowanie spawy zwolnień lekarskich i kwarantanny, odpłatności za jak wcześniej, zdalnej pracy, zawiesił terminy urzędowe na płacenie składek zus, podatków dla każdego kto prowadzi biznes i zatrudnia pracowników oraz  w dwóch zdaniach wykazałby związek z koronowirusem. 3. Uruchomił fundusz gwarancyjny (luty)  dla przedsiębiorców i osób fizycznych,  który gwarantował by pokrycie odsetek dla banków i firm leasingowych za prolongatę terminów spłaty i na uruchomienie szybkich pożyczek dla firm (np. w przeliczeniu na jednego zatrudnionego) na bieżącą działalność (jedyny warunek działalność jest prowadzona od 6 miesięcy, płaci zus i podatki oraz wykaże w dwóch zdaniach związek z koronowirusem). 4. Opracował rzetelną politykę informacyjną i sposób komunikacji ze społeczeństwem (cel - nie nakręcać spirali strachu, tylko konkretna informacja) - termin styczeń. 5. Spójność działań np. nie ma sensu zamykać szkół skoro otwarte są granice i centra handlowe. Jak decyduję się na zbiorową kwarantannę to ją robię. Przykład 11.03.2020 zamknięto szkoły, wszyscy rzucili się na zakupy i stali w kolejkach do kas - idealne miejsce na zbiorowe zarażenie. Termin - ciągle. 6. Przygotować społeczeństwo przed godziną zero (dla mnie była ją godzina w której podano, że zamykamy szkoły) tj. tak jak w Niemczech podać  zawartość pakietu kryzysowego - co trzeba kupić w przeliczeniu na jednego mieszkańca, aby przetrwać 14 dni w domowej kwarantannie, co zrobić z dziećmi itd.  Cel nie dopuścić do dzikich zakupów w czasie wzrostu krzywej zachorowań oraz zaskakiwać ogół społeczeństwa nagłymi zdarzeniami (np. zamykamy szkoły). Mogę wymieniać dalej, ale nie mam już czasu. Dodam, że od lat głosowałem na obecną partię. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż zachowali się "płaczliwie".  Życzę Ci uśmiech i jasności umysłu w ocenie sytuacji. Nie bądźmy baranami idącymi na rzeź.
   Działania w połowie stycznia... O czym Ty w ogóle piszesz człowieku? To dopiero by siadła gospodarka jakby w połowie stycznia zostały zamknięte granice. Myślisz że dzisiaj nie mielibyśmy koronawirusa? Zresztą kto w styczniu w ogóle myślał że wyjdzie ten wirus poza Chiny? Teraz to każdy mąrdy i co on by nie zrobił. Skoro wiedziałeś już w styczniu że taka będzie sytacja jak obcnie to dlaczego się do niej nie przygotowałeś? Dlaczego nie zwolniłeś cześci pracowników, dlaczego nie wypowiedziałeś leasingów?Każdy mądry po szkodzie. Nie mówię że będzie łatwo bo sam mam firmę ale jak czytam takie bzdury co to można było zrobić kilka miesięcy temu  to tylko pukam się w głowę.
   Działania w połowie stycznia... O czym Ty w ogóle piszesz człowieku? To dopiero by siadła gospodarka jakby w połowie stycznia zostały zamknięte granice. Myślisz że dzisiaj nie mielibyśmy koronawirusa? Zresztą kto w styczniu w ogóle myślał że wyjdzie ten wirus poza Chiny? Teraz to każdy mąrdy i co on by nie zrobił. Skoro wiedziałeś już w styczniu że taka będzie sytacja jak obcnie to dlaczego się do niej nie przygotowałeś? Dlaczego nie zwolniłeś cześci pracowników, dlaczego nie wypowiedziałeś leasingów?Każdy mądry po szkodzi... rozwiń
Avatar
jj23 / 13 marca 2020 r. o 11:18
+2
Proszę bardzo. Rząd ma pełne możliwości oceny sytuacji. Zakładam, że wie więcej i ma ku temu odpowiednie narzędzia. Co ja bym zrobił, proszę bardzo: 1. Zamknął granice i obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających na teren kraju na koszt wjeżdżającego (tak zrobił Izrael, teraz USA). Za złamanie obowiązku kwarantanny wysokie kary włącznie z karą więzienia (np. Rosja). Termin wprowadzenia - polowa stycznia. 2. Dla gospodarki - już w styczniu, przygotował pakiet kryzysowy min. uregulowanie spawy zwolnień lekarskich i kwarantanny, odpłatności za jak wcześniej, zdalnej pracy, zawiesił terminy urzędowe na płacenie składek zus, podatków dla każdego kto prowadzi biznes i zatrudnia pracowników oraz w dwóch zdaniach wykazałby związek z koronowirusem. 3. Uruchomił fundusz gwarancyjny (luty) dla przedsiębiorców i osób fizycznych, który gwarantował by pokrycie odsetek dla banków i firm leasingowych za prolongatę terminów spłaty i na uruchomienie szybkich pożyczek dla firm (np. w przeliczeniu na jednego zatrudnionego) na bieżącą działalność (jedyny warunek działalność jest prowadzona od 6 miesięcy, płaci zus i podatki oraz wykaże w dwóch zdaniach związek z koronowirusem). 4. Opracował rzetelną politykę informacyjną i sposób komunikacji ze społeczeństwem (cel - nie nakręcać spirali strachu, tylko konkretna informacja) - termin styczeń. 5. Spójność działań np. nie ma sensu zamykać szkół skoro otwarte są granice i centra handlowe. Jak decyduję się na zbiorową kwarantannę to ją robię. Przykład 11.03.2020 zamknięto szkoły, wszyscy rzucili się na zakupy i stali w kolejkach do kas - idealne miejsce na zbiorowe zarażenie. Termin - ciągle. 6. Przygotować społeczeństwo przed godziną zero (dla mnie była ją godzina w której podano, że zamykamy szkoły) tj. tak jak w Niemczech podać zawartość pakietu kryzysowego - co trzeba kupić w przeliczeniu na jednego mieszkańca, aby przetrwać 14 dni w domowej kwarantannie, co zrobić z dziećmi itd. Cel nie dopuścić do dzikich zakupów w czasie wzrostu krzywej zachorowań oraz zaskakiwać ogół społeczeństwa nagłymi zdarzeniami (np. zamykamy szkoły). Mogę wymieniać dalej, ale nie mam już czasu. Dodam, że od lat głosowałem na obecną partię. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż zachowali się "płaczliwie". Życzę Ci uśmiech i jasności umysłu w ocenie sytuacji. Nie bądźmy baranami idącymi na rzeź.
Proszę bardzo. Rząd ma pełne możliwości oceny sytuacji. Zakładam, że wie więcej i ma ku temu odpowiednie narzędzia. Co ja bym zrobił, proszę bardzo: 1. Zamknął granice i obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających na teren kraju na koszt wjeżdżającego (tak zrobił Izrael, teraz USA). Za złamanie obowiązku kwarantanny wysokie kary włącznie z karą więzienia (np. Rosja). Termin wprowadzenia - polowa stycznia. 2. Dla gospodarki - już w styczniu, przygotował pakiet kryzysowy min. uregulowanie spawy zwolnień lekarskich i kwarantanny, odpłatności za... rozwiń
Avatar
matternbenjaminl1 / 13 marca 2020 r. o 11:15
-11
OFERTA KREDYTOWA MIĘDZY POWAŻNYMI I UCZCIWYMI Tracisz sen, ponieważ nie wiesz, jak uzyskać pożyczkę. * Szukasz pożyczki na spłatę swoich długów * Szukasz pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej * Poszukiwanie pożyczek na duże projekty * Masz marzenie i zdajesz sobie sprawę, że to niemożliwe Nasza firma we współpracy z innymi partnerami Wystarczająco zdolny do udzielenia ci finansowania i pożyczek inwestycyjnych, aby w końcu zrealizować twoje projekty. E-mail: rainteauolivier1@gmail.com
Avatar
HI / 13 marca 2020 r. o 11:13
-3
"Właściciele punktów usługowych już tracą przez koronawirusa"--- Odbiją sobie później na cenach :( :( :(
Avatar
Gość / 13 marca 2020 r. o 10:59
-1
za taryfa.info więcej na fejsie ten koronoprzewóz może dziś już przewozić w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu albo w Lublinie. Albo jego koronokoledzy z którymi miał kontakt. taryfa.infoPolub stronę 9 marca o 18:13 ·
Avatar
. / 13 marca 2020 r. o 10:41
-4
Mam firmę usługową. W mojej ocenie sytuacja wygląda tragicznie.  Przychody spadły do zera. Pracownikom, czynsz, kredyty, leasing należy zapłacić.  Szybki kredyt stabilizacyjny - wymogi zaporowe. Strach potrwa do czerwca. Na przełomie kwietnia i maja trzeba będzie zbankrutować. Moja ocena działań rządu jest bardzo krytyczna. Relacje mediów są skupione na wirusie. Nikt nie analizuje co będzie za dwa, trzy miesiące i ile firm zbankrutuje i jaka będzie rzeczywistość społeczno - gospodarcza.  Nastąpi ogromny kryzys finansowy. I znów zarobią banksterzy i fałszywy premier. Ocena działań rządu bardzo negatywna. Opozycja jest beznadziejna, zero pomysłów.  Niech to wszystko zejdzie do samego dna. Szkoda tylko ludzi.
Nikt nie analizuje, nikt nie myśli? Chyba sam nie myślisz i jesteś du.pa a nie przedsiębiorca albo kłamiesz bo nie masz żadnej firmy, tylko trolujesz i siejesz defetyzm. Jest przygotowywana ustawa. Poszukaj w internecie: "koronawirus pomoc dla przedsiębiorców", poczytaj. Łatwiej się chyba nie da.
Nikt nie analizuje, nikt nie myśli? Chyba sam nie myślisz i jesteś du.pa a nie przedsiębiorca albo kłamiesz bo nie masz żadnej firmy, tylko trolujesz i siejesz defetyzm. Jest przygotowywana ustawa. Poszukaj w internecie: "koronawirus pomoc dla przedsiębiorców", poczytaj. Łatwiej się chyba nie da. rozwiń