59 projektów zgłosili zamościanie do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Większość ma charakter inwestycyjny, dotyczy remontów dróg, naprawy chodników czy budowy siłowni pod chmurką i placów zabaw
Przyjmowanie wniosków właśnie dobiegło końca. O co proszą mieszkańcy? Między innymi o budowę siłowni pod chmurką, placów zabaw, remonty dróg, zagospodarowanie zieleni i naprawy chodników.
- Potrzeb jest bardzo dużo, ale żeby zrealizować je wszystkie, potrzeba 2-3 mln zł - mówi Janina Gąsiorowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta, które zgłosiło sześć wniosków. Wśród nich są m. in. siłownia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, powiększenie placu zabaw i zakup urządzeń dla dzieci niepełnosprawnych przy przedszkolu nr 13 (ul. Wiejska), wymiana asfaltu na kostkę brukową przy ul. Okrzei, czy budowa parkingu przy ul. Oboźnej. Ostatni z projektów ma małe szanse na realizację, bo jego koszt raczej przekroczyłby 100 tys. zł.
Teraz wnioski przejdą ocenę formalną. Zespół powołany przez prezydenta sprawdzi, czy dokumenty są wypełnione poprawnie, czy wnioski są kompletne i np. czy teren, na którym miałaby być zrealizowana dana inwestycja, należy do miasta. Urzędnicy mają na to czas do 30 listopada. - Po weryfikacji opublikujemy listę wniosków wraz z uzasadnieniem, które zostały odrzucone oraz listę tych, które zostaną poddane głosowaniu przez mieszkańców - wyjaśnia Paweł Czechalski z Biura Promocji Urzędu Miasta.
- Cieszę się, że nasza propozycja wprowadzenia w Zamościu budżetu obywatelskiego spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jestem przekonany, że dzięki ich pomysłowości zamojskie osiedla wzbogacą się o wiele ciekawych inwestycji - dodaje prezydent Marcin Zamoyski.