Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 lutego 2011 r.
9:59
Edytuj ten wpis

Firma Gramen zbuduje w Hrubieszowie spalarnię odpadów

0 7 A A
Spalarnia powstanie na 4 hektarach przy ul. Gródeckiej między oczyszczalnią ścieków a wysypiskiem śm
Spalarnia powstanie na 4 hektarach przy ul. Gródeckiej między oczyszczalnią ścieków a wysypiskiem śm

W Hrubieszowie powstanie nowoczesna spalarnia do utylizacji odpadów. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 130 mln złotych. W spalarni znajdzie zatrudnienie około 40 pracowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Będzie to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce, którą w całości sfinansuje inwestor zewnętrzny. Miasto nie będzie współfinansować budowy, ale w przyszłości będzie mieć ze spalarni wymierne korzyści – zapewnia burmistrz Tadeusz Garaj.

Firma Gramen, która zamierza ją uruchomić, ma już "decyzję środowiskową”, której uzyskanie przy tego typu inwestycjach jest bardzo trudne.

Jeszcze w tym miesiącu zamierza wystąpić o pozwolenie na budowę, a prace rozpocząć w maju. Jeśli wszystko uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem obiekt powinien powstać pod koniec przyszłego roku.

– To będzie w pełni ekologiczna i bezpieczna dla środowiska spalarnia – dodaje burmistrz. Podkreśla też, że będą w niej zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania, które gwarantują pełne bezpieczeństwo zarówno dla ziemi jak i powietrza.

Spalarnia powstanie na 4 hektarach przy ul. Gródeckiej między oczyszczalnią ścieków a wysypiskiem śmieci. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ będą tutaj spalane nie tylko odpady, ale również osady powstające po oczyszczeniu nieczystości. Obecnie mogą być one wykorzystywane m.in. do nawożenia gleby, ale zgodnie z przepisami od 2013 roku takie praktyki mają być zakazane.

W wyniku spalania będzie powstawać energia, którą ma wykorzystywać Zakład Energetyki Cieplnej. Dzięki temu jest szansa, że miasto zmniejszy zapotrzebowanie na zużycie gazu, a mieszkańcy Hrubieszowa będą płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

Firma Gramen zajmuje się utylizacją i mineralizacją odpadów w oparciu o technologię stosowaną głównie w Anglii i Irlandii. Osady przetworzone w minerały są wykorzystywane m.in. do budowy dróg.

W ub. roku Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Hrubieszowa – Gródecka Północ. Taka uchwała była potrzebna po to, by inwestor po załatwieniu wszystkich formalności mógł z marszu składać wniosek o pozwolenie na budowę.

– Zanim zakład zostanie wybudowany, z obu stron ulicy ma się pojawić nowy chodnik, a droga powinna być przebudowana, bo tu ciężki sprzęt będzie kursować – podnosił na sesji Józef Pilarczyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Podgórze.

Prezes Gramen uspokaja. – Na pewno wywiążemy się ze składanych deklaracji – zapewniał nas Mirosław Szczepanik.

Firma deklaruje zatrudnienie około 40 osób. Na dzień dobry zakład ma przerabiać około 40 tys. ton odpadów rocznie.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ekolog / 9 czerwca 2011 o 09:11
0
[quote name='Eugeniusz' timestamp='1303820943' post='469512']
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??
Albo może przyjedzie na szkolenia z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami!!
[/quote]
[quote name='Eugeniusz' timestamp='1303820943' post='469512']
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??... rozwiń
Avatar
Eugeniusz / 26 kwietnia 2011 o 14:29
0
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??
Albo może przyjedzie na szkolenia z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami!!
Avatar
Piotr / 24 lutego 2011 o 18:06
0
Spalarnia powstanie na ul.Gródeckiej około 1.5km od rezerwatu Susła Perełkowanego oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego co zapewne wyniszczy ostatki dziewiczej przyrody tego regionu.Zafundują nam jeszcze lepszy odór niż do tej pory z oczyszczalini stada wron i szczury,które już i tak ze śmietniska nieopodal wędrują do domostw na Gródeckiej i nie tylko.
Avatar
judzka / 17 lutego 2011 o 12:22
0
KTOŚ NA TYM ZAROBI!!!!!!!Selekcja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, metale, szkło, plastik) to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Odpady w naszych domowych koszach na śmieci są mieszaniną surowców, które po odpowiedniej SEGREGACJI przedstawiać mogą dużą wartość. Przyczyniając się do ich odzyskania, PRZEDŁUŻAMY ŻYWOTNOŚĆ NATURALNYCH ŹRÓDEŁ SUROWCOWYCH. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony władz, zakładów przemysłowych (składowanie odpadów na kontrolowanych i izolowanych śmietniskach, unieszkodliwianie ich w zakładach utylizacji czy kompostowniach),odpowiednie kampanie edukacyjne, namawianie do segregacji śmieci i przekonanie, że ma ona sens. Trzeba pamiętać, że do produkcji surowców z odpadów zużywa się mniej energii niż do ich wytwarzania z naturalnych materiałów kopalnych. Poddając na przykład recyclingowi jedną puszkę, oszczędzamy 90 proc. energii potrzebnej do produkcji nowej; recycling jednej butelki plastikowej to oszczędność energii, która może zasilać 60-watową żarówkę przez sześć godzin. Ze stu ton makulatury można uzyskać dziewięćdziesiąt ton papieru. W Szwajcarii, która jest potentatem na rynku recyclingu, 95 proc. surowców jest uzyskiwanych z odpadów.
cyt: http://www.gazetka.be/undercategory,426.html
KTOŚ NA TYM ZAROBI!!!!!!!Selekcja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, metale, szkło, plastik) to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Odpady w naszych domowych koszach na śmieci są mieszaniną surowców, które po odpowiedniej SEGREGACJI przedstawiać mogą dużą wartość. Przyczyniając się do ich odzyskania, PRZEDŁUŻAMY ŻYWOTNOŚĆ NATURALNYCH ŹRÓDEŁ SUROWCOWYCH. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony władz, zakładów przemysłowych (składowanie odpadów na kontrolowanych i izolowanych śmietniskach... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 12:12
0
Pan z Gródeckiej sądzi że wystarczająca rekompenstą będzie budowa chodników i drogi na Gródeckiej , tysiące tirów z kontenerami śmieci zdewastują to bardzo szybko i pozostanie tylko smró i brud , mieszkańcy podziękują temu Panu
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 11:57
0
jakie korzyści , zakład w całości jest własnością spółki , miasto nie ma żadnych udziałów , przecież wystawią cenę jaka zechcą , za utylizację , za ciepło sprzedawane dla miasta , naiwnościa jest sądzenie że zastosuja jakies specjalne względy i za półdarmo miasto kupi ciepło , zatrują miasto i jeszcze trzeba będzie im za to zapłacić
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 11:45
0
burmistrz Garaj w czasie kampanii wyborczej wywieszał żółte plakaty z których wynikało że jest przeciwny budowie spalarni , ludzie to kupili i zagłosowali na niego , teraz okazuje się że jest zwolennikiem spalarni , projektowana spalarnia jest drugim takim obiektem w kraju po Warszawie , wielkie aglomeracje miejskie nie fundują sobie takiego truciciela chociaż produkuja olbrzymie ilości odpadów , a Hrubieszów który w porównaniu do nich ma śladowe ilości odpadów będzie takiego truciciela miał , z połowy Polski będa szły transporty odpadów szczególnie szkodliwych do utylizacji w Hrubieszowie , ładna przyszłość rysuje się nam i naszym dzieciom , ostatnie czyste tereny zostaną zatrute
burmistrz Garaj w czasie kampanii wyborczej wywieszał żółte plakaty z których wynikało że jest przeciwny budowie spalarni , ludzie to kupili i zagłosowali na niego , teraz okazuje się że jest zwolennikiem spalarni , projektowana spalarnia jest drugim takim obiektem w kraju po Warszawie , wielkie aglomeracje miejskie nie fundują sobie takiego truciciela chociaż produkuja olbrzymie ilości odpadów , a Hrubieszów który w porównaniu do nich ma śladowe ilości odpadów będzie takiego truciciela miał , z połowy Polski będa szły transporty odpadów szc... rozwiń
Avatar
ekolog / 9 czerwca 2011 o 09:11
0
[quote name='Eugeniusz' timestamp='1303820943' post='469512']
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??
Albo może przyjedzie na szkolenia z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami!!
[/quote]
[quote name='Eugeniusz' timestamp='1303820943' post='469512']
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??... rozwiń
Avatar
Eugeniusz / 26 kwietnia 2011 o 14:29
0
Hallo! A co to a za spalarnia na 40.000 Mg/a za jedyne 135.000.000 ZŁ.? Toż to prawie, że prezent tylko brać i nie oglądać się za rozumem!!!
Jeżeli będzie tam zatrudnionych "tylko" 40 osób, to nie tylko, że efekty ekologiczne będą zaskakujące, ale i ekonomika wspaniała.
A może włodarz miasta zapyta ile będą musieli płacić mieszkańcy na wadze za przyjmowane odpady?? i ile z nich pozostani jako odpad niebezpieczny??
Albo może przyjedzie na szkolenia z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami!!
Avatar
Piotr / 24 lutego 2011 o 18:06
0
Spalarnia powstanie na ul.Gródeckiej około 1.5km od rezerwatu Susła Perełkowanego oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego co zapewne wyniszczy ostatki dziewiczej przyrody tego regionu.Zafundują nam jeszcze lepszy odór niż do tej pory z oczyszczalini stada wron i szczury,które już i tak ze śmietniska nieopodal wędrują do domostw na Gródeckiej i nie tylko.
Avatar
judzka / 17 lutego 2011 o 12:22
0
KTOŚ NA TYM ZAROBI!!!!!!!Selekcja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, metale, szkło, plastik) to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Odpady w naszych domowych koszach na śmieci są mieszaniną surowców, które po odpowiedniej SEGREGACJI przedstawiać mogą dużą wartość. Przyczyniając się do ich odzyskania, PRZEDŁUŻAMY ŻYWOTNOŚĆ NATURALNYCH ŹRÓDEŁ SUROWCOWYCH. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony władz, zakładów przemysłowych (składowanie odpadów na kontrolowanych i izolowanych śmietniskach, unieszkodliwianie ich w zakładach utylizacji czy kompostowniach),odpowiednie kampanie edukacyjne, namawianie do segregacji śmieci i przekonanie, że ma ona sens. Trzeba pamiętać, że do produkcji surowców z odpadów zużywa się mniej energii niż do ich wytwarzania z naturalnych materiałów kopalnych. Poddając na przykład recyclingowi jedną puszkę, oszczędzamy 90 proc. energii potrzebnej do produkcji nowej; recycling jednej butelki plastikowej to oszczędność energii, która może zasilać 60-watową żarówkę przez sześć godzin. Ze stu ton makulatury można uzyskać dziewięćdziesiąt ton papieru. W Szwajcarii, która jest potentatem na rynku recyclingu, 95 proc. surowców jest uzyskiwanych z odpadów.
cyt: http://www.gazetka.be/undercategory,426.html
KTOŚ NA TYM ZAROBI!!!!!!!Selekcja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, metale, szkło, plastik) to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Odpady w naszych domowych koszach na śmieci są mieszaniną surowców, które po odpowiedniej SEGREGACJI przedstawiać mogą dużą wartość. Przyczyniając się do ich odzyskania, PRZEDŁUŻAMY ŻYWOTNOŚĆ NATURALNYCH ŹRÓDEŁ SUROWCOWYCH. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony władz, zakładów przemysłowych (składowanie odpadów na kontrolowanych i izolowanych śmietniskach... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 12:12
0
Pan z Gródeckiej sądzi że wystarczająca rekompenstą będzie budowa chodników i drogi na Gródeckiej , tysiące tirów z kontenerami śmieci zdewastują to bardzo szybko i pozostanie tylko smró i brud , mieszkańcy podziękują temu Panu
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 11:57
0
jakie korzyści , zakład w całości jest własnością spółki , miasto nie ma żadnych udziałów , przecież wystawią cenę jaka zechcą , za utylizację , za ciepło sprzedawane dla miasta , naiwnościa jest sądzenie że zastosuja jakies specjalne względy i za półdarmo miasto kupi ciepło , zatrują miasto i jeszcze trzeba będzie im za to zapłacić
Avatar
Gość / 11 lutego 2011 o 11:45
0
burmistrz Garaj w czasie kampanii wyborczej wywieszał żółte plakaty z których wynikało że jest przeciwny budowie spalarni , ludzie to kupili i zagłosowali na niego , teraz okazuje się że jest zwolennikiem spalarni , projektowana spalarnia jest drugim takim obiektem w kraju po Warszawie , wielkie aglomeracje miejskie nie fundują sobie takiego truciciela chociaż produkuja olbrzymie ilości odpadów , a Hrubieszów który w porównaniu do nich ma śladowe ilości odpadów będzie takiego truciciela miał , z połowy Polski będa szły transporty odpadów szczególnie szkodliwych do utylizacji w Hrubieszowie , ładna przyszłość rysuje się nam i naszym dzieciom , ostatnie czyste tereny zostaną zatrute
burmistrz Garaj w czasie kampanii wyborczej wywieszał żółte plakaty z których wynikało że jest przeciwny budowie spalarni , ludzie to kupili i zagłosowali na niego , teraz okazuje się że jest zwolennikiem spalarni , projektowana spalarnia jest drugim takim obiektem w kraju po Warszawie , wielkie aglomeracje miejskie nie fundują sobie takiego truciciela chociaż produkuja olbrzymie ilości odpadów , a Hrubieszów który w porównaniu do nich ma śladowe ilości odpadów będzie takiego truciciela miał , z połowy Polski będa szły transporty odpadów szc... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 2 0

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 1 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 7 1

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 2 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 2

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!