Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 lipca 2009 r.
10:43
Edytuj ten wpis

Korytków Duży: Pracownicy jadący busem do pracy zginęli w wypadku

Autor: Zdjęcie autora (LEW)
0 12 A A

Dwie osoby nie żyją, a pięć jest rannych. To bilans dzisiejszego wypadku w Korytkowie Dużym pod Biłgorajem, gdzie wiozący pracowników bus wjechał na łuku drogi pod naczepę ciężarówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do zdarzenia doszło przed godz. 7 rano.

- Na miejscu zginął pasażer forda transita - opowiada Marek Jamroz z biłgorajskiej policji.

To 20-letni mieszkaniec Kraśnika. Lekarzom nie udało się uratować także jego kolegi. Pozostałych czterech pasażerów wraz z 57-letnim kierowcą busa karetki odwiozły do szpitala.

Wszyscy pracują w kraśnickiej firmie wodno-kanalizacyjnej i jechali pod Biłgoraj do pracy.

30-letniemu kierowcy scanii spod Przemyśla nic się nie stało.

Do wypadku doszło podczas obfitych opadów deszczu na słynnym "zakręcie śmierci". Ruch na trasie wojewódzkiej nr 835 prze kilka godzin odbywał się wahadłowo.

Mieszkańcy Korytkowa Dużego przyzwyczaili się już do wypadków na feralnym zakręcie. Policja podnosi, że droga jest dobrze oznakowana (znak ograniczenia prędkości do 50 km/ha, znaki ostrzegawcze o ostrym zakręcie, bariery ochronne z elementami odblaskowymi), ale kierowcy często łamią przepisy.

- Wypadki, do których tam dochodzi, wynikają najczęściej z niestosowania dozwolonej prędkości - wskazuje Jamroz.

Policja w piśmie do zarządcy drogi poprosiła o ustawienie fotoradarów, ale odesłano ich z kwitkiem tłumacząc, że ustawianie masztów na łuku nie jest możliwe.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ola / 13 lipca 2009 o 17:49
0
nie przesadzajcie,juzz ta predkoscia kierowcy tira,sledztwo jest w toku,wiec nie piszcie tych bredni i nikogo nie osadzajcie,poza tym,jak ktos napisał 105.to była predkosc na godz.a nie przy wchodzeniu z zakret,wiec jak sie jest kierowca to sie wie oco chodzi,kazdy mogł byc w takiej sytuacji jak kierowca tira i ludzie z busa,dziekujmy Bogu za kazda bezpieczna podroz,i mopodlmy sie za tych ludzi i oby nie bylo kolejnych ofiar w tym miejscu,bo dalej nic nie jest zrobione z tym feralnym zakretem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Don Kamillo / 11 lipca 2009 o 10:55
0
60-latek napisał:
Bus to najniebezpieczniejszy środek transportu!.Statystyki wykazują,że najwięcej wypadków (i to śmiertelnych) powodują właśnie busy.A w dodatku,jeśli busem powozi stary pierdziel,to już zupełna tragedia.Zawodowy kierowca nie powinien mieć mniej niż 30 lat i nie więcej niż 50 lat,

Koliu masz 60 latek, więc kim jesteś ? starym pierdzielem ? a może lejesz już w pory i nosisz pampersy

Koliu masz 60 latek, więc kim jesteś ? starym pierdzielem ? a może lejesz już w pory i nosisz pampersy rozwiń
Avatar
aro / 10 lipca 2009 o 20:29
0
Tak jak mówił Grzesiek to nie była wina busa!!!To ten TiR wjechał w ludzi spokojnie jadących do pracy!!! a wystarczyło tylko zwolnic :{.
Avatar
Grzesiek / 10 lipca 2009 o 14:43
0
Ludzie co wy brezicie to nie była w tym wypadku wina busa tylko tira odczytali policjanci na tachografie że miał na liczniku ponad 105km/h to sie nie dziwcie że są tego takie skutki.... Byłem tam na tym wypadku i wyciągałem tych ludzi z busa byli straszni ... ci ludzie z busa byli nie winni...
Avatar
jeżyk / 8 lipca 2009 o 17:56
0
JEŻDŻE TĄ DROGĄ OD KILKUNASTU LAT I ZA KAŻDYM RAZEM RAZEM JAK DOJEŻDŻAM DO BIŁGORAJA TO DZIĘKUJE BOGU ŻE PRZEŻYŁEM.DROGA WĄZIUTKA ŻE TE TIRY LEDWO SIE MIESZCZĄ.NATĘŻENIE RUCHU PORÓWNYWALNE DO WARSZAWSKIEGO,NAWIERZCHNIA NADAJE SIE DO ZAORANIA,A WMIEJSCU GDZIE MIAŁ MIEJSCE DZISIEJSZY WYPADEK POŁOŻYLI NOWĄ NAWIERZCHNIE,TAK ŚLISKĄ JAK LÓD.PRZY NAJMNIEJSZYM DESZCZU AUTA TRACĄ TAM PRZYCZEPNOŚĆ.CIEKAWE ILE OSÓB JESZCZE MUSI ZGIŃĄĆ ŻEBY ZROBILI Z TĄ DROGĄ ŁAD.
Avatar
Elemelek / 8 lipca 2009 o 16:30
0
baszka4 napisał:
Na zakończenie tych moich wywodów chciałam jeszcze dodać, że był to mój pierwszy wyjazd z Lublina do Biłgoraja i powrót.

o to właśnie chodzi, jak będziesz musiała częściej jechać tą trasą to z 1,5 godziny utniesz do 1g i 20min, później do 1.10min, a jak poznasz trasę dokładnie, każdą dziurę, każdy zakręt to dojdziesz do wniosku, że i w 1h można w miarę bezpiecznie przejechać... i tak to wygląda w praktyce..
skoro dopiero zaczynasz jazdę to nie oceniaj na podstawie jednego wypadu, wiele osób dziennie kilkaset kilometrów jeździ i jakby mieli się tak guzdrać jak Ty to by ich dzieci z głodu poumierały...

o to właśnie chodzi, jak będziesz musiała częściej jechać tą trasą to z 1,5 godziny utniesz do 1g i 20min, później do 1.10min, a jak poznasz trasę dokładnie, każdą dziurę, każdy zakręt to dojdziesz do wniosku, że i w 1h można w miarę bezpiecznie przejechać... i tak to wygląda w praktyce..
skoro dopiero zaczynasz jazdę to nie oceniaj na podstawie jednego wypadu, wiele osób dziennie kilkaset kilometrów jeździ i jakby mieli się tak guzdrać jak Ty to by ich dzieci z głodu poumierały... rozwiń
Avatar
60-latek / 8 lipca 2009 o 15:23
0
Bus to najniebezpieczniejszy środek transportu!.Statystyki wykazują,że najwięcej wypadków (i to śmiertelnych) powodują właśnie busy.A w dodatku,jeśli busem powozi stary pierdziel,to już zupełna tragedia.Zawodowy kierowca nie powinien mieć mniej niż 30 lat i nie więcej niż 50 lat,
Avatar
~kierowca~ / 8 lipca 2009 o 14:15
0
Najprawdopodobnie przczyną wypadku była nadmierna prędkość+śliska nawierzchnia ,która po deszczu robi się jak lód.Jeżeli mówimy o samym wypadku,należy pochwalić Biłgorajskie Służby Ratunkowe;Pogotowie Ratunkowe i Straż Pożarną za sprawnie przeprowadzoną akcje ratunkową.
Avatar
kinga / 8 lipca 2009 o 14:01
0
Strach jechać busem,gonią na złamanie karku i nie tylko.
Avatar
baszka4 / 8 lipca 2009 o 13:52
0
A dzisiaj nad Biłgorajem o 6.00 przeszła burza, lało okropnie. Poczekałam i o 6.40 ruszyliśmy w drogę do Lublina. Zaraz za miastem minęły mnie 2 busy. Jezdnia była mokra, ten zakręt w Korytkowie jest okropny i do tego pewnie jeszcze prędkość i wystarczyło, żeby doszło do tragedii. Jak dojeżdżaliśmy do tego wypadku to jeszcze nie było karetek ani pogotowia. Nie sądziłam, że był aż tak straszny... Jak zawróciłiśmy do Biłgoraja mijała nas straż i policja, karetki dojechały trochę wcześniej.
Ludzie gdzie wam się tak spieszy????????
Nie czekałam aż będzie wolny przejazd, zawróciłam do Biłgoraja i pojechałam przez Hedwiżyn. Patrzyłam na zegarek, od Frampola do granic Lublina jechałam 55 min. Najwięcej na liczniku miałam 80-90 km oczywiście poza terenem zabudowanym. Wszyscy mnie wyprzedzali, niektórzy na podwójnej ciągłej, a jakże, bo baba zawalidroga jechała tak wolno. Ale ja i mój syn szczęśliwie dojechaliśmy a inni?? Po drodze jakieś 30 km przed Lublinem widziałam jeszcze na poboczu samochód z rozbitą szybą, kierowca siedział w nim jeszcze, z samochodu, który stał po drugiej stronie jacyś ludzie szli do niego. Na zakończenie tych moich wywodów chciałam jeszcze dodać, że był to mój pierwszy wyjazd z Lublina do Biłgoraja i powrót.
A dzisiaj nad Biłgorajem o 6.00 przeszła burza, lało okropnie. Poczekałam i o 6.40 ruszyliśmy w drogę do Lublina. Zaraz za miastem minęły mnie 2 busy. Jezdnia była mokra, ten zakręt w Korytkowie jest okropny i do tego pewnie jeszcze prędkość i wystarczyło, żeby doszło do tragedii. Jak dojeżdżaliśmy do tego wypadku to jeszcze nie było karetek ani pogotowia. Nie sądziłam, że był aż tak straszny... Jak zawróciłiśmy do Biłgoraja mijała nas straż i policja, karetki dojechały trochę wcześniej.
Ludzie gdzie wam się tak spieszy????????
N... rozwiń
Avatar
ola / 13 lipca 2009 o 17:49
0
nie przesadzajcie,juzz ta predkoscia kierowcy tira,sledztwo jest w toku,wiec nie piszcie tych bredni i nikogo nie osadzajcie,poza tym,jak ktos napisał 105.to była predkosc na godz.a nie przy wchodzeniu z zakret,wiec jak sie jest kierowca to sie wie oco chodzi,kazdy mogł byc w takiej sytuacji jak kierowca tira i ludzie z busa,dziekujmy Bogu za kazda bezpieczna podroz,i mopodlmy sie za tych ludzi i oby nie bylo kolejnych ofiar w tym miejscu,bo dalej nic nie jest zrobione z tym feralnym zakretem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Don Kamillo / 11 lipca 2009 o 10:55
0
60-latek napisał:
Bus to najniebezpieczniejszy środek transportu!.Statystyki wykazują,że najwięcej wypadków (i to śmiertelnych) powodują właśnie busy.A w dodatku,jeśli busem powozi stary pierdziel,to już zupełna tragedia.Zawodowy kierowca nie powinien mieć mniej niż 30 lat i nie więcej niż 50 lat,

Koliu masz 60 latek, więc kim jesteś ? starym pierdzielem ? a może lejesz już w pory i nosisz pampersy

Koliu masz 60 latek, więc kim jesteś ? starym pierdzielem ? a może lejesz już w pory i nosisz pampersy rozwiń
Avatar
aro / 10 lipca 2009 o 20:29
0
Tak jak mówił Grzesiek to nie była wina busa!!!To ten TiR wjechał w ludzi spokojnie jadących do pracy!!! a wystarczyło tylko zwolnic :{.
Avatar
Grzesiek / 10 lipca 2009 o 14:43
0
Ludzie co wy brezicie to nie była w tym wypadku wina busa tylko tira odczytali policjanci na tachografie że miał na liczniku ponad 105km/h to sie nie dziwcie że są tego takie skutki.... Byłem tam na tym wypadku i wyciągałem tych ludzi z busa byli straszni ... ci ludzie z busa byli nie winni...
Avatar
jeżyk / 8 lipca 2009 o 17:56
0
JEŻDŻE TĄ DROGĄ OD KILKUNASTU LAT I ZA KAŻDYM RAZEM RAZEM JAK DOJEŻDŻAM DO BIŁGORAJA TO DZIĘKUJE BOGU ŻE PRZEŻYŁEM.DROGA WĄZIUTKA ŻE TE TIRY LEDWO SIE MIESZCZĄ.NATĘŻENIE RUCHU PORÓWNYWALNE DO WARSZAWSKIEGO,NAWIERZCHNIA NADAJE SIE DO ZAORANIA,A WMIEJSCU GDZIE MIAŁ MIEJSCE DZISIEJSZY WYPADEK POŁOŻYLI NOWĄ NAWIERZCHNIE,TAK ŚLISKĄ JAK LÓD.PRZY NAJMNIEJSZYM DESZCZU AUTA TRACĄ TAM PRZYCZEPNOŚĆ.CIEKAWE ILE OSÓB JESZCZE MUSI ZGIŃĄĆ ŻEBY ZROBILI Z TĄ DROGĄ ŁAD.
Avatar
Elemelek / 8 lipca 2009 o 16:30
0
baszka4 napisał:
Na zakończenie tych moich wywodów chciałam jeszcze dodać, że był to mój pierwszy wyjazd z Lublina do Biłgoraja i powrót.

o to właśnie chodzi, jak będziesz musiała częściej jechać tą trasą to z 1,5 godziny utniesz do 1g i 20min, później do 1.10min, a jak poznasz trasę dokładnie, każdą dziurę, każdy zakręt to dojdziesz do wniosku, że i w 1h można w miarę bezpiecznie przejechać... i tak to wygląda w praktyce..
skoro dopiero zaczynasz jazdę to nie oceniaj na podstawie jednego wypadu, wiele osób dziennie kilkaset kilometrów jeździ i jakby mieli się tak guzdrać jak Ty to by ich dzieci z głodu poumierały...

o to właśnie chodzi, jak będziesz musiała częściej jechać tą trasą to z 1,5 godziny utniesz do 1g i 20min, później do 1.10min, a jak poznasz trasę dokładnie, każdą dziurę, każdy zakręt to dojdziesz do wniosku, że i w 1h można w miarę bezpiecznie przejechać... i tak to wygląda w praktyce..
skoro dopiero zaczynasz jazdę to nie oceniaj na podstawie jednego wypadu, wiele osób dziennie kilkaset kilometrów jeździ i jakby mieli się tak guzdrać jak Ty to by ich dzieci z głodu poumierały... rozwiń
Avatar
60-latek / 8 lipca 2009 o 15:23
0
Bus to najniebezpieczniejszy środek transportu!.Statystyki wykazują,że najwięcej wypadków (i to śmiertelnych) powodują właśnie busy.A w dodatku,jeśli busem powozi stary pierdziel,to już zupełna tragedia.Zawodowy kierowca nie powinien mieć mniej niż 30 lat i nie więcej niż 50 lat,
Avatar
~kierowca~ / 8 lipca 2009 o 14:15
0
Najprawdopodobnie przczyną wypadku była nadmierna prędkość+śliska nawierzchnia ,która po deszczu robi się jak lód.Jeżeli mówimy o samym wypadku,należy pochwalić Biłgorajskie Służby Ratunkowe;Pogotowie Ratunkowe i Straż Pożarną za sprawnie przeprowadzoną akcje ratunkową.
Avatar
kinga / 8 lipca 2009 o 14:01
0
Strach jechać busem,gonią na złamanie karku i nie tylko.
Avatar
baszka4 / 8 lipca 2009 o 13:52
0
A dzisiaj nad Biłgorajem o 6.00 przeszła burza, lało okropnie. Poczekałam i o 6.40 ruszyliśmy w drogę do Lublina. Zaraz za miastem minęły mnie 2 busy. Jezdnia była mokra, ten zakręt w Korytkowie jest okropny i do tego pewnie jeszcze prędkość i wystarczyło, żeby doszło do tragedii. Jak dojeżdżaliśmy do tego wypadku to jeszcze nie było karetek ani pogotowia. Nie sądziłam, że był aż tak straszny... Jak zawróciłiśmy do Biłgoraja mijała nas straż i policja, karetki dojechały trochę wcześniej.
Ludzie gdzie wam się tak spieszy????????
Nie czekałam aż będzie wolny przejazd, zawróciłam do Biłgoraja i pojechałam przez Hedwiżyn. Patrzyłam na zegarek, od Frampola do granic Lublina jechałam 55 min. Najwięcej na liczniku miałam 80-90 km oczywiście poza terenem zabudowanym. Wszyscy mnie wyprzedzali, niektórzy na podwójnej ciągłej, a jakże, bo baba zawalidroga jechała tak wolno. Ale ja i mój syn szczęśliwie dojechaliśmy a inni?? Po drodze jakieś 30 km przed Lublinem widziałam jeszcze na poboczu samochód z rozbitą szybą, kierowca siedział w nim jeszcze, z samochodu, który stał po drugiej stronie jacyś ludzie szli do niego. Na zakończenie tych moich wywodów chciałam jeszcze dodać, że był to mój pierwszy wyjazd z Lublina do Biłgoraja i powrót.
A dzisiaj nad Biłgorajem o 6.00 przeszła burza, lało okropnie. Poczekałam i o 6.40 ruszyliśmy w drogę do Lublina. Zaraz za miastem minęły mnie 2 busy. Jezdnia była mokra, ten zakręt w Korytkowie jest okropny i do tego pewnie jeszcze prędkość i wystarczyło, żeby doszło do tragedii. Jak dojeżdżaliśmy do tego wypadku to jeszcze nie było karetek ani pogotowia. Nie sądziłam, że był aż tak straszny... Jak zawróciłiśmy do Biłgoraja mijała nas straż i policja, karetki dojechały trochę wcześniej.
Ludzie gdzie wam się tak spieszy????????
N... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018 0 0

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi 20 1

Już w tym tygodniu wielkie święto łowców okazji, czyli Black Friday (Czarny Piątek). Kto nie zdąży zrobić zakupów będzie miał drugą szansę już trzy dni później – w Cyber Monday. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto w tym czasie wybrać się na zakupy i co zrobić, by w ferworze zakupów nie dokonać niewłaściwych wyborów.

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia]
galeria

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia] 0 1

W weekend Targi Lublin zmieniły się w zagrodę z kucykami, krowami i koziołkami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia „Rewia Zwierzaki z Zagrody” były Alpaki. 

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy 0 14

Był apel, jest reakcja. Polska Rada Chrześcijan i Żydów krytykuje publiczne wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące żydowskich mordów rytualnych i prosi o „stosowną interwencję” przełożonych duchownego. Władze KUL i Archidiecezji Lubelskiej odcinają się od poglądów wykładowcy. Podkreślają, że są one nieprawdziwe i niedopuszczalne.

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości 0 0

Miejscowi krwiodawcy postanowili włączyć się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 7 grudnia organizują akcję poboru krwi pod hasłem „100 dawców na 100. lecie niepodległości”.

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia]
galeria

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia] 65 1

Szpital Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia" ma nową siedzibę, która w piątek został oficjalnie otwarta przy ul. Górskiego 9 w Nałęczowie

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti
6 grudnia 2018, 20:00

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 6 grudnia o godz. 20 na scenie klubu Graffiti wystąpi zespół Phedora. Po koncercie odbędzie się tradycyjna klubowa rockoteka.

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka 3 45

To już pewne, chociaż nadal nieoficjalne: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak zostanie nowym zastępcą prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera 0 6

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera. Podopieczni Jacka Paździora muszą jednak pamiętać, że to jeszcze nie gwarantuje awansu do czwartej ligi

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk?

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk? 3 16

Czy wskazanie Jarosława Stawiarskiego jako kandydata na nowego marszałka to porażka szefa PiS w Lubelskim? W partii trwa dyskusja o tym, czyje wpływy na obsadę nowego zarządu województwa lubelskiego okazały się silniejsze w Warszawie

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek 3 1

Runda jesienna w zamojskiej klasie okręgowej dobiegła końca. Po 15 kolejkach najwięcej powodów do zadowolenia mają w Hrubieszowie, Różańcu i Zawadzie, a ekipy z Bełżca i Sitna wiosną czeka niezwykle ciężka batalia o utrzymanie

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek"
film

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek" 0 1

W wieku 92 lat zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek". Dowodził plutonem w trakcie Powstania Warszawskiego, był jeńcem niemieckich obozów

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia]
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia] 13 4

Wernisaż Ślubny odbył się w hotelu In Between w Lublinie. W hotelowych wnętrzach czekały firmy, które specjalizują się w perfekcyjnej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Na liście wystawców były salony sukien ślubnych i mody męskiej, projektanci papeterii, biżuterii oraz jubilerzy, floryści, fryzjerzy, fotografowie, cukiernicy i wielu innych.

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia]
galeria

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia] 1 19

Laureatami VII Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy w 2018 roku zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.