Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 września 2008 r.
18:14
Edytuj ten wpis

Mój ojciec nie był ubekiem!

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 7 A A

Zamojscy kombatanci Armii Krajowej i WiN domagają się zburzenia pomnika strażników miejscowego więzienia, którzy zginęli w 1946 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oburza to Leona Kutryna z Zamościa, syna jednego z zabitych. Mężczyzna zamierza bronić pamięć ojca.

- Pomysł zburzenia pomnika jest pomyłką - złości się Leon Kutryn. - Ojciec był strażnikiem więziennym, ale do UB nie należał.

O co chodzi? W maju 1946 r. oddział WiN pod dowództwem por. Romana Szczura, ps. "Urszula” przeprowadził akcję na miejscowe więzienie, podczas której uwolniono 300 więźniów. Byli to głównie członkowie WiN, NSZ i UPA. Zginęło kilku wartowników.

Wśród nich był Adam Kutryn, ojciec Leona. Na miejscowym cmentarzu wystawiono im pomnik. Znalazła się na nim tablica z informacją, że polegli "z rąk faszystowskich i reakcyjnych najemników”. - To nieporozumienie - złości się Jan Sitek, były żołnierz AK i WiN. - Napis zafałszowuje historię, myląc ofiary z oprawcami. Na to się zgodzić nie możemy!

Sprawę opisaliśmy w listopadzie ub. roku. Zajął się nią Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody lubelskiego m.in. ds. ochrony dziedzictwa Narodowego. W liście do Marcina Zamoyskiego, prezydenta Zamościa, wskazał m.in., że "jeśli jest to miejsce symboliczne, właściwe wydaje się rozebranie pomnika”.

Urzędnicy wybrali się do parafialnej kancelarii. Nazwisk funkcjonariuszy UB w księdze pochowanych na cmentarzu nie znaleźli. Pomnik uznano za symboliczny. Jednak starą tablicę zastąpiono nową, granitową (wydano na to 3 tys. zł). Znalazł się na niej napis "Bohaterskiej załodze więzienia” i kilka nazwisk. Znów wywołało to burzę.

- Pomnik jest symboliczny i należy go rozebrać, a nie odnawiać - uważa Sławomir Zawiślak, zamojski poseł i prezes kombatantów AK. - Napisaliśmy w tej sprawie m.in. do ministra Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Będziemy się o to starać gdzie się da. To dla nas ważna sprawa.

Okazuje się, że nie będzie to proste. - Ojciec był strażnikiem i zginął na posterunku - mówi Leon Kutryn. - Nie pozwolę szargać jego pamięci… Ten pomnik stoi na jego grobie. Byłem na jego pogrzebie i nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Kutryn zamierza napisać w obronie pomnika pismo m.in. do magistratu. - Nie znam tego przypadku - mówi Michał Durakiewicz z lubelskiego IPN. - Wprawdzie w przedwojennej Polsce powołano Korpus Straży Więziennej i jego członkowie pracowali potem m.in. w stalinowskich więzieniach. Jednak w PRL służbę więzienną powołano w 1954 r.

Durakiewicz nie ma wątpliwości, że zamojskie więzienie było kontrolowane przez UB, a pracujący tam ludzie zatrudnieni byli przez ten urząd na etatach.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rx / 28 stycznia 2009 o 04:38
0
Gość napisał:
A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???

Odpowiedż na opinie z 22.09.08
Człowieczku-fantazjuj, bo na rozum to jesteś za głupi.
Avatar
rx / 28 stycznia 2009 o 04:31
0
Gość napisał:
A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???

Odpowiedź dla "gościaa"
Lucz sie człowieczku,, bo na rozum jua za późno.
Avatar
Gość / 24 września 2008 o 19:07
0
zamojszczanin napisał:
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSKĘ!!
MOI RODZICE(rodowici zamojszczanie z dzida pradziada) ZAWSZE ILE RAZY CHODZIMY NA CMENTARZ i przechodzimy główną aleją obok tego pomnika MÓWIĄ, ŻE TO POMNIK ZDRAJCÓW, SŁUŻĄCYCH UBECJI(UB miała swoją katownię, gdzie siedział mój ojciec, w podziemiach narożnej kamienicy na ul.Kościuszki- za PRL BYŁO TAM MO).



A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???



A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ??? rozwiń
Avatar
KARI / 22 września 2008 o 19:10
0
Do zamojścianin-czytałem komentarz "gość" i jestem też zdania ,że pomnika nie powinno się rozbierać ale nie odnawiać.Sam porządkowałem ten pomnik w szkole podstawowej kilka razy nawet nie wiedząc czemu jest poświęcony.A Ty jako wzorowy narodowiec i mam taką nadzieję ,że patriota -Polak ,w myśl reguł nie głoś że ktoś ma się wstydzić swojego ojca! po pierwsze-historia lubi robić z ludźmi różne rzeczy A po drugie -czy jesteś pewny ,że Twoi rodzice --oczywiście typowi"zamościanie " i oczywiście ludzie bez skazy są tacy jakimi ich opisujesz. Oby!!!!!!!!??????????????
Do zamojścianin-czytałem komentarz "gość" i jestem też zdania ,że pomnika nie powinno się rozbierać ale nie odnawiać.Sam porządkowałem ten pomnik w szkole podstawowej kilka razy nawet nie wiedząc czemu jest poświęcony.A Ty jako wzorowy narodowiec i mam taką nadzieję ,że patriota -Polak ,w myśl reguł nie głoś że ktoś ma się wstydzić swojego ojca! po pierwsze-historia lubi robić z ludźmi różne rzeczy A po drugie -czy jesteś pewny ,że Twoi rodzice --oczywiście typowi"zamościanie " i oczywiście ludzie bez skazy są tacy j... rozwiń
Avatar
zamojszczanin / 22 września 2008 o 12:14
0
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSKĘ!!
MOI RODZICE(rodowici zamojszczanie z dzida pradziada) ZAWSZE ILE RAZY CHODZIMY NA CMENTARZ i przechodzimy główną aleją obok tego pomnika MÓWIĄ, ŻE TO POMNIK ZDRAJCÓW, SŁUŻĄCYCH UBECJI(UB miała swoją katownię, gdzie siedział mój ojciec, w podziemiach narożnej kamienicy na ul.Kościuszki- za PRL BYŁO TAM MO).
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSK... rozwiń
Avatar
cos / 22 września 2008 o 08:16
0
Żenadą jest to, że ten pomnik odnowiono. Trzeba było zostawić go z dawnym napisem. Wtedy ludzie oceniliby czy to bohaterowie czy nie. Jednak obok trzeba było zamieścić informacje w jakich okolicznościach to się stało. Proste.
Avatar
Gość / 22 września 2008 o 06:53
0
Żenada,rozbieranie pomników historii narodu-jaka ona by nie była.Może energię i środki przeznaczyć zamiast na rozbiórkę to na renowację zabytków cmentarza na którym usytuowany jest ten pomnik.Może w końcu i posłowie zaangażują się w jakąś konstruktywną działalność dla dla dobra miasta a nie tak jak w opisanym wyżej przypadku.
Avatar
rx / 28 stycznia 2009 o 04:38
0
Gość napisał:
A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???

Odpowiedż na opinie z 22.09.08
Człowieczku-fantazjuj, bo na rozum to jesteś za głupi.
Avatar
rx / 28 stycznia 2009 o 04:31
0
Gość napisał:
A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???

Odpowiedź dla "gościaa"
Lucz sie człowieczku,, bo na rozum jua za późno.
Avatar
Gość / 24 września 2008 o 19:07
0
zamojszczanin napisał:
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSKĘ!!
MOI RODZICE(rodowici zamojszczanie z dzida pradziada) ZAWSZE ILE RAZY CHODZIMY NA CMENTARZ i przechodzimy główną aleją obok tego pomnika MÓWIĄ, ŻE TO POMNIK ZDRAJCÓW, SŁUŻĄCYCH UBECJI(UB miała swoją katownię, gdzie siedział mój ojciec, w podziemiach narożnej kamienicy na ul.Kościuszki- za PRL BYŁO TAM MO).



A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ???



A obecne watykańskie sługusy to ci dziadek nie przeszkadzają ??? Czy historię interpretujesz tylko po swojemu ??? rozwiń
Avatar
KARI / 22 września 2008 o 19:10
0
Do zamojścianin-czytałem komentarz "gość" i jestem też zdania ,że pomnika nie powinno się rozbierać ale nie odnawiać.Sam porządkowałem ten pomnik w szkole podstawowej kilka razy nawet nie wiedząc czemu jest poświęcony.A Ty jako wzorowy narodowiec i mam taką nadzieję ,że patriota -Polak ,w myśl reguł nie głoś że ktoś ma się wstydzić swojego ojca! po pierwsze-historia lubi robić z ludźmi różne rzeczy A po drugie -czy jesteś pewny ,że Twoi rodzice --oczywiście typowi"zamościanie " i oczywiście ludzie bez skazy są tacy jakimi ich opisujesz. Oby!!!!!!!!??????????????
Do zamojścianin-czytałem komentarz "gość" i jestem też zdania ,że pomnika nie powinno się rozbierać ale nie odnawiać.Sam porządkowałem ten pomnik w szkole podstawowej kilka razy nawet nie wiedząc czemu jest poświęcony.A Ty jako wzorowy narodowiec i mam taką nadzieję ,że patriota -Polak ,w myśl reguł nie głoś że ktoś ma się wstydzić swojego ojca! po pierwsze-historia lubi robić z ludźmi różne rzeczy A po drugie -czy jesteś pewny ,że Twoi rodzice --oczywiście typowi"zamościanie " i oczywiście ludzie bez skazy są tacy j... rozwiń
Avatar
zamojszczanin / 22 września 2008 o 12:14
0
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSKĘ!!
MOI RODZICE(rodowici zamojszczanie z dzida pradziada) ZAWSZE ILE RAZY CHODZIMY NA CMENTARZ i przechodzimy główną aleją obok tego pomnika MÓWIĄ, ŻE TO POMNIK ZDRAJCÓW, SŁUŻĄCYCH UBECJI(UB miała swoją katownię, gdzie siedział mój ojciec, w podziemiach narożnej kamienicy na ul.Kościuszki- za PRL BYŁO TAM MO).
Ten pomnik ZDECYDOWANIE TRZEBA ROZEBRAĆ!!! Nie zakłamywać historii!! A ojciec tego pana służył ÓCZESNEJ UBECKIEJ WŁADZY I MUSIAŁ JEJ ODDAĆ ZASŁUGI JAK MU I JEMU PODOBNYM wystawili TEN OLBRZYMI pomnik.
Ten żyjący syn POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ , ŻE MIAŁ TAKIEGO OJCA, a nie bronić tej haniebnej pamiątki na cmentarzu.
Teraz każdy sbek,ubek mówi, że nic takiego ZŁEGO NIE ROBIŁ!!!
Te sowieckie sługusy WYNISZCZYLI NASZĄ PRAWDZIWĄ INTELIGENCJĘ I WSPANIAŁYCH LUDZI, PATRIOTÓW, KTÓRZY WALCZYLI O wolną POLSK... rozwiń
Avatar
cos / 22 września 2008 o 08:16
0
Żenadą jest to, że ten pomnik odnowiono. Trzeba było zostawić go z dawnym napisem. Wtedy ludzie oceniliby czy to bohaterowie czy nie. Jednak obok trzeba było zamieścić informacje w jakich okolicznościach to się stało. Proste.
Avatar
Gość / 22 września 2008 o 06:53
0
Żenada,rozbieranie pomników historii narodu-jaka ona by nie była.Może energię i środki przeznaczyć zamiast na rozbiórkę to na renowację zabytków cmentarza na którym usytuowany jest ten pomnik.Może w końcu i posłowie zaangażują się w jakąś konstruktywną działalność dla dla dobra miasta a nie tak jak w opisanym wyżej przypadku.