Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 czerwca 2008 r.
23:24
Edytuj ten wpis

Obwiniają lekarzy o śmierć swojego dziecka

0 27 A A

Lekarze uznali, że czteroletni Gabryś cierpi na zapalenie opon mózgowych, choć dziecko miało tętniaka mózgu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W poniedziałek sprawą zajęła się prokuratura. Bada, czy chłopczyk zmarł z powodu
błędu w sztuce lekarskiej.

- Życia synkowi nikt nie wróci, ale chcę, aby winni jego śmierci zostali ukarani - mówi Piotr Rudnik z Zamościa, ojciec Gabrysia. - Może inne dzieci uda się uchronić przed niekompetencją i bezdusznością lekarzy.

Wszystko zaczęło się w Boże Ciało. Chłopiec poczuł się źle i zaczął wymiotować. - Byliśmy przekonani, że to zatrucie - wspomina Dorota Rudnik.

W nocy Gabryś dostał biegunki i silnych drgawek. Rodzice wezwali pogotowie. Dziecko trafiło na pediatrię w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym.

- Lekarka (nazwisko do wiadomości redakcji) uznała, że to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i odesłała nas na oddział zakaźny do Tomaszowa Lubelskiego - mówi pani Dorota. - Nikt nie zlecił przeprowadzenia specjalistycznych badań, choćby tomografii komputerowej. Chcieliśmy też, aby synek trafił do lubelskiego DSK, ale nie dali nam wyboru.

Kiedy Gabryś dojechał karetką do Tomaszowa, był już półprzytomny. - Diagnoza postawiona w Zamościu, ale również objawy wskazywały na zapalenie opon - mówi Dionizy Hałasa, wicedyrektor tomaszowskiego szpitala. - Natychmiast podano chłopcu antybiotyki, przeprowadziliśmy również konsultacje neurologiczne i chirurgiczne. Nad ranem nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

- Jak synek zrobił się siny i zaczęłam wołać o pomoc, przybiegły tylko pielęgniarki. Zabrali go, reanimowali, ale zmarł mówi matka Gabrysia.

Sekcja wykazała, że chłopiec miał tętniaka mózgu, który pękł. - To był właściwie przypadek nie do uratowania - dodaje Hałasa.
Lekarki z zamojskiego szpitala broni dyrektor tamtej placówki. - Objawy ewidentnie wskazywały na zapalenie opon. To choroba zakaźna, dlatego chłopiec musiał być odesłany do Tomaszowa. Dziecięcy szpital w Lublinie był przepełniony - mówi Tomasz Anasiewicz, dyrektor ds. medycznych.

Sprawę bada prokuratura. - Sprawdzimy, czy śmierć dziecka nastąpiła wskutek źle postawionej diagnozy i niewłaściwie prowadzonego leczenia - mówi Artur Kubik, szef Prokuratury Rejonowej w Zamościu.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 września 2009 o 17:52
0
MYŚLĘ ŻE TEGO CHŁOPCA MOŻNA BYŁO URATOWAĆ. MÓJ SYN MIAŁ PODOBNE OBJAWY PÓL ROKU TEMU. NA SZCZĘŚCIE SZYBKO ZROBIONO TOMOGRAF.BADANIE NIE WYKRYŁO TĘTNIAKA BO OBRAZ ZASŁANIAŁO MASYWNE KRWAWIENIE DO MÓZGU. SYN JESZCZE TEJ SAMEJ NOCY MIAŁ OPERACJĘ. DZIŚ JEST W PEŁNI SPRAWNYM PIĘCIOLATKIEM
Avatar
tenobcy / 1 sierpnia 2008 o 02:01
0
~Tomek~ napisał:
A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument.

jak mi ktoś argumentuje niewykonanie jakiegoś badania wysokimi kosztami, to mnie krew zalewa. Może więc wypucować tomograf, nie używać i zerkać z dumą, że jest i ładnie wygląda? Poza tym zamiast TK można zrobić rezonans magnetyczny. Też szkodliwy przy zapaleniu opon? A pamiętacie jeszcze zwrot "zrobiliśmy wszystko co w ludzkiej mocy"? Kiedyś istotnie walczono o życie chorych, a teraz... szkoda słów.

jak mi ktoś argumentuje niewykonanie jakiegoś badania wysokimi kosztami, to mnie krew zalewa. Może więc wypucować tomograf, nie używać i zerkać z dumą, że jest i ładnie wygląda? Poza tym zamiast TK można zrobić rezonans magnetyczny. Też szkodliwy przy zapaleniu opon? A pamiętacie jeszcze zwrot "zrobiliśmy wszystko co w ludzkiej mocy"? Kiedyś istotnie walczono o życie chorych, a teraz... szkoda słów. rozwiń
Avatar
Alebaba / 1 sierpnia 2008 o 01:42
0
~Tomek~ napisał:
Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci.

tylko, ze od dobrego lekarza takiej intuicji się oczekuje, a obowiązek każe -DOBREMU lekarzowi-liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia każdej z chorób mogących objawiać się podobnie, a już na pewno, na wszelki wypadek, poważnie brać pod uwagę możliwość najgorszą.

tylko, ze od dobrego lekarza takiej intuicji się oczekuje, a obowiązek każe -DOBREMU lekarzowi-liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia każdej z chorób mogących objawiać się podobnie, a już na pewno, na wszelki wypadek, poważnie brać pod uwagę możliwość najgorszą. rozwiń
Avatar
Alesia / 1 sierpnia 2008 o 01:02
0
Gość napisał:
MĄDRZE POWIEDZIAŁ JEDEN PROFESOR MEDYCYNY,ŻE LIKWIDACJA I WALKA Z TAKIMI PATOLOGIAMI JEST MOŻLIWA TYLKO WTEDY, KIEDY PRZESTANIE SIE KRYĆ I BRONIĆ EWIDENTNYCH PARTACZY KTÓRZY POMYLILI ZAWODY, ELIMINACJA ZE ŚRODOWISKA TAKICH LUDZI TO SKUTECZNY ŚRODEK....ŚRODOWISKO LEKARSKIE NIGDY NIE POWIE,ŻE LELARZ POPĘŁNIŁ BŁĄD, LUDZIE SĄ RÓŻNI POD WZGLĘDEM CECH FIZJOLOGICZNYCH PODATNOSCI NA CHOROBY I KĄŻDY LEKARZ POWINIEN O TYM WIEDZIEĆ...LUDZIE TO NIE JEDNAKOWE ROBOTY, ZMONTOWANE Z TYCH SAMYCH PODZESPOŁÓW!!!

Zgadzam się z przedmówcą. To co wyprawiają dzisiaj "lekarze" o pomstę do nieba woła. Niedouki, konowały, za to z takim mniemaniem o własnej nieomylności i wielkości, że głowa mała. Już dawno zauważyłam, że wszystkich traktują jak urządzenia do reperacji. A nuż się uda. I pomimo tych wszystkich nowoczesnych przyrządów stosowanych w szpitalach (a może właśnie dlatego, bo nie muszą wysilać mózgu) najczęściej nie potrafią postawić trafnej diagnozy, a to niejednokrotnie redukuje szanse pacjenta do zera. Nie poczuwają się jednak do żadnej odpowiedzialności, bo przecież mylić się jest rzeczą ludzką. (O ile w ogóle ktoś przyzna się do pomyłki.) I pamiętajcie! Winny jest ZAWSZE pacjent, bo ośmielił się zachorować nietypowo i niestandardowo, złośliwiec jeden, obrażając ego pana doktora. Polski horror.

Zgadzam się z przedmówcą. To co wyprawiają dzisiaj "lekarze" o pomstę do nieba woła. Niedouki, konowały, za to z takim mniemaniem o własnej nieomylności i wielkości, że głowa mała. Już dawno zauważyłam, że wszystkich traktują jak urządzenia do reperacji. A nuż się uda. I pomimo tych wszystkich nowoczesnych przyrządów stosowanych w szpitalach (a może właśnie dlatego, bo nie muszą wysilać mózgu) najczęściej nie potrafią postawić trafnej diagnozy, a to niejednokrotnie redukuje szanse pacjenta do zera. Nie poczuwają... rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 14:49
0
takajedna napisał:
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera.


A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument.


A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument. rozwiń
Avatar
takajedna / 4 czerwca 2008 o 11:34
0
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera. Ja nie znam rodziców tego dziecka, ale każdy człowiek chciałby mieć pewność, że zrobiono wszystko, żeby go ratować (lub jego dziecko) i wydaje mi się, że Oni poprostu mają uczucie, że w tym przypadku tego wszystkiego nie zrobiono. Człowiem ma całkiem inne podejście do lekarza, który mówi"nie wiem jeszcze co jest Panu, ale zrobimy wszystkie badania i podejmiemy leczenie" niż do lekarza, który mówi "ma Pan zapalenie opon mózgowych, bo ma Pan ewidentne symptomy książkowe" i nie zleca dodatkowych badań bo po co?????
Zgadza się lekarz nie jest cudotwórcą, ja wcale nie oczekuję od nich cudów, oczekuję jedynie odpowiedniej diagnostyki, zanim zadecyduje się na co człowiek choruje
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera. Ja nie znam rodziców tego dziecka, ale każdy człowiek chciałby mieć pewność, że zrobiono wszystko, żeby go ratować (lub jego dziecko) i wydaje mi się, że Oni poprostu mają uczucie, że w tym przypadku tego wszystkiego nie zrobiono. Człowiem ma całkiem inne podejście do lekarza, który mówi&q... rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 10:59
0
takajedna napisał:
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem.


Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci.


Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci. rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 10:47
0
To prawda - wychodze z takiego zalozenia jak to napisalas. Zakladam takze, ze calkowity powrot do zdrowia po peknieciu tetniaka bylby ewenrmentem na skale swiatowa.

Jednak prosze pamietac, ze z lektury artykulu wynika, iz chlopiec mial podrecznikowe objawy zapalenia opon mozgowo-rdzeniowych. Do tego pojawila sie biegunka, co jeszcze bardziej utrudnialo prawidlowe rozpoznanie, bo to wskazywalo na jakies problemy z ukladem pokarmowym.

Biorac pod uwage powyzsze plus aktualna wiedze medyczna dot diagnostyki i leczenia tetniakow wewnatrzczaszkowych trudno bedzie udowodnic teze o bledzie w sztuce lekarskiej. Jestem wiec pewien, ze prokuratura umozy postepowanie z powodu niestwierdzenia przestepstwa.
Taki zarzut moznabyloby postawic, gdyby bylo na 100% wiadomo, ze chlopiec ma krwawiacego tetniaka i pomimo dostepnych srodkow nie zrobiono nic by go uratowac. A tak niestety nie bylo... .

Natomiast tutaj bledna diagnoze tlumaczyc mozna tym, ze trafna diagnoze przy tym schorzeniu trudno postawic (wykazuje to dopiero specjalistyczne badanie I TO TEZ NIE ZAWSZE), jak i rzadkoscia tego schorzenia w populacji. Lekarz moze sie bronic, ze bralby pod uwage wszystko, tylko nie tetniaka u tak malego dziecka. No i trudno byloby mu nie przyznac racji. Mozliwe, ze gdyby zwolano konsylium lekarskie, to trafna diagnoza tez by nie zostala postawiona. Wynika to zamazanego obrazu klinicznego u chlopca, rzadkoscia wystepowania tego schorzenia oraz trudnoscia jego diagnostyki. Trudnoscia w tym znaczeniu, ze nawet zastosowanie punkcji ledzwiowej lub/i tomografii komputerowej nie gwarantowalo wykrycia tetniaka.

W tym przypadku mial miejsce splot wielu niekorzystnych sytuacji, a nie niekompetencja lub lekcewazenie lekarza.

Oczywiscie rozumiem rozpacz rodzicow, bo jeszcze 2 dni wczesniej ich dziecko bylo wesole, radosne i kochane a tamtrego dnia juz go zabraklo. Rozumiem, ze w takich sytuacjach szuka sie opdpowiedzi na wiele roznych pytan i probuje sie znalezc winnych, jednak winnych niestety nie ma. Zwlaszcza w stanach naglych niespowodowanych czynnikami zewnetrznymi.
To prawda - wychodze z takiego zalozenia jak to napisalas. Zakladam takze, ze calkowity powrot do zdrowia po peknieciu tetniaka bylby ewenrmentem na skale swiatowa.

Jednak prosze pamietac, ze z lektury artykulu wynika, iz chlopiec mial podrecznikowe objawy zapalenia opon mozgowo-rdzeniowych. Do tego pojawila sie biegunka, co jeszcze bardziej utrudnialo prawidlowe rozpoznanie, bo to wskazywalo na jakies problemy z ukladem pokarmowym.

Biorac pod uwage powyzsze plus aktualna wiedze medyczna dot diagnostyki i leczenia... rozwiń
Avatar
takajedna / 4 czerwca 2008 o 08:58
0
Wiesz Tomku czytając Twoje posty mam nieodparte wrażenie, że wychodzisz z założenia, że dziecko i tak by umarło ewentualnie było "warzywkiem", więc wszystkie formy pomocy i próby zdiagnozowania byłyby zbędne??????
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem. Twój kolega zmarł więc założyłeś, że ten chłopczyk też by umarł, bo naczytałeś się literatury fachowej i tak jest napisane w książkach, a organizm człowieka (zwłaszcza dziecka) jest nieprzewidywalny i radzi sobie (oczywiście nie zawsze) z najróżniejszymi przypadkami (chociaż w książkach jest napisane inaczej). Moje dziecko urodziło się z ciężką wadą miało być warzywkiem. Miało nie mówić, nie siedzieć, samo nie oddychać - to stwierdzenie lekarzy. W tej chwili jest jak każde inne zdrowe dziecko, kosztowało mnie to dużo pracy, ale są efekty.
Ja nie obwiniam lekarza za śmierć tego chłopca ale uważam, że brak podstawowych badań jest jego ewidentnym zaniedbaniem, nie wiesz Tomku co by było gdyby....więc bardzo Cię proszę poznaj życie z troszkę innej strony, bo literaturze fachowej nie wszystko jest opisane
Wiesz Tomku czytając Twoje posty mam nieodparte wrażenie, że wychodzisz z założenia, że dziecko i tak by umarło ewentualnie było "warzywkiem", więc wszystkie formy pomocy i próby zdiagnozowania byłyby zbędne??????
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem. Twój kolega zmarł więc założyłeś, że ten chłopczyk też by umarł, bo naczytałeś się literatury fachowej i tak jest napisane w książkach, a organizm człowieka (zwłaszcza dziecka) jest nieprzewidywalny i radzi sobie ... rozwiń
Avatar
onyx / 3 czerwca 2008 o 18:51
0
pacjent napisał:
Orginalne tłumaczenie chyba lekarza.Najpierw niby współczucie/krokodyle łzy/ a później wyliczanka,promieniowanie,koszty,ból.Panie to wwszystko wobec śmierci nie ma znaczenia.Mniejsze zło-zna pan taki termin.Oczywiście bywa nagła śmierć,ale dziecko było zywe,na poczatku miało krwawienie,gdyby włściwie rozpoznano chorobę to dziecko poinno leżeć bez ruchu a tu malca włuczono po oddziale zakaźnym.Proszą nie bronic partaczy,proszą wejść w położenie rodziców i małego bezbronnego pacjenta.tentniak chyba nie powstaje nagle,dziecko było leczone,nikt nie pomyslał o wnikliwszym badaniu.Tetniak,podobnie jak udar krwotoczyn do mózgu który przeszedłem to jescze nie wyrok śmierci a tak wg pana zostało to przedstawione...


To co pan pisze świadczy o kompletnym braku wiedzy ,której zresztą nikt od Pana nie wymaga bo nie każdy jest lekarzem choć jak się czyta niektóre beznadziejne wpisy to wielu się wydaje że pozjadali wszelkie rozumy. To że miał Pan wylew nie czyni Pana expertem w tej sprawie .Wypisuje Pan natomiast bzdury ,które czytają ludzie mający taką samą wiedzę na ten temat czyli żadną.Granie na uczuciach i wypisywanie o biednych rodzicach i bezbronnym pacjencie oraz o partaczach ,których ktoś w/g Pana broni to hipokryzja i przejaw populizmu .Być może jednak ten wylew ,który miał Pan nieszczęście przebyć pozostawił trwały ślad tam gdzie pozostawia najczęściej.Radzę szczerze skupić się jednak na ćwiczeniach z ortografii z zakresu nauczania w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Pozdrawiam .


To co pan pisze świadczy o kompletnym braku wiedzy ,której zresztą nikt od Pana nie wymaga bo nie każdy jest lekarzem choć jak się czyta niektóre beznadziejne wpisy to wielu się wydaje że pozjadali wszelkie rozumy. To że miał Pan wylew nie czyni Pana expertem w tej sprawie .Wypisuje Pan natomiast bzdury ,które czytają ludzie mający taką samą wiedzę na ten temat czyli żadną.Granie na uczuciach i wypisywanie o biednych rodzicach i bezbronnym pacjencie oraz o partaczach ,których ktoś w/g Pana broni to hipokryzja i prz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2009 o 17:52
0
MYŚLĘ ŻE TEGO CHŁOPCA MOŻNA BYŁO URATOWAĆ. MÓJ SYN MIAŁ PODOBNE OBJAWY PÓL ROKU TEMU. NA SZCZĘŚCIE SZYBKO ZROBIONO TOMOGRAF.BADANIE NIE WYKRYŁO TĘTNIAKA BO OBRAZ ZASŁANIAŁO MASYWNE KRWAWIENIE DO MÓZGU. SYN JESZCZE TEJ SAMEJ NOCY MIAŁ OPERACJĘ. DZIŚ JEST W PEŁNI SPRAWNYM PIĘCIOLATKIEM
Avatar
tenobcy / 1 sierpnia 2008 o 02:01
0
~Tomek~ napisał:
A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument.

jak mi ktoś argumentuje niewykonanie jakiegoś badania wysokimi kosztami, to mnie krew zalewa. Może więc wypucować tomograf, nie używać i zerkać z dumą, że jest i ładnie wygląda? Poza tym zamiast TK można zrobić rezonans magnetyczny. Też szkodliwy przy zapaleniu opon? A pamiętacie jeszcze zwrot "zrobiliśmy wszystko co w ludzkiej mocy"? Kiedyś istotnie walczono o życie chorych, a teraz... szkoda słów.

jak mi ktoś argumentuje niewykonanie jakiegoś badania wysokimi kosztami, to mnie krew zalewa. Może więc wypucować tomograf, nie używać i zerkać z dumą, że jest i ładnie wygląda? Poza tym zamiast TK można zrobić rezonans magnetyczny. Też szkodliwy przy zapaleniu opon? A pamiętacie jeszcze zwrot "zrobiliśmy wszystko co w ludzkiej mocy"? Kiedyś istotnie walczono o życie chorych, a teraz... szkoda słów. rozwiń
Avatar
Alebaba / 1 sierpnia 2008 o 01:42
0
~Tomek~ napisał:
Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci.

tylko, ze od dobrego lekarza takiej intuicji się oczekuje, a obowiązek każe -DOBREMU lekarzowi-liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia każdej z chorób mogących objawiać się podobnie, a już na pewno, na wszelki wypadek, poważnie brać pod uwagę możliwość najgorszą.

tylko, ze od dobrego lekarza takiej intuicji się oczekuje, a obowiązek każe -DOBREMU lekarzowi-liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia każdej z chorób mogących objawiać się podobnie, a już na pewno, na wszelki wypadek, poważnie brać pod uwagę możliwość najgorszą. rozwiń
Avatar
Alesia / 1 sierpnia 2008 o 01:02
0
Gość napisał:
MĄDRZE POWIEDZIAŁ JEDEN PROFESOR MEDYCYNY,ŻE LIKWIDACJA I WALKA Z TAKIMI PATOLOGIAMI JEST MOŻLIWA TYLKO WTEDY, KIEDY PRZESTANIE SIE KRYĆ I BRONIĆ EWIDENTNYCH PARTACZY KTÓRZY POMYLILI ZAWODY, ELIMINACJA ZE ŚRODOWISKA TAKICH LUDZI TO SKUTECZNY ŚRODEK....ŚRODOWISKO LEKARSKIE NIGDY NIE POWIE,ŻE LELARZ POPĘŁNIŁ BŁĄD, LUDZIE SĄ RÓŻNI POD WZGLĘDEM CECH FIZJOLOGICZNYCH PODATNOSCI NA CHOROBY I KĄŻDY LEKARZ POWINIEN O TYM WIEDZIEĆ...LUDZIE TO NIE JEDNAKOWE ROBOTY, ZMONTOWANE Z TYCH SAMYCH PODZESPOŁÓW!!!

Zgadzam się z przedmówcą. To co wyprawiają dzisiaj "lekarze" o pomstę do nieba woła. Niedouki, konowały, za to z takim mniemaniem o własnej nieomylności i wielkości, że głowa mała. Już dawno zauważyłam, że wszystkich traktują jak urządzenia do reperacji. A nuż się uda. I pomimo tych wszystkich nowoczesnych przyrządów stosowanych w szpitalach (a może właśnie dlatego, bo nie muszą wysilać mózgu) najczęściej nie potrafią postawić trafnej diagnozy, a to niejednokrotnie redukuje szanse pacjenta do zera. Nie poczuwają się jednak do żadnej odpowiedzialności, bo przecież mylić się jest rzeczą ludzką. (O ile w ogóle ktoś przyzna się do pomyłki.) I pamiętajcie! Winny jest ZAWSZE pacjent, bo ośmielił się zachorować nietypowo i niestandardowo, złośliwiec jeden, obrażając ego pana doktora. Polski horror.

Zgadzam się z przedmówcą. To co wyprawiają dzisiaj "lekarze" o pomstę do nieba woła. Niedouki, konowały, za to z takim mniemaniem o własnej nieomylności i wielkości, że głowa mała. Już dawno zauważyłam, że wszystkich traktują jak urządzenia do reperacji. A nuż się uda. I pomimo tych wszystkich nowoczesnych przyrządów stosowanych w szpitalach (a może właśnie dlatego, bo nie muszą wysilać mózgu) najczęściej nie potrafią postawić trafnej diagnozy, a to niejednokrotnie redukuje szanse pacjenta do zera. Nie poczuwają... rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 14:49
0
takajedna napisał:
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera.


A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument.


A nikt nie zlecicl, poniewaz wstepne rozpoznanie bylo ze to zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych. Profesor Trojanowski powiedzial dlaczego tetniak u tego chlopca zostal pomylony z zapaleniem opon.
Natomiast nie robi sie TK osobom z podejrzeniem zapalenia opon ze wzgledu na duza szkodliwosc promieniowania. Ktorys z lekarzy napisal, ze jest to dawka 300 razy wieksza od dawki przy przeswietleniu KLP. Koszty tego badania rozumiem, ze choc drugorzedny, ale tez argument. rozwiń
Avatar
takajedna / 4 czerwca 2008 o 11:34
0
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera. Ja nie znam rodziców tego dziecka, ale każdy człowiek chciałby mieć pewność, że zrobiono wszystko, żeby go ratować (lub jego dziecko) i wydaje mi się, że Oni poprostu mają uczucie, że w tym przypadku tego wszystkiego nie zrobiono. Człowiem ma całkiem inne podejście do lekarza, który mówi"nie wiem jeszcze co jest Panu, ale zrobimy wszystkie badania i podejmiemy leczenie" niż do lekarza, który mówi "ma Pan zapalenie opon mózgowych, bo ma Pan ewidentne symptomy książkowe" i nie zleca dodatkowych badań bo po co?????
Zgadza się lekarz nie jest cudotwórcą, ja wcale nie oczekuję od nich cudów, oczekuję jedynie odpowiedniej diagnostyki, zanim zadecyduje się na co człowiek choruje
Tomek sprawa byłaby jasna i niewątpliwa gdyby zrobiono TK, chociaż twierdzisz, że nie jesteś medykiem, to również piszesz, że zrobienie tomografu nie dałoby jasności co do choroby dziecka, tylko, że tego badania nikt nie zlecił, rozumiesz, o to cała afera. Ja nie znam rodziców tego dziecka, ale każdy człowiek chciałby mieć pewność, że zrobiono wszystko, żeby go ratować (lub jego dziecko) i wydaje mi się, że Oni poprostu mają uczucie, że w tym przypadku tego wszystkiego nie zrobiono. Człowiem ma całkiem inne podejście do lekarza, który mówi&q... rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 10:59
0
takajedna napisał:
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem.


Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci.


Warto tez napisac, ze skoro lekarz nie jest jasnowidzem, to nie jest rowniez cudotworca.
Dopowiem tez, ze zdiagnozowanie tetniaka wewnatrzczaszkowego u tak malego dziecka wymaga niemal zdolnosci jasnowidzenia. To nie zlosliwa pyskowka z mojej strony, tylko raz jeszcze podkeslam, ze postawienie u tak malego dziecka trafnej diagnozy krwawiacego tetniaka wymagalaby niezwyklej intuicji czy tez zmyslu przewidywania przyszlosci. rozwiń
Avatar
~Tomek~ / 4 czerwca 2008 o 10:47
0
To prawda - wychodze z takiego zalozenia jak to napisalas. Zakladam takze, ze calkowity powrot do zdrowia po peknieciu tetniaka bylby ewenrmentem na skale swiatowa.

Jednak prosze pamietac, ze z lektury artykulu wynika, iz chlopiec mial podrecznikowe objawy zapalenia opon mozgowo-rdzeniowych. Do tego pojawila sie biegunka, co jeszcze bardziej utrudnialo prawidlowe rozpoznanie, bo to wskazywalo na jakies problemy z ukladem pokarmowym.

Biorac pod uwage powyzsze plus aktualna wiedze medyczna dot diagnostyki i leczenia tetniakow wewnatrzczaszkowych trudno bedzie udowodnic teze o bledzie w sztuce lekarskiej. Jestem wiec pewien, ze prokuratura umozy postepowanie z powodu niestwierdzenia przestepstwa.
Taki zarzut moznabyloby postawic, gdyby bylo na 100% wiadomo, ze chlopiec ma krwawiacego tetniaka i pomimo dostepnych srodkow nie zrobiono nic by go uratowac. A tak niestety nie bylo... .

Natomiast tutaj bledna diagnoze tlumaczyc mozna tym, ze trafna diagnoze przy tym schorzeniu trudno postawic (wykazuje to dopiero specjalistyczne badanie I TO TEZ NIE ZAWSZE), jak i rzadkoscia tego schorzenia w populacji. Lekarz moze sie bronic, ze bralby pod uwage wszystko, tylko nie tetniaka u tak malego dziecka. No i trudno byloby mu nie przyznac racji. Mozliwe, ze gdyby zwolano konsylium lekarskie, to trafna diagnoza tez by nie zostala postawiona. Wynika to zamazanego obrazu klinicznego u chlopca, rzadkoscia wystepowania tego schorzenia oraz trudnoscia jego diagnostyki. Trudnoscia w tym znaczeniu, ze nawet zastosowanie punkcji ledzwiowej lub/i tomografii komputerowej nie gwarantowalo wykrycia tetniaka.

W tym przypadku mial miejsce splot wielu niekorzystnych sytuacji, a nie niekompetencja lub lekcewazenie lekarza.

Oczywiscie rozumiem rozpacz rodzicow, bo jeszcze 2 dni wczesniej ich dziecko bylo wesole, radosne i kochane a tamtrego dnia juz go zabraklo. Rozumiem, ze w takich sytuacjach szuka sie opdpowiedzi na wiele roznych pytan i probuje sie znalezc winnych, jednak winnych niestety nie ma. Zwlaszcza w stanach naglych niespowodowanych czynnikami zewnetrznymi.
To prawda - wychodze z takiego zalozenia jak to napisalas. Zakladam takze, ze calkowity powrot do zdrowia po peknieciu tetniaka bylby ewenrmentem na skale swiatowa.

Jednak prosze pamietac, ze z lektury artykulu wynika, iz chlopiec mial podrecznikowe objawy zapalenia opon mozgowo-rdzeniowych. Do tego pojawila sie biegunka, co jeszcze bardziej utrudnialo prawidlowe rozpoznanie, bo to wskazywalo na jakies problemy z ukladem pokarmowym.

Biorac pod uwage powyzsze plus aktualna wiedze medyczna dot diagnostyki i leczenia... rozwiń
Avatar
takajedna / 4 czerwca 2008 o 08:58
0
Wiesz Tomku czytając Twoje posty mam nieodparte wrażenie, że wychodzisz z założenia, że dziecko i tak by umarło ewentualnie było "warzywkiem", więc wszystkie formy pomocy i próby zdiagnozowania byłyby zbędne??????
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem. Twój kolega zmarł więc założyłeś, że ten chłopczyk też by umarł, bo naczytałeś się literatury fachowej i tak jest napisane w książkach, a organizm człowieka (zwłaszcza dziecka) jest nieprzewidywalny i radzi sobie (oczywiście nie zawsze) z najróżniejszymi przypadkami (chociaż w książkach jest napisane inaczej). Moje dziecko urodziło się z ciężką wadą miało być warzywkiem. Miało nie mówić, nie siedzieć, samo nie oddychać - to stwierdzenie lekarzy. W tej chwili jest jak każde inne zdrowe dziecko, kosztowało mnie to dużo pracy, ale są efekty.
Ja nie obwiniam lekarza za śmierć tego chłopca ale uważam, że brak podstawowych badań jest jego ewidentnym zaniedbaniem, nie wiesz Tomku co by było gdyby....więc bardzo Cię proszę poznaj życie z troszkę innej strony, bo literaturze fachowej nie wszystko jest opisane
Wiesz Tomku czytając Twoje posty mam nieodparte wrażenie, że wychodzisz z założenia, że dziecko i tak by umarło ewentualnie było "warzywkiem", więc wszystkie formy pomocy i próby zdiagnozowania byłyby zbędne??????
Tomku ani Ty ani żaden z lekarzy nie jest jasnowidzem, nie może przewidzieć co się stanie z pacjentem. Twój kolega zmarł więc założyłeś, że ten chłopczyk też by umarł, bo naczytałeś się literatury fachowej i tak jest napisane w książkach, a organizm człowieka (zwłaszcza dziecka) jest nieprzewidywalny i radzi sobie ... rozwiń
Avatar
onyx / 3 czerwca 2008 o 18:51
0
pacjent napisał:
Orginalne tłumaczenie chyba lekarza.Najpierw niby współczucie/krokodyle łzy/ a później wyliczanka,promieniowanie,koszty,ból.Panie to wwszystko wobec śmierci nie ma znaczenia.Mniejsze zło-zna pan taki termin.Oczywiście bywa nagła śmierć,ale dziecko było zywe,na poczatku miało krwawienie,gdyby włściwie rozpoznano chorobę to dziecko poinno leżeć bez ruchu a tu malca włuczono po oddziale zakaźnym.Proszą nie bronic partaczy,proszą wejść w położenie rodziców i małego bezbronnego pacjenta.tentniak chyba nie powstaje nagle,dziecko było leczone,nikt nie pomyslał o wnikliwszym badaniu.Tetniak,podobnie jak udar krwotoczyn do mózgu który przeszedłem to jescze nie wyrok śmierci a tak wg pana zostało to przedstawione...


To co pan pisze świadczy o kompletnym braku wiedzy ,której zresztą nikt od Pana nie wymaga bo nie każdy jest lekarzem choć jak się czyta niektóre beznadziejne wpisy to wielu się wydaje że pozjadali wszelkie rozumy. To że miał Pan wylew nie czyni Pana expertem w tej sprawie .Wypisuje Pan natomiast bzdury ,które czytają ludzie mający taką samą wiedzę na ten temat czyli żadną.Granie na uczuciach i wypisywanie o biednych rodzicach i bezbronnym pacjencie oraz o partaczach ,których ktoś w/g Pana broni to hipokryzja i przejaw populizmu .Być może jednak ten wylew ,który miał Pan nieszczęście przebyć pozostawił trwały ślad tam gdzie pozostawia najczęściej.Radzę szczerze skupić się jednak na ćwiczeniach z ortografii z zakresu nauczania w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Pozdrawiam .


To co pan pisze świadczy o kompletnym braku wiedzy ,której zresztą nikt od Pana nie wymaga bo nie każdy jest lekarzem choć jak się czyta niektóre beznadziejne wpisy to wielu się wydaje że pozjadali wszelkie rozumy. To że miał Pan wylew nie czyni Pana expertem w tej sprawie .Wypisuje Pan natomiast bzdury ,które czytają ludzie mający taką samą wiedzę na ten temat czyli żadną.Granie na uczuciach i wypisywanie o biednych rodzicach i bezbronnym pacjencie oraz o partaczach ,których ktoś w/g Pana broni to hipokryzja i prz... rozwiń