Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 sierpnia 2015 r.
15:10

Sensacje XX wieku. Bogusław Wołoszański nagrywa program o bitwie pod Komarowem (zdjęcia)

0 9 A A

Bitwa pod Komarowem – zapomniana historia odżyje w jednym z odcinków „Sensacji XX wieku”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program „Sensacje XX wieku” powstał w 1983 r. Był buntem autora przeciwko nieciekawemu mówieniu o historii. Tak jest zresztą do dziś.

– Podręczniki do historii to największe zło nowoczesnej szkoły. Wcale nie dziwię się, że uczniowie zmuszeni do nudnej nauki dat, nazwisk i miejsc, o których nic nie wiedzą, uczą się tylko po to żeby zabłysnąć na klasówce, a potem ulatuje im to z głowy – mówi Bogusław Wołoszański.

To właśnie m.in. z myślą o młodych ludziach powstają „Sensacje XX wieku”. Nagrano już ponad 1000 odcinków. W ubiegłym roku dzięki porozumieniu Telewizji Polskiej i National Geografic Channel powstało 10 kolejnych. Cztery były już emitowane. W październiku na antenie pojawią się kolejne. Pod Zamościem trwają właśnie zdjęcia do jednego z nich.

To była decydująca bitwa

– Opowiemy historię zapomnianą, która wyblakła w cieniu sławy bitwy warszawskiej – mówi autor „Sensacji XX wieku”. – Bitwa warszawska była pierwszym etapem przesądzającym o klęsce bolszewików i zwycięstwie Polaków w 1920 r. Ale po tej wiktorii mogłoby nie pozostać jednak śladu, bo spod Lwowa ruszyła armia konna Budionnego, która zamierzała zdobyć Zamość i dalej przez Lublin dojść do Warszawy. Została jednak rozbita pod Komarowem. Ta bitwa była w pewnym sensie decydującą bitwą tamtej wojny. Jest o czym opowiadać.

Tym bardziej, że o wydarzeniach 1920 roku niewiele wiedzą nawet mieszkańcy okolicy.

Ja nie wiem, nie jest stąd

Gdy pytam gdzie jest plan zdjęciowy mieszkańcy chętnie tłumaczą, jak dojechać piaszczystymi drogami do pól, na których rozegrała się bitwa. Kiedy jednak pytam o historię tego miejsca nie są już tak chętni do rozmów.

– Ja nie wiem. Dopiero się tu przeprowadziłam, kilkanaście lat temu, do męża. Wcześniej tu nie mieszkałam – mówi kobieta przejeżdżająca na rowerze.

– A robią tutaj rocznice różne, ale co było podczas wojny to nie wiem. Rodzice mi o tym nie opowiadali – przyznaje pani Helena, mieszkanka pobliskich Łabuni.

Dzieci, które przyjeżdżają na pola na rowerach żeby podglądać filmowców przy pracy, też nic o bitwie nie wiedzą.

– W szkole jeszcze tego nie przerabialiśmy – kwitują.

Kawaleria gratis

– Dlaczego nie wiemy nic o Komarowie? – pytam Bogusława Wołoszańskiego.

– A dlaczego nie robicie nic żeby tę wiedzę propagować? Media i lokalna administracja mając coś takiego na swoim terenie powinny robić wszystko, żeby to rozpropagować. A wy nie robicie nic – mówi Bogusław Wołoszański. – Mam nadzieję, że moje widowisko w jakimś stopniu zapełni tę lukę.

Zanim ruszyły zdjęcia, ekipa filmowa była pod Komarowem trzy razy. Po raz pierwszy w maju. Bogusław Wołoszański chciał rozejrzeć się w terenie, porozmawiać z mieszkańcami. Ostatni raz, tuż przed rozpoczęciem zdjęć, razem z I i II reżyserem ustalali, gdzie ustawione będą kamery, którędy przejedzie oddział jezdny, gdzie ma zawrócić itd.

– Bo nasze widowisko musi być wspaniałe – tłumaczy autor. – Nie mając wystarczających środków na realizację i korzystając z sympatii i ze wsparcia wspaniałych ludzi tworzymy coś imponującego.

W inscenizacji weźmie udział dwustu konnych. To w dzisiejszych czasach jest armia! Wszystko za sprawą Konrada Głuchowskiego i Tomka Dudka, organizatorów tego przedsięwzięcia. Dwustu kawalerzystów zagra w „Sensacjach” i nie weźmie za to ani złotówki.

Miłość mnie nie interesuje

Oprócz jeźdźców w widowisku zagra kilku aktorów. Wśród nich Artur Dziurman, weteran „Sensacji…”, który występował w nich już kilkakrotnie. Bo Wołoszański ma swoich ulubionych i sprawdzonych aktorów. Bez zastanowienia wymienia m.in. Mirosława Bakę i Adama Woronowicza.

– Podchodzą do pracy bardzo poważnie i doskonale pracują nad rolą – mówi.

Z takimi ludźmi można nagrać ciekawy program chociaż ekipa nie ukrywa, że jest trudno. Trzeba się liczyć z każdą złotówką. Brakuje też sprzętu. Przy widowisku na taką skalę powinno być sześć kamer. Są trzy. Filmowcy żartują, że reszta jest na planie telenoweli o miłości.

– Może gdyby w „Sensacjach…” był romantyczny wątek dostałby Pan więcej kamer? – pytam nieśmiało.
– Problem w tym, że mnie wątki romantyczne nie interesują. Mnie interesuje historia. Chcę pokazywać ludzi takich jak Haller czy pułkownik Brzezowski. Wiem, że widzowie też chętnie oglądają takie postaci poznając naszych zapomnianych bohaterów. Świadczy o tym oglądalność. Każdy odcinek przyciąga przed telewizory średnio milion 200 tys. widzów – mówi Wołoszański.

– Jeśli znajdą się pieniądze to są szanse na nowe odcinki?

– Oczywiście. Opowieści, po które warto sięgnąć, jest bez liku. Także tutaj, na Lubelszczyźnie – mówi Wołoszański. I wylicza: – Linia Mołotowa. Przez Lubelszczyznę prowadziły szlaki ewakuacji z września 1939 r. Tędy wywieziono 80 ton polskiego złota. Tędy przechodził Anders. Tematów jest nieskończenie wiele – podkreśla.

95. rocznica bitwy

Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem 1920” zaprasza na uroczystości z okazji 95. rocznicy bitwy, w której udział weźmie dwustu konnych.

W sobotę, 29 sierpnia, o godz. 18.15 zaplanowano capstrzyk konny na cmentarzu w Komarowie. Po nim w komarowskim kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta za poległych ułanów.

W niedzielę o godz. 9 obóz pod Komarowem zostanie otwarty dla zwiedzających. W programie pokazy indywidualne i oddziałów. O godz. 12.30 Święto Kawalerii Polskiej: złożenie meldunku, przekazanie odznak i nagród oraz wręczenia Sztandaru Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Opola. Około godz. 13 odbędzie się inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem - widowisko historyczne w ramach planu filmowego „Sensacje XX Wieku” z prowadzeniem Bogusława Wołoszańskiego.

Pozostałe informacje

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium