Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 listopada 2019 r.
20:36

Zadymiony Zamość. Jak dostosować miasto do zmian klimatu? Znamy propozycje

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 6 A A
Zamość
Zamość (fot. Miejskie Klimaty)

Mieszkańcy zastanawiali się nad przyszłością swojego miasta pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Znamy raport w którym zebrano sugestie co się w Zamościu powinno zmienić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Raport stanowi zestawienie wyzwań, przed którymi stoi miasto w kontekście przygotowania na zmiany klimatu, a także możliwych rozwiązań. Opracowanie powstało między innymi w oparciu o konsultacje społeczne czy o dane zebrane podczas konsultacyjnych gier planszowych – wyliczają autorzy właśnie opublikowanego dokumentu. Powstał on na potrzeby programu „Miejskie klimaty” w Pracowni Miejskiej. Firmie, która prognozuje i opracowuje strategie, które wpływają na jakość życia w miastach.

Zamość bierze w nim udział pilotażowo od lutego. Dzięki konsultacjom społecznym mieszkańcy mogli określić co, ich zdaniem jest najbardziej przydatne w kontekście adaptacji miasta do zmian klimatu.

* Proponują inwestycje w autobusy elektryczne i hybrydy, a także wprowadzenie rowerów miejskich czy węzłów przesiadkowych.

* Powszechnym problemem w Zamościu jest zadymienie, zwłaszcza zimą. Rozwój programu wymiany pieców i podłączanie miejskich budynków do sieci cieplnej, to najczęściej zgłaszane rozwiązania tego problemu.

* Okazuje się, że potrzebny jest np.: hotel dla owadów na Plantach, chcą wyznaczyć miejsca na posianie łąki kwietnej.

* Zdaniem mieszkańców ogrody na dachach miejskich budynków nie tylko poprawią klimat, ale będą atrakcją dla turystów i dla zamościan.

* Wiele osób zwracało uwagę na to, że Stare Miasto jest za bardzo zabetonowane i latem mocno się nagrzewa. Proponują posadzenie drzew, przynajmniej w donicach.

* Były też wnioski dotyczące segregacji odpadów. Niektóre niebywale praktyczne, jak ten, by wloty do pojemników na odpady segregowane umieszczać na takiej wysokości by niepełnosprawni, dzieci czy osoby starsze swobodnie mogły z nich korzystać.

– To było bardzo istotne, że zostali zaangażowani mieszkańcy ze wszystkich środowisk, w bardzo różnym wieku. Od biznesmenów, przez organizacje pozarządowe, uczniów, seniorów, urzędników. Tak szerokie grono odbiorców pozwoliło na poznanie opinii bardzo różnych osób z całego miasta – mówi Katarzyna Fornal-Urbańczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Miasto razem z Pracownią Miejską było partnerem programu „Miejskie klimaty” za którym stoi Fundacja Veolia Polska.

Raport zawiera też foresighty środowiskowe. Tak nazywa się scenariusze przyszłości, które powstały pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Zamość ma takie cztery, sięgające 2040 roku. Autorzy dokumentu stworzyli je w oparciu o wypowiedzi mieszkańców. Mowa w nich o winnicach, centrach tworzenia innowacji ekologicznych, w którym młodzież wspólnie z ekspertami tworzy programy, kampanie społeczne i inne rozwiązania idealnie dopasowane do zamojskich potrzeb, współpracy ale też o wyludnionym, biednym mieście.

– Egzekwowanie przepisów, monitorowanie palenisk w kotłowniach. Akcje edukacyjne, żeby mieszkańcy wiedzieli jak segregować odpady. Transport zrównoważony czyli zasada, żeby przy każdej nowej inwestycji drogowej była przewidziana ścieżka rowerowa – wylicza Katarzyna Fornal-Urbańczyk pytana, co można robić w Zamościu już.

– Chcemy, by jeszcze w tej kadencji powstało stanowisko energetyka miejskiego. To doradca, który każdą inwestycję analizuje pod względem jak największych oszczędności – dodaje urzędniczka.

Chodzi o oszczędności ciepła, energii elektrycznej. Taka osoba może też doradzać mieszkańcom jak zastosować najbardziej energooszczędne rozwiązania. Co ciekawe energetyk miejski sam się utrzymuje z oszczędności na kolejnych inwestycjach. Zamojscy samorządowcy podają przykład takiego fachowca pracującego dla Schwaebisch Hall, partnerskiego niemieckiego miasta. W czasie 10 lat zaoszczędził dzięki swoim rozwiązaniom 180 tysięcy euro.

Raport można znaleźć na stronie projektu: http://miejskieklimaty.pl

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium