Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 lipca 2019 r.
14:46

Wysychają Stawy Echo w Zwierzyńcu. Gmina apeluje do mieszkańców

67 13 A A

Płacisz, ale oszczędzaj. Gmina apeluje do mieszkańców, by ograniczyli zużycie wody. Suszę widać w zwierzynieckich stawach i strumieniach. W kranach woda leci, ale warto ją oszczędzać. Póki jest

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O fatalnej sytuacji Stawów Echo w Zwierzyńcu pisaliśmy niedawno. Stawy wysychają, bo wysycha strumień Świerszcz, który je zasila. Nie lepiej jest ze Zwierzyńczykiem. – Widzę właśnie, jak jest mało wody. Poziom wokół kościółka na wodzie obniżył się może o 70 centymetrów, a może nawet już o metr? Jak się od lat mieszka w Zwierzyńcu, trudno na to patrzeć – mówi Krzysztof Gołębiowski, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zwierzyńcu, który razem z burmistrz Urszulą Anną Kolman wystosował apel do mieszkańców miasteczka.

Szanujmy wodę

Proszą w nim o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów spożywczych i socjalnych oraz ograniczenie używania wody do podlewania trawników, ogrodów oraz napełniania przydomowych basenów. I ostrzegają, że wysokie zużycie wody do celów innych niż spożywcze i socjalne może powodować zakłócenia w dostawie wody z gminnej sieci wodociągowej w postaci spadku ciśnienia oraz występowanie okresowych przerw w dostawach wody.

– Ludzie uważają, że jak płacą za wodę, to mogą korzystać, bo płacą. No płacą, ale jest jeszcze społeczne dobro i powinno się szanować wodę. Powinniśmy się przyzwyczajać do tego, że wody jest mało i będzie coraz mniej – tłumaczy dyrektor.

W Zwierzyńcu wodociągu pamiętającego PRL, a który była niedawno remontowana i unowocześniany, korzysta około 3 tysięcy odbiorców. Z rodzinami i letnikami, a właśnie zaczął się na Roztoczu sezon, to będzie drugie tyle albo lepiej.

Minimalna reakcja

– Woda z naszych studni nie jest zagrożona, nie brakuje jej. Studnie są dwie, pompujemy z nich wodę na przemian. Dwa lata temu była modernizacja urządzeń, mamy pompy i nowoczesne uzdatnianie lampami UV. U nas wody się nie chloruje, jest bardzo dobra, można pić prosto z kranu. Ja piję. Ale tak nie będzie zawsze. Musimy się nauczyć, że woda jest cenna. Teraz kilka dni jest chłodniejszych, już widać, że pobór spadł – dodaje Krzysztof Gołębiowski. Pytany, czy ZGK czuje, że mieszkańcy stosują się do apelu i wody nie marnują mówi, że „minimalnie”.

Mieszkańcy Zwierzyńca mają jeszcze wybór. Ale są miejsca w naszym regionie, gdzie wody po prostu nie ma. Pod koniec czerwca Zakład Gospodarki Komunalnej w Niemcach apelował, by nie podlewać ogródków i trawników między 16 a 21. Jeszcze gorzej jest w Ludwinie. Tam 13 czerwca poinformowano mieszkańców, że z powodu drastycznego obniżenia poziomu wód powierzchniowych i gruntowych wystąpił bardzo duży deficyt wody na ujęciach wody. I dlatego wody w kranach nie będzie od północy do 3.30. Ale 28 czerwca czas bez wody został wydłużony od północy do 5 rano. Gmina Ludwin zapowiada, że w przypadku dalszego pogłębiania się deficytu wody na ujęciach będzie zmuszona wprowadzić zakaz używania wody do innych celów niż konsumpcyjne pod rygorem zastosowania sankcji administracyjnych.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lucius / 10 lipca 2019 o 15:39
+8
Najprościej jest powiedzieć żeby nie korzystać z wody bo susza... A co robi rząd i samorządy lokalne, żeby polepszyć gospodarkę zasobami wodnymi? Mam domek koło Siemiatycz, już praktycznie co roku od czerwca jest gminny zakaz podlewania czegokolwiek bo susza. Świetnie... rolnik dostanie odszkodowanie, gmina wydała zakaz, mi wszystko uschnie, nikt mi nic nie zwróci. I wszyscy mają być zadowoleni. Tylko pogratulować....
Avatar
Edyward / 10 lipca 2019 o 21:37
+6
A co z produkcją piwa w browarze Zwierzyniec też ograniczyli zużycie wody?
Avatar
anka / 10 lipca 2019 o 20:15
+6
Strasznie smutno wygląda ten samotny łabędź. Nie tak dawno widziałam w Iłkach całą łabędzią rodzinę - mama, tata i 6 maluchów :), a dwa tygodnie temu, właśnie na Stawach Echo, tego jednego pływającego łabędzie :(. Piękny, ale sam.
Avatar
dante / 10 lipca 2019 o 16:38
+6
Najprościej jest powiedzieć żeby nie korzystać z wody bo susza... A co robi rząd i samorządy lokalne, żeby polepszyć gospodarkę zasobami wodnymi? Mam domek koło Siemiatycz, już praktycznie co roku od czerwca jest gminny zakaz podlewania czegokolwiek bo susza. Świetnie... rolnik dostanie odszkodowanie, gmina wydała zakaz, mi wszystko uschnie, nikt mi nic nie zwróci. I wszyscy mają być zadowoleni. Tylko pogratulować....
 Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...! 
 Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...!  rozwiń
Avatar
olivia / 10 lipca 2019 o 16:34
+6
Sumin ma tez mało wody, pogarsza się co roku taki stan
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 19:01
+5
Awaryjnie trzeba zasilić stawy wodą z pobliskiego Wieprza jeżeli jest techniczna możliwość przynajmniej przez kilka dni. Może sytuacja się zmieni. Jeżeli stawy wyschną całkowicie to oznacza koniec rekreacji i turystów w Zwierzyńcu.Straż Pożarna ma możliwość przesyłania wody wężami na znaczna odległość.W tym przypadku to odległość 1500 m.
Avatar
No cóż / 10 lipca 2019 o 17:05
+4
Akurat rząd po 2015 roku OBCIĄŁ nakłady na środki trwałe służace ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Nakłady na gospodarkę wodną zostały obcięte o 40% z ponad 3 mld do 2 mld a nakłady na ochronę wód powierzchniowych i podziemnych o 70% z 3 mld do 0,9 mld. Źródło danych: Rocznik Statystyczny GUS 2018, strona 115 stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html Natomiast pieniądze znalazły się dla państwowego PGR "Wody Polskie" na akcję rozwalania bobrowych tam w 2018 roku, w roku suszy, po to jak wytłumaczyły Wody Polskie na swoim profilu Facebook: "aby zapobiec podnoszeniu się wód powierzchniowych" W kontekście obecnej suszy można to przyrównać jedynie do walki ze "szkodnikami" w postaci wróbli za czasów Mao Zedonga. pbs.twimg.com/media/D5jJ6sxXoAAUzK5.jpg
Akurat rząd po 2015 roku OBCIĄŁ nakłady na środki trwałe służace ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Nakłady na gospodarkę wodną zostały obcięte o 40% z ponad 3 mld do 2 mld a nakłady na ochronę wód powierzchniowych i podziemnych o 70% z 3 mld do 0,9 mld. Źródło danych: Rocznik Statystyczny GUS 2018, strona 115 stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html Natomiast pieniądze znalazły się dla państwowego PGR "Wody Polskie" na akcję rozw... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 14:58
+4
Państwu PiS też wysychaja strumyczki. I co to będzie?
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 20:00
+3
Właśnie miałem odwiedzić Zwierzyniec, po 6 latach, ale wobec tego faktu - odpuszczę sobie. Szkoda, bo mam sentyment. Zgadzam się z przedmówcą, elektorat jest bardzo krótkowzroczny: micha, 500+, a jakiś tam ocieplający się klimat ....?
Avatar
Gucio / 11 lipca 2019 o 09:31
-1
Najprościej jest powiedzieć żeby nie korzystać z wody bo susza... A co robi rząd i samorządy lokalne, żeby polepszyć gospodarkę zasobami wodnymi? Mam domek koło Siemiatycz, już praktycznie co roku od czerwca jest gminny zakaz podlewania czegokolwiek bo susza. Świetnie... rolnik dostanie odszkodowanie, gmina wydała zakaz, mi wszystko uschnie, nikt mi nic nie zwróci. I wszyscy mają być zadowoleni. Tylko pogratulować....
Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...!
 przekop Mierzei Wiślanej ważniejszy
 przekop Mierzei Wiślanej ważniejszy rozwiń
Avatar
Gucio / 11 lipca 2019 o 09:31
-1
Najprościej jest powiedzieć żeby nie korzystać z wody bo susza... A co robi rząd i samorządy lokalne, żeby polepszyć gospodarkę zasobami wodnymi? Mam domek koło Siemiatycz, już praktycznie co roku od czerwca jest gminny zakaz podlewania czegokolwiek bo susza. Świetnie... rolnik dostanie odszkodowanie, gmina wydała zakaz, mi wszystko uschnie, nikt mi nic nie zwróci. I wszyscy mają być zadowoleni. Tylko pogratulować....
Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...!
 przekop Mierzei Wiślanej ważniejszy
 przekop Mierzei Wiślanej ważniejszy rozwiń
Avatar
Edyward / 10 lipca 2019 o 21:37
+6
A co z produkcją piwa w browarze Zwierzyniec też ograniczyli zużycie wody?
Avatar
Ludwinianin / 10 lipca 2019 o 20:48
-7
Czy spuszczenie wody w klopie po dwójeczce to też konsumpcja? Szukam już 2 godziny w necie a balas się kisi i już cała chałupa zalatuje. Niedługo przychodzą goście i mam dylemat. Mogę to spuścić czy nie? Obawiam się kary administracyjnej.
Avatar
anka / 10 lipca 2019 o 20:15
+6
Strasznie smutno wygląda ten samotny łabędź. Nie tak dawno widziałam w Iłkach całą łabędzią rodzinę - mama, tata i 6 maluchów :), a dwa tygodnie temu, właśnie na Stawach Echo, tego jednego pływającego łabędzie :(. Piękny, ale sam.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 20:00
+3
Właśnie miałem odwiedzić Zwierzyniec, po 6 latach, ale wobec tego faktu - odpuszczę sobie. Szkoda, bo mam sentyment. Zgadzam się z przedmówcą, elektorat jest bardzo krótkowzroczny: micha, 500+, a jakiś tam ocieplający się klimat ....?
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 19:01
+5
Awaryjnie trzeba zasilić stawy wodą z pobliskiego Wieprza jeżeli jest techniczna możliwość przynajmniej przez kilka dni. Może sytuacja się zmieni. Jeżeli stawy wyschną całkowicie to oznacza koniec rekreacji i turystów w Zwierzyńcu.Straż Pożarna ma możliwość przesyłania wody wężami na znaczna odległość.W tym przypadku to odległość 1500 m.
Avatar
No cóż / 10 lipca 2019 o 17:05
+4
Akurat rząd po 2015 roku OBCIĄŁ nakłady na środki trwałe służace ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Nakłady na gospodarkę wodną zostały obcięte o 40% z ponad 3 mld do 2 mld a nakłady na ochronę wód powierzchniowych i podziemnych o 70% z 3 mld do 0,9 mld. Źródło danych: Rocznik Statystyczny GUS 2018, strona 115 stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html Natomiast pieniądze znalazły się dla państwowego PGR "Wody Polskie" na akcję rozwalania bobrowych tam w 2018 roku, w roku suszy, po to jak wytłumaczyły Wody Polskie na swoim profilu Facebook: "aby zapobiec podnoszeniu się wód powierzchniowych" W kontekście obecnej suszy można to przyrównać jedynie do walki ze "szkodnikami" w postaci wróbli za czasów Mao Zedonga. pbs.twimg.com/media/D5jJ6sxXoAAUzK5.jpg
Akurat rząd po 2015 roku OBCIĄŁ nakłady na środki trwałe służace ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Nakłady na gospodarkę wodną zostały obcięte o 40% z ponad 3 mld do 2 mld a nakłady na ochronę wód powierzchniowych i podziemnych o 70% z 3 mld do 0,9 mld. Źródło danych: Rocznik Statystyczny GUS 2018, strona 115 stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html Natomiast pieniądze znalazły się dla państwowego PGR "Wody Polskie" na akcję rozw... rozwiń
Avatar
dante / 10 lipca 2019 o 16:38
+6
Najprościej jest powiedzieć żeby nie korzystać z wody bo susza... A co robi rząd i samorządy lokalne, żeby polepszyć gospodarkę zasobami wodnymi? Mam domek koło Siemiatycz, już praktycznie co roku od czerwca jest gminny zakaz podlewania czegokolwiek bo susza. Świetnie... rolnik dostanie odszkodowanie, gmina wydała zakaz, mi wszystko uschnie, nikt mi nic nie zwróci. I wszyscy mają być zadowoleni. Tylko pogratulować....
 Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...! 
 Czy naprawdę myslisz że przeciętnego beneficjenta PiSowskiego socjalu interesuje Gospodarka Wodna Polski...? Ludzie mają 500 i inne + więc sobie wodę kupią w sklepie..! A jak nie starczy to rząd da woda+ i gra gitara... W kranie im nie potrzebna bo się nie myją! Polska ma njagorszą gospodarkę wodną w UE!!! Kolejne rządy pakują kasę psu w d.. na wszelkie sposoby, dług rośnie a prawdziwe potrzeby jak gospodarka wodna nikogo nie interesuje do chwili jak w kranie zabraknie wody... Parszywy kraj, parszywi ludzie...!  rozwiń
Avatar
olivia / 10 lipca 2019 o 16:34
+6
Sumin ma tez mało wody, pogarsza się co roku taki stan
Avatar