Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 czerwca 2019 r.
9:01

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej

54 19 A A

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urokliwe miejsce. Zakochacie się w tym zakątku. Będąc w Zwierzyńcu nie omijaj Stawów Echo. Portale turystyczne prześcigają sięw opisywaniu urody leśnych stawów. Oficjalna strona miasta reklamuje „Stawy Echo położone w Roztoczańskim Parku Narodowym, otoczone pięknym lasem” w zakładce „warto zobaczyć”. Tymczasem z wyliczeń specjalistów Roztoczańskiego Parku Narodowego wynika, że wkrótce się to drastycznie zmieni.

Wody na zimę już nie spuszczamy

Kilka dni temu pisaliśmy o śniętych rybach, jakie turyści zauważyli w stawach. Zabił je niski stan wody, brak tlenu i wysoka temperatura. Stawy wysychają.

– Od trzech lat nie spuszczamy wody na zimę, bo wiosną nie ma jej w strumieniu Świerszcz tyle by napełnić stawy. Od 2014 roku mała ilość opadów i wysokie temperatury nie powalają na odbudowę zasobów wodnych – tłumaczy Bogdan Radliński z RPN, który zajmuje się zintegrowanym monitoringiem środowiska przyrodniczego i co tydzień robi pomiary przepływu wody w strumieniu Świerszcz.

Dziś też rutynowo wybierze się nieopodal przecięcia strumienia z torami kolejowymi, w miejsce zwane Malowanym Mostem. To tu od wielu lat prowadzone są pomiary stanu wody. Jest jej już tak mało, że nie działają elektroniczne urządzenia.

– Muszę korzystać z młynka hydrometrycznego, który mierzy prędkość wody płynącej i obliczać ile litrów przepływa na sekundę – tłumaczy Radliński.

Turyści przyjechali i uciekli

Kompleks stawów znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego został założony na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku w miejscu gdzie były rozległe mokradła w dorzeczu strumienia Świerszcz. W 2002 roku, po przeprowadzonej renowacji, Stawy Echo to cztery zbiorniki, które kształtem przypominają te przedwojenne, pamiętające czasy Ordynacji Zamojskiej. Strumień Świerszcz, tak jak przed wojną, zaopatruje je w wodę. Z roku na rok coraz słabiej.

– Dla turystyki zwierzynieckiej brak Stawów Echo to będzie cios. Dla rodzin z dziećmi i w ogóle dla turystów wypoczynek nad wodą jest bardzo ważny. W zeszłym roku ze stawami było źle, w tym roku jest fatalnie. Już byli ludzie, którzy przyjechali, poszli nad Stawy Echo, po czym wrócili, wymeldowali się i pojechali do Krasnobrodu. A to dopiero początek sezonu – mówi Zbigniew Bednarski, którego córka jest właścicielką ośrodka o nazwie Echo. Rodzinna firma działa w centrum miasteczka dziesięć lat i może jednorazowo przenocować nawet 200 osób.

To już ostatni sezon

– W 2015 roku było sucho i gorąco. Następne dwa lata nie uzupełniły deficytu, a w 2018 była kolejna susza hydrologiczna. To jest przyroda, na to nie ma wpływu. W latach 80. była podobna sytuacja, ale o to by trzeba pytać starszych pracowników parku – dodaje Radliński, który z RPN związany od lat 90.

Pomiary są prowadzone od 1998 roku. Wynika z nich, że przez ostatnie 18 lat średni przepływ wody w Świerszczu to ponad 62 litry na sekundę. Ostatni pomiar majowy? 9 litrów na sekundę.

– Jak się skończą stawy, to wszystko się skończy. Turystów i tak jest coraz mniej – ocenia pani Daniela, właścicielka pokoi gościnnych „U Rudej”. – Dawniej ludzie przyjeżdżali na miesiąc, na dwa tygodnie. Teraz na dwa dni. Piękne stawy w lesie to była cała atrakcja. Ale teraz wody mało. Wszystko się pozmieniało – dodaje kobieta, która dobrze ponad piętnaście lat wynajmowała miejsca noclegowe. Dziś planuje, że tegoroczny sezon będzie ostatnim.

Cała nadzieja w śniegu

Bogdan Radliński pytany czy jest jakiś ratunek dla stawów mówi, że cała nadzieja w bardzo deszczowej jesieni i bardzo śnieżnej zimie. – Letnie deszcze nie podniosą poziomu zwierciadła wód podziemnych. A tylko to zmieni ilość wody zasilającej strumień i stawy – tłumaczy.

Od kilku lat na piaszczystej plaży znajdującej się przy stawach od strony Zwierzyńca działa strzeżone kąpielisko. Organizuje je samorząd dzierżawiący teren od parku. W tym roku sezon się już rozpoczął.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium