Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 września 2019 r.
8:39

Zwierzyniec: Stawy Echo to już nie stawy. Kąpielisko stało się rowem z wodą

253 22 A A
Stawy Echo dziś<br />
Stawy Echo dziś
(fot. AK)

– Od czasu naszej ostatniej rozmowy jest gorzej – tak pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego komentują sytuację Stawów Echo. Największy z czterech akwenów, przy którym jest plaża i było kąpielisko, nie jest już kałużą. Jest rowem z wodą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każdy, kto latem wybrał się do Zwierzyńca i poszedł nad Stawy Echo, zszokowany robił zdjęcia. Widok wysychającego stawu, który z miejsca wypoczynku i spacerów zmienia się w bajorko, naprawdę robił wrażenie.

O sprawie pisaliśmy już w czerwcu, u progu turystycznego sezonu.

– W 2015 roku było sucho i gorąco. Następne dwa lata nie uzupełniły deficytu, a w 2018 była kolejna susza hydrologiczna. To jest przyroda, na to nie ma wpływu. W latach 80. była podobna sytuacja, ale o to by trzeba pytać starszych pracowników parku – tłumaczył wówczas Bogdan Radliński z Roztoczańskiego Parku Narodowego, który zajmuje się zintegrowanym monitoringiem środowiska przyrodniczego i co tydzień robi pomiary przepływu wody w strumieniu Świerszcz. Bo woda ze Świerszcza zasila staw. Właściwie: zasilała. Na dwóch trzecich długości Świerszcz nie płynie. Wysechł.

Pomiary są prowadzone od 1998 roku. Wynika z nich, że przez ostatnie 18 lat średni przepływ wody w Świerszczu to ponad 62 litry na sekundę. Pomiar majowy - 9 litrów na sekundę.

– A teraz to 3 i pół litra. Tyle co dwie butelki wody mineralnej. Można powiedzieć, co kot napłakał – komentuje Przemysław Stachyra ze Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Ten rów z wodą na środku stawu, w normalnej sytuacji służył do spuszczania wody na zimę. Decyzją dyrekcji parku nie robimy tego od 2016 roku. Wiosną nie ma jej w strumieniu Świerszcz tyle, by ponownie napełnić stawy – dodaje.

Kompleks stawów znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego został założony na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku w miejscu gdzie były rozległe mokradła w dorzeczu strumienia Świerszcz. W 2002 roku, po przeprowadzonej renowacji, Stawy Echo to cztery zbiorniki, które kształtem przypominają te przedwojenne, pamiętające czasy Ordynacji Zamojskiej.

– Na 40 hektarów powierzchni stawów, lustro wody to może 10 hektarów? Najlepiej jest w najmniejszym stawiku, tam jest woda ale bardzo płytka. Może ma 50 cm głębokości. Staw powyżej największego - na jednej trzeciej powierzchni ma wodę, kolejny - na połowie – wylicza Stachyra.

Pytany o losy zwierząt mówi, że ptactwo wodne jakoś sobie radzi, nad wysychającymi stawami żyją łabędzie, łyski, perkozy. Niespodziewanie na bardzo niskim poziomie wody zyskały dziki, lisy i jenoty. Mogły się najeść ryb. Stawy od kilku lat nie były już zarybiane, ale jakieś ryby jeszcze pływały.

Fachowcy podkreślają, że jedynie mogą obserwować sytuację, robić dokumentację i prowadzić prace, które w efekcie zatrzymają wodę w stawach. Uszczelniony i oczyszczony został kanał, którym płynie woda ze Świerszcza. Teraz zaplanowano uszczelnianie mnichów. To budowle hydrotechniczne służące do piętrzenia i regulowania przepływu wody w stawach.

Meteorolodzy rozróżniają suszę meteorologiczną (dopływ wilgoci do danego obszaru spada poniżej stanu normalnego w danych warunkach klimatycznych), suszę rolniczą (wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie) i suszę hydrologiczną (przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych).

Pracownicy RPN, którzy monitorują poziom opadów, mówią już o suszy hydrologicznej.

Lato statystycznie

Według Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej tegoroczne lato było w Polsce ciepłe i suche.

• Temperatury czerwca na terenie Polski były znacznie powyżej normy. Najwyższą temperaturę czerwca, 38,2 st. C, odnotowano w Radzyniu.

• Upalny był również lipiec, z temperaturami powyżej normy na przeważającym obszarze Polski. Najgoręcej było we Włodawie, gdzie zanotowano 37,3 st. C.

• Z kolei sierpień pod względem temperatur na północnym wschodzie kraju był „powyżej normy”, a na pozostałym obszarze - „znacznie powyżej normy”.

• Obserwujemy niedobór opadów, bardzo niskie przepływy w rzekach i niski poziom wód gruntowych.

• Klimatolodzy sugerują, że kwestią czasu - będzie odnotowanie w Polsce temperatury maksymalnej, osiągającej 40 st. C lub wręcz tę wartość przekraczającej. Będą wysychały zbiorniki wodne.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Stawy Echo i ich okolice, w sierpniu. Zdjęcie zrobione z pokładu specjalnego samolotu przystosowanego do przelotu nad terenami chronionymi, w ramach projektu badawczego realizowanego przez RPN (fot. Przemysław Stachyra)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 09:46
+26
Ostatnio rozmawiałem z kilkoma urzędnikami gminnymi na wschodzie kraju i oni wszyscy zaprzeczają, że klimat się ociepla. Nie wiem jak ślepym trzeba być, ale zapatrzonym w pis, który nie widzi problemu, żeby nie widzieć to co się dzieje u nas.
Avatar
cfff / 26 września 2019 r. o 11:37
+18
Zdjęcie jest całkowicie nieaktualne. Stawy Echo nie istnieją. Co się dzieje. Piaseczno wyparowało. Nie ma bagien w Poleskim parku, we wrzesniu było tam calkiem sucho, na Czaharach ani grama wody, rosną olchy. Czemu ekolodzy milczą?
  Ekolodzy już od dawna bili na alarm. Np. GREENPEACE w 2008 roku, jedenaście lat temu, prowadziło akcję "Rzeka nie jest ściekiem" i mogliśmy tam przeczytać (link pod spodem), że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wodnych w Europie czy tez pisali w raporcie o ściekach z Warszawy płynących od stu lat(tyle sobie liczy kanalizacja Warszawy). OLEWANO ICH, śmiano się wtedy z ekologów, kpiono z nich, oskarżano o "terroryzm". Teraz kiedy rolnictwo w Polsce od kilku lat dostaje po tyłku, na polach jest suchy wiór zamiast gleby to w we wszystkich mediach punkt w punkt powtarzają to co już dawno temu ekolodzy. Nagle wyrośli jak spod ziemi publicyści, politycy i i nni macherzy, którzy wtedy OLEWALI temat zasobów wodnych kraju i  ich czystości i stali się wielkimi "ekologami" bijącymi na alarm o "katastrofie ekologicznej" ...OBŁUDA OBŁUDA i jeszcze raz OBŁUDA... greenpeace.org/archive-poland/pl/wydarzenia/polska/rzeka-nie-jest-ciekiem/
  Ekolodzy już od dawna bili na alarm. Np. GREENPEACE w 2008 roku, jedenaście lat temu, prowadziło akcję "Rzeka nie jest ściekiem" i mogliśmy tam przeczytać (link pod spodem), że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wodnych w Europie czy tez pisali w raporcie o ściekach z Warszawy płynących od stu lat(tyle sobie liczy kanalizacja Warszawy). OLEWANO ICH, śmiano się wtedy z ekologów, kpiono z nich, oskarżano o "terroryzm". Teraz kiedy rolnictwo w Polsce od kilku lat dostaje po tyłku, na polach jest suchy w... rozwiń
Avatar
Hgx / 26 września 2019 r. o 12:07
+13
Zobaczycie jak żywność pójdzie do góry .. robi się dramat i nikt nie wie co dalej z tym zrobić.
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 13:17
+11
"Czemu ekolodzy milczą?" - człowieku ogarnij się - parę protestów w sprawie kopalni węgla na Polesiu, petycje rozmaite. Czemu TY MILCZYSZ? Ekolodzy robią ile mogą, ale są przez rząd oczerniani i wyśmiewani jako ekoterroryści.
Avatar
Zostało tylko echo.. / 26 września 2019 r. o 11:02
+7
tydzien temu chodzilismy po dnie stawów echo, została tylko kałuża i kilka kaczek. To był bardzo smutny widok. Piękna plaża nad niczym... A w Izraelu powodzie
Avatar
smakosz / 26 września 2019 r. o 09:26
+7
szkoda aby z powodu braku wody lokalnie stanęła produkcja piwa Zwierzyniec
Avatar
Echo / 27 września 2019 r. o 11:42
+5
A gdzie są ekolodzy jak się leje szambo do Warszawy?
 Szambo leje się z, a nie do - Warszawy. 
Avatar
????? / 26 września 2019 r. o 11:10
+5
Zdjęcie jest całkowicie nieaktualne. Stawy Echo nie istnieją. Co się dzieje. Piaseczno wyparowało. Nie ma bagien w Poleskim parku, we wrzesniu było tam calkiem sucho, na Czaharach ani grama wody, rosną olchy. Czemu ekolodzy milczą?
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 09:06
+4
Stawy trzeba zasilić wodą z Wieprza.Odległość od rzeki ok 1200 m. W innym przypadku nie będzie stawów i oczywiście turystów w Zwierzyńcu.
Avatar
Mirko 84 / 29 września 2019 r. o 15:16
+3
Wielka szkoda odwiedzam Zwierzyniec regularnie co rok mały staw ale uroczy wielka szkoda.Może jakieś zasilanie głębinowe wiem że to park ale jakoś trzeba ratować sytuację bo miejsce zniknie z mapy turystycznej.
Avatar
Gosia / 1 października 2019 r. o 10:27
0
Daj jakiś link do tych informacji, chetnie poczytam. 
Avatar
Mirko 84 / 29 września 2019 r. o 15:20
-4
To prawda jak wycięto pierwsze drzewo w Puszczy Białowieskiej to się w sklepach skończyły łańcuchy do przykuwania do drzew ale jak Peowska Warszawa pływa w odchodach to cisza jak makiem zasiał.To nie są akolodzy tylko marionetki i to beznadziejne .
Avatar
Mirko 84 / 29 września 2019 r. o 15:16
+3
Wielka szkoda odwiedzam Zwierzyniec regularnie co rok mały staw ale uroczy wielka szkoda.Może jakieś zasilanie głębinowe wiem że to park ale jakoś trzeba ratować sytuację bo miejsce zniknie z mapy turystycznej.
Avatar
Gość / 28 września 2019 r. o 13:47
0
Rolniki nauczyły się podlewać uprawy, skądś wodę trzeba brać
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 14:08
+1
Poczytajcie w necie. Sytuacja hydro nie ma tu nic do rzeczy. Komuś zależy żeby to niestnialo i dopial swego...
Avatar
Echo / 27 września 2019 r. o 11:42
+5
A gdzie są ekolodzy jak się leje szambo do Warszawy?
 Szambo leje się z, a nie do - Warszawy. 
Avatar
Echo / 27 września 2019 r. o 11:40
-1
A jakby ten rurociąg z Warszawy przedłużyć i zrobić obieg zamknięty powrót z roztocza wierszem do wisly
[powrót z Roztocza Wieprzem do Wisły] A poza tym - to fikcja. 
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 23:43
-2
To nie jest strona z majnkraftem ?
Avatar
Ppp / 26 września 2019 r. o 15:52
-16
A gdzie są ekolodzy jak się leje szambo do Warszawy?
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 13:17
+11
"Czemu ekolodzy milczą?" - człowieku ogarnij się - parę protestów w sprawie kopalni węgla na Polesiu, petycje rozmaite. Czemu TY MILCZYSZ? Ekolodzy robią ile mogą, ale są przez rząd oczerniani i wyśmiewani jako ekoterroryści.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych
galeria

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych

Kolejna grupa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wznowiła dzisiaj zajęcia w trybie stacjonarnym. Mimo trwającej pandemii, uczelnia tłumaczy, że jest to konieczne do skutecznego kształcenia.

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego
4 grudnia 2020, 10:00
galeria
film

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Lublinie startuje z nowym nieszablonowym projektem tanecznym realizowanym w przestrzeni miasta, ukazującym różne oblicza Lublina. Inicjatywa "MY.WY.ARTYŚCI" zostanie zaprezentowana w grudniu w formie online na Facebooku Teatru.

Grom Kąkolewnica stracił fotel lidera bialskiej okręgówki na rzecz Unii Żabików

Grom Kąkolewnica stracił fotel lidera bialskiej okręgówki na rzecz Unii Żabików

Dopiero ostatni mecz rundy jesiennej pomiędzy Unią Żabików i Gromem Kąkolewnica ustalił ostateczną kolejność na podium. Ekipa z Żabikowa, niczym wytrawny bokser, zadała liderowi dwa ciosy, które sprawiły, że to właśnie podopieczni trenera Artura Dadasiewicza wskoczyli na pierwsze miejsce w klasyfikacji.

Głuche telefony w jednej części Lublina. Orange zaprzecza awarii, ale podaje możliwe wyjaśnienie
Alarm 24

Głuche telefony w jednej części Lublina. Orange zaprzecza awarii, ale podaje możliwe wyjaśnienie

Od kilku dni niektórzy mieszkańcy lubelskiego Czechowa narzekają na jakość połączeń w sieci Orange. – Bo właściwie ich nie ma. Nigdzie nie można się dodzwonić – mówią. Co na to operator?

Lublin: Zmiany na Diamentowej później niż zakładano

Lublin: Zmiany na Diamentowej później niż zakładano

Zapowiadane na dzisiaj zwężenie ul. Diamentowej zostało przełożone na czwartek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.