Tomografia komputerowa i komórki macierzyste w endodoncji, stany patologiczne w jamie ustnej, nowe koncepcje walki z próchnicą. To tylko niektóre wątki zaczynającej się jutro międzynarodowej konferencji.
Jest ona połączona z obchodami 45-lecia Oddziału Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego.
– W związku z tak ważnym dla nas jubileuszem wybraliśmy najważniejsze kwestie dotyczące wyzwań i przyszłości współczesnej stomatologii – mówi o XII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej” dr hab. n. med. Barbara Tymczyna-Borowicz, prodziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Bardzo aktualnym tematem jest tomografia komputerowa w endodoncji. Musimy reagować na bieżąco na nieprawdziwe informacje na temat leczenia kanałowego, które rozpowszechniają producenci implantów. Próbują je dyskredytować argumentując, że nie ma dość precyzyjnych metod leczenia. Chodzi oczywiście o promowanie w ten sposób implantów. Tymczasem możliwości obrazowania i sprzęt, którym teraz dysponujemy umożliwiają nam bardzo precyzyjne leczenie.
Przyszłością endodoncji są komórki macierzyste. – Komórki macierzyste są w stanie odtworzyć i przywrócić funkcje życiowe zęba. Wszczepia się je w miejsce po usunięciu miazgi, która naturalnie wypełnia kanały zębowe. Komórki wytwarzają tkankę miazgopodobną i tym samym wypełniają to miejsce żywą materią, co do tej pory nie było możliwe – tłumaczy dr Tymczyna-Borowicz. – Kolejną ważną kwestią są stany patologiczne jamy ustnej. Stomatolog na podstawie stanu jamy ustnej jest w stanie ocenić nie tylko nieprawidłowości stomatologiczne, ale też ryzyko czy pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych. Pełnimy często funkcję lekarza pierwszego kontaktu. Stomatolog podczas wizyty jest w stanie zdiagnozować nieprawidłowości i skierować pacjenta na badania.
O nowych koncepcjach walki z próchnicą i małoinwazyjnej stomatologii opowie z kolei krajowa konsultant w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją prof. Agnieszka Mielczarek.
W konferencji wezmą udział specjaliści z Lublina oraz uczelni medycznych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Łodzi, a także z Gruzji i Bułgarii.