Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

5 grudnia 2008 r.
18:20
Edytuj ten wpis

Badanie to jeszcze nie wyrok

0 1 A A

Rozmowa z prof. Jerzym Kowalczykiem, kierownikiem Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK w Lublinie, jednym z twórców programu
"NIE nowotworom u dzieci”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Polsce tylko u 8% chorych dzieci wykrywa się nowotwory we wczesnym stadium. Profilaktyczne badania USG, prowadzone w ramach kampanii "NIE nowotworom u dzieci”, mają to zmienić.

• Apeluje pan, by badać małe dzieci. Dlaczego, skoro nic im nie dolega?
- Często spotykamy się z takim podejściem. To poważny problem. W programie profilaktycznych badań USG chodzi przede wszystkim o wczesne wykrycie wad, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych chorób. Zmian, które mogą być podłożem raka. Nie oczekujemy, że w ramach danej akcji rozpoznamy określoną ilość nowotworów. Niemniej jednak, na ponad 6 tys. przebadanych dzieci, u 20% stwierdzamy różnego rodzaju zmiany. Najczęściej dotyczą one węzłów chłonnych, tarczycy i jamy brzusznej.

• Czyli - badanie to nie wyrok…

- Absolutnie nie! Nie ma się czego bać. Nawet, jeśli wykryjemy zmiany nowotworowe, to nie jest za późno. Możemy pomóc niemal wszystkim pacjentom we wczesnym stadium choroby. Wyleczalność najpopularniejszych nowotworów, jak chłoniaki i białaczki, sięga 90%. W późniejszych stadiach jest znacznie trudniej. Szansa na skuteczne wyleczenie w trzecim lub czwartym stadium, to ok. 60%.

• Jednak większość małych pacjentów zbyt późno trafia do specjalisty.

- Rzeczywiście. Wykrywalność we wczesnych stadiach jest u nas znacznie niższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Tymczasem nowotwór u dzieci, a nowotwór u dorosłych to dwie różne sprawy. U dzieci rozwija się bardzo szybko. Często możemy zaobserwować, jak guz rośnie z dnia na dzień. Co ważne, choroba w początkowym stadium przebiega bez zewnętrznych objawów. Przykładowo, nawet jeśli jedna nerka nie pracuje normalnie, to druga przejmie jej funkcje. Bez odpowiednich badań tego nie wykryjemy.

• Na co więc mają zwracać uwagę rodzice?

- Na nagłe zmiany w zachowaniu dziecka. Coś, czego wcześniej nie obserwowali. Sygnałem alarmowym mogą być bóle głowy, brzucha, czy długo utrzymująca się gorączka. Najczęściej są to objawy typowe dla zwykłych infekcji. Trzeba się więc zgłosić do lekarza rodzinnego. Jeśli podjęte leczenie nie daje rezultatów, czas na specjalistyczne badania.

• Zwykle kończy się na zmianie podawanych leków…

- Bywa z tym różnie. Na studiach program z onkologii jest niedostateczny. Dlatego wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda szkolimy internistów, pediatrów, lekarzy POZ, specjalistów. Chcemy, by wiedzieli, jak się zachować, żeby w pewnych sytuacjach wzięli pod uwagę możliwość zmian nowotworowych. Przeszkoliliśmy już ponad 1500 lekarzy - i to z dobrym skutkiem. Są spore zmiany.

• Z drugiej strony - sześć tysięcy przebadanych dzieci w skali kraju, to niewiele.

- Skromnie, ale taka jest przepustowość ambulansu, używanego do badań. To jedyna tego typu jednostka w kraju. Ma dwa gabinety, dokładne badanie USG zajmuje ok. pół godziny. Nawet gdyby pracował przez 12 godzin dziennie, uda się w tym czasie przebadać 50-60 dzieci.

• Takie akcje nie mogą więc radykalnie zmienić sytuacji…

- W całym kraju jest 18 referencyjnych ośrodków onkologicznych. W dużych miastach nie ma większego problemu z dostępem do badań. W mniejszych miejscowościach jest już znacznie gorzej. By skutecznie prowadzić badania przesiewowe, trzeba stworzyć sieć placówek. Lubelszczyzna potrzebuje czterech. W każdej powinien być odpowiedni aparat USG i specjaliści przeszkoleni pod kątem badań onkologicznych. Trzeba stworzyć jeden standard. Tylko wtedy takie badania będą miały sens.

• To zapewne program na kolejne lata?

- Niekoniecznie. Możliwe, że już w przyszłym roku uda się kupić potrzebną aparaturę USG. Trafiłaby ona do ośrodków w całym regionie, pod warunkiem, że będzie używana tylko do badań profilaktycznych dzieci. Rozmawiamy w tej sprawie z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Wszystko jest na dobrej drodze.

Bo na pomoc państwa nie można liczyć?…

- Nie, a szkoda, bo byłoby to opłacalne. W tej chwili na onkologię brakuje pieniędzy. Kontrakty z NFZ są za skromne wobec potrzeb. Dzięki badaniom profilaktycznym można leczyć więcej pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Terapia w trzecim czy czwartym stadium jest znacznie bardziej inwazyjna i kosztowna. Mówię nie tylko o chemioterapii. Chodzi przede wszystkim o leczenie wspomagające, które zabezpiecza pacjenta przed infekcjami. Po chemii są one śmiertelnie groźne.

Pozostałe informacje

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium