Jednym z takich pierwszych testów zaufania dla rodziców i córek może być okazanie młodej kobiecie wsparcia przy rozpoczęciu przez nią aktywności seksualnej, a co za tym idzie, doborze odpowiedniej antykoncepcji.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Dobrym wstępem do rozmowy o aktywności seksualnej z nastoletnią córką jest pierwsza wizyta u ginekologa, która - jeśli wcześniej nie ma innych zdrowotnych wskazań - zawsze powinna odbyć się przed rozpoczęciem współżycia.
Dziewczyny często wolą pierwsze konsultacje ginekologiczne odbywać u kobiety. Tę kwestię również należy uwzględnić.
– Wnioski z wizyty są przekazywane zarówno pacjentce, jak i rodzicowi – mówi ekspert programu Zdrowa ONA, ginekolog prof. Grzegorz Jakiel.
Liczba mitów o zapobieganiu ciąży krążących wśród młodych może przerażać. Dlatego tego tematu również nie można pozostawić samemu sobie. Rodzic czy opiekun musi uczulić dziecko na konsekwencje płynące z bezrefleksyjnego postępowania i uzmysłowić, że decyzja o rozpoczęciu życia seksualnego powinna być podjęta świadomie.
O szczegółowe wyjaśnienie nastolatkowi mechanizmów działania różnego typu metod antykoncepcyjnych można zwrócić się do specjalisty. Warto jednak wiedzieć, że 16-latka może sama pójść do ginekologa i poprosić go o przepisanie środków antykoncepcyjnych, jednak wydanie recepty musi odbyć się za zgodą rodzica.
Jedną z metod antykoncepcji polecaną młodym kobietom są tabletki antykoncepcyjne. Ich bezpieczne stosowanie jest możliwe u dziewczyn, które osiągnęły dojrzałość hormonalną (najczęściej 2–3 lata od pojawienia się pierwszej miesiączki), jednak nie przed 16. rokiem życia. Ich zaletami są przede wszystkim wysoka skuteczność (0,2 – 0,5 według wskaźnika Pearla), wygoda i łatwość stosowania.
Młode pacjentki muszą być jednak świadome, że ich skuteczność zależy od samodyscypliny w ich przyjmowaniu. Zdarza się, że nastolatki przyjmują tabletki antykoncepcyjne nie ze względu na chęć rozpoczęcia współżycia, ale dlatego, że np. borykają się z bolesnymi miesiączkami czy zaburzeniami równowagi hormonalnej, które powodują trądzik. W takim przypadku należy wybrać tabletki o silnym działaniu antyandrogenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych.
Kolejną metodą antykoncepcji odpowiednią dla nastolatków są prezerwatywy, które nie tylko zabezpieczają przed ciążą, ale też chronią przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Ich zaletami jest też powszechna dostępność i łatwość stosowania. Niestety mają one niską skuteczność (3,0 – 14,0 wg wskaźnika Pearla), dlatego rodzic powinien wytłumaczyć córce, że muszą być używane razem ze środkami chemicznymi, dostępnymi bez recepty w formie pigułek, pianek czy żeli.
Źródło: Zdrowa ONA
Rodzicu, rozmawiaj!
Rodzice często odkładają rozmowę z córką na tematy związane z seksem i antykoncepcją, ponieważ wydaje im się, że jest jeszcze za wcześnie, że taka rozmowa tylko wywoła nieodpowiednie zachowania i przyspieszy inicjację seksualną. Tymczasem okazuje się, że dzieci bardzo wcześnie zdobywają informacje o sferze seksualnej, niestety z nieodpowiednich źródeł. Jak pokazują badania swoją wiedzę czerpią głównie od kolegów i z Internetu.
Jednak bardzo często nastolatki, których rodzice prowadzili z nimi otwartą komunikacje na temat seksu, podejmują decyzje o rozpoczęciu współżycia świadomie, dbają o bezpieczeństwo i rzadziej zmieniają partnerów.