Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 kwietnia 2018 r.
21:12

Dostali bransoletki, które będą nosić przez całą dobę. 135 osób przystąpiło do projektu

0 16 A A

Czarna opaska z czerwonym guzikiem. Przyciśniecie tego guzika jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. W środę 135 osób z powiatu kraśnickiego otrzymało urządzenia, które mogą uratować im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy pierwsi w województwie lubelskim i cieszę się, że to może być projekt, który zapoczątkuje nową erę w medycynie. Odciąży nieco szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, ale da też poczucie bezpieczeństwa seniorom i ich dzieciom. A to dlatego, że dzięki tej opasce, która reaguje na upadki, na utratę przytomności, osoby samotne otrzymają szybko pomoc. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki. Powiat, którym kieruje, wspólnie z dziewięcioma gminami realizuje unijny projekt „Czerwony Guzik Życia”.

– Powiat kraśnicki jest liderem tego projektu – zaznacza Andrzej Kloc z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Po tym, jak powiat złożył wniosek, informacja szybko się rozeszła. O opasce życia była też mowa na konwencie starostów. Inne samorządy też zaczęły składać podobne wnioski.

Seniorzy

W projekcie „Czerwony Guzik Życia” bierze udział 135 osób. Pochodzą praktycznie z całego powiatu kraśnickiego, z wyjątkiem Kraśnika, ponieważ to miasto jako jedyne z powiatu do projektu nie przystąpiło.
Rekrutację do projektu prowadziły ośrodki pomocy społecznej. 

– Projekt zakładał, aby wśród tych osób były osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, w większości kobiety – wylicza Katarzyna Michalczewska ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, kierownik projektu „Czerwony Guzik Życia”. – Większość tych osób, tak jak projekt zakładał, pochodzi z terenów wiejskich.

W środę w Kraśniku oficjalnie rozpoczęto realizację tego 2-letniego projektu. Seniorzy otrzymali urządzenia i dowiedzieli się jak one działają. – Dziś osoby te są o wiele bardziej bezpieczne niż jeszcze wczoraj – podkreśla starosta kraśnicki. – Mam dużą nadzieję, że będziemy dalej rozwijać ten projekt. Liczę też na to, że będziemy udoskonalać urządzenia, które seniorzy otrzymali, że dojdą dodatkowe funkcje jak np. pomiar ciśnienia tętniczego.

Guzik życia

Zestawy, które w środę otrzymali seniorzy z powiatu kraśnickiego składają się ze smartfona i bransoletki, którą nosi się całą dobę. – Te zestawy mają zabezpieczyć osoby starsze przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi – wyjaśnia Rafał Kopeć z firmy ZETO-Rzeszów, która dostarczyła urządzenia. – Dzięki tym urządzeniom, zwłaszcza opasce, którą osoby uczestniczące w projekcie będą nosić na nadgarstku, będzie możliwe wezwanie pomocy. Stanie się tak w momencie naciśnięcia przycisku. Telefon tak naprawdę jest potrzebny do tego, aby z taką osobą się skontaktować. Po rozmowie na miejsce jest wysyłana karetka pogotowie lub ewentualnie do seniora udaje się koordynator lokalny, który będzie mógł zareagować w konkretnej sytuacji.

A jeśli nikt telefonu nie odbierze? – Wtedy z automatu jest powiadamiany koordynator bądź wysyłana jest karetka – wyjaśnia Kopeć.

Centrum w Krakowie

Sygnały są odbierane w centrum medycznym w Krakowie. – Te urządzenia są na tyle inteligentne, że są z Krakowa od razu namierzone i natychmiast wiadomo, czyje urządzenie wezwało pomoc – opisuje dr Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku, pomysłodawca projektu „Czerwony Guzik Życia”. – W centrum pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Osoby te mają non stop podgląd na mapę, na której są wyświetlane zgłoszenia – opisuje Kopeć.

– Osoby, które pracują w centrum w Krakowie kontaktują się z opiekunami tych osób lub rodziną albo z ratownictwem medycznym i tym osobom jest natychmiast wzywana pomoc – dodaje dyrektor Kos. – Dzięki temu osoby starsze czują się bezpieczniej. Wiedzą, że mają takie urządzenie, które w razie pilnej sprawy pomogą im skontaktować się ze służbami medycznymi.

W systemie, do którego mają dostęp zarówno ratownicy z Krakowa, jak też koordynatorzy lokalni mogą znaleźć się informacje dotyczące m.in. stanu zdrowia danej starszej osoby, na co choruje i jakie leki przyjmuje. – Ratownik ma dostęp do takich informacji i może podjąć odpowiednie decyzje – dodaje Kopeć.

Zofia Pawłocka, mieszkanka gminy Dzierzkowice, 78 lat

– O programie dowiedziałam się w ośrodku zdrowia. Spodobała mi się ta propozycja. Mieszkam sama, choć rodzinę mam w pobliżu. Z tym urządzeniem na pewno będę czuła się bezpieczniej. Myślę, że moja rodzina również.

Krzysztof Kołtun, mieszkaniec gminy Wilkołaz, 69 lat

– Moja żona pracowała kiedyś w urzędzie gminy i tam się o tym programie dowiedziała. Ja choruję od wielu lat na serce. Mieszkam razem z żoną. Myślę, że z przyzwyczajeniem się do bransoletki nie będzie problemu. A czy to urządzenie zda egzamin? Zobaczymy.

Zofia Mazurek, mieszkanka gminy Gościeradów, 80 lat

– Kiedy pracowałam w Londynie, spotkałam się z podobnym urządzeniem. Nosiły je starsze osoby. To był telefon z czerwonym guzikiem. Niektórzy mieli też takie wisiorki z guzikiem. Dlatego bardzo się cieszę, że i ja doczekałam się takich czasów, że również w naszym krają są takie urządzenia dostępne.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium