Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 kwietnia 2018 r.
21:12

Dostali bransoletki, które będą nosić przez całą dobę. 135 osób przystąpiło do projektu

0 16 A A

Czarna opaska z czerwonym guzikiem. Przyciśniecie tego guzika jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. W środę 135 osób z powiatu kraśnickiego otrzymało urządzenia, które mogą uratować im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy pierwsi w województwie lubelskim i cieszę się, że to może być projekt, który zapoczątkuje nową erę w medycynie. Odciąży nieco szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, ale da też poczucie bezpieczeństwa seniorom i ich dzieciom. A to dlatego, że dzięki tej opasce, która reaguje na upadki, na utratę przytomności, osoby samotne otrzymają szybko pomoc. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki. Powiat, którym kieruje, wspólnie z dziewięcioma gminami realizuje unijny projekt „Czerwony Guzik Życia”.

– Powiat kraśnicki jest liderem tego projektu – zaznacza Andrzej Kloc z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Po tym, jak powiat złożył wniosek, informacja szybko się rozeszła. O opasce życia była też mowa na konwencie starostów. Inne samorządy też zaczęły składać podobne wnioski.

Seniorzy

W projekcie „Czerwony Guzik Życia” bierze udział 135 osób. Pochodzą praktycznie z całego powiatu kraśnickiego, z wyjątkiem Kraśnika, ponieważ to miasto jako jedyne z powiatu do projektu nie przystąpiło.
Rekrutację do projektu prowadziły ośrodki pomocy społecznej. 

– Projekt zakładał, aby wśród tych osób były osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, w większości kobiety – wylicza Katarzyna Michalczewska ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, kierownik projektu „Czerwony Guzik Życia”. – Większość tych osób, tak jak projekt zakładał, pochodzi z terenów wiejskich.

W środę w Kraśniku oficjalnie rozpoczęto realizację tego 2-letniego projektu. Seniorzy otrzymali urządzenia i dowiedzieli się jak one działają. – Dziś osoby te są o wiele bardziej bezpieczne niż jeszcze wczoraj – podkreśla starosta kraśnicki. – Mam dużą nadzieję, że będziemy dalej rozwijać ten projekt. Liczę też na to, że będziemy udoskonalać urządzenia, które seniorzy otrzymali, że dojdą dodatkowe funkcje jak np. pomiar ciśnienia tętniczego.

Guzik życia

Zestawy, które w środę otrzymali seniorzy z powiatu kraśnickiego składają się ze smartfona i bransoletki, którą nosi się całą dobę. – Te zestawy mają zabezpieczyć osoby starsze przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi – wyjaśnia Rafał Kopeć z firmy ZETO-Rzeszów, która dostarczyła urządzenia. – Dzięki tym urządzeniom, zwłaszcza opasce, którą osoby uczestniczące w projekcie będą nosić na nadgarstku, będzie możliwe wezwanie pomocy. Stanie się tak w momencie naciśnięcia przycisku. Telefon tak naprawdę jest potrzebny do tego, aby z taką osobą się skontaktować. Po rozmowie na miejsce jest wysyłana karetka pogotowie lub ewentualnie do seniora udaje się koordynator lokalny, który będzie mógł zareagować w konkretnej sytuacji.

A jeśli nikt telefonu nie odbierze? – Wtedy z automatu jest powiadamiany koordynator bądź wysyłana jest karetka – wyjaśnia Kopeć.

Centrum w Krakowie

Sygnały są odbierane w centrum medycznym w Krakowie. – Te urządzenia są na tyle inteligentne, że są z Krakowa od razu namierzone i natychmiast wiadomo, czyje urządzenie wezwało pomoc – opisuje dr Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku, pomysłodawca projektu „Czerwony Guzik Życia”. – W centrum pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Osoby te mają non stop podgląd na mapę, na której są wyświetlane zgłoszenia – opisuje Kopeć.

– Osoby, które pracują w centrum w Krakowie kontaktują się z opiekunami tych osób lub rodziną albo z ratownictwem medycznym i tym osobom jest natychmiast wzywana pomoc – dodaje dyrektor Kos. – Dzięki temu osoby starsze czują się bezpieczniej. Wiedzą, że mają takie urządzenie, które w razie pilnej sprawy pomogą im skontaktować się ze służbami medycznymi.

W systemie, do którego mają dostęp zarówno ratownicy z Krakowa, jak też koordynatorzy lokalni mogą znaleźć się informacje dotyczące m.in. stanu zdrowia danej starszej osoby, na co choruje i jakie leki przyjmuje. – Ratownik ma dostęp do takich informacji i może podjąć odpowiednie decyzje – dodaje Kopeć.

Zofia Pawłocka, mieszkanka gminy Dzierzkowice, 78 lat

– O programie dowiedziałam się w ośrodku zdrowia. Spodobała mi się ta propozycja. Mieszkam sama, choć rodzinę mam w pobliżu. Z tym urządzeniem na pewno będę czuła się bezpieczniej. Myślę, że moja rodzina również.

Krzysztof Kołtun, mieszkaniec gminy Wilkołaz, 69 lat

– Moja żona pracowała kiedyś w urzędzie gminy i tam się o tym programie dowiedziała. Ja choruję od wielu lat na serce. Mieszkam razem z żoną. Myślę, że z przyzwyczajeniem się do bransoletki nie będzie problemu. A czy to urządzenie zda egzamin? Zobaczymy.

Zofia Mazurek, mieszkanka gminy Gościeradów, 80 lat

– Kiedy pracowałam w Londynie, spotkałam się z podobnym urządzeniem. Nosiły je starsze osoby. To był telefon z czerwonym guzikiem. Niektórzy mieli też takie wisiorki z guzikiem. Dlatego bardzo się cieszę, że i ja doczekałam się takich czasów, że również w naszym krają są takie urządzenia dostępne.

Pozostałe informacje

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zoastał zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium