Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 lutego 2019 r.
15:06

Grypa atakuje w woj. lubelskim. "Powikłania są coraz częstsze i coraz poważniejsze"

0 8 A A

Już 40 tysięcy zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne zanotował od początku roku lubelski sanepid. Ze względu na ciężkie powikłania coraz więcej pacjentów trafia do szpitali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zbliżamy się do szczytu sezonu grypowego. W styczniu mieliśmy 28 tysięcy zachorowań, w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich tylko o ok. tysiąc więcej – informuje Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Od początku tego roku w województwie lubelskim zanotowaliśmy 40 tys. zachorowań. W pierwszym tygodniu lutego było ich aż 12 tys.

W województwie lubelskim nie było dotychczas żadnego przypadku śmiertelnego. W kraju zanotowano natomiast już 22 zgony, w tym aż 15 w pierwszym tygodniu lutego. – Powikłania są coraz częstsze i coraz poważniejsze. Tylko w pierwszym tygodniu lutego do szpitali w całym województwie trafiły 83 osoby. Większość z poważnymi powikłaniami układu oddechowego – mówi Nikiel. – To przede wszystkim osoby po 60. roku życia, które obok dzieci do czterech lat należą do grupy osób najbardziej narażonych nie tylko na zachorowanie, ale też na poważne powikłania.

>>> Nowa klinika w centrum Lublina przyjęła pierwszych pacjentów

Ale narażeni są nie tylko seniorzy i dzieci. – Nasz ośrodek ma inne doświadczenia. Trafiają do nas młodzi ludzie w wieku między 30. a 50. rokiem życia w stanie zagrożenia życia. To przeważnie mężczyźni, którzy nie mieli żadnych poważnych chorób towarzyszących – mówi dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie, w ramach której działa ośrodek ECMO.

Trzy aparaty ECMO (sztuczne płuco-serce, które przepompowuje krew pacjenta, dzięki czemu do krwiobiegu wraca już natleniona) pracują w lubelskim ośrodku bez przerwy.

– Ratujemy pacjentów, którzy z powodu poważnych powikłań układu oddechowego (najczęściej ostrego zapalenia płuc), nie przeżyliby bez podłączenia do tego aparatu – mówi Czuczwar. – W ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy aż ośmiu takich pacjentów. Przypadki były podobne – zaczynali leczyć się domowymi sposobami, potem trafiali do lekarza rodzinnego i w pewnym momencie, z niewiadomych przyczyn, dochodziło do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia i konieczne było leczenie na intensywnej terapii.

>>> Sześć leków na przeziębienie wycofanych z obrotu. GIF wydał ostrzeżenie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kol90 / 13 lutego 2019 r. o 18:56
Ludzie nie mają czasu aby chodzić po lekarzach i sami się leczą. Zamiast wypocić się i do końca wyleczyć jak najszybciej wracają do pracy. U prywaciarza krzywo patrzą na branie L4.
Avatar
Cejrowski z Arizony / 13 lutego 2019 r. o 20:35
KOCHANI MOI ! ZAMIAST LATAĆ NA WCZASY DO CIEPŁYCH LATEM MUSICIE TO ROBIĆ W STYCZNIU LUTYM !!!!!! ŁAPAĆ CIEPŁO, SŁOŃCE I RADOŚĆ ZIMĄ!!!!  TO NAJLEPSZA NATURALNA SZCZEPIONKA  !!!
Avatar
dom / 13 lutego 2019 r. o 18:58
cóż leczenie grypy przede wszystkim jest objawowe, także zamiast łapać coś w kolejce u lekarza trzeba wygrzać się w domu
Avatar
ktosik / 13 lutego 2019 r. o 16:38
Już prawie uwierzyłam, że sanepid troszczy się o nasze zdrowie. Co do plac, to prace można zmienić, a sanepid jest tak potrzebny jak dziura w moście. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2019 r. o 16:18
Sanepid niech w końcu zacznie płacić godne wynagrodzenia pracownikom za pracę a nie daje jałmużnę wystarczająca na miskę ryżu
Avatar
gość / 13 lutego 2019 r. o 16:59
Artykuł sponsorowany przez SANEPID. Zima się powoli kończy a tu w magazynach jeszcze tyle niesprzedanych ,,szczepionek,, i może nie być premii za wykonanie planu sprzedaży. Coraz mniej jeleni daje się nabrać na te ,,szczepionki,,.
Avatar
Kjhgfdt / 13 lutego 2019 r. o 19:18
Człowiek zaszczepiony na grypę cudowną szepionka  6 razy bardziej zaraża wirusem niż chory 
Avatar
duzek / 13 lutego 2019 r. o 17:45
do ktosik-jezelu puzdowce stać płacić za pieprzenie się i rozmnażanie po 500+ i emeryturę+ to łaski nie robią jak będą płacić za pracę, klepać bachory też nie musowo jak się nie ma pieniędzy, dociera baranie to do ciebie
Avatar
Cejrowski z Arizony / 13 lutego 2019 r. o 20:35
KOCHANI MOI ! ZAMIAST LATAĆ NA WCZASY DO CIEPŁYCH LATEM MUSICIE TO ROBIĆ W STYCZNIU LUTYM !!!!!! ŁAPAĆ CIEPŁO, SŁOŃCE I RADOŚĆ ZIMĄ!!!!  TO NAJLEPSZA NATURALNA SZCZEPIONKA  !!!
Avatar
Kjhgfdt / 13 lutego 2019 r. o 19:18
Człowiek zaszczepiony na grypę cudowną szepionka  6 razy bardziej zaraża wirusem niż chory 
Avatar
dom / 13 lutego 2019 r. o 18:58
cóż leczenie grypy przede wszystkim jest objawowe, także zamiast łapać coś w kolejce u lekarza trzeba wygrzać się w domu
Avatar
kol90 / 13 lutego 2019 r. o 18:56
Ludzie nie mają czasu aby chodzić po lekarzach i sami się leczą. Zamiast wypocić się i do końca wyleczyć jak najszybciej wracają do pracy. U prywaciarza krzywo patrzą na branie L4.
Avatar
duzek / 13 lutego 2019 r. o 17:45
do ktosik-jezelu puzdowce stać płacić za pieprzenie się i rozmnażanie po 500+ i emeryturę+ to łaski nie robią jak będą płacić za pracę, klepać bachory też nie musowo jak się nie ma pieniędzy, dociera baranie to do ciebie
Avatar
gość / 13 lutego 2019 r. o 16:59
Artykuł sponsorowany przez SANEPID. Zima się powoli kończy a tu w magazynach jeszcze tyle niesprzedanych ,,szczepionek,, i może nie być premii za wykonanie planu sprzedaży. Coraz mniej jeleni daje się nabrać na te ,,szczepionki,,.
Avatar
ktosik / 13 lutego 2019 r. o 16:38
Już prawie uwierzyłam, że sanepid troszczy się o nasze zdrowie. Co do plac, to prace można zmienić, a sanepid jest tak potrzebny jak dziura w moście. 
Avatar
Gość / 13 lutego 2019 r. o 16:18
Sanepid niech w końcu zacznie płacić godne wynagrodzenia pracownikom za pracę a nie daje jałmużnę wystarczająca na miskę ryżu
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

Dwóch nastolatków włamało się do zakładu wulkanizacyjnego w Parczewie. Ukradli 45 tys. zł. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jeden z nich okradł własnego wujka.

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza w niedzielę, o godzinie 14.45.

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym
3 lutego 2023, 19:00

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka 18) zaprasza na pokazy przedstawienia "Chopcy z Roosvelta" Teatru Nowego z Zabrza. Spektakl będzie można zobaczyć 3 lutego o godz. 19 i 4 lutego o godz. 17.

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

– Już niejednokrotnie okazaliście nam zaufanie i wsparcie – doceniają twórcy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, którzy zbierają fundusze by móc kontynuować działalność i utrzymać siedzibę na skraju osiedla projektowanego przez Zofię i Oskara Hansen.

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

W weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizować będą na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Będzie to tym samym inauguracja zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich. Naszą kadrę reprezentować będzie pięciu zawodników

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu? To możliwe i do tego wstęp „co łaska”. Tym razem, w Czosnówce pod Białą Podlaską wystąpi Patryk Pietrzak.

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Jest długi i niskopodłogowy. Do tego ma półhybrydowy napęd. To nowy autobus Solaris, który właśnie wyjechał na bialskie ulice.

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!