Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 listopada 2008 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Jak wykrywa się raka

0 0 A A

Coś cię boli, idziesz do lekarza. Tam człowiek w białym fartuchu mówi, że trzeba zrobić biopsję, pobrać kawałek tkanki i wysłać do badania. Myślisz sobie - no dobrze, ale co się dzieje z tą tkanką? Gdzie oni ją wysyłają?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po kilku dniach jest wynik. Lekarz z uśmiechem na twarzy mówi, że wszystko jest w porządku, że nie wykrył żadnych "złych” zmian. Lub wręcz przeciwnie, mówi, że coś jest nie tak…

Najmniejsza część

Pobrana tkanka trafia do pracowni patomorfologii. Tam sztab specjalistów zagląda do najmniejszej części naszego ciała. Do wnętrza komórki. Tylko tu można zobaczyć czy nie mamy raka, czy nie zaatakowały nas jakieś wirusy. Na podstawie rozpoznania patomorfologicznego lekarz, który pobrał tkankę, może podjąć szczegółową ścieżkę leczenia. Bo jak mówią patomorfolodzy: "Nie ma dwóch takich samych osób, dwóch takich samych chorób. Każdy jest inny, dla każdego jest inne lekarstwo”.

Nie wystarczy wrzucić

Zakład Patomorfologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego to jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych w kraju. Materiał, który trafia do zakładu, musi być najpierw przygotowany do badania. - Wszystko to trwa dość długo - wyjaśnia prof. Elżbieta Korobowicz, kierownik Katedry i Zakładu Patomorfologii Klinicznej UM.

- Niestety, niektórzy myślą, że wrzuca się fragment tkanki do maszyny, a po chwili drukuje ona wynik. Tkanka musi być pokrojona i musi przejść przez długi proces "obróbki”. Bo nie da się włożyć wycinka tkanki pod mikroskop. A w każdym razie w ten sposób nie zobaczymy tego, na czym nam zależy.

0,2 lepsze niż 0,4

Specjaliści ręcznie wycinają odpowiedniej wielkości skrawek. Ten trafia do pojemniczka, który wędruje do pokoju obok. Tam jest parafinowany i jeszcze raz krojony. Jednak to krojenie, to już wyższa szkoła jazdy. Grubość przygotowanego preparatu nie przekracza 0,4 mm, a zazwyczaj kroi się go na grubość 0,2 mm. Tak przygotowanego materiału nie można jeszcze włożyć pod mikroskop.

Trzeba go odbarwić, odparafinować i prześwietlić. Zazwyczaj na noc trafia on do autotechnikonu, w którym po kolei przechodzi do kolejnych pojemników z odczynnikami. Zanurzony jest w nich przez ściśle określony czas. Potem preparat trafia do barwiarki, nakrywarki - ta pokrywa preparaty specjalną warstwą - i wreszcie pod mikroskop.

Robota

Badanie histopatologiczne jest niezwykle pracochłonne i czasochłonne. "Wyprodukowanie” wyniku badań trwa zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście dni, z wyjątkiem tzw. badań śródoperacyjnych, kiedy rozpoznanie histopatologiczne musi być postawione w ciągu 15-20 minut. Na opisywanie dokładnie, krok po kroku wszystkich czynności, jakie wykonuje się w procesie badania tkanki, nie starczyłoby nam miejsca. A to dzięki robocie, jaką wykonują patomorfolodzy wiemy, czy mamy raka czy nie. Jak go leczyć. Patomorfolog to lekarz, można powiedzieć chodząca encyklopedia. Musi wiedzieć wszystko na temat przyczyn i następstw chorób.

Co to jest patomorfologia?

- Obecnie patomorfologia jest częścią bardziej ogólnej nauki o chorobach (patologii). Jednocześnie jest nauką stosowaną i podstawową specjalizacją lekarską, wykorzystującą szeroki zestaw metod: biopsje, mikroskopia wraz z cyfrową analizą obrazu, mikroskopia elektronowa i wirtualna, telemedycyna, cytochemia i histochemia, biologia molekularna… wylicza prof. Korobowicz. - Jest niezastąpiona zwłaszcza we współczesnej diagnostyce chorób nowotworowych.
W Zakładzie Patomorfologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rocznie wykonuje się ok. 90 tysięcy badań.

Pozostałe informacje

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium