Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 września 2008 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Różnica w cenie - 1000 proc.!

Autor: Zdjęcie autora Anna Hereta

Różnica w cenach leków w poszczególnych aptekach mogą być znaczące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlaczego pacjent z wysoką gorączką zmuszony jest jechać na drugi koniec miasta (czy do innej miejscowości), bo w najbliższej aptece są takie ceny, że mogą go przyprawić o zawał? Czy te drakońskie różnice wynikają z pazerności aptekarzy? Nie. Z totalnego bałaganu, nad którym nasze państwo już nie panuje.

Przypomnijmy. Tadeusz Hartfil z Lublina choruje na cukrzycę. Lekarz przepisał mu insulinę i poradził, że najlepiej kupić lek w aptece przy ul. Obywatelskiej. Chodziło o to, że tam lek ten miał być niedrogi. Pan Tadeusz poszedł jednak do apteki, do której miał bliżej. Okazało się, że insulina kosztuje tam ponad 30 zł - dużo więcej niż się spodziewał zapłacić

Podenerwowany pojechał na ul. Obywatelską, by sprawdzić, czy lekarz go nie nabiera. Nie nabierał: ta sama insulina (takie samo opakowanie, taka sama ilość) kosztowała tu… dziesięciokrotnie mniej - 3 złote!!!

Też byliśmy zbulwersowani tak kolosalną różnicą, więc zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie tego absurdu. Oto odpowiedź:

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb tłumaczy:

"Dostęp ludności do leków objętych dopłatami ze środków publicznych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

- Zgodnie z tymi przepisami, dopłatami ze środków publicznych są objęte leki z wykazów leków refundowanych określonych przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzeń. Zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2001 roku o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm), ceny urzędowe na leki z wykazów leków refundowanych, ustala Minister Zdrowia, w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Ceny urzędowe mają charakter cen maksymalnych, co oznacza, że ustalony poziom cen nie może być przekroczony, natomiast ceny te mogą być obniżane. W związku z tym, hurtownie farmaceutyczne sprzedające leki aptekom mają prawo obniżać ceny, również mogą to czynić apteki. Natomiast ceny leków nie objętych wykazami leków refundowanych, nie podlegają urzędowym regulacjom i są ustalane przez wytwórcę.

Różnice cenowe w przypadku tego samego produktu leczniczego wynikają z polityki cenowej partnerów w łańcuchu dystrybucyjnym tj. na linii podmiot odpowiedzialny - hurtownia farmaceutyczna - apteka, gdzie podstawowym kryterium jest wielkość zamówień w poszczególnych pozycjach asortymentowych składanych przez daną hurtownię u podmiotu odpowiedzialnego i przez określoną aptekę w hurtowni farmaceutycznej. Dlatego też apteki zlokalizowane w dużych aglomeracjach, charakteryzujące się z reguły większymi obrotami, a co za tym idzie legitymujące się większą siłą przebicia w negocjacjach cenowych, posiadają w ofercie określone pozycje asortymentowe produktów leczniczych w niższych cenach”.

Od redakcji

Tak pisze ministerstwo, którego urzędnicy - dzięki naszym podatkom - zarabiają dostatecznie dużo, by nie szukać apteki z tanimi lekami.

Ponieważ owo kuriozalne pismo w niczym nie umniejszyło stopnia naszego zbulwersowania, poprosiliśmy p. Krzysztofa Przystupy, wybitnego znawcę problemu, o przetłumaczenie go na język powszechnie zrozumiały i skomentowanie zawartych w nim treści. Znawca się zgodził - oto jego wypowiedź

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie mgr farm. Krzysztof Przystupa:

Czytając odpowiedź (…)Ministerstwa Zdrowia (…) odnoszę nieodparte wrażenie, że Pan Rzecznik albo nie zna zupełnie tematu, albo wprowadza Panią z premedytacją w błąd.

Prawo znamy, przepisy również. Cytowane paragrafy są, oczywiście, prawdziwe. Pozostałe stwierdzenia są oczywistym absurdem i nieprawdą.

Przypominam, że marża apteczna średnio to 16-18% w całości, licząc razem leki refundowane i bez recepty. Gdyby policzyć marżę na same leki refundowane, to nie wiem, czy wyniesie więcej niż 10%, bo tak stanowi prawo i tabela marżowa.
Hurtownie zaś dysponują marzą 8-9 %. O tym, że 9%, Pan Rzecznik wie, a na pewno powinien wiedzieć.

Więc pytam: Jak to się dzieje, że w niektórych aptekach ceny leków refundowanych są często o połowę niższe i na pewno nie jest to różnica 20%, a zdecydowanie większa - 50, 60, a niejednokrotnie 80 % - 90%.

Dlaczego Pan Rzecznik mówi o dwóch podmiotach, stosujących niewłaściwe praktyki marketingowe: aptece i hurtowni? Skąd ma takie informacje? Gdzie jest nadzór nad firmą farmaceutyczną i producencką?

Właśnie tam jest niekontrolowany zapas i nadwyżka finansowa i tam należy szukać przyczyn bałaganu na rynku leków.

Zasięgaliśmy wielokrotnie informacji w hurtowniach w sprawie cen i często zdarza się, że te wybrane apteki wydają i sprzedają chorym leki jak i preparaty bez recepty, w cenach niższych od cen hurtowych. Więc jak to jest i jak to można wytłumaczyć?
Cała ta sytuacja jest możliwa, bo brak jest nadzoru i kontroli nad wysokością cen proponowanych przez firmy. A finał jest taki, że okradany jest zarówno chory jak i państwo.

A chory, chcąc zaoszczędzić, jest zmuszony do wędrówki po aptekach.
Małe apteki za chwilę przepadną, wiele z nich już dzisiaj podjęło decyzję o zamknięciu. Obcym oddamy dochodowy rynek, zyski wyjdą z kraju, a chory dopłaci wówczas za "zniżki” wczorajsze i dzisiejsze.

Negocjacje cenowe nie są nawet ujęte w zamyśle rządzących, a to już jest sabotaż, szerokim płaszczem ochraniany przez zainteresowane osoby.
I wszystko to pięknie tłumaczy się nam, aptekarzom, i chorym wolnym rynkiem! Gratuluję pomysłu! (…).

Z poważaniem
mgr farm. Krzysztof Przystupa
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium