Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 września 2008 r.
17:02
Edytuj ten wpis

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Lekceważymy rolę pierwszego posiłku dnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A mądre porzekadło mówi: "śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolacje oddaj wrogowi”. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

- Nie mam czasu rano jeść śniadania - mówi Adam Olewski, który woli dłużej pospać, niż szykować sobie kanapki. - W pracy piję kawę, czasem do kawy batona, ale często nic nie jem.

Żona Adama - Kinga, także nie jada śniadań, bo - jak mówi - odchudza się, więc nie musi. Dlatego obydwoje mogą 15 minut dłużej pospać i nie sprzeczają się, kto rano zrobi kanapki.

Kawa to za mało

Śniadanie uzupełnia składniki odżywcze, które organizm wykorzystał w czasie kilkugodzinnej przerwy nocnej. Od niego zależą nasze siły fizyczne i stan psychiczny przed południem. Kawa lub herbata i kromka chleba z masłem, dżemem czy plasterkiem wędliny zjedzone w pośpiechu i obawie przed spóźnieniem, nie zaspokoją potrzeb wielogodzinnego wysiłku organizmu. Często w pracy, na wykładach jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni właśnie dlatego, że rano nie naładowaliśmy się energią z pożywienia.

Wieczorem jesz - tyjesz

Pożywne, dobrze skomponowane śniadanie sprawia, że stężenie cukru we krwi wzrasta stopniowo i przez dłuższy czas utrzymuje się na tym samym poziomie.

- Tłuszcze i węglowodany dobrze spalane są rano, a wieczorem organizm je magazynuje. Dlatego też wysokokalorycznych potraw nie powinno się jadać po południu, bo wtedy tuczą. Do godziny 16 należy zjeść 70 proc. posiłków - wyjaśnia Danuta Podstawka, dietetyczka.

Osoby odchudzające się nie powinny rezygnować ze śniadania, bo ta poranna energia zostanie od razu zużyta, a nie zmagazynowana.

Rozmaitość na stole

Wartość energetyczna pierwszego śniadania może być większa, bo nadmiar energii zostanie wykorzystany w ciągu dnia.

W menu powinno być trochę nieskokalorycznych tłuszczów i białko - nabiał, mięso, ryba, które wpływa na odbudowę organizmu.

Dziecko musi zjeść

- Jeśli dorośli nie mają czasu dla siebie przygotować posiłku, to powinni zadbać o to, żeby takie śniadanie zrobić dzieciom - przypomina Renata Postawska-Chawryło z Praktyki Lekarza Rodzinnego Vita-med. w Lublinie. - Pierwsze śniadanie dziecka powinno być tak skomponowane, aby zapewnić organizmowi potrzebną na kilka godzin dawkę energii, witamin i mikroelementów.

Ekspert sugeruje - Jak nie pierwsze, to przynajmniej drugie

Renata Postawska-Chawryło
lekarz z Praktyki Lekarza Rodzinnego Vita-Med w Lublinie

Najważniejsze jest regularne spożywanie trzech posiłków dziennie. Jednak coraz rzadziej dzieci i nastolatki jedzą w domu pierwsze śniadanie. Albo zaśpią i się spieszą, albo mają dolegliwości związane ze stresem lub się odchudzają. Dlatego zadbajmy przynajmniej o drugie śniadanie. Staje się ono bardzo ważne. W żadnym razie nie powinny to być słodycze, które oszukują głód na krótką metę, a później wręcz pobudzają ośrodek głodu. Tak dziecko, jak głodna osoba dorosła zacznie odczuwać senność, brak koncentracji, rozdrażnienie. Uzupełnienie kalorii, zastrzyk energetyczny jest niezwykle ważny.

Moja propozycja to:
* wapń, białko, witaminy A i D - biały ser, jogurt, mleko na pierwsze śniadanie
* błonnik, witamina B, węglowodany - pieczywo pełnoziarniste na kanapkę
* witaminy, składniki mineralne, potas, węglowodany - owoce, soki, pomidor, papryka dodane do kanapki oraz jako sok warzywny, owocowy dodany do śniadania.
(Kmo)

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium