Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 października 2008 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Zmęczenie może być groźne

Gdy zbliża się listopad zauważamy, że wakacyjna witalność gdzieś się ulotniła i ogarnia nas coraz większe zmęczenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Idąc do pracy w poniedziałek już myślę, kiedy wreszcie będzie piątek, żebym mogła odpocząć - skarży się Anna Skwarek, urzędniczka w lubelskim banku. - Na ekran komputera patrzę jak na wroga i walczę z chęcią drzemki na biurku. Jestem wciąż zmęczona, a przecież niedawno byłam na urlopie!

Pani Anna zrobiła analizę krwi i wyniki są dobre. Co jej dolega?

Zmęczenie na progu

Jesienią ucieka z nas dużo energii. Ale - jak ostrzegają lekarze i psychologowie - jeśli wcześnie się o siebie nie zadba, przyszłoroczna wiosna może przynieść niemiłe niespodzianki. Nie pozbieramy się.

Znany już jest i w wielu krajach uważany za chorobę, tzw. zespół wypalenia. Przewlekłe zmęczenie może do niego doprowadzić. Na razie męczymy się szybciej, odczuwamy zniechęcenie. Później ogarnia nas chandra. Może dojść do dolegliwości zwanej "zmęczeniem na progu” - czyli takim, które nie przejdzie, mimo że przyjdzie wiosenne słońce.

- Brak słońca ma duży wpływ na wiele osób - zauważa doktor Małgorzata Horsztyńska-Markuszewska. - Zmienność ciśnienia, pochmurne, krótkie dni sprzyjają złemu nastrojowi, stanom depresyjnym. Radzę nie siedzieć w pracy dłużej niż trzeba, a wracać do domu piechotą póki jest widno.

Psychologowie zauważyli, że takie zmęczenie coraz częściej przytrafia się osobom z sukcesami. Nie tyle są one zmęczone pracą, co niszczy je wygórowana ambicja. Są wciąż sfrustrowane, że osiągnęły zbyt mało, że inni mają więcej. Stają się nadpobudliwe, zaczepne, a niepowodzenia chętnie zrzucają na innych.

Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz więcej ludzi, a zwłaszcza młodych, ambitnych kobiet.

Kobiety bardziej podatne

Zmęczenie dziś można uznać niemal za epidemię. Przyznaje się do niego wiele kobiet, które w takim stanie funkcjonują całymi latami. Jednak niewielki stres spowodowany nawet banalnymi kłopotami może spowodować, że zwykłe, codzienne obowiązki stają się katastrofą, sen nie przynosi poprawy samopoczucia, pojawiają się trudności z koncentracją i coraz częstsze infekcje, a także bóle mięśni i głowy, stan podgorączkowy.

Występuje bezustanne, uporczywe znużenie, zmiana osobowości, skłonność do gniewu, brak cierpliwości lub depresja. To są właśnie klasyczne objawy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, choroby coraz częstszej. Trwać może ona powyżej 6 miesięcy i nie mija, choć człowiek bardzo stara się wypocząć.

- Trzeba zastanowić się i wybrać, co dla nas jest najważniejsze - twierdzi Katarzyna Świder, psycholog kliniczny z Lublina. - Jednak należy zdobyć się na to, by obiektywnie ocenić swój stan i określić jego przyczynę.

Nie wolno lekceważyć

Jeśli praca sprawia nam satysfakcję, nie siedzimy w niej od rana do wieczora, a w domu nie ma sytuacji powodujących napięcie, trzeba się zastanowić, czy zmęczenie nie jest wynikiem choroby, złego trybu życia, błędów dietetycznych.

Zmęczenie może być objawem złego odżywiania, braku lub nadmiaru ćwiczeń fizycznych, bezsenności. Udowodniono, że skraca ono życie znacznie bardziej niż palenie. Częściej dotyka chorych na cukrzycę, z zaburzeniami czynności tarczycy i nadnerczy. Niedobry substancji mineralnych lub witamin mogą osłabiać układ obronny i także powodować zmęczenie.

Jedna z przyczyn

Nie warto od razu sięgać po preparaty farmaceutyczne, jeśli przyczyna zmęczenia nie jest zdiagnozowana. Można stosować je wtedy, kiedy wykluczy się chorobę. Ci, którzy na pewno nie cierpią na jakieś schorzenia, mogą je przyjmować już teraz, bo na poprawę samopoczucia czeka się zwykle około 2 miesięcy. Dobrze jest sięgnąć po witaminy i preparaty z żeń-szenia. Jeśli zmęczenie utrzymuje się, należy dodać magnez.

Witaminy z grupy B działają na układ nerwowy i obronny. Wzmacniają siłę krwinek białych, które walczą z bakteriami i wirusami oraz wpływają na prawidłowy rozwój krwinek czerwonych.

Witamina C wzmacnia układ obronny, pomaga uszczelnić naczynia krwionośne i wspomaga działania nadnerczy, w których są wytwarzane hormony stresowe.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium