Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 października 2008 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Zmęczenie może być groźne

0 3 A A

Gdy zbliża się listopad zauważamy, że wakacyjna witalność gdzieś się ulotniła i ogarnia nas coraz większe zmęczenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Idąc do pracy w poniedziałek już myślę, kiedy wreszcie będzie piątek, żebym mogła odpocząć - skarży się Anna Skwarek, urzędniczka w lubelskim banku. - Na ekran komputera patrzę jak na wroga i walczę z chęcią drzemki na biurku. Jestem wciąż zmęczona, a przecież niedawno byłam na urlopie!

Pani Anna zrobiła analizę krwi i wyniki są dobre. Co jej dolega?

Zmęczenie na progu

Jesienią ucieka z nas dużo energii. Ale - jak ostrzegają lekarze i psychologowie - jeśli wcześnie się o siebie nie zadba, przyszłoroczna wiosna może przynieść niemiłe niespodzianki. Nie pozbieramy się.

Znany już jest i w wielu krajach uważany za chorobę, tzw. zespół wypalenia. Przewlekłe zmęczenie może do niego doprowadzić. Na razie męczymy się szybciej, odczuwamy zniechęcenie. Później ogarnia nas chandra. Może dojść do dolegliwości zwanej "zmęczeniem na progu” - czyli takim, które nie przejdzie, mimo że przyjdzie wiosenne słońce.

- Brak słońca ma duży wpływ na wiele osób - zauważa doktor Małgorzata Horsztyńska-Markuszewska. - Zmienność ciśnienia, pochmurne, krótkie dni sprzyjają złemu nastrojowi, stanom depresyjnym. Radzę nie siedzieć w pracy dłużej niż trzeba, a wracać do domu piechotą póki jest widno.

Psychologowie zauważyli, że takie zmęczenie coraz częściej przytrafia się osobom z sukcesami. Nie tyle są one zmęczone pracą, co niszczy je wygórowana ambicja. Są wciąż sfrustrowane, że osiągnęły zbyt mało, że inni mają więcej. Stają się nadpobudliwe, zaczepne, a niepowodzenia chętnie zrzucają na innych.

Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz więcej ludzi, a zwłaszcza młodych, ambitnych kobiet.

Kobiety bardziej podatne

Zmęczenie dziś można uznać niemal za epidemię. Przyznaje się do niego wiele kobiet, które w takim stanie funkcjonują całymi latami. Jednak niewielki stres spowodowany nawet banalnymi kłopotami może spowodować, że zwykłe, codzienne obowiązki stają się katastrofą, sen nie przynosi poprawy samopoczucia, pojawiają się trudności z koncentracją i coraz częstsze infekcje, a także bóle mięśni i głowy, stan podgorączkowy.

Występuje bezustanne, uporczywe znużenie, zmiana osobowości, skłonność do gniewu, brak cierpliwości lub depresja. To są właśnie klasyczne objawy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, choroby coraz częstszej. Trwać może ona powyżej 6 miesięcy i nie mija, choć człowiek bardzo stara się wypocząć.

- Trzeba zastanowić się i wybrać, co dla nas jest najważniejsze - twierdzi Katarzyna Świder, psycholog kliniczny z Lublina. - Jednak należy zdobyć się na to, by obiektywnie ocenić swój stan i określić jego przyczynę.

Nie wolno lekceważyć

Jeśli praca sprawia nam satysfakcję, nie siedzimy w niej od rana do wieczora, a w domu nie ma sytuacji powodujących napięcie, trzeba się zastanowić, czy zmęczenie nie jest wynikiem choroby, złego trybu życia, błędów dietetycznych.

Zmęczenie może być objawem złego odżywiania, braku lub nadmiaru ćwiczeń fizycznych, bezsenności. Udowodniono, że skraca ono życie znacznie bardziej niż palenie. Częściej dotyka chorych na cukrzycę, z zaburzeniami czynności tarczycy i nadnerczy. Niedobry substancji mineralnych lub witamin mogą osłabiać układ obronny i także powodować zmęczenie.

Jedna z przyczyn

Nie warto od razu sięgać po preparaty farmaceutyczne, jeśli przyczyna zmęczenia nie jest zdiagnozowana. Można stosować je wtedy, kiedy wykluczy się chorobę. Ci, którzy na pewno nie cierpią na jakieś schorzenia, mogą je przyjmować już teraz, bo na poprawę samopoczucia czeka się zwykle około 2 miesięcy. Dobrze jest sięgnąć po witaminy i preparaty z żeń-szenia. Jeśli zmęczenie utrzymuje się, należy dodać magnez.

Witaminy z grupy B działają na układ nerwowy i obronny. Wzmacniają siłę krwinek białych, które walczą z bakteriami i wirusami oraz wpływają na prawidłowy rozwój krwinek czerwonych.

Witamina C wzmacnia układ obronny, pomaga uszczelnić naczynia krwionośne i wspomaga działania nadnerczy, w których są wytwarzane hormony stresowe.

Pozostałe informacje

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium