Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

30 września 2020 r.
8:43

Biomed-Lublin chce postawić nową fabrykę, bo ma tak dużo zamówień

30 0 A A
Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin
Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin (fot. Biomed-Lublin)

Planujemy budowę nowej fabryki, w której będzie produkowany lek Onko BCG. Zainteresowanie naszym produktem jest tak duże, że cała produkcja jest już sprzedana, również na rynki zagraniczne w ramach kontaktów z naszymi partnerami m.in. w Niemczech i Turcji – mówi Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

  • Ostatnio wokół Biomedu jest gorąco, nie tylko w związku z rozpoczęciem produkcji leku na Covid-19, ale również komentarzy, które pojawiły się w internecie. Internauta podający się za pracownika firmy pisał m.in. o upadłości spółki i zwolnieniach grupowych. Zaszkodzi to firmie?

W sprawie tych komentarzy złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury. To zwykłe oszczerstwa. Jest w tym jeden ewidentny cel – manipulowanie kursem akcji, co jest karalne. Stąd się biorą potem niczym nieuzasadnione zmiany kursu. Żadna z tych rewelacji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nigdy nie było i nie ma planów dotyczących zwolnień grupowych. Przeciwnie – firma cały czas się rozwija. Nie jest także zagrożona produkcja leku na Covid-19, prace idą zgodnie z harmonogramem.

Komentarze wyrządziły jednak spore szkody. Odebraliśmy mnóstwo telefonów od akcjonariuszy zaniepokojonych spadkiem kursu akcji. Spadek ten nie miał jednak nic wspólnego z wynikami finansowymi, które, po raz kolejny, bardzo się polepszyły. Pod względem sprzedaży zanotowaliśmy ewidentny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Na takich solidnych fundamentach możemy realizować kolejne plany.

  • Jakie to plany?

W związku z pandemią koronawirusa otworzyły się dla nas nowe możliwości rozwoju. Chodzi m.in. o współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim w ramach badań klinicznych, które mają określić wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zachorowalność i przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania z użyciem naszej szczepionki są prowadzone wśród pracowników służby zdrowia w pięciu ośrodkach w Polsce: dwóch w Warszawie i Krakowie oraz w Katowicach. Podobne badania trwają m.in. w Holandii, Australii, USA. Jesteśmy jednym z nielicznych producentów szczepionki przeciwgruźliczej BCG na świecie. Badania nad skutecznością szczepionki BCG rozpoczęto po obserwacjach, że zachorowalność i śmiertelność z powodu Covid-19 jest znacząco mniejsza w krajach, w których regularnie prowadzi się profilaktyczne szczepienia przeciw gruźlicy w porównaniu do tych krajów, gdzie się zaniechało szczepień kilkadziesiąt lat temu (większość Europy achodniej) lub nigdy się nie szczepiło przeciwko gruźlicy, np. USA czy Hiszpania. Mamy nadzieję, że badania, które my również prowadzimy, wkrótce to potwierdzą.

  • Szczepionka przeciwko gruźlicy to jeden z najbardziej znanych produktów Biomedu.

Po II wojnie światowej Biomed (wówczas pod nazwą Laboratorium Produkcji Szczepionki przeciwko Durowi Plamistemu) odegrał fundamentalną rolę w leczeniu chorób zakaźnych. Przez dziesięciolecia produkował szczepionki m.in. przeciwko wściekliźnie, durowi brzusznemu, czerwonce. Potem ten asortyment został poszerzony także o szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Mediny, czy właśnie słynną BCG przeciwko gruźlicy, którą produkujemy od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Do dzisiaj jesteśmy jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tej szczepionki na świecie. To produkt deficytowy i poszukiwany, podobnie jak np. nasz lek na raka pęcherza Onko BCG, czy leki na bazie specyficznych immunoglobulin (pozyskiwanych z osocza ozdrowieńców –red.) stosowane w chorobach zakaźnych m.in. przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B i mamy nadzieję, że już niebawem w leczeniu Covid-19. Mając know-how i wieloletnie doświadczenie w produkcji leków z osocza byliśmy bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia produkcji leku na bazie przeciwciał anty-SARS-Cov-2.

  • Jak idzie produkcja tego leku?

W przyszłym tygodniu lek będzie gotowy do badań jakościowych (zopstał już zaprezentowany – red.). Z reguły trwają one ok. dwóch tygodni. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, zaczynają się badania stabilności leku. Trwa to ok. 3 miesięcy, które liczy się od momentu zamknięcia ampułek. Dopiero po ich zakończeniu można przejść do kolejnego etapu badań klinicznych. Nie zawsze jednak badania stabilności leku są koniecznością. Przemawiają za tym wyjątkowe okoliczności. Badania kliniczne, które będą prowadzone w klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie, powinny zacząć się jak najszybciej, bo lek jest niezwykle oczekiwany. Badania stabilności przesunęłyby je aż na koniec grudnia. Jeśli ten etap nie byłby konieczny, badania moglibyśmy rozpocząć już w październiku.

Jesteśmy również gotowi na przyjęcie kolejnych partii osocza ozdrowieńców z centrów krwiodawstwa z całej Polski. Chcemy je zabezpieczyć do produkcji kolejnych partii leku. Nie czekając na wyniki badań klinicznych (zakładamy, że wypadną pozytywnie i potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność leku), będziemy mogli od razu zacząć produkcję, a nie czekać miesiącami na dostarczenie osocza. Chcielibyśmy, aby w momencie publikacji wyników badań, produkt był gotowy do komercjalizacji. Liczymy tu na wsparcie Ministerstwa Zdrowia i oczekujemy na ich decyzje w tym kierunku.

  • Obiecująco wygląda również produkcja leku na raka pęcherza moczowego.

Planujemy budowę nowej fabryki, w której będzie produkowany lek Onko BCG. Linia produkcyjna powstanie przy ul. Głównej w Lublinie. Zainteresowanie naszym produktem jest tak duże, że cała produkcja jest już sprzedana, również na rynki zagraniczne w ramach kontaktów z naszymi partnerami m.in. w Niemczech i Turcji. Dlatego chcemy jeszcze w tym roku zacząć budowę fabryki, żeby jak najszybciej móc realizować te zamówienia. W ciągu miesiąca mamy mieć decyzję o dofinansowaniu tego projektu (60 proc. dofinansowania z całkowitej kwoty 50 mln zł) z pieniędzy unijnych. Jeśli będzie pozytywna, budowa ruszy w czwartym kwartale tego roku i potrwa dwa lata. Planujemy również, w tym samym miejscu, budowę centrum badawczo-rozwojowego związanego ze szczepionką BCG i lekiem Onko BCG.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium