Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 października 2024 r.
13:23

12 ognisk wścieklizny w Polsce, w tym 10 w Lubelskiem. "Szczepcie swoje zwierzęta"

Autor: Zdjęcie autora IC
(fot. Ismena Cieśla)

Od początku roku w całej Polsce wykryto 12 ognisk wścieklizny. Aż 10 z nich znajduje się na terenie województwa lubelskiego. – Zwierzęta i choroby nie znają granic – mówi dr n. wet. Monika Michałowska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnie 3 ogniska wścieklizny wykryto 29 października w powiatach: tomaszowskim (2) i krasnostawskim (1). Te informacje spowodowały, że Powiatowa Inspekcja Weterynarii podjęła natychmiastowe działania.

– Gospodarstwa na terenie powiatów tomaszowskiego i krasnostawskiego zostały objęte nadzorem. Zostało również wszczęte śledztwo epidemiologiczne oraz przeprowadzono dezynfekcję – poinformował podczas konferencji wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Obszary wyznaczone przez wojewodę lubelskiego jako zagrożone wścieklizną to:

  • gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim;
  • gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim;
  • gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim. Miejscowość Tarzymiechy w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim

 Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Wścieklizna to jedna z najbezpieczniejszych chorób, która zagraża zwierzętom, ale także ludziom. Najpopularniejszymi jej nosicielami są lisy, jednak choroba może przenieść się także na zwierzęta domowe. Najskuteczniejszą formą walki z nią są szczepienia.

Choroby nie znają granic

Większość ognisk choroby wykryto w powiatach przygranicznych z Ukrainą, więc istnieje podejrzenie że to właśnie stamtąd wędrują zarażone zwierzęta.

– Ze względu na działania wojenne zaprzestano tam szczepień, a to właśnie one są najlepszą metodą zapobiegania wścieklizny. Przypadków w Ukrainie w trakcie trzech ostatnich kwartałów było 836, więc widać, że ta liczba niestety wzrasta – mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

W Polsce w tym roku przeprowadzono już trzy akcje szczepienia lisów. Pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej rozkładali specjalne blistry ze szczepionką przeciw wściekliźnie.

– Zwierzęta oraz choroby nie znają granic i dzięki temu swobodnie wędrują na nasze tereny. Fakt, że my szczepimy lisy oraz prowadzimy intensywne akcje powoduje, że my mamy sytuację tutaj opanowaną, bo gdyby tych szczepień nie było, na pewno to wszystko wyglądałoby u nas jeszcze gorzej – podkreśliła dr n. wet. Monika Michałowska.

Statystyki pokazują, że akcje szczepienia dzikich zwierząt pomagają i w poprzednich latach występowanie przypadków wścieklizny w województwie lubelskim było zerowe lub minimalne:

  • 2014 i 2022 r. – 2 przypadki
  • 2015 – 7 przypadków
  • 2016 i 2018 r. – 3 przypadki
  • 2017, 2021 i 2023 r. – 0 przypadków
  • 2019 r. – 1 przypadek

Dr n. wet. Michałowska przypomniała, że ostatni przypadek śmiertelny człowieka w Polsce miał miejsce w roku 2002 i wówczas ta choroba dotknęła kobietę, która zaraziła się od własnego kota.

(fot. LUW)

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest najbardziej niebezpieczną chorobą odzwierzęcą, którą człowiek może się zarazić. Praktycznie w stu procentach przypadków jest śmiertelna. Atakuje zwierzęta stałocieplne, głównie ssaki. Najbardziej narażone są na nią zwierzęta mięsożerne. Zarazić się nią można poprzez ślinę lub tkankę nerwową chorego zwierzęcia, najczęściej poprzez ugryzienie. Atakuje głównie układ nerwowy.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wbrew powszechnie panującym mitom, objawy wścieklizny to nie tylko szał, ale istnieje także odmiana cicha. Wśród najpopularniejszych objawów choroby wymieniamy:

  • Zmianę zachowania (niepokój, zwiększona pobudliwość, nienaturalna depresja albo wesołość);
  • Gorączkę, utratę apetytu i pragnienia, zjadanie niejadalnych przedmiotów, agresję z nadzwyczajną siłą i sprawnością, omamy (atakowanie nieistniejących przedmiotów);
  • Światłowstręt, wodowstręt, w szale nie odczuwają bólu, ślinotok;
  • Utratę poczucia strachu i ostrożności;
  • W postaci cichej często wczesne porażenia gardła i żuchwy oraz obfite ślinienie i niemożność połykania, brak agresji, paraliż.

Najważniejsze – prewencja

– Tak jak choroba jest w stu proc. śmiertelna, tak w stu procentach możemy jej także zapobiegać. Szczepiąc zwierzęta, chronimy przede wszystkim siebie – podkreśla Michałowska.

W Polsce zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wojewoda lubelski, a także wszystkie służby zachęcają do szczepienia także domowych kotów, szczególnie tych, które są wychodzące. W wykrytych ogniskach choroby szczepienie kotów jest obowiązkowe. W pozostałych dobrowolne. Niezaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie jest wykroczeniem i skutkuje grzywną w wysokości do 500 złotych.

– Zachęcamy wszystkich, również osoby mieszkające poza obszarem zagrożonym, aby zaszczepić koty wychodzące na dwór, ponieważ tutaj wśród tych ognisk nie mamy przypadków u psów, tylko dwa (tegoroczne) ogniska zostały stwierdzona u kotów – podkreśla Michałowska.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie rozpoczął kampanię edukacyjną na temat wścieklizny do której dołączają także lubelska policja oraz straż pożarna. O chorobie, jej objawach, a także zasadach bezpieczeństwa służby będą mówić podczas spotkań edukacyjnych z najmłodszymi mieszkańcami województwa lubelskiego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium