Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2022 r.
17:19

Ale kosmos. Zamierzają wystrzelić rakietę z Marsa

Mark Vande Hei, spogląda na Ziemię z okna Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na świat. Hei przybył na stację 9 kwietnia 2021 roku, a odlot zaplanowano ma 30 marca 2022 roku
Mark Vande Hei, spogląda na Ziemię z okna Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na świat. Hei przybył na stację 9 kwietnia 2021 roku, a odlot zaplanowano ma 30 marca 2022 roku (fot. NASA)

Jeżeli widziałeś, jak wystrzelona z Ziemi rakieta uderzyła w ciało niebieskie, aby zmienić jego kurs, to musiałeś oglądać hollywoodzki film. W tym roku ekranowa wizja stanie się rzeczywistością, a w planach jest jeszcze wystrzelenie rakiety z Marsa na Ziemię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W „Armagedonie” Bruce Willis wylądował na powierzchni pędzącej w kierunku Ziemi asteroidy i wywiercił w niej dziury, aby założyć potężne ładunki wybuchowe. Tak było w 1998 roku.

W ubiegłym, gdy Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence ostrzegali przed mającą zniszczyć naszą planetę asteroidą (to „Nie patrz w górę”). USA też miały plany na jej zniszczenie (nie zdradzamy jakie). To wprowadzenie jest potrzebne, aby napisać o tym, że fikcja Hollywood staje się rzeczywistością.

Rok w kosmosie

Teb rok w kosmosie zapowiada się równie przełomowo jak 2021.

Przypomnijmy tylko, że wtedy zaczął się gwiezdny wyścig miliarderów, którzy zaczęli organizować prywatne, komercyjne loty. W lipcu Richard Branson osiągnął granicę kosmosu na pokładzie maszyny skonstruowanej przez Virgin Galactic.

Kilka dni potem wyczyn ten, docierając jeszcze wyżej, powtórzył Jeff Bezos na statku Blue Orgin. Jesienią Elon Musk poleciał w przestrzeń pojazdem SpaceX wyniesionym rakietą Falcon. To była zapowiedź tego, co się będzie działo w tym roku, bo turystyka kosmiczna będzie się rozwijała.

31 marca wystartuje misja Axiom-1 kierująca się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To projekt firm SpaceX i Axiom. W misji udział weźmie rakieta Falcon 9, a jej zadaniem będzie wyniesienie statku Crew Dragon. Misja została opóźniona, bo wcześniej jej początek planowano na 28 lutego. Będzie to kolejny, prywatny lot kosmiczny ale z zawodowymi astronautami, mającymi dotrzeć na stację.

– Celem misji Ax-1 jest ustanowienie standardu dla wszystkich przyszłych prywatnych misji pod względem przygotowania i profesjonalizmu. Ax-1 skupia się na wielu zadaniach naukowych i dotyczących popularyzacji, czekamy na sfinalizowanie programu lotu – powiedział jeden z załogantów, Michael López-Alegría.

Już wiadomo, że nie będzie to jedyna taka podróż, bo planowane są kolejne. Już na jesień.

Na Księżyc

Na celowniku znajdzie się nie tylko cały kosmos, ale także Księżyc. Misja księżycowa była początkowo zaplanowana na ubiegły rok, ale przesunięto ją na ten.

Na orbitę Księżyca ma zostać wyniesiony statek Orion. Nie będzie w nim ludzi, a w Orionie zostanie zastosowana technologia Callisto.

To wirtualny asystent, który będzie w stałym kontakcie z operatorami NASA na Ziemi. Zadaniem Oriona jest okrążenie srebrnego globu i powrót na naszą planetę. Po co to wszystko? Do sprawdzenia Callisto, bo w przyszłości zadaniem asystenta ma być przygotowanie bazy na Księżycu, a ta z kolei ma być przystankiem w podróży na Marsa.

W tym roku lądownik Nova-C na Księżyc chce też wynieść firma Intutive Machines (będzie operowała na zlecenie NASA). Tym razem pojazd ma się zameldować na powierzchni, a celem misji jest przetestowanie sposobu dostarczania ładunków na Księżyc. Nova-C ma wylądować pomiędzy Mare Serenitatis i Mare Crisium, dwóch mórz księżycowych znajdujących się na jasnej stronie Księżyca.

Maszyna będzie miała 13,5 dnia na rozmieszczenie ładunków, przetestowanie łączności z ziemią i sprawdzenie jak lądownik działa w ekstremalnych warunkach. Przecież na Księżycu temperatury wahają się od plus 140 stopni Celsjusza do minus 170 stopni.

Lód i woda

Kolejny Nova-C na Księżycu ma się zameldować jesienią. Tym razem jego celem będzie krawędź krateru Shackleton w okolicy południowego bieguna Księżyca. To miejsce jest na tyle dobrze oświetlane przez słońce, że pojazd nie powinien mieć problemów z zasilaniem na 10-dniową misję. Dodatkowo łazik ma być widoczny z Ziemi (przy użyciu odpowiedniego sprzętu). Ale w tej misji nie chodzi o to, żeby podziwiać urządzenie, bo jej znacznie jest znacznie poważniejsze.

W kraterze – jak twierdzą specjaliści – znajduje się lód. Zadaniem maszyny będzie podjęcie próby jego wydobycia. Posłuży do tego metrowe wiertło. Kiedy maszyna wydobędzie to, czego szukała zacznie analizować skład księżycowego lodu i prześle dane na Ziemię. To wstęp do prac nad pozyskiwaniem wody na Księżycu.

Nie tylko krajanie Bruce’a Willisa patrzą na srebrny glob. Swój wzrok kierują tam także ziomkowie Jurija Gagarina. Łuna 25 – tak nazywa się rosyjski lądownik, który ma być wysłany na Księżyc. W lipcu wyniesie go rakieta Sojuz 2 i będzie to pierwsza rosyjska misja księżycowa od 45 lat.

Roskosmos chce lądować w okolicach południowego bieguna Księżyca.

Miejsce nie jest przypadkowe, bo tam znajduje się – pod powierzchnią – lodowy ocean.

Lądownik będzie wyposażony w aparaturę, dzięki której m.in. zmierzy promieniowanie gamma. Misja będzie także testem nowego systemu lądowania, bo Rosjanie nie ukrywają, że w najbliższych latach chcą na Księżyc wysłać człowieka. Jeszcze niedawno była mowa o roku 2025. Dziś nie jest to pewne, ale wiadomo, że stanie się to już po tym, jak na ziemskim satelicie zameldują się Amerykanie i Chińczycy.

Science fiction

To wszystko jednak kosmiczna błahostka wobec kolejnych planów NASA. W listopadzie w kosmos została wyniesiona sonda Dart, która dotrze do planetoidy Didymos.

Sonda niczego nie zbada. Za to przywali. Tak, jej celem jest uderzenie w Didymos. Ma jakieś 780 metrów średnicy i zaliczona jest do grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych.

Amerykanie chcą sprawdzić, czy dzięki uderzeniu można zmienić kurs planetoidy.

Ważący 633 kg Dart ma to sprawdzić na przełomie września i października. Niemal przez całą misję sonda będzie sterowana z Ziemi, ale ostatnie 4 godziny przed uderzeniem będzie musiała sobie radzić sama.

Brzmi jak film? To proszę spojrzeć na to – NASA właśnie podpisała umowę z Lockheed Martin Space, na mocy której ma powstać pojazd Mars Ascent Vehicle (MAV). Chodzi o lekką rakietę powstałą z myślą o Marsie.

– To przełomowe przedsięwzięcie ma zainspirować świat, gdy pierwsza misja robotów w obie strony pozyskuje próbkę z innej planety – znaczący krok, który ostatecznie pomoże wysłać pierwszych astronautów na Marsa – powiedział cytowany w komunikacie amerykańskiej agencji administrator NASA Bill Nelson.

Dodał, że program jest arcyważny w kwestiach planetologii i zapewnia, że NASA „pozostanie liderem w eksploracji i odkrywaniu”.

W obie strony

Teraz najciekawsze: Rakieta zostanie wystrzelona z Marsa w kierunku Ziemi. Nie będzie jednak przystosowana do przenoszenia ludzi, ale próbek z czerwonej planety. To tez krok w stronę planowania podróży w obie strony.

Operacja ma wyglądać tak: MAV wyląduje w pobliżu lub w kraterze Jezero. Skontaktuje się z obecnym już na Marsie łazikiem Perseverance i dobierze od niego zebrane próbki. Kiedy ta część dobiegnie końca, lądownik posłuży jako platforma startowa dla małej rakiety. Pojazd jednak nie dotrze do Ziemi, bo gdy znajdzie się na marsjańskiej orbicie, zostanie przechwycony przez statek kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ten zabierze próbki na Ziemię.

– Zbliżamy się do końca fazy koncepcyjnej tej misji Mars Sample Return, a elementy łączą się, aby sprowadzić do domu pierwsze próbki z innej planety. Będąc na Ziemi, można je badać za pomocą najnowocześniejszych narzędzi, zbyt skomplikowanych, aby można je było przetransportować w kosmos – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki NASA.

Misja planowana jest najwcześniej w 2026 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium