Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

7 września 2009 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Dla wielu Polaków pierwsze spotkanie z Armią Czerwoną było ostatnim

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas

Sowieci szli przez wschodnią Rzeczpospolitą paląc, rabując i mordując. Zaczęli od polskich żołnierzy. Tylko starszy lejtnant Bukanow z 143 pułku strzelców rozstrzelał z działa 18 jeńców, a rannych zakłuł bagnetem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Obraz nędzy był to, bo to kawaleria przyjechała rosyjska. Na pewno długo jechali, ale na koniach, na poduszkach, na pewno po drodze zrabowanych. Bez siodeł, tylko sznury albo jakieś pasy zamiast strzemion przygniatających tę poduszkę, czy koce, i tak to jechali w porwanych tych szynelach, jak oni nazywali. To był okropny widok – zapamiętał 12-letni wówczas Józef Juszczyński ze wsi Derewiczna w powiecie radzyńskim (relacja dla Teatru NN).

Dla wielu pierwsze spotkanie z czerwonoarmistami było ostatnim. 21 września podoficer Szamatiejew i szeregowiec Wasilenko z 358 pułku strzeleckiego ograbili na stacji kolejowej Niemowicze dwie osoby. Na zabraniu dobytku nie skończyło się. Sowieci zastrzelili kobietę i ranili mężczyznę.

Kula dla polskiego żołnierza

Zaczęło się od polskich żołnierzy, którzy bronili rozsianych wzdłuż granicy stanic. Im bardziej twardy opór stawiali, tym bardziej rozwścieczali Sowietów. Po walce o umocnienia w rejonie wsi Tynne koło Saren, poddało się 280 żołnierzy. Według relacji świadka zostali rozstrzelani.

W Grodnie zginęło 29 oficerów, w Białobrzegach po kuli dostało dziewięciu spotkanych żołnierzy Wojska Polskiego, a starszy lejtnant Bukanow z 143 pułku strzelców rozstrzelał z działa 18 jeńców, a rannych zakłuł bagnetem.

Józef Klauda, ówczesny wójt Urszulina na Lubelszczyźnie, wspomina: – Już po zakończeniu walk pod Wytycznem, w rowie przydrożnym, biegnącym obok moich zabudowań, czerwonoarmista zastrzelił bezbronnego szeregowca.

W pobliżu zabudowań dworskich bolszewicy rozstrzelali trzech bezbronnych, wziętych do niewoli żołnierzy polskich. Ciała ich polecili zakopać w przydrożnym rowie.
Klauda pamiętał również, jak ranni w bitwie polscy żołnierze umarli, bo sowieci pozwolili im wykrwawić się.

Armia Czerwona karze

Czasem kradzieże i morderstwa nie uchodziły na sucho. Niejaki Charczenko z samodzielnego szwadronu przeciwlotniczego Armijnej Grupy Kawalerii zrobił rewizję w domu nauczycielki we wsi Dobrowlany i ukradł jej dwa zegarki i rower. Za karę został rozstrzelany.

Kapitan Szynkarczuk ze 153 pułku kawalerii wtargnął na plebanie, kazał lać sobie wino, zabrał 4155 złotych, a wracając do oddziału, kompletnie pijany, wdarł się do innego domu i ciężko postrzelił mieszkańca. Czerwonoarmista stanął przed plutonem egzekucyjnym.

„Sroga” kara spotkała lejtnanta Ratkowa z 97 pułku artylerii haubic, który na oczach żołnierzy zabrał jeńcom zegarki i dwie konserwy – wyrzucono go za to partii komunistycznej.

Większość występków pozostawało bezkarnych. Pewien prokurator skarżył się nawet, z „partyjnego obowiązku”, na dowództwo pozwalające na samosądy, gwałty i rabunki. W tej sprawie napisał prywatny list do samego… Stalina. Śledztwo wykazało, że niemal wszystkie wymienione przez prokuratora zdarzenia, były podyktowane stanem wyższej konieczności.

Tysiące jadą na wschód

Sowieckie władze nie lubiły konkurencji. Wkrótce rozpoczęły się zaplanowane i prowadzone na dużą skalę prześladowania ludności polskiej. Po sfingowanych wyborach z października 1939 roku przyszło kolej na wysiedlenia. Pierwsza deportacja z lutego 1940 roku objęła 140 tys. osadników i leśników. Na spakowanie dobytku mieli od piętnastu minut do dwóch godzin, w zależności od humoru NKWD. Wszystko odbywało się na 40-stopniowym mrozie.

W marcu do Kazachstanu pojechało 61 tys. osób: rodziny represjonowanych, jeńców oraz prostytutki (w liczbie 354). Trzecia wywózka objęła przede wszystkim Żydów, na Wschód Sowieci wypędzili ok. 80 tys. ludzi. Wreszcie późną wiosną 1941 r. NKWD zajęła się Polakami zamieszkującymi m. in. Litwę, Łotwę i Estonię.

„Ci ludzie wyrwani gwałtownie i wbrew swojej woli ze swych siedzib i mieszkań, rzuceni o tysiące kilometrów w surowy klimat tajgi i stepu, całkowicie nieprzygotowani do życia w takich warunkach, byli narażeni na głód, choroby i śmierć w majestacie sowieckiego prawa, co należy uznać za celową próbę doprowadzenia tej grupy do zniszczenia po uprzednim jej wykorzystaniu w katorżniczej pracy” – zauważa historyk, Czesław Grzelak.

Inny los zgotowali Sowieci polskim oficerom. NKWD rozstrzelało 19 tysięcy jeńców wojennych na rozkaz m. in. Stalina.

Przy pisaniu artykułu korzystałem z „Kresów w Czerwieni. 1939” Czesława Grzelaka (Warszawa 2001).


Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium