Weź udział w głosowaniu i wybierz Hity i Kity 2011 roku. Dziś ostatni dzień głosowania.
Adam Abramowicz, poseł PiS, ogłosił pod koniec sierpnia, że w przypadku wygranej jego partii w wyborach parlamentarnych, będzie dążyć do oderwania kilku powiatów od woj. lubelskiego i utworzenia woj. bialskopodlasko-siedleckiego. Wyjawił, iż czarę goryczy przelała likwidacja bialskiego PKS.
Kilka dni później w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego Jarosław Kaczyński, prezes PiS, powiedział, że to całkowicie indywidualny pogląd Abramowicza. Zaznaczył, iż PiS nie planuje nowej reformy administracyjnej.
PiS nie wygrał wyborów, ale Abramowicz ponownie został posłem.
Trzynaście (z 16) reprezentacji uczestniczących w przyszłorocznych piłkarskich mistrzostwach Europy w trakcie turnieju będzie zakwaterowanych w Polsce. Wszystkie szerokim łukiem ominęły jedyną bazę pobytową przygotowaną w województwie lubelskim. Najsłabszym punktem oferty okazały się odległości pomiędzy poszczególnymi miastami -współorganizatorami bazy: Puławami, Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem.
Jej pomysłodawcy twierdzą jednak, że wszystkie trzy miasta skorzystały. Puławy mają nowoczesne obiekty sportowe i drogi łączące z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem. Nałęczów zmodernizował drogę wojewódzką 826 do Markuszowa, a Uzdrowisko Nałęczów sfinalizowało inwestycje w Termy Pałacowe.
Tak dużego pospolitego ruszenia w Lublinie nie było od dawna. Wielu mieszkańców aktywnie włączyło się w przygotowania miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Jednym z dowodów był otwarty nabór pomysłów na różne wydarzenia i inicjatywy. Udało się zebrać ponad 600 projektów. W Lublinie niepotrzebne były specjalne zachęty, by skłonić mieszkańców do kibicowania podczas wizyty ekspertów oceniających naszą kandydaturę. – W 2007 r. myśleliśmy, że Urząd Miasta zrobi wszystko własnymi siłami. Ale ten proces udało się w 100 proc. uspołecznić – podkreślał Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta miasta.
W Lubelskiem znajdują się olbrzymie złoża gazu łupkowego – oceniają eksperci. Skutek? Ponad 20 koncesji na poszukiwania tego paliwa. Za odwierty w naszym regionie zabrali się zarówno krajowi potentaci, jak i światowe koncerny z branży paliwowej. Wykonano już kilka pierwszych odwiertów badawczych. W planach są kolejne. Wyniki poszukiwań powinny być znane w połowie przyszłego roku. Wtedy dowiemy się, jak bogate są złoża i czy zawarty w nich gaz opłaca się wydobywać.
Z badań prowadzonych w naszym regionie przez TNS OBOP wynika, że ponad 70 proc. mieszkańców regionu nie ma nic przeciwko wydobyciu gazu nawet w pobliżu własnych domów.
Wybierz Hit i Kit 2011 roku - pełna lista
JAK GŁOSOWAĆ
• KUPON z papierowego wydania Dziennika Wschodniego. Należy zaznaczyć jedną propozycję w kategorii HIT i jedną w kategorii KIT i przynieść lub wysłać do naszej redakcji (ul. Staszica 20, 20-081 Lublin).