Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

15 września 2009 r.
12:41
Edytuj ten wpis

Pod władzą najeźdźcy

0 0 A A

Okupanci nie czuli większej potrzeby, by inwestować w Lublinie. Bodajże największym przedsięwzięciem był obóz na Majdanku. Ale też nie poczynili proporcjonalnie tak wielkich zniszczeń, jak w Warszawie. A nawet chcieli odbudować Stare Miasto, by udowodnić, że Lublin to... niemiecki gród.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Niemcy nie przewidywali specjalnych rewolucji w mieście – przyznaje Grażyna Jakimińska, kierownik Muzeum Historii Miasta Lublina. – Nadali większe znaczenie kościołowi ewangelickiemu i uczynili Ogród Saski parkiem w stylu Tyrolskim. Postawili tam m.in. piwiarnię.

Nie oznacza to, że okupanci nie mieli żadnych planów wobec Lublina. W lipcu 1941 roku Heinrich Himmler zdecydował, że w mieście powstanie specjalna dzielnica przeznaczona m.in. dla esesmanów. Miała pomieścić aż 60 tys. ludzi.
Szczególny nacisk projektanci mieli położyć na teren Starego Miasta. Hitlerowcy wmawiali, że to niemieckie miasto, bo w zamierzchłej przeszłości było oparte na prawie niemieckim. Mało tego, doszukiwali się tu wręcz pomników niemieckiej architektury. Być może dlatego częściowa odbudowa zniszczeń na Starym Mieście zaczęła się już w październiku 1939 r.
W swej propagandzie mającej wmówić nam germańskość Lublina okupanci posuwali się bardzo daleko. W jednym z materiałów z tamtych lat można było przeczytać, że "pierwsza wojna światowa była ciężkim okresem próby dla niemieckości Lublina. W 1915 roku niemieccy wieśniacy byli wywiezieni w głąb Rosji (...). W niedługim czasie przypadło miasto zmartwychwstałej Polsce.
Jednak dwudziestoletnie polskie panowanie pozostało tylko epizodem. Bowiem 18 września 1939 roku powróciła do Lublina zwycięska armia Wielkich Niemiec”.
Niemcom o wiele lepiej niż inwestycje wychodziły zmiany nazw ulic. W sumie około stu. 1 września 1940 r. w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na pl. Litewskim zorganizowano wielkie uroczystości z okazji przemianowania placu na Adolf Hitler Platz. I tak np. ul. Ruska stała się Świdnikerstrasse, Al. Racławickie – Warschauerstrasse, a Skłodowskiej – Reinhard-Heydrich-Strasse.
W 1940 r. generalny gubernator zgodził się na zaciągnięcie przez Zarząd Miejski 1,75 mln zł pożyczki na przebudowę jezdni Krakowskiego Przedmieścia, wybrukowanie ul. Kąpielowej, budowę bocznicy kolejowej dla Elektrowni Miejskiej, budowę mostu na Czerniejówce w ciągu ul. Pawiej, czy też uregulowanie Bystrzycy. Cały czas działała Nadzwyczajna Komisja Budowlana, która miała opracować wytyczne do odbudowy Lublina.

W styczniu 1941 Zarząd Miejski przymierzał się do kontynuacji budowy stadionu koło Bystrzycy, przebudowy Al. Racławickich, ul. Staszica, uliczek Starego Miasta, ul. Lubomelskiej, Wieniawskiej i budowę ul. Startowej.
Największą inwestycją okupanta był obóz koncentracyjny na Majdanku. Polecenie jego budowy zostało wydane we wrześniu 1941 r. Dwa miesiące później prace były zaawansowane tak mocno, że obóz był już zdolny przyjąć 10 tys. więźniów. W czerwcu 1942 r. obóz został podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wtedy też uruchomione zostało tu krematorium.
W lipcu 1942 r. Elektrownia Miejska musiała na polecenie Niemiec zastąpić miedzianą sieć przesyłową siecią wykonaną z aluminium. Najeźdźca zyskał w ten sposób 70 ton miedzi. W ramach planów zgermanizowania Lublina (który przed wojną liczył 140 tys. mieszkańców, w lipcu 1943 r. miał 89 tys., a docelowo miał mieć tylko 60 tys. mieszkańców, by stworzyć miejsce dla ludności niemieckiej) Himmler planował m.in. rozbudowę sieci sanitarnej, do której wykorzystane miały być materiały z rozbiórki wyburzonego getta w Warszawie.
Jesienią 1943 r. Niemcy spodziewali się już, że nie wygrają tej wojny i że będą musieli ewakuować się z Lublina pod naporem wojsk radzieckich. Wtedy też powstał plan zakładający zniszczenie przy użyciu bomb zegarowych wielu obiektów na terenie miasta. Wśród nich był gmach Poczty Głównej, Zamek, elektrownia, wszystkie urządzenia wodociągów i kanalizacji, a także obóz na Majdanku.
Z piwiarni i innych obcych elementów, które hitlerowcy postawili w Ogrodzie Saskim nie zostało już nic. – Wyrzuciliśmy to wszystko jak tylko można było to wyrzucić – mówi Jakimińska.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium