Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 października 2009 r.
19:18
Edytuj ten wpis

Z getta w Lublinie została tylko latarnia

0 0 A A

To był horror, coś strasznego. W nocy, jak przyjeżdżali ci Niemcy, był jeden pisk, jeden krzyk, jeden płacz, coś niesamowitego. Tak jedna z mieszkanek lubelskiego getta opowiada o jego likwidacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wzdłuż ulicy Lubartowskiej rozbłysły reflektory. Do kamienic wpadli SS-mani. Wyrzucali z domów wszystkich. Tych, którzy stawiali jakikolwiek opór, osoby starsze, chore lub małe dzieci bez rodziców, zabijali na miejscu.

Nad ranem kolumnę 1,5 tys. osób Niemcy popędzili na rampę za Rzeźnią Miejską przy ul. Turystycznej. Ci, którzy opóźniali marsz, ginęli po drodze. Z rampy, w wagonach towarowych, zatrzymani zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. W ten sposób rozpoczęła się akcja "Reinhardt”. I – tym samym – początek likwidacji lubelskiego getta.

Coś strasznego

Getto w Lublinie obejmowało całe Podzamcze (czyli historyczną dzielnicę żydowską), ul. Lubartowską (do Unickiej) i część Starego Miasta (ul. Grodzką i Rybną). Główna brama do getta znajdowała się przy ul. Kowalskiej.

Od marca 1941 r. przebywało w nim około 36 tysięcy Żydów. Musieli mieszkać w tragicznych warunkach: w głodzie, po kilka rodzin w jednym mieszkaniu. W getcie szerzyła się epidemia tyfusu plamistego. A wszystkiemu towarzyszył nieustanny strach.

– Popłoch był niesamowity, kiedy przejeżdżali Niemcy – opowiada w kronikach Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” Maria Stochlińska, która mieszkała w lubelskim getcie. – To był horror, to było coś strasznego. W nocy np. jak przyjeżdżali ci Niemcy, samochodami, takimi budami, co oni robili, to nie wiem, bo był jeden pisk, jeden krzyk, jeden płacz, coś niesamowitego.

Selekcja

Gdy w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. rozpoczęła się akcja wysiedleńcza, nikt z lubelskich Żydów nie przypuszczał, że rozpoczyna się natychmiastowa zagłada tysięcy ludzi.

Deportacje z Lublina trwały do kwietnia 1942 roku. Około 26 tys. Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie w Bełżcu. Kolejne 1,5 tys. osób zastrzelono na ulicach getta lub podczas masowych egzekucji.

Żydom posiadającym J-Ausweisy (specjalne dowody przyznawane Żydom uznanym za "niezbędnych do pracy”) nakazano przeniesienie się do małego getta na Majdanie Tatarskim. Większość liczyła na to, że uda im się zalegalizować tu swój pobyt. Wpadli jednak w pułapkę.

Po dokonaniu spisu mieszkańców nowego getta, 22 kwietnia 1942 r. zostało ono otoczone przez SS-manów. Aresztowano ponad 3 tys. Żydów, których popędzono do obozu na Majdanku. Po kolejnej selekcji w obozie pozostawiono jedynie 300 mężczyzn. Pozostałych wywieziono do lasu krępieckiego, gdzie zostali rozstrzelani.

Zagłada

Już po przesiedleniu Żydów na Majdan Tatarski naziści rozpoczęli wyburzanie historycznej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu. Niszczono także cmentarze żydowskie w Lublinie, a rozbite nagrobki wykorzystywano do budowy ulic obozowych na Majdanku. Po żydowskich mieszkańcach Lublina miał nie pozostać żaden ślad.

9 listopada 1942 roku nastąpiła ostateczna likwidacja getta na Majdanie Tatarskim. Część osób rozstrzelano na miejscu, ponad 3 tysiące ludzi umieszczono w obozie koncentracyjnym na Majdanku. To był koniec Miasta Żydowskiego w Lublinie

– Likwidacja getta na Majdanie Tatarskim jest uważana za likwidację getta lubelskiego – pisze w kronikach Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” Symcha Wajs, wieloletni działacz lubelskiej społeczności żydowskiej. – Dlatego wszyscy Żydzi z Lublina, którzy zostali przy życiu, obchodzą dzień 9 listopada jako likwidację Żydów w Lublinie. To był koniec Żydów w Lublinie, którzy tu mieszkali ponad 400 lat, od XV do XX wieku.

Spośród 40 t ysięcy Żydów, żyjących w Lublinie w 1939 roku, wojnę przetrwało zaledwie 200 - 300 osób.

Pozostałe informacje

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium