Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

31 sierpnia 2009 r.
15:17
Edytuj ten wpis

Zbierz kolekcję książek o II wojnie światowej

0 0 A A

Już we wtorek, 1 września, w punktach sprzedaży prasy będzie można kupić pierwszą książkę z cyklu „Historia II wojny światowej”. Unikalną kolekcję przygotowaliśmy dla naszych Czytelników z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komplet 26 tomów przygotowała Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki”, a całą kolekcję opracowali historycy specjalizujący się w dziejach II wojny światowej.

Pierwszy tom pt. „Kampania wrześniowa 1939 r.” będzie można nabyć już od najbliższego wtorku za 9,99 zł. Kolejne książki będą ukazywać się cotygodniowo we wtorki.

Opowiemy o życiu ludzi

W związku z okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej na rynku pojawiło się wiele opracowań. Kolekcja przygotowana przez „Mówią wieki” jest jednak prawdziwym rarytasem.

Autorzy cyklu skupili się na wydarzeniach dotyczącym Polski i Polaków. Opisali życie zwykłych ludzi w latach okupacji. – Właśnie ten element ma być wyróżnikiem 26-tomowej kolekcji – mówi Miłosz Niewierowicz, współautor i sekretarz redakcji Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”. – Naszym głównym celem było przedstawienie problemów ludzi, których dotknął dramat wojny. Dlatego w każdym odcinku jest stały dział o życiu codziennym w tych burzliwych latach.

Czytelnicy znajdą też interesujące informacje na temat wojennych losów Karola Wojtyły. Tej postaci autorzy poświęcili specjalny rozdział.

Nieznane fotografie

– To będzie kompendium wiedzy o Polsce i Polakach w czasie II wojny światowej. Jesteśmy przekonani, że czytelnik naszej kolekcji będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat tych czasów – dodaje Bogdan Borucki, dyrektor Oficyny Wydawniczej „Mówią Wieki”.

Wyróżnikiem kolekcji będą też unikalne fotografie. Autorzy nie poprzestali na wykorzystaniu zdjęć dostępnych w dużych archiwach i muzeach. Udało im się też zdobyć bardzo bogaty materiał zdjęciowy, mało znany szerszej publiczności lub wręcz nie publikowany.

Kolekcja „Historia II wojny światowej” zaadresowana jest do wszystkich pokoleń, dlatego też warto ją mieć w domowej bibliotece. Dla ucznia i studenta będzie kopalnią informacji, których próżno szukać w tradycyjnych podręcznikach do historii. Osoby starsze będą mogły zestawić i porównać swoje wyobrażenia o tamtych czasach z najnowszymi ustaleniami historyków, a tym samym wzbogacić swoją wiedzę o II wojnie światowej.

Autorzy postarali się, by była to lektura wartościowa, wnosząca niejednokrotnie nowe spojrzenie na opisywane dzieje, i atrakcyjna w odbiorze.

Bohaterowie

– Mamy wieloletnie doświadczenie w popularyzowaniu historii i wiemy, że przystępność języka i atrakcyjność formy nie wyklucza – jak chcą niektórzy – wysokiego poziomu merytorycznego – podkreśla Borucki.

Książki wydane są w atrakcyjnej formie, w kolorze, na dobrej jakości papierze. Nasz cykl objął patronatem minister edukacji narodowej, a także Polskie Towarzystwo Historyczne i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowaliśmy również cykl ciekawych publikacji na temat wojennych epizodów w naszym regionie.

W każdy piątek i wtorek będziemy na łamach Dziennika Wschodniego i naszego portalu dziennikwschodni.pl odkrywać i przypominać wydarzenia mniej znane. Chcemy oddać głos ostatnim żyjącym świadkom tamtych czasów.

Więcej na temat kolekcji „Historia II wojny światowej” na www.dziennikwschodni.pl/wojna

Mówią Wieki

Magazyn Historyczny powstał w 1958 roku na fali „popaździernikowej odwilży”.

Pisali tu historycy o liczących się nazwiskach. Dziś w Radzie Redakcyjnej Magazynu zasiadają znakomici uczeni: Krystyna Kersten, Marcin Kula, Andrzej Paczkowski, Anna Radziwiłł, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir i Wiesław Władyka.

Pierwszym redaktorem naczelnym była prof. Maria Bogucka, później pismem kierowali m.in. Eugeniusz Duraczyński i Stefan Meller.

W 1992 roku, po wycofaniu się Naszej Księgarni z wydawania pisma, Stefan Meller założył spółkę Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki”, która podtrzymała istnienie Magazynu.

W roku 1998 współwydawania „Mówią wieki” podjęło się PWN, a od roku 2001 – Dom Wydawniczy Bellona.

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium