Podróżujemy z konieczności lub dla przyjemności. Przemieszczamy się za chlebem, za pracą. Za przygodą. Czasem po prostu wracamy do domu. Autokar to nie tylko środek transportu. To pewien styl podróżowania, dla niektórych nawet sposób na życie.
Ukraina – podróże małe i duże dawniej
Jeszcze do niedawna przeciętny Polak na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się Ukraina?” odpowiadał, że z barszczem ukraińskim. O kraju naszych sąsiadów wiedzieliśmy niewiele lub prawie nic. Wyjątkiem byli miłośnicy historii, którzy potrafili wskazać miasta ukraińskie leżące niegdyś w Polsce oraz wybrać inne, warte obejrzenia miejsca na turystycznej mapie Ukrainy. Przy czym trzeba przyznać, że mapa ta nie była dla Polaków zbyt bogata: Lwów, Kijów, Odessa były sztandarowymi kierunkami w ofertach biur podróży. Tylko miłośnicy podróży po bezdrożach, niedający zwieść się propagandzie mówiącej o tym, że na Ukrainie jest niebezpiecznie, mieli odwagę zapuścić się w rejony, w których turystów widuje się rzadko. Oni też przywozili najcenniejsze wspomnienia z podróży i najbardziej zaskakujące pamiątki.
Podróż na Ukrainę dziś
Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kontakty polsko-ukraińskie są znacznie ściślejsze, a duża liczba mieszkańców Ukrainy w Polsce sprawiła, że każdy, lub prawie każdy zna przynajmniej jednego Ukraińca. A jeśli nie zna Ukraińca, to na pewno zna kogoś, kto takiego Ukraińca zna. A to już wystarczy, by mieć powód do wyjazdu na Ukrainę. Mieszkańcy tego kraju są bowiem bardzo serdeczni i otwarci na turystów. Również pracujący w Polsce Ukraińcy także często jeżdżą do domu, na urlop, na święta, przy okazji różnych rodzinnych uroczystości. Dlatego też transport publiczny na Ukrainę przeżywa prawdziwy rozkwit, a przewoźnicy prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Autobusem z Warszawy do Lwowa pojedziemy za mniej niż 100 złotych. Biorąc pod uwagę długość trasy, trzeba przyjąć, że to niemal darmo.
Inną zaletą podróżowania autobusem z Polski na Ukrainę jest możliwość bezpośrednich podróży pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Brak konieczności zmiany środka transportu jest wygodny szczególnie dla osób, które podróżują z dużym bagażem, osób starszych i podróżujących z dziećmi. Nieco inaczej podchodzą do tego studenci, którzy zazwyczaj podróżują z jednym plecakiem i przyświeca im hasło: byle do przodu. Jednak nawet oni częściej wybierają autobus niż pociąg lub samolot. Tu akurat decydującym argumentem jest cena. Podróż autobusem na Ukrainę jest relatywnie tania.
Bilet samolotowy na Ukrainę kosztuje kilkaset złotych. Drogą powietrzną dostaniemy się tylko do tych miast, które dysponują międzynarodowymi lotniskami. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią długich podróży, a celem ich wycieczki jest Lwów, Kijów, Odessa lub Charków, bo właśnie tam lądują samoloty z Polski.
Wycieczki autokarowe po Europie
Jeśli chcielibyśmy skategoryzować podróże po Europie, bardzo łatwo wyodrębnimy dwie grupy: wycieczki do określonego celu i wycieczki objazdowe. Te pierwsze dotyczą głównie południa Europy: Hiszpanii, Włoch, Grecji, gdzie podróżujemy samolotami w celach typowo rekreacyjnych. Magnesem jest słońce, egzotyczna kuchnia, ciepłe morza.
Wycieczki objazdowe organizowane są głównie w krajach bliższych Polsce, wydawałoby się mniej atrakcyjnych turystycznie, szczególnie ze względu na pogodę. Bo też i nie po słońce jeździmy do Rumunii, Czech, Austrii, czy na Węgry. Tym, co zachęca do tego typu podróżowania, jest ciekawość świata, poznawanie kultur, może niezupełnie obcych, ale jednak mocno różniących się od polskiej.
Wycieczki objazdowe – jak zorganizować samodzielnie
Wycieczkę objazdową można wykupić w biurze podróży lub… zorganizować samodzielnie. To nie jest tak trudne, jak można by przypuszczać. Wystarczy określić, które miasta chcemy zobaczyć, jak długo się w nich zatrzymać, gdzie chcemy nocować i… skorzystać z dobrodziejstwa internetu, by zarezerwować bilety autobusowe oraz hotele. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z takich portali, które oferują możliwość zarezerwowania i kupienia biletów na dowolny środek transportu, mogą zaproponować niskie ceny, a także umożliwiają rezerwację noclegów. Dobrym przykładem będzie tu www.transpomat.pl, którego wyszukiwarka dopasowuje indywidualną ofertę spośród milionów dostępnych na rynku połączeń, biletów i noclegów.
Dla kogo wycieczki objazdowe
Z tej formy uprawiania turystyki chętnie korzystają osoby starsze, które z racji osłabionej kondycji fizycznej nie mogą sobie pozwolić na długie marszruty połączone z dźwiganiem plecaka, osoby z problemami zdrowotnymi wykluczającymi latanie samolotem, a także ci, którzy lubią się dużo przemieszczać i spędzać każdy dzień w innym miejscu. Dużą zaletą podróżowania autokarem jest możliwość dotarcia praktycznie w każdy zakątek Europy. Jedynym warunkiem jest istnienie dróg.