Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 października 2018 r.
14:36

Autokarem na Ukrainę i nie tylko

0 7 A A

Podróżujemy z konieczności lub dla przyjemności. Przemieszczamy się za chlebem, za pracą. Za przygodą. Czasem po prostu wracamy do domu. Autokar to nie tylko środek transportu. To pewien styl podróżowania, dla niektórych nawet sposób na życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ukraina – podróże małe i duże dawniej

Jeszcze do niedawna przeciętny Polak na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się Ukraina?” odpowiadał, że z barszczem ukraińskim. O kraju naszych sąsiadów wiedzieliśmy niewiele lub prawie nic. Wyjątkiem byli miłośnicy historii, którzy potrafili wskazać miasta ukraińskie leżące niegdyś w Polsce oraz wybrać inne, warte obejrzenia miejsca na turystycznej mapie Ukrainy. Przy czym trzeba przyznać, że mapa ta nie była dla Polaków zbyt bogata: Lwów, Kijów, Odessa były sztandarowymi kierunkami w ofertach biur podróży. Tylko miłośnicy podróży po bezdrożach, niedający zwieść się propagandzie mówiącej o tym, że na Ukrainie jest niebezpiecznie, mieli odwagę zapuścić się w rejony, w których turystów widuje się rzadko. Oni też przywozili najcenniejsze wspomnienia z podróży i najbardziej zaskakujące pamiątki.

Podróż na Ukrainę dziś

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kontakty polsko-ukraińskie są znacznie ściślejsze, a duża liczba mieszkańców Ukrainy w Polsce sprawiła, że każdy, lub prawie każdy zna przynajmniej jednego Ukraińca. A jeśli nie zna Ukraińca, to na pewno zna kogoś, kto takiego Ukraińca zna. A to już wystarczy, by mieć powód do wyjazdu na Ukrainę. Mieszkańcy tego kraju są bowiem bardzo serdeczni i otwarci na turystów. Również pracujący w Polsce Ukraińcy także często jeżdżą do domu, na urlop, na święta, przy okazji różnych rodzinnych uroczystości. Dlatego też transport publiczny na Ukrainę przeżywa prawdziwy rozkwit, a przewoźnicy prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Autobusem z Warszawy do Lwowa pojedziemy za mniej niż 100 złotych. Biorąc pod uwagę długość trasy, trzeba przyjąć, że to niemal darmo.

Inną zaletą podróżowania autobusem z Polski na Ukrainę jest możliwość bezpośrednich podróży pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Brak konieczności zmiany środka transportu jest wygodny szczególnie dla osób, które podróżują z dużym bagażem, osób starszych i podróżujących z dziećmi. Nieco inaczej podchodzą do tego studenci, którzy zazwyczaj podróżują z jednym plecakiem i przyświeca im hasło: byle do przodu. Jednak nawet oni częściej wybierają autobus niż pociąg lub samolot. Tu akurat decydującym argumentem jest cena. Podróż autobusem na Ukrainę jest relatywnie tania.

Bilet samolotowy na Ukrainę kosztuje kilkaset złotych. Drogą powietrzną dostaniemy się tylko do tych miast, które dysponują międzynarodowymi lotniskami. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią długich podróży, a celem ich wycieczki jest Lwów, Kijów, Odessa lub Charków, bo właśnie tam lądują samoloty z Polski.

Wycieczki autokarowe po Europie

Jeśli chcielibyśmy skategoryzować podróże po Europie, bardzo łatwo wyodrębnimy dwie grupy: wycieczki do określonego celu i wycieczki objazdowe. Te pierwsze dotyczą głównie południa Europy: Hiszpanii, Włoch, Grecji, gdzie podróżujemy samolotami w celach typowo rekreacyjnych. Magnesem jest słońce, egzotyczna kuchnia, ciepłe morza.

Wycieczki objazdowe organizowane są głównie w krajach bliższych Polsce, wydawałoby się mniej atrakcyjnych turystycznie, szczególnie ze względu na pogodę. Bo też i nie po słońce jeździmy do Rumunii, Czech, Austrii, czy na Węgry. Tym, co zachęca do tego typu podróżowania, jest ciekawość świata, poznawanie kultur, może niezupełnie obcych, ale jednak mocno różniących się od polskiej.

Wycieczki objazdowe – jak zorganizować samodzielnie

Wycieczkę objazdową można wykupić w biurze podróży lub… zorganizować samodzielnie. To nie jest tak trudne, jak można by przypuszczać. Wystarczy określić, które miasta chcemy zobaczyć, jak długo się w nich zatrzymać, gdzie chcemy nocować i… skorzystać z dobrodziejstwa internetu, by zarezerwować bilety autobusowe oraz hotele. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z takich portali, które oferują możliwość zarezerwowania i kupienia biletów na dowolny środek transportu, mogą zaproponować niskie ceny, a także umożliwiają rezerwację noclegów. Dobrym przykładem będzie tu www.transpomat.pl, którego wyszukiwarka dopasowuje indywidualną ofertę spośród milionów dostępnych na rynku połączeń, biletów i noclegów.

Dla kogo wycieczki objazdowe

Z tej formy uprawiania turystyki chętnie korzystają osoby starsze, które z racji osłabionej kondycji fizycznej nie mogą sobie pozwolić na długie marszruty połączone z dźwiganiem plecaka, osoby z problemami zdrowotnymi wykluczającymi latanie samolotem, a także ci, którzy lubią się dużo przemieszczać i spędzać każdy dzień w innym miejscu. Dużą zaletą podróżowania autokarem jest możliwość dotarcia praktycznie w każdy zakątek Europy. Jedynym warunkiem jest istnienie dróg.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium