Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

21 grudnia 2015 r.
0:00

Depresję można wyleczyć

0 A A

Na Depresję zwaną „chorobą duszy” narażeni są w szczególności ludzie młodzi. Co trzeci nastolatek ma stany depresyjne, nie widzi sensu nauki czy jakiejkolwiek innej aktywności. Ma problemy z koncentracją, normalnym funkcjonowaniem, często izoluje się od otoczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młodzież rzadko potrafi precyzyjnie określić objawy i nazwać przeżywane emocje.                       Często podświadomie, słownie komunikuje poczucie odrzucenia „nikt mnie nie kocha, „nikomu na mnie nie zależy”. Przedstawia ujemny obraz własnej osoby „nie dam rady, jestem do niczego”, „nic mi się nie udaje”. W tych wołających o pomoc komunikatach nastolatków, więcej zwykle jest poczucia krzywdy niż poczucia winy.

Trwałe poczucie zmęczenia, ociężałości, smutku, przygnębienia, rezygnacji.  Utrata energii, zainteresowań, wewnętrzne napięcie, niepokój, brak apetytu. Rezygnacja z kontaktów ze znajomymi, izolacja, wypowiadanie myśli o braku sensu życia…

 to sygnały, których osoby z najbliższego otoczenia nie mogą lekceważyć.

Wychodząc naprzeciw tym powtarzającym się i narastającym sygnałom występowania zjawiska depresji młodzieńczej na terenie Lubelszczyzny, Samorząd Województwa Lubelskiego podjął działania profilaktyczne, wdrażając do realizacji Program Zdrowotny „Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, jako jeden ze sposobów dotarcia do szerokiego grona i zdiagnozowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego.

Podstawowym celem programu było wczesne wykrywanie wśród młodzieży zaburzeń depresyjnych, wzrost umiejętności radzenia sobie ze stresem, upowszechnienie skutecznych metod diagnozowania depresji w grupach ryzyka (młodzież 16-17 lat).

Koordynatorem Programu Zdrowotnego na terenie Województwa Lubelskiego w 2015 roku był Niepubliczny Ośrodek Zdrowia Psychicznego DIALOG, którego zespół terapeutyczny znający problematykę zaburzeń dotykających młodzież w okresie adolescencji:                                        lekarz psychiatra, psychoterapeuta, psychologowie, pedagodzy, pielęgniarki psychiatryczne, dostosował metody i techniki pracy do potrzeb młodego człowieka.


Program zdrowotny ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W programie udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w Chełmie, Okszowie, Włodawie, Krasnymstawie, Zamościu, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Parczewie.

Na terenie Chełmszczyzny przebadano 243 uczniów, z czego 119 skierowano
do pogłębionej diagnozy, na terenie Zamojszczyzny 235, z czego do pogłębionej diagnozy skierowano 73, na terenie Białej Podlaskiej 422 uczniów, w tym do pogłębionej diagnozy skierowano 138 uczniów. Wszystkie etapy Programu ukończyło 900 uczniów, biorąc udział w pełnej ścieżce wsparcia edukacyjnego i terapeutycznego.

Informacja o realizacji Programu Zdrowotnego odbiła się szerokim echem w lokalnych środowiskach szkolnych i pedagogicznych.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie Barbara Baluk oraz pedagog szkolny Iwona Sobieszczuk stwierdziły, iż uczestnictwo uczniów z ich placówki w programie przełożyło się na konstruktywne radzenie sobie młodzieży w sytuacjach problemowych zarówno w środowisku rodzinnym jak i szkolnym.

Decyzję o przystąpieniu uczniów do programu pozytywnie oceniają dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu Renata Chyrchała oraz pedagog Aneta Antczak podkreślając, że zmiana dotychczasowego funkcjonowania uczniów klas pierwszych czyli przejście z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej może być dla dorastającego człowieka trudne a wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat rozpoznawania niepokojących symptomów pozwoli przeciwdziałać mogącym pojawiać się stanom depresyjnym, minimalizując ich skutki.

Dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskich Arkadiusz Stefaniuk oraz psycholog Ewa Bernatowicz stwierdzili, że dzięki przeprowadzonym zajęciom, uczniowie nabyli umiejętności niezbędne do radzenia sobie z obniżonym nastrojem i trudnymi emocjami, które często towarzyszą młodzieży w okresie adolescencji.

Prowadzone w ramach programu zajęcia terapeutyczne, realizowane były przez zespół specjalistów, którzy w pierwszym etapie programu dokonali diagnozy poziomu problemów psychoemocjonalnych, natężenia stresu, symptomów depresyjnych u poszczególnych uczniów. Na podstawie analizy testów psychologicznych zostały sporządzone indywidualne dla każdego ucznia opinie psychologiczne. W drugim etapie programu zespoły terapeutyczne prowadziły zajęcia warsztatowe z uczniami poświęcone depresji.

Uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistą lekarzem psychiatrą.

Młodzież pozytywnie oceniła udział w programie. Doceniła pozyskaną wiedzę jako przydatną nie tylko w okresie dorastania, ale także w życiu dorosłym. Wyraziła zadowolenie z pozyskanych materiałów edukacyjnych oraz drobnych upominków/gadzetów przypominający o udziale w zajęciach.

Kadra prowadząca badania oraz zajęcia w sposób szczególny dziękują młodzieży, rodzicom oraz kadrze pedagogicznej szkół za udział oraz zaangażowanie w realizację programu ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” w roku 2015.

Każdy nastolatek doświadcza w swoim życiu poczucia przygnębienia czy zmęczenia. Często potocznie określa ten stan słowem "depresja". Zdarza się jednak, że są to objawy choroby, zwanej zaburzeniami depresyjnymi, które należą obecnie do najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych.

Depresja polega na zmianach nastroju oraz zaburzeniu funkcji biologicznych organizmu człowieka oraz zaburzeniach w sferze myślenia, zachowania i relacji. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub pojawić się na skutek doświadczenia straty. Kolejne epizody choroby powstają na skutek nagromadzenia stresu, który uaktywnia podatność na chorobę. Stres życiowy jest wtedy podtrzymywany przez depresyjne myśli i działania. Układ nerwowy człowieka działa „na zwolnionych obrotach” zakłócając sen, odbierając apetyt
i energię. Spowolnienie prowadzi do depresyjnych nastrojów

Depresja to choroba. Podobnie jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Na depresję może zachorować każdy bez względu na wykształcenie, religię czy status materialny. To stan, który wymaga leczenia i nie powinien być przyczyną obwiniania się czy wstydu.

Objawy depresji:

 • poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii,
 • smutek, przygnębienie, płaczliwość,
 • utrata zainteresowań, "nic Cię nie cieszy",
 • niechęć do szkoły, wykonywania, codziennych czynności,
 • brak zadowolenia z siebie, niechęć do życia,
 • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji,
 • zamartwianie się (o dzień dzisiejszy,
  o przyszłość),
 • unikanie spotkań ze znajomymi,
 • uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju,
 • wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem,
 • złe samopoczucie rano,
 • brak apetytu, chudnięcie,
 • zaparcia, zasychanie w ustach,
 • bóle głowy,
 • bóle różnych grup mięśni,
 • myśli samobójcze.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz

o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować

i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania

i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

JAK RADZIĆ SOBIE SOBIE ZE STANAMI depresyjnymi

 1. Jeśli uważasz, ze zadanie jest niewykonalne podziel je na etapy.
 2. Planuj przyjemne wydarzenia, które sprawiają Ci przyjemność.
 3. Codziennie wieczorem przypominaj sobie o przyjemnych doświadczeniach, których doświadczyłeś w ciągu dnia.
 4. Zaakceptuj to, że nie wszystko musisz umieć zrobić od razu i nie wszystko musisz robić idealnie.
 5. Staraj się skupiać na pozytywnych aspektach sytuacji, którą uważasz na trudną.
 6. Często chwal samego siebie za to, co zrobiłeś dobrze.
 7. Uprawiaj sport – regularne ćwiczenia np. aerobik poprawiają samopoczucie. Zdrowo się odżywiaj. To, co jesz ma wpływ na to jak się czujesz.
 8. Wykorzystuj metody relaksacyjne bądź wizualizacje, wyobrażając sobie relaksującą sytuację zawsze wtedy, gdy czujesz się spięty.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz
o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować
i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania
i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” Finansowane ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego

Pozostałe informacje

Ciało dryfowało na wodzie. Tragiczny finał kąpieli 34-latka

Ciało dryfowało na wodzie. Tragiczny finał kąpieli 34-latka 0 0

Tragicznie zakończyła się kąpiel dla 34-letniego mężczyzny, który utonął w jeziorze Piaseczno. Dryfujące ciało mężczyzny zauważył plażowicz

Przechodził przez jezdnię, został potrącony. 65-latek nie żyje

Przechodził przez jezdnię, został potrącony. 65-latek nie żyje 1 0

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 63. Nie żyje 65-letni mężczyzna.

Ostre strzelanie Gromu i Bizona. Grała bialska klasa okręgowa

Ostre strzelanie Gromu i Bizona. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

Huragan Międzyrzec Podlaski pokonał ŁKS Łazy 4:0. W starciu beniaminków lepsza Granica Terespol

Samochód stoczył się i przycisnął go do ściany. 18-latek nie żyje

Samochód stoczył się i przycisnął go do ściany. 18-latek nie żyje 22 3

Tragiczny wypadek w gm. Stary Zamość. 18-latek chciał zatrzymać staczający się samochód. Został przyciśnięty do ściany

Orzeł wygrywa w Izbicy. Ruszyła chełmska klasa okręgowa

Orzeł wygrywa w Izbicy. Ruszyła chełmska klasa okręgowa 1 0

Sześć trafień Pawła Mazura dla zespołu z Białopola. Trzy gole dorzucił Herman Uljaniuk. Orzeł Srebrzyszcze pokonał Ruch Izbica 4:2

Szczury na nowych osiedlach w Lublinie. "Zgłoszenia z całego miasta"
galeria

Szczury na nowych osiedlach w Lublinie. "Zgłoszenia z całego miasta" 46 21

Tygodniowy wyjazd wystarczył, by szczury zniszczyły mieszkanie. I to na jednym z najbardziej zadbanych osiedli. Podobne sygnały płyną z całego Lublina. Powodem plagi gryzoni jest m.in. rozbudowa miasta. – To, że szczury pojawiły się na danym osiedlu, może wynikać z tego, że w pobliżu stanęły nowe bloki – tłumaczy właściciel firmy deratyzacyjnej

"Jesteś bogiem" na finał Kina Perła
24 sierpnia 2018, 21:00

"Jesteś bogiem" na finał Kina Perła 3 0

Co Gdzie Kiedy. Wraz z wakacjami dobiega końca tegoroczna edycja plenerowego Kina Perła (ul. Bernardyńska 15). W dniach 24-26 sierpnia odbędą się ostatnie bezpłatne projekcje filmowe, w ramach których zobaczymy m.in. oscarowe Jesteś bogiem.

"Wykidajło" w Miasto Movie
29 sierpnia 2018, 21:00

"Wykidajło" w Miasto Movie 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazdą ostatniej w sierpniu projekcji filmowej z cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) będzie Patrick Swayze. 29 sierpnia o godz. 21 zobaczymy film Wykidajło.

Puławy: Więcej kamer miejskiego monitoringu

Puławy: Więcej kamer miejskiego monitoringu 6 0

Mieszkańcy bloków komunalnych na os. Romów będą musieli bardziej uważać na to, co robią na swoich podwórkach. Władze Puław zwiększą ilość kamer miejskiego monitoringu w tym rejonie miasta. Obraz trafi do komendy policji oraz straży miejskiej.

Spotkanie z cyklu "Dziecinada – mały cyrk" w DDK Węglin
15 września 2018, 10:30

Spotkanie z cyklu "Dziecinada – mały cyrk" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Dziecinada – mały cyrk, podczas którego dzieci poznają gry i zabawy rodem z Hiszpanii. Wydarzenie odbędzie się 15 września o godz. 10.30.

Komplet porażek MKS Perła Lublin podczas eskapady na Węgry

Komplet porażek MKS Perła Lublin podczas eskapady na Węgry 0 0

Do Budapesztu pojechała m.in. Kinga Achruk, która ostatnio miała problemy zdrowotne

Spotkanie ostatniej szansy. Związkowcy ze szpitala przy al. Kraśnickiej chcą podwyżek

Spotkanie ostatniej szansy. Związkowcy ze szpitala przy al. Kraśnickiej chcą podwyżek 5 10

Związkowcy ze szpitala przy al. Kraśnickiej mają spotkać się dzisiaj z marszałkiem Sławomirem Sosnowskim w sprawie podwyżek wynagrodzeń. To, jak twierdzą, ostatnia szansa na porozumienie. Jeśli do niego nie dojdzie będą protestować – w dzień i w nocy

Wjazdowe zwycięstwa Hetmana i Tomasovii, rehabilitacja Włodawianki

Wjazdowe zwycięstwa Hetmana i Tomasovii, rehabilitacja Włodawianki 3 0

Przed pierwszym gwizdkiem meczu Polesie – Tomasovia faworytem spotkania byli przyjezdni. A tymczasem od trzeciej minuty to piłkarze Zbigniewa Wójcika wyszli na prowadzenie. Po długim podaniu w dobrej sytuacji znalazł się Jacek Cybul i pewnym strzałem otworzył wynik.

Mural z bitwą trafi na ścianę zakładu karnego

Mural z bitwą trafi na ścianę zakładu karnego 1 3

Najpóźniej do końca września mur Zakładu Karnego ozdobi mural autorstwa Agnieszki Rzeźniak poświęcony bitwie pod Osuchami 1944 r.

Przebudują Biedronkę w centrum Lublina. Chcieli postawić nowy budynek

Przebudują Biedronkę w centrum Lublina. Chcieli postawić nowy budynek 9 12

Portugalska sieć handlowa chce przebudować swój sklep w ścisłym centrum Lublina, przy ul. Zamojskiej. Planowała tu nawet nowy budynek, ale ostatecznie stanęło na odnowie starego. Pawilon z lat 70. ubiegłego wieku jest jednym z „obiektów XXX-lecia PRL”. Inwestor stara się już o pozwolenie na rozpoczęcie prac

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.