Najpopularniejszym w Polsce paliwem służącym do ogrzewania zimą naszych domów jest węgiel, ale alternatywne metody ogrzewania z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów opałowych jest pellet. Cechuje go nie tylko wysoka ekologiczność, ale również wygoda stosowania. Ze względu na swą charakterystykę energetyczną jest jednym z bardziej efektywnych źródeł energii.
Dlaczego dobrze jest palić pelletem?
Pellet prawie nie zawiera w sobie (w przeciwieństwie do węgla czy ropy) szkodliwej siarki, ma niską wilgotność, a w procesie spalania powstaje tylko około 0,5% popiołu. Jest to paliwo z biomasy drzewnej zaliczane do odnawialnych źródeł energii, gdyż emisja dwutlenku węgla przy spalaniu bilansuje się z ilością dwutlenku pochłoniętą przez drzewo – podstawowy składnik pelletu.
Opał ten wytwarza się, prasując pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne (trociny, kora. wióry, skrawki), do uzyskania postaci granulatu. Dzięki temu opał zajmuje znacznie mniej miejsca i jest wydajniejszy niż nieprzetworzona biomasa - 1 kg pelletu generuje 16-20 MJ ciepła. Cena jednej tony opału waha się w granicach 800-900 zł, a zużycie na sezon grzewczy dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 może wynosić od 3 do 5 ton, w zależności od zastosowanej metody izolacji domu i sprawności kotła.
Pellet – optymalizacja kosztów ogrzewania
Aby móc zoptymalizować koszty eksploatacji przy ogrzewaniu domu pelletem, należy zaopatrzyć się w specjalny kocioł grzewczy, przeznaczony dla tego typu opału. Zaletą kotłów na pellet jest możliwość ich wysokiej automatyzacji, dzięki czemu obsługa urządzenia jest prosta i zabiera niewiele czasu. Oprócz kotłów ręcznych, w których użytkownik sam uzupełnia opał, można znaleźć w ofercie kotły z zasobnikiem oraz funkcją automatycznego pobierania paliwa. Istnieją również kotły automatyczne z funkcją ręcznego uzupełniania opału. Automatyczny podajnik pneumatyczny potrafi transportować paliwo na odległość nawet kilkunastu metrów, co może być pomocne przy rozwiązywaniu problemu składowania materiału opałowego. Niektóre z tych urządzeń są wyposażone w zasobnik ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu spełniają dodatkowe funkcje.
Technologia kotłów pelletowych
Wiele kotłów zawiera czujniki pozwalające sterować systemem grzewczym i dopasowywać go do panujących warunków cieplnych. Zastosowanie w budowie kotła trwałych materiałów, jak stal czy żeliwo, oraz odporna na związki chloru zawarte w biomasie konstrukcja zapewniają wieloletnie użytkowanie. Kotły na pellet można spotkać w odmianie jednopaleniskowej i dwupaleniskowej. Kocioł z dodatkowym paleniskiem i zasobnikiem wystarcza, aby nie musieć uzupełniać zapasu opału częściej niż raz na kilka dni, co zwiększa wygodę użytkowania urządzenia. Profesjonalne kotły grzewcze są również wyposażone w zabezpieczenia i dodatkowe udogodnienia. Takie rozwiązania jak system gaszenia płomienia, ochrona przed cofaniem się żaru do zasobnika czy automatyczna zapalarka gwarantują bezpieczeństwo i komfort w obsłudze kotła.
Pellet jako paliwo opałowe sprawdzi się w wielu warunkach i wielu domach, zapewniając najwyższą wydajność i bezpieczeństwo przy najniższych kosztach.
Więcej informacji na temat praktycznego zastosowania i wydajności kotłów na pellet znajdziesz na stronie autora artykułu www.kotlygrzejniki.pl
Rosnąca popularność wykorzytywania pelletu w centralnym ogrzewaniu
Kominek pokojowy opalany na pellet