Podyplomówka to coraz bardziej popularny model edukacji, który ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że każdego roku rośnie liczba osób zainteresowanych studiami podyplomowymi. Taka forma kształcenia daje możliwość zdobycia nowych kompetencji w dość krótkim czasie. Jakie studia podyplomowe będą najbardziej przydatne? Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni kierunek? Podpowiadamy, czym podyplomówka różni się od kursów czy szkoleń.
Kto może studiować podyplomowo?
Szanse na szybkie dokształcanie się mają osoby, które ukończyły studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie. Z możliwości kontynuowania nauki na podyplomówce chętnie korzystają absolwenci uczelni wyższych zainteresowani poszerzaniem zdobytej wiedzy lub rozwojem w zupełnie nowej dziedzinie. Studia podyplomowe są adresowane do osób, które w łatwy sposób chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Podyplomówka daje możliwość poszerzenia kompetencji i zyskania w oczach pracodawcy czy rekrutera.
Wbrew pozorom nie jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla ludzi młodych. Studia podyplomowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród „wypalonych” pracowników, którzy pracują już w zawodzie kilkadziesiąt lat. Z pewnością przydadzą się każdemu, kto myśli o awansie lub zmianie pracy. Są idealną propozycją dla specjalistów i menadżerów szukających nowych wyzwań zawodowych. W grupie słuchaczy na podyplomówce znajdują się też nauczyciele, którzy muszą zdobyć nowe uprawnienia.
Jak wybrać studia podyplomowe?
W pierwszej kolejności warto dokładnie prześledzić program studiów i zapoznać się z terminarzem zjazdów. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja wybranej placówki edukacyjnej. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczelnie zlokalizowane w największych miastach Polski, które zaliczane są do ważnych ośrodków akademickich. Należy też przyjrzeć się bliżej kadrze zatrudnionych wykładowców. Możliwe, że znajdziemy wśród nich autorytety w danej dziedzinie.
Na edukacji nie warto oszczędzać, więc cena nie powinna być czynnikiem decydującym o naszym wyborze. Najlepiej skupić się na kryteriach opisanych powyżej, tzn. na prestiżu uczelni, programie studiów podyplomowych i wykładowcach. Raczej nie powinniśmy ulegać namowom znajomych i chwilowej modzie czy sugerować się jedynie nazwą kierunku. Ranking uczelni nie zawsze jest wartościowym punktem odniesienia. Jeśli zajęcia odbywają się wyłącznie w trybie weekendowym, możemy bez problemu pogodzić edukację z pracą zawodową lub innym kierunkiem studiów.
Oferta Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji
Wybór dostępnych na rynku propozycji jest na tyle szeroki, że każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Ciekawe studia podyplomowe są dostępne przykładowo w ofercie Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji. Do niezwykle popularnych kierunków można zaliczyć bibliotekoznawstwo z informacją naukową, doradztwo zawodowe i personalne, rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, gimnastyka korekcyjna, logopedia czy zarządzanie oświatą. Szczegółowe informacje dotyczące oferty dostępne są na stronie https://kire.pl/!