Naturalną skłonnością człowieka jest dążenie do określania granic swej własności. Budując nowy dom chce się odgrodzić swój teren, zapewnić sobie intymność lub bezpieczeństwo. Służą temu ogrodzenia. Pierwotnie ich przeznaczenie było ściśle obronne. Wysokie palisady i gęste częstokoły miały za zadania zapewnienie bezpieczeństwa ukrytym za nimi mieszkańcom. Otaczały zamki, posiadłości, czy nawet jak w przypadku Muru Hadriana lub Wielkiego Muru Chińskiego granice państw. Z czasem funkcja stawała się coraz bardziej ozdobna i miała jedynie podkreślić zakres własności, ochronić przed wścibskim spojrzeniem.
Materiały kiedyś i dzisiaj
Najczęściej stosowanym materiałem było drewno. Stanowiło najtańszy, a dodatkowo ogólnie dostępny budulec, z którego już nawet w bliższych nam czasach wykonywano płoty. Równie często stosowano kamienne ogrodzenia. Obecnie wybór materiału zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jaką funkcję ma spełniać nasz płot. Czy ogrodzenie to ma chronić przed nieproszonymi gośćmi, czy tylko pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Obecnie podczas projektowania można uwzględnić szereg materiałów i rozwiązań dostosowanych do zasobności portfela i gustu.
- rośliny - zadbane i przycięte w odpowiednie kształty tworzą żywopłoty,
- drewno - od najprostszych sztachet poprzez gotowe drewniane panele,
- kamień - do tworzenia ogrodzeń wykorzystywany jest granit, piaskowiec, ale też zdarzają się konstrukcje wykonane z polnych otoczków,
- profile metalowe - w zależności od ceny mogą być z taniego metalu malowanego proszkowo (gotowe elementy z marketów budowlanych) lub drogich, aluminiowy paneli,
- kute pręty - do łask wracają gotowe elementy kute, przez coraz rzadziej już dostępnych kowali i doskonale sprawdzające się w formie wymyślnych przęseł i elementów,
- ceramika - niedoceniane, ale coraz częściej stosowane w postaci murowanych filarków z cegieł lub płytek okładzinowych,
- beton - wykorzystywany od prefabrykowanych przęseł po wylewane fragmenty murów.
Często stosowanym zabiegiem jest łączenie różnych materiałów. Stosując jako główny materiał kamień, beton lub elementy ceramiczne, dodaje się, w naturalny sposób ocieplające i łagodzące ich zdecydowany charakter, wstawki z drewna.
Styl i funkcjonalność
Odwiedzając powstające coraz liczniej, podmiejskie osiedla napotkać można domki jednorodzinne w różnej stylistyce. Domki proste, z tradycyjnym dwuspadowym dachem. Rozbudowane budynki z wymyślnymi frontami, czy obiekty stylizowane na pałacyki lub dworki. Do tego dochodzą osiedla domków szeregowych. Każdy z tych budynków potrzebuje innego ogrodzenia. Musi być ono wykonane w taki sposób, by tworzyły spójną i integralną całość. Wizja architektoniczna musi obejmować zarówno budynek, jak i jego otoczenie, w tym ogrodzenie.
Zastosowanie każdego ze wspomnianych powyżej materiałów uzależnione jest od stylistyki domu oraz jego otoczenia. Inny typ materiału zostanie wybrany do ogrodzenia domu w rustykalnym stylu, a inny do nowoczesnego budynku.
Jeszcze stosunkowo niedawno najczęściej spotykanymi formami płotów były proste drewniane sztachety, czy też powlekana lub panelowa siatka ogrodzeniowa. Pojawiła się też moda na panelowe ogrodzenia z prefabrykowanego betonu tworzącego brzydkie, szare mury. Obecnie szczęśliwie te rozwiązania stosowane są coraz rzadziej.
Jeżeli stosuje się siatkę, to w połączeniu ze szpalerem szmaragdowych żywotników. Nie należą już do rzadkości niskie i stanowiące jedynie symboliczne wygrodzenie żywopłoty. Wykorzystywany beton coraz częściej łączony jest w designerskie elementy łączone z kutym metalem lub drewnianymi wstawkami.
Wspomniane kute przęsła dobrze sprawdzają się jako elementy ogrodzeń posesji stylizowanych na pałacowe lub dworskie. Pozwalają one utrzymać spójną całość.
Nowoczesne domy otoczone są często ogrodzeniami wykonanymi z blachy w geometrycznych wzorach, przeplatanych kątownikami.
Zdecydowanie na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się też funkcja ogrodzeń. Coraz rzadziej maja one za zadanie odgradzanie i chronienie. Owszem zdarzają się domy obwarowane niczym średniowieczne twierdze, ale o wiele częściej mamy do czynienia z lekkimi konstrukcjami, czy niziutkimi płotkami o wysokości kilkunastu zaledwie centymetrów.
Inteligentne ogrodzenie
Omawiając temat ogrodzeń nie sposób zaznaczyć znaczenia coraz powszechniej występującej w życiu codziennym elektroniki. Dotyczy to już tak powszechnych rozwiązań jak zastosowanie napędów otwierających automatycznie bramy. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie smartfonów, które zarządzają już niemal każdym elementem życia. Dzięki wyposażaniu w aplikację zarządzają też bramą, która otwiera się gdy zbliżamy się do niej. Można zaprogramować jej automatyczne otwieranie o określonych godzinach. Korzystając z tego rozwiązania nie stanowi problemu zdalnie otworzenie furtki by wpuścić albo ogrodnika lub dziecko wracające ze szkoły. Oczywiście jest też pełna integracja z alarmem. Inteligentne rozwiązania ułatwiają życie i sprawiają, że łatwiej zarządzać otaczającą przestrzenią.
Przeglądając pojawiające się trendy w ogrodzeniach z całą pewnością można stwierdzić, ze ewoluują, w takim samym zakresie jak zmieniają się mody w budownictwie. Wykorzystywane są coraz inne materiały i nowsze rozwiązania techniczne. A jednocześnie jak zawsze pozostaje grupa osób, dla których liczy się tradycyjny i naturalny wygląd.