Osobom spoza branży wydaje się, że za wysokimi obrotami taksówkarza idą też wysokie zarobki. Nic bardziej mylnego, bo rzeczywiste wynagrodzenie kierowcy taxi jest o wiele niższe niż obroty. Koszty prowadzenia działalności jako taksówkarz często są bezpośrednią przyczyną rezygnacji z pracy w tym zawodzie. Ile wynoszą i dlaczego są tak wysokie?
Ile zapłacisz zanim zaczniesz pracę?
Oczywiście nie jest tak, że kierowcą taxi może zostać każdy, gdyż jest kilka wymogów, które musi spełnić kandydat na to stanowisko. Jednym z nich jest wiek - musi mieć ukończony 21 rok życia. Ponadto musi posiadać prawo jazdy kategorii B. Wymagana jest też niekaralność. Tyle na wstępie. Kandydat na taksówkarza musi wyrobić licencję taksówkarską - koszt około 700 złotych, kupić taksometr i kasę fiskalną oraz zamontować je w pojeździe - 1,5-2 tys. złotych oraz zalegalizować taksometr - wydatek rzędu 50 złotych, jaki trzeba ponosić co dwa lata. Do tego jeszcze dochodzą koszty wykonania wszystkich badań, które wynoszą ponad 500 złotych (co 5 lat trzeba je odnawiać). Co jeszcze? Zdany egzamin z topografii, za co łącznie z wykupieniem licencji od włodarza miasta zapłacimy 500-600 złotych.
Co miesięczne koszty pracy taksówkarza
Najpopularniejszą drogą, jaką obierają taksówkarze jest świadczenie usług w oparciu o własną działalność gospodarczą. W przypadku jej obrania pojawia się konieczność opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne, która po upływie 2 lat wynosi 1300 złotych. Dość dużym wydatkiem jest też ubezpieczenie, które każdy kierowca powinien mieć. Polscy ubezpieczyciele oferują zaporowe ceny polis, ze względu na duże ryzyko, jakim obarczony jest pojazd taksówkarza. Korzystniejsze oferty ubezpieczeniowe znaleźć można np. w Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.
Koszty dodatkowe
Oczywiście trzeba też podsumować wydatki na paliwo. Zakładając, że taxi średnio pokonuje 5000 km na miesiąc, zakup benzyny jej kierowcę może kosztować nawet 5 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty amortyzacji pojazdu, serwisu i drobnych napraw. Chcąc pracować w korporacji trzeba też liczyć się z dodatkowymi opłatami z tego tytułu (nawet tysiąc złotych miesięcznie).
Firmy ubezpieczeniowe zza granicy mają w swoich ofertach korzystne ubezpieczenia nie tylko dla taksówkarzy, ale też innych firm świadczących usługi przewozu osób. Jeśli masz firmę przewozową i nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, kliknij tutaj: Minibus Insurance, i dowiedz się więcej.