Kompresory coraz częściej spotkać można nie tylko w warsztatach czy na stacjach benzynowych, ale również w prywatnych domach. Spora uniwersalność tych urządzeń sprawia, że chętnie korzystają z nich domorośli majsterkowicze czy osoby zajmujące się konserwacją budynków. Skąd wynika tak duża wielozadaniowość kompresorów? Do czego w praktyce można je wykorzystać?
Sprężarki czy kompresory?
Kompresory to popularne urządzenia wytwarzające sprężone powietrze. Bardzo często zamiennie do określenia „kompresor” stosuje się nazwę „sprężarka”, jednak w rzeczywistości, z technicznego punktu widzenia, jest to pewna nieścisłość. Prawidłowy podział tych urządzeń nakazuje bowiem wśród sprężarek wyróżnić wentylatory, dmuchawy oraz właśnie kompresory. Kompresory, jako jedyne z wymienionych sprężarek, służą do wytwarzania wysokiego ciśnienia gazu, będącego tzw. gazem roboczym. W większości przypadków gazem tym jest powietrze (dla dokładności należy zauważyć, iż jest ono w istocie mieszaniną gazów), nie jest to jednak żadna reguła. Sprężaniu może bowiem ulegać np. gaz ziemny (CNG).
Biorąc pod uwagę przytoczony powyżej podział oraz zasady pracy kompresorów, można powiedzieć, że choć każdy kompresor jest sprężarką, to – z technicznego punktu widzenia – nie każda sprężarka może być nazywana kompresorem. W praktyce jednak obie te nazwy nabrały cech synonimów, przez co nawet sami sprzedawcy (a również producenci) tych urządzeń często posługują się nimi zamiennie.
Więcej na ten temat dowiesz się przeglądając sprężarki w ofercie Air-Com.pl
W fabrykach, warsztatach i domach
Oryginalnie kompresory stanowią jeden z kluczowych elementów wszystkich systemów pneumatycznych, ponieważ to one zapewniają tym systemom właściwe zasilanie. W dużych, kompleksowych systemach urządzenia te połączone są z jednym lub więcej zbiornikami ciśnieniowymi, które są w stanie zgromadzić duże ilości sprężonego gazu, by następnie – według potrzeb – zasilać nim cały system. Rozwiązanie to pozwala zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza o tym samym ciśnieniu (bez chwilowych wahań mocy w systemie). Jest to jednak rozwiązanie zarezerwowane dla dużych systemów, pracujących najczęściej na dużym obszarze przemysłowym (np. linia produkcyjna). Mniejsze wersje systemów pneumatycznych zasilanych przez kompresory stosowane są na stacjach paliw lub w niewielkich warsztatach naprawczych czy też produkcyjnych.
Dostępne w sklepach budowlanych lub specjalistycznych kompresory przeznaczone do zastosowania w domu należą do najmniejszych urządzeń tego typu. Ich moc nie musi być tak duża, również metoda otrzymywania sprężonego powietrza nie ma tu większego znaczenia. Z tych powodów najpopularniejszymi kompresorami dostępnymi w sprzedaży detalicznej są proste kompresory tłokowe o niewielkich gabarytach, zwykle zespolone z niewielkimi zbiornikami i zapewniające pełną mobilność urządzenia. Sprężarki tego typu wykorzystywane są do nabijania powietrzem kół, basenów dmuchanych, pontonów czy piłek oraz jako źródło zasilania dla wszelkiego typu narzędzi pneumatycznych.