Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

6 października 2016 r.
1:00

Korepetycje na trudny początek roku szkolnego - konieczność czy fanaberia?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 A A

Wrzesień już za nami, w szkołach jest szumnie i gwarno, uczniowie zdobywają pierwsze oceny, a nauczyciele przekazują nową wiedzę i już zapowiadają kartkówki oraz sprawdziany.

Niektóre dzieci mają problemy w nauce od samego początku, inne znakomicie sobie radzą i zapisują się do kółek zainteresowań albo na olimpiady przedmiotowe. Jest coraz większe zapotrzebowanie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne - korepetycje, kursy edukacyjne. Czy to oznacza, że dzieci coraz gorzej radzą sobie z obowiązkiem szkolnym? A może to wina systemu oświaty, który po raz kolejny ma się zmienić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ewolucja korepetycji

Jeszcze kilkanaście lat temu korepetycje były formą zajęć wyrównawczych. Uczęszczali na nie uczniowie z zaległościami w nauce. W ten sposób można było poprawić kiepskie oceny z niektórych przedmiotów. Niejednokrotnie rolę korepetytorów przejmowali rodzice, starsze rodzeństwo lub koledzy z lepszymi ocenami. Dzisiaj tego typu zajęcia mają nieco inny charakter. Programy nauczania są dość obszerne, nauczyciele muszą narzucić odpowiednie tempo, aby wyrobić się w czasie. Metody i formy pracy dydaktycznej przystosowywane są do średniego poziomu klasy, która liczy ok 25 osób, a 45 minut to stanowczo za mało, aby wyjaśnić wątpliwości wszystkich uczniów. W domu trzeba nie tylko odrobić lekcje, ale również przygotować się na kolejne zajęcia - przeczytać tekst, książkę, przyswoić wzory itp.. Wystarczy parę leniwych dni, nieodrobiona praca domowa, nieobecność w szkole, a problemy w nauce zaczynają się nawarstwiać. Często zajęci i zabiegani rodzice wolą zatrudnić dziecku do pomocy fachowca-korepetytora, trudno jest być na bieżąco w każdej dziedzinie, zwłaszcza kiedy chodzi o przedmioty w szkołach średnich. Dzięki temu można zaoszczędzić czasu i osiągnąć znacznie lepsze efekty bez zbędnych nerwów. Warto więc zapoznać się z ofertą profesjonalistów takich jak EDUN.

Korepetycje to również forma zajęć dodatkowych. Uczniowie przygotowują się do testów, sprawdzianów, egzaminów, olimpiad przedmiotowych aby mieć jak najlepsze wyniki. Nie wspomnę już o kursach językowych, na które dzieciaki uczęszczają nawet w wakacje. Większość maturzystów przygotowuje się do tego ważnego egzaminu z pomocą dodatkowych lekcji.

Czy taka forma zdobywania wiedzy jest korzystna dla młodego pokolenia? Jeżeli dziecko ma potrzebę rozwijania swoich naukowych zainteresowań trzeba mu to umożliwić. Jeżeli rodzic nie potrafi pomóc swojemu dziecku w obowiązkach szkolnych, to powinien znaleźć kogoś, kto sprosta temu zadaniu. Nadmiar nie jest zdrowy w każdym wydaniu, dlatego nawet z korepetycjami i kursami trzeba znać umiar.

Koniec z gimnazjum?

Aktualnie gorącym tematem w szkolnictwie jest likwidacja gimnazjów. Kolejna reforma w systemie edukacji i zasadnicze pytanie - czy dzieci na tym skorzystają? Jak te zmiany wpłyną na dotychczasowe nauczanie? Ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea i pięcioletnie technika - zdawałoby się, że taki układ dość sprawnie funkcjonował przez wiele lat. Uczniowie nie zdawali testów w podstawówce, nie było egzaminów gimnazjalnych, matura wyglądała inaczej i odbywały się egzaminy wstępne na studia, które zresztą często były powodem wielu niesprawiedliwości. Obecne testy już od najmłodszych lat przyzwyczajają dzieci do takiego sposobu monitorowania wiedzy, a ich forma pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Z drugiej jednak strony, jest sporo materiału do przerobienia, a czasu nie ma zbyt wiele. Na pewno, każdy system ma swoje wady i zalety, trudno jest rozstrzygnąć, który jest lepszy. Jedno jest pewne, tak ogromne zmiany będą bardzo kosztowne. Z pewnością ucierpią nauczyciele, ponieważ grożą im poważne redukcje etatów. Dzieciaki szybko przywykną do zmian, które będą tak wprowadzane, aby nie odbiło się to na jakości ich kształcenia. Prawdopodobnie do gimnazjów nie pójdą uczniowie obecnych klas IV-tych, klasy V-te będą ostatnim rocznikiem gimnazjów i 3-letnich szkół średnich.

Każda zmiana prowokuje nas do refleksji, budzi wątpliwości i lęk przed tym co nowe. Planowane reformy szkolnictwa nie będą dla nas zupełnie nowe, jednak z pewnością szkoły będą funkcjonować inaczej niż 20 lat temu. Czy uczniowie zreformowanego już szkolnictwa będą równie często, jak dotychczas, korzystać z korepetycji i dodatkowych kursów? Zobaczymy...

Pozostałe informacje

Trwa święto miłośników militariów!
galeria
film

Trwa święto miłośników militariów!

Raj dla miłośników historii, pasjonatów strzelectwa i kolekcjonerów, wielbicieli survivalu oraz wszystkich ciekawskich. Na lubelskich targach, odbywa się zlot miłośników strzelectwa i survivalu "Militaria". Pasjonaci mogli odkryć najnowsze produkty firm specjalizujących się w odzieży militarnej, optyce, sprzęcie specjalistycznym, czy usługach szkoleniowych.

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Dziewięć porażek z rzędu na rozpoczęcie rundy wiosennej, a do tego bilans bramkowy 2-35. Ogniwo Wierzbica w niespodziewanym momencie przełamało jednak fatalną passę. Najpierw drużyna Karola Bujaka zatrzymała lidera, z którym zremisowała w Lubartowie 0:0. A w sobotę beniaminek zgarnął trzy punkty po wyjazdowej wygranej z Motorem II Lublin 1:0.

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty

Dziś, 11 maja br. prokurator postawił 40-letniej Monice B. zarzut podwójnego zabójstwa dwóch córeczek: 5-letniej Oliwii i 3-letniej Emilki. Jest w tej zbrodni coś niewyobrażalnego: Dzień wcześniej matka była z dziećmi wieczorem w kościele na majówce. Kochała swoje pociechy. Czy to ona je potem zabiła?

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium