Jednym z kluczowych problemów polityki społecznej w Polsce jest starzenie się społeczeństwa. Powoduje to, iż koniecznością staje się podejmowanie działań sprzyjających wydłużaniu, a przede wszystkim utrzymywaniu aktywności zawodowej.
Korzystający z podręcznika pracodawcy oraz osoby odpowiedzialne za sprawy personalne mogą poznać i wprowadzić następujące narzędzia do swoich zakładów pracy:
- szkolenie kadry menedżerskiej podnoszące wiedzę z zakresu zarządzania wiekiem,
- wyjazdy integracyjne mające na celu integrację międzypokoleniową,
- 8 form skoncentrowanych bezpośrednio na pracownikach w wieku 50+: warsztaty motywacyjno-psychologiczne, coaching indywidualny, szkolenia zawodowe, szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych (ICT), zajęcia rekreacyjno-sportowe, terapia manualna oraz wizerunek osobisty.
Z kolei instytucje rynku pracy mogą skorzystać z wytycznych dotyczących prowadzenia z osobami w wieku 50+ szkoleń zawodowych, szkoleń ICT, warsztatów psychologiczno-motywacyjnych, coachingu indywidualnego.
W celu sprawdzenia, czy formy te odpowiadają rzeczywistym potrzebom pracowników 50+, przez 10 miesięcy testowano je w 4 lubelskich zakładach pracy na 30 pracownikach 50+. Jak pokazała ewaluacja, spotkały się one z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony pracodawców, jak i osób pracujących 50+. Uczestnicy dostrzegli nie tylko "twarde” efekty udziału w projekcie, takie jak: podniesienie stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy umiejętności informatycznych, ale przede wszystkim duże zmiany, jakie zaszły w ich życiu oraz w nich samych. W swoim odczuciu dzięki udziałowi w projekcie stali się bardziej zmobilizowani do działania, aktywni, mają w sobie więcej energii. Zmiany w osobach biorących udział w projekcie dostrzegli zatrudniający ich pracodawcy., zdaniem których zmieniło się podejście do życia pracowników: stali się bardziej otwarci, radośni, zadowoleni z siebie i życia, a atmosfera pracy w ich zakładach poprawiła się.
W rezultacie udziału w projekcie 100% uczestników podniosło swoją motywację do dalszej pracy, 100% zwiększyło chęć wydłużenia swojego zatrudnienia, wzrosła liczba osób deklarujących chęć pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Przygotowując metodologię, staraliśmy się, aby jak najwięcej działań w ramach niej opracowanych pokazywało, że dojrzali pracownicy - ich wiedza i doświadczenie zebrane przez wiele lat pracy, jest bardzo cennym zasobem dla pracodawcy. Poprzez te formy chcieliśmy uświadomić samym pracownikom 50+, ich współpracownikom i pracodawcom, że dojrzali pracownicy to osoby, które mają jeszcze dość siły, aby pracować i realizować się zawodowo. To było trudne zadanie, ale jak pokazuje ocena projektu, udało nam się je zrealizować - podsumowuje jeden z ekspertów i autorów opracowanego podręcznika dr hab. Bohdan Rożnowski prof. KUL.
Podręcznik w prosty i przejrzysty sposób opisuje, jak wdrażać każde z 10 opracowanych i testowanych narzędzi. W większości przypadków nie oznacza to wprowadzenia do zakładu pracy zupełnie nowego narzędzia, ale odpowiednie przeorganizowanie już istniejącego i stosowanego - podręcznik podpowiada, jak to zrobić. Ponadto istnieje możliwość dokonania wyboru dowolnej liczby narzędzi w zależności od potrzeb i możliwości danego zakładu pracy i wdrożenia wyłącznie tych wybranych. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę, że im więcej zastosowanych narzędzi, tym też lepszy wpływ na chęć kontynuowania pracy.
Biuro projektu: Europerspektywa, ul. Wolska 11A, Lublin, tel. 81 444-50-98, olbrzym@europerspektywa.pl
www.olbrzym.info
Autor: Joanna Suchodół, Europerspektywa
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.