Pianka poliuretanowa, wykorzystywana do izolacji metodą natryskową, utożsamiania jest obecnie z jednym z najskuteczniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów trwałego ocieplenia budynków. Co ważne, zachowuje pełnię swoich właściwości niezależnie od rodzaju budynku czy przestrzeni, którą chciałoby się ocieplić.
Hypoalergiczne rozwiązanie na lata
Pianka PUR to produkt nietoksyczny, niewydzielający żadnego zapachu czy pyłu, dokładnie przebadany i hipoalergiczny. To wybór nie tylko bezpieczny, ale również ekologiczny. Składnikami pianki pozostają poliol oraz izocyjanian. To one, pod wpływem wysokiego ciśnienia, wytwarzają specjalistyczny natrysk, który szybko i z niezwykłą precyzją wypełnia nawet najdrobniejsze szczeliny ocieplanej powierzchni. Warto podkreślić, że tak powstała piana charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przenikania ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych.
Szerokie możliwości zastosowania pianki PUR
Izolacje natryskowe przy użyciu pianki pozwalają na kompleksowe ocieplenie niemal wszystkich miejsc w domu. Doskonale sprawdzą się przy ociepleniach dachów, poddaszy, ścian zewnętrznych w systemie szkieletowym, stropodachów, stropów czy fundamentów. Skutecznie ocieplą i wygłuszą także ściany działowe. Izolacje pianką nadają się bowiem zarówno do nowo budowanych budynków, jak i tych, które powstały jakiś czas temu i są modernizowane.
Pianka PUR dzięki uniwersalnej formule składnikowej i niezawodnym działaniu, z powodzeniem łączy się z każdym rodzajem podłoża. Izolacje natryskowe wykonywane są bezpośrednio na takie powierzchnie jak blacha, papa, folia czy beton. Najlepsze efekty uzyskuje się na suchej, najlepiej oczyszczonej z kurzu powierzchni.
Korzyści z izolacji natryskowych
Izolacje wykonane przy użyciu pianki są nie tylko ekologiczne, ale również mają wymiar ekonomiczny. Materiał izolacyjny pozwala bowiem nie tylko na optymalną izolację termiczną, ale również energetyczną. W ten sposób oszczędności na ogrzewaniu potrafią wynieść nawet 60% mniej niż w ubiegłych latach!
Pianka PUR doskonale sprawdza się także latem. To właśnie wówczas gromadzi energię potrzebną do optymalnego schłodzenia powietrza, przy czym zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz materiału, nie generując przewiewu powietrza.
Jedną z największych zalet izolacji natryskowych pozostaje znakomita szczelność. Pianka w wyniku natrysku zdecydowanie zwiększa swoją objętość, przez co dokładnie wnika we wszelkie, nawet najmniejsze szczeliny. W ten oto sposób zapewnia pełną ochronę przed wydostaniem się ciepła z ocieplonego pomieszczenia, jak i przed przedostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza budynku.
Idealne rozwiązanie dla hal
Pianka PUR stanowi najdoskonalszą formę izolacji dla budynków z metalowym dachem. W przypadku wielkich hal największym problemem bowiem jest skraplanie pary wodnej i powstawanie skroplin. Aby zapobiec występowaniu tego zjawiska, stosuje się izolację natryskową o formule zamknięto komórkowej. Gwarancję niewystąpienia skraplania wody spowoduje już nawet 2-centymetrowa warstwa izolacji wykonanej pianką. Decydując się na takie właśnie rozwiązanie, pamiętać należy koniecznie o zapewnieniu odpowiedniego poziomu wentylacji.
Doskonałe właściwości pianki poliuretanowej sprawiają, że ocieplanie pianką staje się coraz częściej wybieraną formą izolacji. Tendencja nie dziwi w przypadku, gdy według specjalistów 10 cm izolacji wykonanej przy użyciu pianki PUR działa skuteczniej, niż 16 cm warstwa styropianu, czy 18 cm wełny.
Konsultacja: Chemsampler - firma oferująca profesjonalne izolacje natryskowe