Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

8 marca 2018 r.
0:08

Planujesz zająć się przewozem zwierząt? Zobacz, jakie licencje musisz zdobyć

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 A A

Aby móc legalnie przewozić zwierzęta, trzeba posiadać uprawnienia konwojenta zwierząt. Gdzie je można zdobyć i co się wiąże z uzyskaniem takiego dokumentu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu. Zaczynamy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Licencja konwojenta zwierząt.

Jakie daje korzyści? Transport zwierząt nie jest wcale tak błahą czynnością, jaką może się wydawać. Żywe istoty nie lubią zwykle zmieniać miejsca swojego pobytu, przywiązują się do dotychczasowych warunków bytowania, zaś każdy przejazd autem na większe odległości wiąże się u nich ze sporym stresem. Aby nabyć kompetencje konwojenta zwierząt i umieć się z nimi właściwie obchodzić w czasie transportu, warto zapisać się na kurs, który oferuje firma STAR. Szczegółowy harmonogram i plan zajęć można znaleźć na stronie https://star.edu.pl/licencja-na-przewoz-zwierzat

Z jakich powodów warto przystąpić do kursu?

Przede wszystkim dlatego, że daje on szerokie możliwości pracy na terenie całej Unii Europejskiej, przede wszystkim w gospodarstwach rolnych. Jest dokumentem wymaganym przez krajowe służby weterynaryjne, ale również przez Inspekcję Transportu Drogowego. Konwojenci zwierząt mogą znaleźć pracę w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami, między innymi w gospodarstwach, szkółkach jeździeckich, centrach weterynaryjnych, miejscach hodowli, rzeźniach i nie tylko. Będą mogli obsługiwać ogólnopolskie i międzynarodowe wystawy zwierząt rasowych oraz pokazy koni z prestiżowych stadnin. Za sprawą umiejętności nabytych podczas szkolenia, będą mieli wiedzę dotyczącą bezpiecznego unieruchamiania i przewożenia na większe odległości małych i dużych osobników. Dzięki kursowi uczestnik zdobywa niezbędną wiedzę z zakresu humanitarnego przewozu zwierząt z punktu A do punktu B, w myśl przepisów prawa drogowego obowiązującego na terenie Polski i krajów Unii Europejskiej. Kierowca przewożący zwierzęta ma obowiązek przedstawienia odpowiednich dokumentów uprawniających go do przewozu żywych osobników, jeśli zostanie zatrzymany do kontroli przez odpowiednie organy państwowe. Podczas kontroli konwojent ma obowiązek wylegitymować się oraz okazać licencję na konwojenta zwierząt. Warto wiedzieć, że osoby, które nie mają odpowiednich pozwoleń i podejmują się przewozu żywych zwierząt, w razie kontroli muszą liczyć się z mandatem w wysokości 8 000 złotych. Lepiej więc przystąpić do jednodniowego i przystępnego cenowo szkolenia, aby uniknąć w przyszłości problemów z prawem i wysokich kar finansowych.

Jak przebiega szkolenie na konwojenta żywych zwierząt?

Dla osób, które obawiają się, że nie znajdą czasu na uczestnictwo w kursie, mamy dobrą wiadomość: trwa on zaledwie jeden dzień. Od razu po szkoleniu odbywa się egzamin w formie testu pisemnego, który ma sprawdzić wiedzę nabytą podczas spotkania. Po jego zdaniu i otrzymaniu pozytywnego wyniku, kursant może pochwalić się licencją konwojenta zwierząt. Uzyskuje wówczas prawo do przewozu zwierząt hodowlanych (krów, kur, indyków, świń, owiec), ale również koni, ryb i psów. Godziny kursu są tak przemyślane, aby wszelkie formalności związane ze zdobyciem licencji były ograniczone do minimum, a uczestnik zdobył niezbędną wiedzę w maksymalnie krótkim czasie. Plusem szkolenia jest również jego niewysoka cena. Każda osoba, zanim przystąpi do kursu, może wybrać miasto i datę, która najbardziej jej odpowiada. Jeśli w danym terminie zbierze się co najmniej 10 osób chętnych, kurs zostanie uruchomiony. Jest to warunek konieczny – w innym przypadku szkolenie się nie odbędzie. W razie takiej sytuacji każdy z zainteresowanych zapisanych na kurs zostanie o tym fakcie niezwłocznie poinformowany.

Ponadto, licencja jest wydawana każdemu z kursantów, który pozytywnie ukończy egzamin. Leży to w gestii Powiatowego Lekarza Weterynarii. Warto wspomnieć, że licencje, które są potwierdzeniem umiejętności zdobytych podczas szkolenia organizowanego przez STAR są wydawane bezterminowo. Oznacza to, że nie trzeba ich odnawiać po kilku latach, gdyż nie tracą ważności.

Jakie zagadnienia zostaną poruszone na szkoleniu na konwojenta żywych zwierząt?

Podczas kursu zostaną omówione zagadnienia zgodne z art. 9 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 czerwca 2005 r. /Dz. U. Nr 131 poz. 10981/ dotyczącego ochrony zwierząt podczas transportu. Uczestnicy wyniosą ze szkolenia wiedzę na temat podstawy prawnej związanej z przewożeniem zwierząt. Poznają przepisy regulujące dopuszczalny stan techniczny pojazdów, jakimi zwierzęta będą transportowane, a także zapoznają się z informacjami dotyczącymi unieruchomiania zwierząt na czas transportu w celu zapewnienia im oraz sobie należytego bezpieczeństwa. Dowiedzą się, w jaki sposób uniknąć kopnięć i zachowań agresywnych, które zwierzęta mogą wykazywać, gdy są zdenerwowane. Poznają również elementy behawiorystyki, dzięki której nauczą się sposobów minimalizowania stresu i niepokoju u przewożonych zwierząt. Nabyte kompetencje przydadzą się im podczas późniejszego wykonywania obowiązków zawodowych.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium