Ubytki zębowe w jamie ustnej sprawiają, że osłabiają się mięśnie twarzy i na skutek tego zaczynamy wyglądać starzej. Trudniej też rozgryzać nam twarde pożywienie. Dzięki protezie zębowej możemy cieszyć się naturalnym wyglądem i uśmiechem oraz jeść wszystko, na co mamy ochotę. Współczesne protezy są bardzo wytrzymałe, jednak żeby prezentowały się jak najlepiej, musimy też o nie odpowiednio dbać. Dobrze zadbana proteza to również zdrowie naszych dziąseł i komfort w całej jamie ustnej.
Prawidłowa higiena protezy zębowej
Wytrzymałość protezy zębowej zależy od wielu czynników, w tym od jej prawidłowego zakładania, czyszczenia i przechowywania.
Na protezie, podobnie jak na naturalnych zębach, gromadzi się osad oraz pozostają na niej fragmenty jedzenia. Dlatego tzw. sztuczne zęby musimy każdego dnia dokładnie oczyszczać. Używamy do tego specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem, najlepiej takiej przeznaczonej do protez zębowych. Szczoteczka do czyszczenia protez wyposażona jest w 2 główki czyszczące. Jedna z nich usuwa osad z zębów, a druga, mniejsza dociera do wszystkich szczelin, wymiatając z nich resztki jedzenia.
Protezę myjemy delikatnym mydłem lub specjalną pastą do czyszczenia protez zębowych: https://www.protefix.pl/produkty/protefix-higiena-pasta-do-czyszczenia-protez/. Standardowa pasta do zębów działa zbyt agresywnie (rysuje i może uszkodzić tworzywo), dlatego nie poleca się jej do pielęgnacji tzw. sztucznej szczęki. Protezę trzymamy nad umywalką napełnioną wodą lub nad miękkim ręcznikiem. Wówczas jeśli proteza wyśliźnie nam się z rąk, nie połamie się dzięki odpowiedniej amortyzacji. Szczoteczką dokładnie oczyszczamy przestrzenie między zębami protezy, zmywamy osad i myjemy fragment protezy przylegający do podniebienia.
Jeśli na protezie zauważymy kamień, wypłuczmy ją w occie z wodą (1 część octu do 4 części wody). Możemy też użyć specjalnych tabletek bezpiecznych do oczyszczania protez z wszelkich osadów, również tych z kawy i tytoniu. Niedoczyszczona proteza powoduje nieprzyjemny zapach z ust i choroby jamy ustnej.
Przed pójściem spać zdejmijmy protezę, umyjmy i odłóżmy ją w suche, przewiewne miejsce. Nasza szczęka musi odpocząć od protezy. W trakcie snu nie będziemy też zagryzać zębów i nimi zgrzytać, a przez to niszczyć sztucznej szczęki.
W ciągu dnia, możliwie po każdym posiłku przepłukujmy protezę pod letnią wodą. Odświeżymy w ten sposób sztuczne zęby i zadbamy o świeży oddech. Starajmy się unikać jedzenia produktów barwiących, takich jak kawa, wino, jagody, jeżyny, słodycze z barwnikami naturalnymi lub sztucznymi, ponieważ pogarszają one wygląd tworzywa z jakiego wykonana jest proteza. Jeśli sięgamy po napoje barwiące, najlepiej pijmy je przez słomkę.
Higiena jamy ustnej u osób noszących protezę
Nawet kiedy nosimy protezę, musimy dbać o higienę jamy ustnej ze szczególną uwagą. Oczyszczamy i masujemy bezzębne dziąsła, żeby usunąć z nich płytkę bakteryjną i pobudzić krążenie. Używamy do tego szczoteczki z bardzo miękkim włosiem. Jeśli korzystamy z protezy częściowej i nadal mamy swoje zęby, przestrzenie międzyzębowe doczyszczamy nitką dentystyczną. Płuczemy również jamę ustną płynem do płukania ust.
Zanim rano założymy protezę, dokładnie wyczyśćmy również język i podniebienie. Dbajmy o to, żeby w jamie ustnej nie dochodziło do infekcji dziąseł, ponieważ może to spowodować zanikanie kości szczękowych. Proteza będzie się wtedy obluzowywać i wypadać.
Przynajmniej 2 razy do roku odwiedzajmy dentystę, żeby skontrolować, czy proteza jest właściwie dopasowana i czy na dziąsłach nie rozwija się infekcja. Nosząc protezę, unikajmy palenia papierosów. Palenie upośledza prawidłowy przepływ krwi wokół dziąseł i zębów. A kiedy w jamie ustnej brakuje odpowiedniej ilości krwi, trudniej leczą się wszelkie zapalenia. Może przez to dojść do utraty kości.
Co zrobić, kiedy proteza się uszkodzi?
Pasta do protez zębowych pomoże nam utrzymać nasze sztuczne zęby w czystości. Jednak kiedy proteza pęknie lub się ukruszy, samodzielnie jej nie naprawimy. Dlatego nie próbujmy jej kleić ani tym bardziej nosić protezy z uszkodzeniem. W takiej sytuacji niezwłocznie powinniśmy udać się do protetyka, który naprawi protezę profesjonalnymi, a przede wszystkim bezpiecznymi dla zdrowia spoiwami.
Nowa proteza będzie wydawała się początkowo niewygodna. Nasza szczęka musi się do niej jednak przyzwyczaić. Jeśli jednak przez dłuższy czas odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej, a proteza nas uwiera i uszkadza dziąsła lub podrażnia wewnętrzną stronę policzków, zgłośmy się na wizytę kontrolną. Proteza powinna naśladować nasze zęby i być właściwie niewyczuwalna.
Kiedy podejmiemy próbę naprawy protezy bez odwiedzania protetyka, może się okazać, że jeszcze bardziej ją uszkodzimy, albo naprawimy tak, że nie będziemy w stanie jej nosić. Klejenie protezy zwykłym klejem przeznaczonym do domowych napraw będzie również skrajnie szkodliwe dla zdrowia. Sztuczna szczęka przez większość dnia znajduje się w naszej jamie ustnej, a wraz ze śliną będziemy też połykać kawałeczki toksycznego kleju.
Do higieny protez oraz ruchomych aparatów dentystycznych używajmy dedykowanych past czyszczących i pielęgnacyjnych. Dzięki temu przez dłuższy czas utrzymamy protezę w nienagannym stanie.
Źródła:
- https://www.dentaid.com/en/dentures
- https://www.dhsv.org.au/dental-health/teeth-tips-and-facts/denture-care
- https://innovativeoralsurgery.com/5-tips-taking-care-prosthetic-teeth/