We współczesnym świecie fakt, że za wszystko trzeba zapłacić, wydaje się czymś oczywistym. Pieniądze są nam potrzebne na każdym kroku – gdy chcemy zaspokoić podstawowe potrzeby fizjologiczne, jak jedzenie, ale również potrzeby duchowe (nawet w kościele wypada położyć coś na tacy). Przeciw takiemu konsumpcyjnemu życiu buntuje się coraz więcej osób – w Internecie co chwilę pojawiają się informacje o śmiałkach, którzy postanowili choć przez miesiąc żyć bez wydawania pieniędzy. Jedną z najsłynniejszych takich osób jest Raphael Fellmer, który żyje w ten sposób już około 6 lat. To on wymyślił ideę dzielenia się za darmo jedzeniem „foodsharing”, która dzisiaj wdrażana jest w wielu krajach, także w Polsce. Jak się okazuje, bez pieniędzy można zdobyć dzisiaj wbrew pozorom o wiele więcej produktów i usług – poniżej przedstawiamy kilka z nich.
1. Jedzenie z jadłodajni
Jadłodzielnie to nic innego jak miejsca, w których ustawione są ogólnie dostępne lodówki i szafki na jedzenie. Jedni przynoszą tu i zostawiają swoje nadwyżki żywności (bo np. kupili za dużo na imprezę), inni mogę je bezpłatnie zabrać do domu. Jadłodzielnie funkcjonują już w około 20 polskich miastach – w samej Warszawie jest ich 8.
2. Używane rzeczy z ogłoszenia „Oddam za darmo”
Oddawanie za darmo niepotrzebnych rzeczy jest bardzo popularne na Zachodzie, modne staje się i u nas. Dział ogłoszeń „Oddam za darmo” na największym portalu ogłoszeniowym olx.pl pęka w szwach. Znaleźć tu można dosłownie wszystko: telewizor, lodówkę i inne sprzęty AGD i RTV, meble, zabawki, biżuterię, ubrania, książki, podręczniki i wiele, wiele innych. Wszystko gratis.
3. Próbki produktów
Za darmo można mieć nie tylko produkty używane, ale i całkiem nowe. Niektóre firmy prowadzą akcje marketingowe polegające na rozsyłaniu do klientów pakietów próbnych swoich najnowszych produktów. Wystarczy wysłać zgłoszenie ze swoimi danymi adresowymi i zaczekać na przesyłkę. W ten sposób można zdobyć np. karmę dla zwierzaka, kosmetyki, produkty dla dzieci. O tego rodzaju promocjach można się dowiedzieć np. ze strony zafree.com.pl.
4. Darmowe e-booki i audiobooki
Darmowe e-booki i audiobooki oferowane są praktycznie w każdej księgarni online. Nie są to co prawda najnowsze bestsellery, ale równie wartościowe książki: z klasyki literatury (np. dzieła Szekspira), poradniki, albo książki niszowych i początkujących autorów.
5. Kursy online za darmo
E-learning staje się coraz bardziej popularny, nawet wyższe uczelnie zaczynają uruchamiać studia online. Internetowe kursy pozwalają dzisiaj uczyć się obcego języka, podnieść kwalifikacje zawodowe, albo nauczyć się całkiem nowej umiejętności np. kodowania lub… szydełkowania. Darmowe kursy dostępne są przede wszystkim na youtube.com – najwięcej jest kursów językowych, ale znaleźć można również np. kurs szycia na maszynie, czy kurs dla pośredników nieruchomości. Zupełnie gratis przez pierwszy miesiąc można korzystać z anglojęzycznych kursów praktycznie z każdej dziedziny na stronie skillshare.com. Kursy za darmo znaleźć można także na wielu polskich portalach edukacyjnych.
6. Darmowe konto bankowe
Od 8 sierpnia 2018 r. polskie banki mają obowiązek wprowadzenia do swojej oferty zupełnie darmowych kont osobistych dla klientów indywidualnych. Tzw. Podstawowy Rachunek Płatniczy przeznaczony jest wyłącznie dla tych osób, które nie mają żadnego innego konta w banku. W ramach darmowego konta dostaną kartę płatniczą i będą mogły w ciągu miesiąca bezpłatnie skorzystać z 5 przelewów i 5 wypłat z bankomatów. Oprócz tego darmowe konta online są oczywiście dostępne w ramach akcji promocyjnych banków – w tym przypadku jednak zwolnienie z opłat jest możliwe najczęściej po spełnieniu pewnych warunków np. dokonaniu operacji bezgotówkowych na określoną kwotę w ciągu miesiąca.
7. Darmowe pożyczki
Jeśli chodzi o usługi finansowe, to za darmo można dzisiaj także pożyczyć pieniądze. Tzw. darmowe pożyczki oferowane są przez Internet przez firmy pożyczkowe nowym klientom. Zasada jest prosta – jeśli korzysta się z pożyczki po raz pierwszy, oddaje się dokładnie taką samą kwotę, jaką się pożyczyło (czyli bez odsetek i prowizji) pod warunkiem dotrzymania terminu spłaty. Pierwsza pożyczka za darmo dostępna jest nawet do 5000 zł, a wszystkie promocyjne oferty zebrane są na portalu pozyczasz.pl.
8. Bezpłatny Internet
W Polsce od kilku już lat można korzystać z Internetu całkowicie za darmo i nie chodzi tu tylko o bezpłatne Wi-Fi dostępne w miejscach publicznych. Usługę taką oferuje na przykład sieć Areo2 – wystarczy na stronie sieci aero2.pl wypełnić formularz i zamówić kartę SIM za 20 zł, by potem cieszyć się bezpłatnym Internetem. Jego maksymalna prędkość wynosi co prawda 512 kB/s, jednak do przeglądania witryn czy sprawdzania poczty w zupełności wystarczy.