Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

15 maja 2019 r.
13:49

Sposoby na zdrowe i piękne nogi

0 3 A A

Nasze nogi nie mają łatwego życia. Przeciążone, bywają narażone na wiele problemów, jak np. opuchlizna, obrzęki, uczucie ciężkości oraz żylaki. Te ostatnie są coraz częściej pojawiającym się problemem wśród kobiet i mężczyzn. Żylaki nóg uwielbiają pojawiać się u osób, które prowadzą bierny tryb życia, gdyż brak ruchu sprzyja zastojom krwi w żyłach, co osłabia ich ściany. Bardzo często „atakują” osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej lub siedzącej oraz kobiety z zamiłowaniem do obuwia na bardzo wysokim obcasie. Ryzyko rozwoju chorób żył powierzchniowych nóg wzrasta w okresie menopauzy oraz w przypadku znacznej nadwagi. Nie bez powodu lekarze biją na alarm i zachęcają nas do dbania o krążenie, zanim pojawią się pierwsze oznaki wskazujące na problem z nogami. Chcąc cieszyć się ładnymi nogami bez szpecących je żylaków, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Nie jest ona ani trudna, ani czasochłonna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdrowe nogi? Przede wszystkim profilaktyka

Jak zapobiegać żylakom? To prostsze niż ci się wydaje. Musisz tylko wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim życiu. Bez aktywności fizycznej żyły nie będą sprawne, a co za tym idzie – bez odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, twoje nogi nie będą ani zdrowe, ani tym bardziej ładne. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, jak chociażby 30 minutowy spacer, jazda na rowerze, czy wchodzenie po schodach zamiast przejażdżki windą. Jeśli to tylko możliwe, wpisz w codzienny harmonogram poranną gimnastykę. Nie musi trwać ona długo. Ważne, aby pobudziła cały układ krążenia. Pracujesz w ciągłej pozycji siedzącej lub stojącej? Unikaj długiego bezruchu. Raz na jakiś czas zrób sobie krótką przerwę i rozruszaj nogi. Przejdź się lub wykonaj proste ćwiczenia, np. krążenie stopami i prostowanie podudzi.

Nie bez znaczenia jest także noszenie odpowiedniej odzieży. Ta zbyt ciasna, pogłębia zastoje żylne i utrudnia odpływ krwi, dlatego zawsze wybieraj luźniejsze ubrania. Ważna jest też walka z nadwagą. Osoby otyłe częściej cierpią na niewydolność żylną. Unikaj gorących kąpieli, intensywnego opalania, palenia tytoniu, które powoduje stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, częstego spożywania alkoholu, noszenia butów na wysokim obcasie, noszenia bardzo obcisłych skarpet, rajstop i podkolanówek. Dbaj o to, aby twoje nogi zawsze miały komfortową pozycję. Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę. Odpoczywaj i śpij z lekko uniesionymi nogami. A jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy mogące świadczyć o żylakach, np. ból i drętwienie nóg, obrzęki, zmiany skórne, koniecznie udaj się do specjalisty – flebologa, który postawi diagnozę i dobierze optymalny plan leczenia.

Niewydolność żylna – żylaki

 

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny. To również problem zdrowotny powodujący silny dyskomfort. Nieleczone i zaawansowane mogą prowadzić do przykrych powikłań, a także zwiększać ryzyko pojawienia się zapalenia żył powierzchownych. Czym są żylaki nóg? To nic innego, jak przewlekła niewydolność żylna, która objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle.

Skąd pewność, że to żylaki? Poznaj objawy

Żylaki nie przebiegają bezobjawowo, dzięki czemu trudno je przeoczyć. Wszystko zaczyna się niewinnie, od uczucia ciężkości nóg pod koniec dnia. Z czasem zaczynają dokuczać bóle w okolicy kostek, następnie wewnątrz łydki w czasie stania lub siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze. Później pojawia się tzw. zespół niespokojnych nóg i mrowienie kończyn. Czasami pojawia się tzw. chromanie żylne, czyli ból występujący podczas chodzenia, który świadczy o niedrożności żył głębokich goleni. W późniejszej fazie żylaków pojawiają się widoczne zmiany w postaci pajączków, a następnie niebiesko zabarwione poszerzone naczynia powierzchowne. Zauważalny jest także obrzęk nóg – początkowo odwracany i ustępujący po odpoczynku, a z czasem sprężysty i nieustępujący.

Żylaki nóg – diagnostyka

 

Specjalnością zajmującą się chorobami układu żylnego jest flebologia. Co za tym idzie, w celu zdiagnozowania problemu, należy udać się do lekarza specjalisty – flebologa. To on przeprowadzi różne testy i badania, których celem jest ocena stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym badaniem jest USG Doppler, pozwalające zidentyfikować nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne. Dopiero na podstawie tego badania oraz przeprowadzonej konsultacji, lekarz może zaproponować odpowiednią metodę leczenia.

Jak przebiega leczenie żylaków nóg?

 

Skuteczne leczenie żylaków obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. To, jaka metoda zostanie przez lekarza zastosowana, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania żylaków i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że farmakoterapia nie odgrywa zasadniczej roli w leczeniu żylaków, gdyż nie prowadzi do ich likwidacji. Nie jest jednak całkowicie zbędna. Odpowiednio dobrane leki mogą przeciwdziałać zastojom limfatycznym, poprawiać napięcie ścian żylnych i wspomagać leczenie stanów zapalnych. Niektóre leki stosowane w leczeniu żylaków dodatkowo poprawiają przepływ krwi oraz niwelują uczucie ciężkości nóg. Zazwyczaj powodem ich stosowania jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących żylakom kończyn dolnych. Leczenie chirurgiczne stosowane jest najczęściej w bardziej zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej. Operacja żylaków to rozwiązanie stosowane u pacjentów, u których występują powikłania związane z żylakami – stany zapalne, niegojące się owrzodzenie, czy silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Leczenie żylaków – inne metody

Metodą wykorzystywaną przy drobnych naczyniach i żyłkach siatkowatych jest skleroterapia. Polega ona na podaniu do chorego naczynia specjalnego preparatu, który działając na ścianę naczynia powoduje jego zamknięcie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa nie więcej niż 15 minut. Inną metodą zabiegową jest laserowe usuwanie żylaków. Tego typu rozwiązanie cieszy się dużą popularnością i z powodzeniem może być wykonane w gabinecie dermatologicznym. Należy mieć jednak na uwadze, że zarówno skleroterapia, jak i metoda laserowa stosowane są głównie w leczeniu drobnych żylaków lub uzupełniająco po usunięciu dużych pni żylnych. Innowacyjnym, jednocześnie minimalnie inwazyjnym zabiegiem jest klejenie żył, np. metodą VenaSeal. Pozwala on pozbyć się uciążliwych dla pacjenta żylaków i tym samym przywraca komfort życia. Zabieg polega na zamknięciu światła żylaka za pomocą medycznego kleju, który przy użyciu specjalnego aplikatora zostaje wprowadzony do wnętrza naczynia. Przewaga tego typu metody leczenia polega m.in. na szybkich rezultatach i szybkim powrocie do codziennych aktywności, a także braku rozległego znieczulenia podczas zabiegu. Inną – równie nowoczesną metodą leczenia żylaków jest zabieg przy użyciu pary wodnej SVS. Za pomocą tego sposobu leczenia można dotrzeć zarówno do tych największych, jak również najmniejszych i najbardziej krętych żylaków.

Ile to kosztuje?

 

Usuwanie żylaków nowoczesnymi metodami jest niezwykle skuteczne i bezpieczne, a przede wszystkim gwarantuje szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Decydując się na nie, trzeba liczyć się z nieco wyższymi kosztami. O ile popularne metody leczenia, jak skleroterapia to koszt rzędu kilkuset złotych, o tyle za innowacyjne rozwiązania należy zapłacić już kilka tysięcy złotych. Nie każdego stać na to, aby od razu wydać tyle pieniędzy. Całe szczęście istnieje dziś coś takiego, jak leczenie na raty. To doskonałe i bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą wybrać nowocześniejsze leczenie, a jednocześnie nie chcą gwałtownie nadwyrężyć domowego budżetu. Decydując się na kredyt na leczenie, nie warto korzystać z usług banku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór firmy zajmującej się wyłącznie finansowaniem usług medycznych. Obecnie numerem jeden w Polsce jest firma MediRaty. To właśnie dzięki niej można rozłożyć leczenie na wygodne raty i spłacać je w odpowiedniej dla nas formie. MediRaty to przede wszystkim 100% bezpieczeństwa, minimum formalności, brak wstępnych opłat i najniższe oprocentowanie. Co ważne, w sytuacji, gdy pacjent korzysta z programu MediRaty koszty leczenia mogą być rozłożone na 12, 24, 36, 48 lub 60 rat w zależności od jego indywidualnych preferencji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium