Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:25
Edytuj ten wpis

Sprawdź jak maturzyści i studenci oceniają polskie uczelnie

0 0 A A

Ranking preferencji, oczekiwań i potrzeb.
Studia techniczne? Oczywiście!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Maturzyści chcą studiować na uczelniach, których ukończenie pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Chętnie wybiorą się na uczelnie techniczne. Studenci i absolwenci wysoko cenią szkoły artystyczne, pracą nie zawracają sobie zbyt mocno głowy.

Tak samo jak w minionym roku badanie preferencji młodych ludzi przy wyborze wyższej uczelni możliwe było dzięki marce NESCAFE 3in1. Z jej inicjatywy powstała ankieta, którą portal NK.pl udostępnił przyszłym, obecnym i niedawnym studentom. Pytano w niej o najpopularniejsze szkoły i o to, co stanowi o ich atrakcyjności.
Na zaproszenie NESCAFE 3in1 odpowiedziało przeszło dziesięć tysięcy osób. Na podstawie uzyskanych od nich informacji już po raz drugi utworzono ranking uwzględniający preferencje, oczekiwania i potrzeby maturzystów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni.

Jeśli się uda - publiczne

Pierwszym wskazaniem większości maturzystów są uczelnie publiczne (tak odpowiedziało 93%), wielu z nich będzie składać dokumenty jednocześnie do dwóch lub nawet trzech szkół. Nie oznacza to, że nie ma chętnych, by kontynuować edukację na uczelniach niepublicznych - aż 73% maturzystów nie wyklucza takiego wyboru, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Na uczelniach technicznych widziałoby się 58% maturzystów, 56% na uniwersytetach, 16% w wyższych szkołach zawodowych (można było dokonać wielokrotnego wyboru).

Co będzie z pracą?

Dokonując wyboru uczelni maturzyści największą wagę przypisują temu, czy ukończenie studiów pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Niemal równie istotna jest dla nich zgodność studiów z własnymi zainteresowaniami. Obiektywność ocen czy współpraca uczelni z rynkiem pracy są dla nich nieco bardziej ważne niż wysokość opłat, relacje student-wykładowca czy wiedza wykładowców. Wśród 10 najistotniejszych cech wymieniają również poziom nauczania, kwalifikacje kadry i elastyczność studiów, czyli możliwość wyboru przedmiotów.
Mniejszą wagę przypisują reputacji uczelni, możliwości pogodzenia studiów z pracą czy atmosferze i życiu towarzyskiemu, najmniejszą - tradycjom szkoły i rodzinnym, wynikom w rankingach, współpracy międzynarodowej czy znajomym uczęszczającym na tę uczelnię.

Prywatne bez klucza

Przypisując wagę tym kryteriom maturzyści wybrali uczelnie bardziej i mniej atrakcyjne. Wśród szkół publicznych najatrakcyjniejsza okazała się AGH w Krakowie. Ubiegłoroczny lider - Uniwersytet Warszawski zajął 4 miejsce. TOP 20 uczelni publicznych zdominowany został przez tego typu szkoły: 9 uczelni technicznych i 7 uniwersytetów.
W zestawieniu uczelni prywatnych nie widać podobnego klucza. Zwycięzcą został KUL, debiutujący w tym roku w rankingu. Na kolejnych pozycjach znalazły się uczelnie różnego typu; kształcące urzędników, bankowców, psychologów, pedagogów…
Najlepsze w swojej kategorii

Powstały też rankingi najatrakcyjniejszych uczelni w poszczególnych kategoriach. Wśród szkół technicznych zwyciężyła, jak w ubiegłym roku, AGH w Krakowie. Między uniwersytetami prym dzierży Uniwersytet Jagielloński. Ranking wyższych szkół zawodowych otwierają z identyczną punktacją PWSZ w Tarnowie i PWSZ w Nowym Sączu. Uczelniom ekonomicznym przewodzi ponownie zdecydowany lider - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 3 na 1 pozycję wśród uczelni medycznych awansował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Liderem wśród szkół przyrodniczych jest warszawska SGGW, wszystkie uczelnie artystyczne pokonała PWSTiT w Łodzi, czyli "filmówka”. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otwiera stawkę wśród uczelni pedagogicznych, a AWF we Wrocławiu przewodzi akademiom wychowania fizycznego.

Marzenia o ideale

Na podstawie preferencji i oczekiwań maturzystów twórcy badania podzielili młodzież na kilka segmentów. Ten podział jest niezmiernie ciekawy m.in. dlatego, że ukazuje charakterystyczne cechy przyszłych studentów, ich stosunek do nauki i życia.
Oceniono, że blisko 27 % maturzystów marzy o studiach "idealnych”. To głównie kobiety, zdecydowanie wysoko ceniące sobie większość wymienionych w badaniu cech uczelni. Przypisują one duże znaczenie również cesze marginalizowanej przez innych - szansom na równy start zawodowy obu płci.
Nieco większą grupę (29,7%) stanowi inna grupa kobiet. Mieszkających w dużych miastach, kierujących się przede wszystkim możliwością pogodzenia studiów z pracą, elastycznością programu, współpracą uczelni z rynkiem pracy. Te kobiety niewątpliwie twardo stąpają po ziemi.

Przyszła praca i technologie

Dla kolejnej grupy maturzystów, w której przeważają dla odmiany mężczyźni, studia liczą się jako przygotowanie do pracy zawodowej. Ważny jest dla nich łatwy start w przyszłe życie zawodowe, oczekują więc wysokiego poziomu nauczania i kwalifikacji wykładowców, współpracy uczelni z rynkiem pracy i dobrego wizerunku szkoły w oczach pracodawców. Takie oczekiwania wobec studiów ma około 17% maturzystów.
Dla około 27% młodych ludzi ważne jest studiowanie na nowoczesnej uczelni, liczy się więc dla nich rozwinięta infrastruktura i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

Prywatne bardzo różne

Ze studentami i absolwentami wyższych uczelni sprawy mają się zupełnie inaczej. Przede wszystkim nieznacznie lepiej oceniają oni uczelnie publiczne od prywatnych. Jest tu jednak małe "ale” - szkoły niepubliczne otrzymały od nich więcej not najwyższych, ale również wiele bardzo słabych i słabych. Wśród uczelni państwowych aż 73% uzyskało wynik powyżej 4,1 punktu (na 5 możliwych), żadna nie dostała cenzurki gorszej niż 3,6.
W odróżnieniu od maturzystów ich starsi koledzy w czołówce najlepiej ocenianych szkół wymieniają uczelnie zawodowe i artystyczne, nierzadko z miast średniej wielkości, a nie z największych ośrodków akademickich.
Na szczycie - artystyczne

Na szczycie listy TOP 20 najlepiej ocenianych uczelni państwowych znalazła szkoła artystyczna - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Kolejne miejsca w czołówce zajmują bardzo różne uczelnie, zarówno pod względem typu, jak i lokalizacji.
W grupie aktualnych studentów najwyższe noty również uzyskała AM w Bydgoszczy, zajmując pierwsze miejsce wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Absolwenci wskazywali natomiast na PWSZ w Zamościu i ASP we Wrocławiu.
Uczelniom niepublicznym przewodzą szkoły zupełnie innego typy - Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dwie gwiazdy

Ogólnie najlepiej wypadły wśród szkół publicznych akademie ekonomiczne, a tuż za nimi uplasowały się uczelnie techniczne, przyrodnicze i wyższe szkoły zawodowe.
Wszystkie uczelnie ekonomiczne bije na głowę SGH, która zasługuje na tym większą uwagę, że zajmuje 3 miejsce w rankingu ogólnym, uzyskała też 5 z 7 najwyższych noty w rankingach szczegółowych cech wpływających na ocenę ogólną. Są to: wykładowcy (tu SGH na najwyższym stopniu podium towarzyszy druga gwiazda rankingu, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), opinia i reputacja, elastyczność (również wespół z AM w Bydgoszczy), atrakcyjność oraz szeroko pojęte równouprawnienie. Pod względem infrastruktury równej sobie nie ma SGGW w Warszawie, a pod względem atmosfery prym wiodą z podobną punktacją AM w Bydgoszczy, PWSZ w Chełmie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Rankingi według typów

Wróćmy jednak do rankingów uwzględniających typ szkoły. Uczelniom technicznym przewodzi ubiegłoroczny lider, czyli AGH w Krakowie, wraz z politechnikami: Wrocławską i Gdańską. W rankingu szkół przyrodniczych ponownie pierwsza jest SGGW w Warszawie, na drugą pozycję awansował natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Wśród szkół zawodowych zwyciężyła, druga w ubiegłym roku, PWSZ w Chełmie, wśród artystycznych - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Równie wysoką punktację uzyskały dwie akademie wychowania fizycznego, w Gdańsku i Krakowie. Uniwersytetom przewodzą Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wśród szkół kształcących przyszłych lekarzy ponownie liderem został Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W gronie uczelni pedagogicznych najlepiej wypadła Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Studentów praca nie obchodzi?

To, co najbardziej odróżnia obecnych i niedawnych studentów od ich młodszych kolegów, to uszeregowanie pod względem ważności cech wpływających na ogólną ocenę uczelni. Podczas bowiem, gdy maturzyści zdają się twardo stąpać po ziemi myśląc o przyszłej pracy, studenci i absolwenci wymieniają je w następującej kolejności: wysoki poziom nauczania, opinia i reputacja, relacje wykładowca - student, atmosfera i życie towarzyskie, wiedza i doświadczenie wykładowców, obiektywność ocen, infrastruktura, zgodność kierunku studiów z zainteresowaniami, wysokość opłat. Dopiero na dalekiej, 10 pozycji są szanse na znalezienie pracy po danym kierunku lub uczelni.

***
Odmienny obraz wyłaniający się z badań maturzystów i studentów oraz absolwentów staje się tradycją tego rankingu. Już w ubiegłorocznej, pierwszej edycji wyraźnie ujawniła się różnica w ich preferencjach i ocenach. Tegoroczny ranking dowodzi jednak, że zupełnie inne postawy mogą wykazywać także maturzyści dwóch kolejnych roczników. Ubiegłoroczni kierowali się ambicjami, chcieli studiować na kierunkach zgodnych z ich zainteresowaniami. Młodzież obecnie przystępująca do egzaminu dojrzałości bardziej myśli o przyszłej pracy, choć nie chce rezygnować ze swych zainteresowań. Czyżby pierwsze efekty przynosiły kampanie promujące edukację na kierunkach technicznych, mówiące wprost, że szybciej znajdzie się praca dla inżyniera niż dla pedagoga?

Małgorzata Grosman

Sprawdź więcej: www.rankingnescafe.pl
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ratusz w sprawie Tour de Pologne: Najważniejszy jest żużel

Ratusz w sprawie Tour de Pologne: Najważniejszy jest żużel

Ratusz obiecuje poszukać w miejskiej kasie pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na zorganizowanie w Lublinie jednego z etapów tegorocznego wyścigu Tour de Pologne. Taka deklaracja padła w odpowiedzi dla dwojga radnych apelujących o „podjęcie starań” o umieszczenie Lublina na trasie wyścigu.

Lublin. 1 grosz za 1 mkw. Nowa propozycja dla przedsiębiorców

Lublin. 1 grosz za 1 mkw. Nowa propozycja dla przedsiębiorców

Do symbolicznego grosza obniżona ma być stawka opłaty naliczanej przez miasto restauratorom za ustawianie na drogach ogródków gastronomicznych. Nad tą propozycją prezydenta Lublina już w przyszłym tygodniu głosować ma Rada Miasta. Ta sama obniżka ma dotyczyć również ulicznych sprzedawców.

MKS Perła Lublin musi szukać wzmocnień na kolejny sezon

MKS Perła Lublin musi szukać wzmocnień na kolejny sezon

Aleksandra Rosiak zmienia klub. Jedna z liderek MKS Perła po sezonie opuści Lublin i przeniesie się do francuskiego ESBF Besancon

Dramatyczny finał kuligu za samochodem. 15-latka walczy o życie

Dramatyczny finał kuligu za samochodem. 15-latka walczy o życie

Lekkomyślna decyzja skończyła się dramatem. 15-latka z ciężkimi obrażeniami głowy walczy o życie w szpitalu. Jej 14-letnia koleżanka ma złamaną rękę.

Lubelskie. 340 osób przyjęło już drugą dawkę szczepionki

Lubelskie. 340 osób przyjęło już drugą dawkę szczepionki

Według informacji podanych na rządowej stronie internetowej, do tej pory w regionie zaszczepionych zostało ponad 27 tys. osób.

Uwięzione w lodzie Zalewu Zemborzyckiego. Na ratunek łabędziom ruszyli strażnicy i strażacy

Uwięzione w lodzie Zalewu Zemborzyckiego. Na ratunek łabędziom ruszyli strażnicy i strażacy

Przymarzniętym do lodu łabędziom próbowali pomóc w Lublinie strażnicy miejscy i strażacy. Akcja była prowadzona w okolicach ul. Cienistej

Lublin. Guma do żucia i drut. Seryjna włamywaczka do kościelnych skarbonek znów zaatakowała

Lublin. Guma do żucia i drut. Seryjna włamywaczka do kościelnych skarbonek znów zaatakowała

Policja zatrzymała 44-latkę, która ukradła kilkaset złotych z kościelnej skarbonki. To był zaplanowany skok, a złodzieja była wyposażona w odpowiedni sprzęt.

Pożar drewnianego domu w Krasnem. W jednym z pomieszczeń strażacy znaleźli ciało
Zdjęcia
galeria

Pożar drewnianego domu w Krasnem. W jednym z pomieszczeń strażacy znaleźli ciało

Ofiarą ognia jest 67-letni właściciel drewnianego domu.

Koronawirus. Lubelskie. 266 chorych, 38 zmarłych. Jeden powiat w ciemnym kolorze

Koronawirus. Lubelskie. 266 chorych, 38 zmarłych. Jeden powiat w ciemnym kolorze

O 266 nowych zakażeniach w województwie lubelskim informuje Ministerstwo Zdrowia. Sytuacja w jednym z powiatów jest poważna.

Koronawirus. Dane z 19.01. Zamarło ponad 290 osób

Koronawirus. Dane z 19.01. Zamarło ponad 290 osób

Ministerstwo Zdrowia informuje o 4835 nowych przypadkach Covid-19. W sumie od początku pandemii zachorowało 1,4 mln osób.

155 km/h pędził volkswagenem przez miejscowość w powiecie biłgorajskim
galeria

155 km/h pędził volkswagenem przez miejscowość w powiecie biłgorajskim

Policja zatrzymała 30-latka, który w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 65 km na godzinę. I to nie jedyny podobny przypadek w ostatnich dniach.

Piłkarki Górnika Łęczna przygotowują się do drugiej części sezonu

Piłkarki Górnika Łęczna przygotowują się do drugiej części sezonu

Piłkarki Górnika Łęczna mają za sobą już tydzień wspólnych treningów

Bocian został na zimę w Lubartowie i miał szczęście, że był koło Biedronki
galeria

Bocian został na zimę w Lubartowie i miał szczęście, że był koło Biedronki

Tym razem zima zaskoczyła nie drogowców, ale samotnego bociana. Ptaszysko marzło na terenach przemysłowych w Lubartowie. Gdyby nie pomoc, bocian mógłby nie przeżyć.

Łuków: Parkomaty nie chcą przyjmować złotówek

Łuków: Parkomaty nie chcą przyjmować złotówek

Pani Karolina z Łukowa skarży się na parkomaty. – Nie wszystkie urządzenia przyjmują złotówkę i przez to nie ma opcji parkowania na 30 minut – tłumaczy mieszkanka. Urzędnicy przypominają, że za płatne parkowanie można też płacić za pomocą specjalnej aplikacji.

Propozycje Teatru Andersena na początek 2021 roku

Propozycje Teatru Andersena na początek 2021 roku

Warsztaty, spektakle i inne działania edukacyjne - to propozycje Teatru Andersena na początek 2021 roku. Jedną z nowości będą zajęcia "Idzie lalkarz światem".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.