Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:25
Edytuj ten wpis

Sprawdź jak maturzyści i studenci oceniają polskie uczelnie

0 0 A A

Ranking preferencji, oczekiwań i potrzeb.
Studia techniczne? Oczywiście!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Maturzyści chcą studiować na uczelniach, których ukończenie pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Chętnie wybiorą się na uczelnie techniczne. Studenci i absolwenci wysoko cenią szkoły artystyczne, pracą nie zawracają sobie zbyt mocno głowy.

Tak samo jak w minionym roku badanie preferencji młodych ludzi przy wyborze wyższej uczelni możliwe było dzięki marce NESCAFE 3in1. Z jej inicjatywy powstała ankieta, którą portal NK.pl udostępnił przyszłym, obecnym i niedawnym studentom. Pytano w niej o najpopularniejsze szkoły i o to, co stanowi o ich atrakcyjności.
Na zaproszenie NESCAFE 3in1 odpowiedziało przeszło dziesięć tysięcy osób. Na podstawie uzyskanych od nich informacji już po raz drugi utworzono ranking uwzględniający preferencje, oczekiwania i potrzeby maturzystów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni.

Jeśli się uda - publiczne

Pierwszym wskazaniem większości maturzystów są uczelnie publiczne (tak odpowiedziało 93%), wielu z nich będzie składać dokumenty jednocześnie do dwóch lub nawet trzech szkół. Nie oznacza to, że nie ma chętnych, by kontynuować edukację na uczelniach niepublicznych - aż 73% maturzystów nie wyklucza takiego wyboru, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Na uczelniach technicznych widziałoby się 58% maturzystów, 56% na uniwersytetach, 16% w wyższych szkołach zawodowych (można było dokonać wielokrotnego wyboru).

Co będzie z pracą?

Dokonując wyboru uczelni maturzyści największą wagę przypisują temu, czy ukończenie studiów pozwoli im na łatwe znalezienie pracy. Niemal równie istotna jest dla nich zgodność studiów z własnymi zainteresowaniami. Obiektywność ocen czy współpraca uczelni z rynkiem pracy są dla nich nieco bardziej ważne niż wysokość opłat, relacje student-wykładowca czy wiedza wykładowców. Wśród 10 najistotniejszych cech wymieniają również poziom nauczania, kwalifikacje kadry i elastyczność studiów, czyli możliwość wyboru przedmiotów.
Mniejszą wagę przypisują reputacji uczelni, możliwości pogodzenia studiów z pracą czy atmosferze i życiu towarzyskiemu, najmniejszą - tradycjom szkoły i rodzinnym, wynikom w rankingach, współpracy międzynarodowej czy znajomym uczęszczającym na tę uczelnię.

Prywatne bez klucza

Przypisując wagę tym kryteriom maturzyści wybrali uczelnie bardziej i mniej atrakcyjne. Wśród szkół publicznych najatrakcyjniejsza okazała się AGH w Krakowie. Ubiegłoroczny lider - Uniwersytet Warszawski zajął 4 miejsce. TOP 20 uczelni publicznych zdominowany został przez tego typu szkoły: 9 uczelni technicznych i 7 uniwersytetów.
W zestawieniu uczelni prywatnych nie widać podobnego klucza. Zwycięzcą został KUL, debiutujący w tym roku w rankingu. Na kolejnych pozycjach znalazły się uczelnie różnego typu; kształcące urzędników, bankowców, psychologów, pedagogów…
Najlepsze w swojej kategorii

Powstały też rankingi najatrakcyjniejszych uczelni w poszczególnych kategoriach. Wśród szkół technicznych zwyciężyła, jak w ubiegłym roku, AGH w Krakowie. Między uniwersytetami prym dzierży Uniwersytet Jagielloński. Ranking wyższych szkół zawodowych otwierają z identyczną punktacją PWSZ w Tarnowie i PWSZ w Nowym Sączu. Uczelniom ekonomicznym przewodzi ponownie zdecydowany lider - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 3 na 1 pozycję wśród uczelni medycznych awansował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Liderem wśród szkół przyrodniczych jest warszawska SGGW, wszystkie uczelnie artystyczne pokonała PWSTiT w Łodzi, czyli "filmówka”. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie otwiera stawkę wśród uczelni pedagogicznych, a AWF we Wrocławiu przewodzi akademiom wychowania fizycznego.

Marzenia o ideale

Na podstawie preferencji i oczekiwań maturzystów twórcy badania podzielili młodzież na kilka segmentów. Ten podział jest niezmiernie ciekawy m.in. dlatego, że ukazuje charakterystyczne cechy przyszłych studentów, ich stosunek do nauki i życia.
Oceniono, że blisko 27 % maturzystów marzy o studiach "idealnych”. To głównie kobiety, zdecydowanie wysoko ceniące sobie większość wymienionych w badaniu cech uczelni. Przypisują one duże znaczenie również cesze marginalizowanej przez innych - szansom na równy start zawodowy obu płci.
Nieco większą grupę (29,7%) stanowi inna grupa kobiet. Mieszkających w dużych miastach, kierujących się przede wszystkim możliwością pogodzenia studiów z pracą, elastycznością programu, współpracą uczelni z rynkiem pracy. Te kobiety niewątpliwie twardo stąpają po ziemi.

Przyszła praca i technologie

Dla kolejnej grupy maturzystów, w której przeważają dla odmiany mężczyźni, studia liczą się jako przygotowanie do pracy zawodowej. Ważny jest dla nich łatwy start w przyszłe życie zawodowe, oczekują więc wysokiego poziomu nauczania i kwalifikacji wykładowców, współpracy uczelni z rynkiem pracy i dobrego wizerunku szkoły w oczach pracodawców. Takie oczekiwania wobec studiów ma około 17% maturzystów.
Dla około 27% młodych ludzi ważne jest studiowanie na nowoczesnej uczelni, liczy się więc dla nich rozwinięta infrastruktura i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesie nauczania.

Prywatne bardzo różne

Ze studentami i absolwentami wyższych uczelni sprawy mają się zupełnie inaczej. Przede wszystkim nieznacznie lepiej oceniają oni uczelnie publiczne od prywatnych. Jest tu jednak małe "ale” - szkoły niepubliczne otrzymały od nich więcej not najwyższych, ale również wiele bardzo słabych i słabych. Wśród uczelni państwowych aż 73% uzyskało wynik powyżej 4,1 punktu (na 5 możliwych), żadna nie dostała cenzurki gorszej niż 3,6.
W odróżnieniu od maturzystów ich starsi koledzy w czołówce najlepiej ocenianych szkół wymieniają uczelnie zawodowe i artystyczne, nierzadko z miast średniej wielkości, a nie z największych ośrodków akademickich.
Na szczycie - artystyczne

Na szczycie listy TOP 20 najlepiej ocenianych uczelni państwowych znalazła szkoła artystyczna - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Kolejne miejsca w czołówce zajmują bardzo różne uczelnie, zarówno pod względem typu, jak i lokalizacji.
W grupie aktualnych studentów najwyższe noty również uzyskała AM w Bydgoszczy, zajmując pierwsze miejsce wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Absolwenci wskazywali natomiast na PWSZ w Zamościu i ASP we Wrocławiu.
Uczelniom niepublicznym przewodzą szkoły zupełnie innego typy - Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dwie gwiazdy

Ogólnie najlepiej wypadły wśród szkół publicznych akademie ekonomiczne, a tuż za nimi uplasowały się uczelnie techniczne, przyrodnicze i wyższe szkoły zawodowe.
Wszystkie uczelnie ekonomiczne bije na głowę SGH, która zasługuje na tym większą uwagę, że zajmuje 3 miejsce w rankingu ogólnym, uzyskała też 5 z 7 najwyższych noty w rankingach szczegółowych cech wpływających na ocenę ogólną. Są to: wykładowcy (tu SGH na najwyższym stopniu podium towarzyszy druga gwiazda rankingu, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), opinia i reputacja, elastyczność (również wespół z AM w Bydgoszczy), atrakcyjność oraz szeroko pojęte równouprawnienie. Pod względem infrastruktury równej sobie nie ma SGGW w Warszawie, a pod względem atmosfery prym wiodą z podobną punktacją AM w Bydgoszczy, PWSZ w Chełmie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Rankingi według typów

Wróćmy jednak do rankingów uwzględniających typ szkoły. Uczelniom technicznym przewodzi ubiegłoroczny lider, czyli AGH w Krakowie, wraz z politechnikami: Wrocławską i Gdańską. W rankingu szkół przyrodniczych ponownie pierwsza jest SGGW w Warszawie, na drugą pozycję awansował natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Wśród szkół zawodowych zwyciężyła, druga w ubiegłym roku, PWSZ w Chełmie, wśród artystycznych - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Równie wysoką punktację uzyskały dwie akademie wychowania fizycznego, w Gdańsku i Krakowie. Uniwersytetom przewodzą Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wśród szkół kształcących przyszłych lekarzy ponownie liderem został Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W gronie uczelni pedagogicznych najlepiej wypadła Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Studentów praca nie obchodzi?

To, co najbardziej odróżnia obecnych i niedawnych studentów od ich młodszych kolegów, to uszeregowanie pod względem ważności cech wpływających na ogólną ocenę uczelni. Podczas bowiem, gdy maturzyści zdają się twardo stąpać po ziemi myśląc o przyszłej pracy, studenci i absolwenci wymieniają je w następującej kolejności: wysoki poziom nauczania, opinia i reputacja, relacje wykładowca - student, atmosfera i życie towarzyskie, wiedza i doświadczenie wykładowców, obiektywność ocen, infrastruktura, zgodność kierunku studiów z zainteresowaniami, wysokość opłat. Dopiero na dalekiej, 10 pozycji są szanse na znalezienie pracy po danym kierunku lub uczelni.

***
Odmienny obraz wyłaniający się z badań maturzystów i studentów oraz absolwentów staje się tradycją tego rankingu. Już w ubiegłorocznej, pierwszej edycji wyraźnie ujawniła się różnica w ich preferencjach i ocenach. Tegoroczny ranking dowodzi jednak, że zupełnie inne postawy mogą wykazywać także maturzyści dwóch kolejnych roczników. Ubiegłoroczni kierowali się ambicjami, chcieli studiować na kierunkach zgodnych z ich zainteresowaniami. Młodzież obecnie przystępująca do egzaminu dojrzałości bardziej myśli o przyszłej pracy, choć nie chce rezygnować ze swych zainteresowań. Czyżby pierwsze efekty przynosiły kampanie promujące edukację na kierunkach technicznych, mówiące wprost, że szybciej znajdzie się praca dla inżyniera niż dla pedagoga?

Małgorzata Grosman

Sprawdź więcej: www.rankingnescafe.pl

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020 0 0

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia"

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia" 8 21

Wynagrodzenia policjantów wzrosną przeciętnie o 500 zł. Średnia pensja mundurowego wyniesie ponad 6100 zł brutto. Podwyżki to efekt protestów i negocjacji z rządem

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto"
film

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto" 0 4

Skorzystali z okazji i promocji, by rozpropagować własną działalność. Ale reklama zamiast pomóc stała się dla nich początkiem tarapatów.

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody 0 7

Problem jest. Strażnicy kilka razy w tygodniu interweniują w sprawie właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach. Jest próba rozwiązania problemu. Zarządy osiedli rozdają bezpłatnie torebki na psie odchody.

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka 0 2

Osłabiony brakiem kilku zawodniczek MKS Perła Lublin po raz pierwszy w tym sezonie doznał porażki w lidze. Pogromczyniami podopiecznych trenera Roberta Lisa okazały się zawodniczki Zagłębia Lubin, które wygrały we własnej hali z 21. Krotnymi mistrzyniami Polski różnicą czterech trafień

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia 130 6

Blisko tysiąc zabawek trafiło do dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. To prezent od klientów i pracowników sklepu IKEA w Lublinie.

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii 0 3

Pożary w Australii objęły swoim zasięgiem obszar ok. 10 milionów hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi 30 proc. powierzchni Polski. Wyjaśniamy, dlaczego część kontynentu płonie.

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski
film

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski 57 53

Sejm RP bezwzględną większością głosów odrzucił uchwałę Senatu ws. nieuchwalania tzw. ustawy kagańcowej. W najbliższym czasie ma ona trafić do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria
film

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria 0 12

Gliwice, Częstochowa (woj. śląskie). 37-letni ksiądz został zatrzymany w parafii w Gliwicach. Jest podejrzany o wielokrotne wykorzystanie seksualne kobiety w ciągu sześciu lat. Przyznał, że ją zna, ale zaprzecza zarzutom.

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek?

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek? 0 0

Prawoskrzydłowy z Ukrainy bliski przejścia do Azotów. W ostatnim meczu kontrolnym puławianie pokonali I-ligową Padwę Zamość. W sobotę zagrają wyjazdowy mecz z KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski w Pucharze Polski

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia]
galeria

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia] 0 0

To była bardzo nietypowa prezentacja książki. Promocji publikacji naukowej, dotyczącej edukacji jazzowej i popkulturowej, towarzyszył koncert

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK"

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK" 18 5

Do 29 stycznia na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to związek z obchodami przypadającej w niedzielę 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina
galeria

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina 41 114

Na górkach czechowskich odbyła się dzisiaj ostatnia wizja lokalna poprzedzająca decyzję w sprawie wycinki drzew planowanej przez spółkę TBV Investment. O to, by nie zezwalać na wycinkę, apelują do Ratusza działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Urząd Miasta odpowiada, że nie może teraz przesądzić sprawy

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną 0 13

Mieszkań w Polsce buduje się najwięcej od kilkudziesięciu lat – wynika z najnowszych danych GUS. Mimo to ceny mieszkań rosną, co sugeruje m.in., że potrzeby mieszkaniowe wciąż są niezaspokojone.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach
27 stycznia 2020, 9:00

Ogólnopolski Festiwal Kolęd w Puławach 0 0

W dniach 27-29 stycznia w Puławach odbędą się przesłuchania konkursowe jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Prezentacje będą miały miejsce każdego dnia o godz. 9 i 15 w sali teatralnej Kościoła MB w Puławach (ul. Kowalskiego 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.